3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

151
119435

Hemen hemen her öğrenci okul dönemi boyunca hayatının düzensiz bir hal aldığını, sosyal aktivitelere zaman bulamadığını yada ders çalışamadığını söylenerek sitemler eder. Bu tarz sorunlar için ise en güzel çözüm ders çalışma programı hazırlayarak hem okul hayatını hemde sosyal hayatı bir arada yürütmekten geçiyor. Fakat birçok öğrenci bu durumda da sıkıntı çekereka ders programı hazırlarken hatalar yapıyor ve bu hatalar sonucunda hazırladığı ders programına birkaç gün sonra uymayarak eski yaşantısına geri dönüyor. Bizde bu yazımızda bu gibi sorunlar yaşayan öğrencilerimiz için verimli ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusuna cevap vereceğiz.Bunlardan önce ama ufakça bir ders çalışma programının katkılarından bahsedelim.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışmama Rağmen Başarılı Olamıyorum 

Ders Çalışma Programına Neden İhtiyaç Duyarız ?

Birçok öğrenciye göre ders çalışma programı aslında sadece vakit kaybı. Sonuçta ders çalışmak isteyen her durumda ders çalışır gibi düşünceler ile ders çalışma programına karşı gelebilirsiniz. Fakat ders çalışma programı zaten tembel bir öğrenciyi ders çalıştırmaz yada düşük notlarınızı düzeltmez. Her şeyden önce ders programı hazırlayan bir öğrencinin gerçekten ders çalışmayı istemesi gerekiyor. Ardından hazırladığı ders çalışma programı ilk etapta yorucu okul döneminde öğrencinin dersleri ile sosyal hayatına aynı anda vakit ayırmasını sağlayacak. Bunun dışında belli bir düzende yaşayacağı için hem kişisel olarak kendi çalıştığını hissedecek hemde bilinçaltı sürekli programa uygun olarak ders çalışması gerektiğini hatırlatacak. Zaten belli bir süreden sonra ders çalışmadığı günlerde vicdan azabı çekmeye başlayacaktır. :D İşte bu duruma gelebilmeniz veya bu durumu devam ettirebilmeniz için verimli ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusuna artık cevap vermemiz gerekiyor.

1-) Kendinizi Tanıyın

Ders programı hazırlarken öğrencilerin en çok yaptığı hata maalesef maymun iştahlı davranmak. Bu duruma şöyle bir örnek verelim. Ali günde ortalama 2-3 saat ders çalışıyor sonra bir gün ders çalışma programı yapmaya karar veriyor ve çalışma programını hazırlarken günlük kendine ortalama 5-6 saat ders çalışması gerektiği şartını koyuyor. Peki Ali bunu yapabilir mi? Tabi ki %99 oranla cevabımız hayır olacak. İşte sizde ders programı hazırlarken her şeyden önemlisi kendinizin ne kadar çalışabileceğinizi iyi değerlendirip ona göre ders çalışma programı hazırlayın. Aksi taktirde abartılı rakamlar yazarsanız bir iki gün sonra ders çalışma programını zaten uyamıyorum diye bir kenara atmanız muhtemel.Ayrıca daha uygun bir ders programı hazırlamak için kendinize bir hafta süre tanıyıp bir hafta boyunca yaptığınız çalışmaları bir kenara not olarak ders çalışma programı hazırlarken de bu bilgilerden yararlanmanız daha verimli ders çalışma programı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

2-) Kesin Zamanlar Belirlemeyin

Ders çalışma programları aslında ciddi olarak üzerine düşülmeden hazırlandığı zaman öğrencilerin moral olarak çökmelerine kadar gidebilecek sonuçlar ortaya çıkarıyor. Buna en güzel örneklerin başında program hazırlarken saat bazında şartları programa eklemek geliyor. Mesela yine Ali saat 13:00’da okuldan çıkıyor ve eve 13:30’da eve geliyor. Programı hazırlarken de saat olarak aynı şekilde her şeyi dakikası dakikasına yazdı ve eve geldikten sonra yemek yedikten sonra saat 14:00’da ders çalışmaya başlaması gerektiğini program da belirtti. Fakat o gün Ali otobüsünü kaçırdı ve eve geç geldi. Programa uyamadı. Bu durumda genellikle ister istemez planladığı şeyi yapamadığı için öğrencinin morali bozulur ve zaten 14:00’da derse oturamadım bari bugün kendime tatil yapayım gibi düşüncelerle programa uymayı bırakabilir. Peki çözüm nedir diyorsanız hemen söyleyelim.  Önünüzde iki mantıklı yol var ya ders programı hazırlarken kesin zamanlardan ziyade yuvarlak zaman dilimleri kullanmanız yada günlük olarak ne zaman ne çalışacağınızı değilde günde hangi dersten hangi konuyu çalışacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Mesela atıyorum Pazartesi Matematikten temel kavramlar Türkçe’den Ses Olayları Biyolojiden de Hücre konusuna çalışıp en azı 50 soru test çözeceğim gibi her güne konularınızı yayabilirsiniz. Bu durum da yaşadığınız ufak tefek aksilikler programınıza uymanıza engel olmayacak fakat konu bazlı programlarda konularınıza çalışmadan yatmamaya özen gösterin aksi halde programın anlamı kalmaz. :)

Tavsiye Yazı : Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Kendinize Vakit Ayırın

Ders çalışma programı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kendinize de vakit ayırmanız gerektiğini unutmamanız. Özellikle YGS-LYS sınavına hazırlanan öğrenciler kendilerini ciddi anlamda sürekli ders çalışması gerektiğini düşündüğü için ders çalışma programlarında ya kendilerine hiç vakit ayırmıyor yada ayırdıkları vakit dilimleri çok az oluyor. Fakat maalesef bu durumda hiç faydalı değil. Tamam önünüzde okul, sınav gibi önemli faktörler var fakat hiçbir şey sizden daha önemli değil bu yüzden rahatlamanız için günlük kendinize biraz vakit ayırmayı unutmayın. Fakat bunu yaparken de dozu iyi ayarlayın, ayrıca yaptığınız aktivitelerin sizi yormamasına dikkat edin çünkü daha sonrasında ders çalışmaya pek haliniz kalmaya biliyor. Bunun dışında haftada bir veya iki haftada bir kendinize bir gün tatil verip istediğiniz aktiveteyi de yapmanız iyi gelecektir. Fakat tekrar belirtiyorum bunların dozunu çok iyi ayarlamanız gerekiyor.

Ufak Birkaç Uyarı Daha

Eğer ciddi anlamda uymak istediğiniz bir ders programı yapmak istiyorsanız bunun için biraz düşünmenizde fayda var yoksa yazıda da belirttiğimiz gibi birkaç gün içeresinde programa uymayı bırakıp bir kenara atabilirsiniz. Ayrıca program yaparken sizi sizden daha iyi tanıdığını düşündüğünüz hocalarınız varsa onlardan yardım almanız ve kontrol etmesi içinde yine birilerine söylemenizde fayda var. Maalesef öğrenciler olarak birçok şeyin farkında olsakta başkalarının söylemesi daha etkili oluyor bu yüzden dediğim gibi programınızın bir kopyasını da başkasına verin. Ayrıca kendinize ödüllerde koyabilirsiniz. Mesela bugün bu konuyu bitirip X kadar soru çözersem bir saat oyun oynayacağım gibi ara sıra kendinizi derse motive edecek küçük ödüller koymanızda güzel olabilir.Ayrıca yazıda paylaştığımız diğer maddelere de mutlaka dikkat edin. Daha fazla uzatmadan sizi ders programı hazırlamanız için rahat bırakalım.

Ayrıca merak ettiklerinizi bize sorabilir ve hazırladığınız ders programlarını yorum olarak paylaşabilirsiniz.

ygs-calisma-programi-otarik
2017 YGS Çalışma Programı |3 Ayda YGS’yi Bitirin!

151 Yorum

  • Merhaba Betül, standart bir YGS öğrencisi olduğunu pek düşünmüyoruz. Okul dönüş saatleri gibi birçok farklı etken var. Bu yüzden biz balık tutmayı öğretmeye çalışıyoruz. Eğer özel bir program istersen iletişim kısımından mail atman yeterli fakat herkese böyle bir şey yapma şansımız olmadığı için kendi programını hazırladıktan sonra bize danışman çok daha iyi olacaktır.Kolay gelsin.

 1. Hocam merhaba . Ben de artık bir YGS öğrencisiyim. Yazılarınızı okudum ama daha ben ne yapacağımı bilmiyorum daha doğrusu neye ve nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden çok sağolun:)

  • Merhaba Aslı, aslında her şeyin başı başlamakta ister internet üzerinden video izleyerek istersen konu anlatımlı kitapları tercih ederek ders çalışmaya başlayabilirsin. Ardından test çözümlerinde hatalarını tespit ettikten sonra zamanla ders çalışma alışkanlığını kazanırsın ayrıca sitemizde ki tüm rehber yazıları okursan ciddi anlamda ders çalışma durumunu kavrayacaksındır. Eğer hala aklında bir yol haritası yoksa mail ile bize ulaşabilirsin.

   • hocam ilgi ve alakanıza karşı çok teşekkür ederim. eğer halledemediğim şeyler olursa size mail den ulaşırım:) çok teşekkür ederim

 2. Bir güne farklı dersler yerine şu şekilde yapsak mesela;pazartesı fizikten eksikleri kapatıp soru çözülecek,salı matematık vsvs bır gunu sadece bir derse ayırmal yani.Sizce bu mantıklı mı?

  • Merhaba Merve, bu sorunun cevabını kişiden kişiye değişir çünkü bazı öğrenciler var tek derse çalışmak sıkıcı geliyor ama bazıları da senin gibi bir günde sadece birine yoğunlaşayım diyor. İkisinde de problem yok çalıştıktan sonra hangi şekilde rahat ediyorsan tercih edebilirsin.Fakat yinede sözel derslerin varsa gün sonunda ufak bir tekrar yapmanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 3. Merhaba hocam
  Ben de bir ygs ogrencisiyim. 11. Sınıf konularından eksiklerim var ve YGS ile birlikte bu konuları nasıl goturmemi tavsiye edersiniz ?

 4. Kolay gelsin ben mezunum 4 aylık ygs programına 2 gün önce başladım.. soru çözme alışkanlığını pek sahip değilim.. sınavı neden kazanmam gerektiğinin farkına vardım ve çok çalışasım var.. ancak sporda da olduğu gibi hafif tempoda başlamak gerektiğini okumuştum sitenizde.. verimli olmasını istiyorum.
  Sorularım şunlar : yazın 45 dk mat 15 dk dinlenme şeklinde günde 3 ders çalışırsam bu hafif tempoya girer mi ve ya ne zaman arttırmalıyım?

  • Merhaba Berkan, en başta şunu söylememiz gerek herkesin hafif temposu kendi içindir. Mesela bir öğrenci günde 4 saat çalıştığında hafif olabilir bazı öğrenci 8 saat çalıştığında. Yani burada kastımız aslında kendinizi çok fazla yormadan çalışmanız. Bu yüzden bu süreyi kendin belirle. Ayrıca yazın matematiğe biraz daha ağırlık vermeni tavsiye edebiliriz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile her zaman buradayız.

   • Çok teşekkür ederim size saygı duyuyorum. Bir şey daha öğrenmeye ihtiyacım var. Erkenden dershaneye başlayacağım ancak şuanda yardım alabileceğim öğretmen yok. Sorun şu ki konuların anlamadığım kısımları oluyor, genelde %10 luk kısmı. Konuyu tamamlamayınca da kendimi pek rahat hissetmiyorum. ((Bazen %10 luk kısmın üzerinde saatlerce durduğum da oluyor ama vakit kaybından ileriye pek gitmiyor.)) Zaten her soruyu yapamayacağımı biliyorum, kendimi dershane açılsın eksiklerimi hocalardan yardım alarak kapatırım diye rahatlatıyorum. Sizce dogru mu yapıyorum ?

    • Tekrardan Merhaba Berkan, hemen hemen her öğrencide bu durum geçerlidir yani bir konuyu tamamı ile tek çalışmada veya biranda öğrenemez. Fakat zamanla eksiklerin gerek test çözerken gerek deneme çözerken kapanacaktır. Bu yüzden çok sıkıntı yapmanı gerektirecek bir durum yok. Bu yüzden moralini bozmadan çalışmaya devam et ayrıca anlamadığın yerlerde saatlerce düşünmeyi de zaman kaybı olarak sakın görme çünkü üzerine ne kadar çok düşersen o kadar çok etkili olacaktır :) Kolay gelsin.

 5. Ben 11.sinifa gectim bu yaz ygs calismak istiyorum ama nasil baslayacagimi nereden baslayacagimi bilmiyorum basladiktan sonra programa sadik kalacagimdan bi suphem yok ama yardima ihtiyacim var birilerinin bunu yaparsan iyi olur yapabilirsin demesine ihtiyacim var bana onerileriniz olursa sevinirim simdiden cok tesekkurler.

 6. Merhaba ben 12. sınıfa geçtim. Yaz tatilinin başladığı günden itirbaren yaklaşık 1,1.5 aydır düzenli bir şekilde (ygs) ders çalışıyorum. 11.sınıftan bi kaç eksik konum var.Tıp fakültesi istiyorum. Ygs denemelerinde 80 net civarı yapıyorum.Yardımcı olur musunuz?

 7. Merhaba hocam ben suan lise sona geçtim ama 9. Sınıf eksiklerim çok fazla ve nerden nasıl başlayacağımı bilmiyorum programım da yok ne yapmalıyım

  • Merhaba Öznur, program yapmak için birilerine ihtiyacın yok her şeyi kendin planlaya bilirsin. Bunun dışında tavsiyelerimize gelecek olursak ilk olarak 9. sınıfı halletmeye bak temelini at ayrıca diğer rehber yazılarımızı mutlaka oku sonrasında zaten bir çok soru işaretinden kurtulmuş olacaksın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 8. Merhaba hocam yazılarınızı okudum aklıma birçok şey daha oturdu.
  Meslek lisesinde okuyorum son senem ve ben pes etmeyerek çalışmak istiyorum. Tatilden yeni döndüm hemen başlamak istiyorum eksiğim çok ama sizce de başarabilirmiyim

  • Merhaba Merve, bu işin en büyük sırrı kendine güvenerek yılmadan çalışmak .Eğer bunu başarabiliyorsan eninde sonunda istediğin okul istediğin bölüm olur.
   Güzel haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin.

 9. Merhaba hocam, şuan bir ygs öğrencisiyim ve 20 gündür yazınızda okuduğum gibi kendi özel programımla ygs çalışıyorum, baya yol katettim ama ygs yi bırakıp bir buçuk aylık süreçte lys çalışmak istiyorum, sizce doğru bir karar olur mu?

  • Merhaba Hasan Hüseyin, 1,5 ay sonra kendini hazır hissettiğinde birkaç gün art arta deneme çözerek sonuçlarını incele eğer memnun olursan tamamı ile YGS çalışmayı kesmemek şartı ile LYS çalışmaya başlamanda sıkıntı yok. Yine zaman zaman merak ettiğin soruları bize buradan veya Meslek Hocam sosyal ağlardan yazabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Merve, bu soruyu soran kişiden kişiye değişecektir. Kesin bir şey söylememiz maalesef mümkün değil. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 10. İyi günler dilerim,ben de 11.sınıfa yeni geçen bir öğrenciyim ve nasıl çalışmam gerektiği konusunda kafam karışık. Kimisi 11’e hazırlık yap diyor, kimisi YGS kitabı al onu bitir hazırlan diyor,kimisi de sen 9 ve 10u tekrar et zaten YGS’NİN çoğu bitmiş olur diyor. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yardimci olursaniz çok sevinirim.

 11. Merhaba. .
  Ben 2000 mezunuyum. Ve memurum yani 8-5 bi mesaim var. Ama hukuk okumak istiyorum.bu sene haziran gibi başladım çalışmaya ama mesai sonrası istediğim tempoyu yakalayamadim.konu eksiğim fazla çıktı ve telaş yaptım. O yüzden bu çalışmayı iki seneye yaymaya karar verdim. Yani 2018 ygs -lys. Şimdiden sağlam bi program oluşturmak istiyorum. Telaş etmeden ama garantileyerek. Tüm kaynaklarım mevcut. Program yardımı istiyorum :(((

 12. İyi günler, ben de YGS’ye hazırlanan bir dil öğrencisiyim. Benim sorum şu; haftasonunun büyük bir bölümünü kendimize ayırıp haftasonlarında iki üç saatlik bir tekrar ve soru çözümü yaparsak hafta içindeki buna nazaran daha ağır olan çalışma programımızı tehlikeye atar mıyız? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Talha, dil fazlası ile bencil olan bir şey o yüzden hayatının her alanına koyman gerekiyor. Bu yüzden tavsiyem hafta sonu da 2-3 saati biraz arttır fakat buradan kendine hiç sosyal aktivite zamanı ayırmamak gibi bir sonuç çıkartma. Mesela yabancı dil için bir filim izlemek dahi senin için faydalı olabilir :)

 13. hcm mrb bnm 3. kez sınava hazirlanişim olacak lys de durumum hiç iyi deil ve lys ağirlıklı çalışmak istiyorum sizce ne yapabilirim?

 14. Hocam merhaba . yazdiginizin yazilarin neredeyse tamamini okudum bana cok faydasi oldu yazilar icin cok tesekkurler. Hocam ben 11. Sinifa gectim, Ege üniversitesi tıp fakultesi istiyorum ve bu yaz ygs ye cok az calistim. Sizin verdiginiz oneriler dogrultusunda 11. Siniftayken 11in konularina ve ygs konularina calismaya karar verdim . peki boyle yaparsam okul doneminde ygs yi bitirebilirmiyim ? Ve hedefime ulaşabilirmiyim. Cok tesekkurler…

  • Merhaba Enes, her şey için öncelikle çok teşekkürler. YGS tabi ki okul dönemi içinde bitirebilirsin, fakat bu seninde çalışmana bağlı. Ayrıca hedef noktasında gerekli çalışmayı yaparsan neden olmasın :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile her zaman buradayız.

 15. İyi günler hocam
  İlk olarak tesekkur edrerim.Yazilariniz kafamda ki bir kaç sorunun cevabını buldum ama size bir sorum olacak ben 11.sinifa yeni gectim ve bu ay bir deneme çözüm dedim baktım ki 70 net çıkardım.Sizce düzenli bir şekilde 11.sinif sonuna kadar calissam bu net sayısı 120 140 arasına çıkar mı ?

  • Merhaba Muhammet, bu soru hakkında net bir cevabı tahmin edeceğin üzere kimse veremez fakat inan birinin yapamayacağı bir şeyde yok. Bu yüzden bu sorular ile kendini meşgul etmek yerine bol bol çalış ve eğlen. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 16. Hocam ben 12yim. Yazın FEN ve mat-geonun %85ini bitirdim.Okuldaki hocalar önce ygs işliyorlar.Ben zaten yazın aynılarını kampta gördüm.Zaman kaybı gibi geliyor.Kendi başıma lys çalışmak zor olmaz mı?Şuan ne yapmalıyım?

  • Merhaba Asya, verdiğin karar oldukça mantıklı fakat okulda ki dersleri kesinlikle boşlama. Ayrıca tümü ile LYS çalışırsan YGS için gerilemeye başlarsın bu yüzden bol bol deneme ve ufak ufak konu tekrarları yapabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 17. ben sekize geçtim mesela bazen inglizceden cok şey ezberlemek gerekiyo ve 1 saattn fazla çalışmak gerekebiliyor yada inklap için mesela nasıl çalışabilirim program yapsam daha iyi mi olur mesela günde 3 ,4 konu tekrarı sonra ödev ve test çözümü

  • Merhaba, buraya tıklayarak sözel derslere nasıl çalışabileceğini anlattığımız yazıyı okuyabilirsin. Bir göz at sorunun cevabını bulduğunu düşünmüyorsan tekrardan bize yorum ile durumu belirt :) Erken yaşlarda böyle azimli olduğun için de ayrıca tebrikler :)

 18. Merhaba hocam sınava 6 ay var ve hala ygs ye başlamadım nasıl bir çalışma programı önerirsiniz 9-10-11 derslerm iyiydi ort 75-80 arası ve şimdi 12. sınıfım ne yapacağım bilmiyorum .

 19. Hocam meraba.Ben 10.sınıf öğrencisiyim.Ders programımı verimli hazırladığımı düşünüyorum fakat buna uyamıyorum.Korktugum ders olan fiziğe daha çok yer verdim.Fakat halen endişelerim var çalışamam diye napmlaıyım?

 20. hocam merhaba ben daha once hıc ders calışmadım hayatımda 9.sınıfım ve annem ve babamla anlaşma yaptık bu sene teşekkür getirirsem istediğim telefonu alıcaklar ve ders nasıl çalışır konusu hakkında pek bi bilgim yok anlamıyorumda matematik dersim çok kötü anlamıyorum matematik ağırlıklı bi ders programı hazırlar mısnız ?

  • Merhaba Mevlüt, bizim hazırlayacağımız ders programı maalesef sana tam uygun olmaz. Bu yüzden sen kendine bir ders programı hazırlayarak bize yolla bizde varsa müdahale edeceğimiz yerlere müdahale edelim. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 21. merhaba hocm. ben bu sene mezun oldum puanm orta dercedeydi tercih vermiyecektim ama abim zorla tercihimi kulland ve yanls kullandi.iki yillk unvste geldi gitmedim puan da kirildi. depresyona girdim simdide dershaneye gnderiyorlar ama hala depresyonumu stmden atms deilim:((netlerim çokkk dusuk 240 yapiyorum her denemede .çokk kotuyum hocmm yardmm llutfenn..

 22. BN HEM STAJ HM OKUL DAGIDIYORM VE HIC BISE OGRENEMIYORUM VE AKSAM VE GITTIGIMDE YORGUN OLUYORM VE IKI SAAT FAZLA DERS CALISAMIYORUM HAFTA SONUDA AYNI BN NE YAPMALIYIM

 23. Merhaba hocam. Kardeşim 8. Sınıf teog sınavına girecek. Dersleri gayet iyi olmasına rağmen 1. Teog da istediğimiz başarıyı elde edemedik. Bunu düzenli.çalışmamasına yoruyoruz. 2. Teog için güzel bir program hazırlamak istiyorum. Önerileriniz var mı ya da dikkat edilmesi gereken şeyler? Teşekkürler..

  • Merhaba Şeymanur, öncelikle kardeşinle böylesine güzel ilgilendiğin için seni tebrik ederiz. Bizim en büyük önerimiz her şeyin başında onunda bir insan olduğunu hatta daha çocuk olduğunu unutmadan bir ders çalışma programı hazırlamaya çalışman. Aslında bu konuda da ortak hareket etmeniz daha faydalı olur. Ayrıca çalışmalarını ödüllendirmek o yaştaki çocuklar için faydalı olacaktır. Bu bazen bir çikolata bazen biraz oyun oynamasına izin vermek bazen ise güzel sözler söylemek dahi olabilir. Bunun yanında evde ki veya diğer çevredeki olumsuz şeylerden olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Bunlar ders çalışma programı hazırlarken pek işine yaramaz fakat kardeşinin çalışmasını etkiler. Program hazırlarken de tekrar altını çizerek belirteyim çok çalışmak fayda sağlayacak diye bir şey yok bu yüzden kardeşin ile ortak bir yol haritası çizerek kontrolü beraber sağlayın. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile tekrardan düşüncelerin için seni de tebrik ederiz :)

 24. Ben çalışmak istiyorum ve başarılı olmak. 7.sınıf öğrencisiyim.Düzgün çalışmak istiyorum,ama bir şeyler hep ters gidiyor.Tam çalışacağım her şeyi halledeceğim diyorum ama erteliyorum yapasım gelmiyor.Bazen bir işe başlıyorum,hemen sıkılıyorum.Tamam buna çözüm buldum ama doğru düzgün bir çalışma programı hazırlayamıyorum yardım edin lütfen

 25. ders çalışma programım olmasını çok istiyorum çok çalışıp büyün ders notlarımı yükseltmek istiyorrruumm lütfen biraz yardımcı olabilir misiniz bu arada 7. sınıf öğrencisiyim

  • Merhaba Kübra, bu konuda kişisel olarak kimseye ders çalışma programı hazırlamıyoruz maalesef fakat senin hazırladığın örnek ders programlarını inceleyerek düzeltmeler önere biliriz. Bunun dışında ayrıca yaşadığın diğer sıkıntıları açıklarsan elimizden geldiğince seve seve yardımcı oluruz. Cevabını bekliyoruz :)

 26. Merhaba ben ygs öğrencisiyim ve çok az zaman kaldı sinava çok strese giriyorum ve ders çalışamıyorum hangi derse hangi konuya başlayacağımı bilemiyorum hicam yardım edin lütfen

  • Merhaba Esma, önünce 3 ay gibi bir süre var ve bu sürede birçok şeyi halledebilirsin. Fakat her şeyden önce stres durumundan kurtulman gerekli çünkü şuan hatta hiçbir zaman aşırı stres sana fayda sağlamayacak. Çalışırken izleyeceğin yolu da denemelerde ki eksiklere göre değerlendirmende fayda var. Örneğin denemede X konusunda hata yapıyorsan önceliğin o konuya çalışmak olsun. Bunun dışında sakın umutsuzluğa kapılarak çalışmayı bırakma. Pes etmenin hiçbir faydası yok ! Kolay gelsin.

 27. Hocam ben TEOG öğrencisiyim. İlk teogum fena değildi. Yazınızı okudum. Bende düzenli çalışamadığımı düşünüyorum ama ne yapacağım bilmiyorum. Yazınızı okusam da anlamadım. Bu soruma bir el atsanız.

   • hep olumsuz düşünüyorum.ayrıca stres de çok etkiliyor.bilmiyorum.kendimi düzene sokamasam da çalışmam gerektiğini biliyorum.

    • Merhabalar, aslında kendi sorunu kendin bir yerde cevaplamışsın. Gereksiz stres olmak veya olumsuz düşünceler hiçbir yere gelemeyeceğinin farkındaysan bunlara neden takılı kalıyorsun? Bu durumdan kurtulmak için neler yapabileceğinden daha önce rehber yazılarımızda bahsettik onlara bir göz atmanı tavsiye ederiz. Ayrıca eğer konuşmak istersen sosyal medyadan veya buradan her zaman bize ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

     Tavsiye Yazı : YGS Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir?

 28. Merhaba bir hafta sonra yazılılarım başlıycak ve çok eksigim var çok sıkı çalışmam gerek bana yardımcı olur musunuz?

 29. Merhaba hocam ben 8. Sinif öğrencisiyim ilk Teogun pek bekledigim gibi gelmedi fakat 2. Teogumu daha iyi olsun istiyorum fakat tek sıkıntı program yazsamda o programa uyamıyorum kendimi tanimaya çalışıyorum onuda yapamıyorum program hazırlayıp yapicam diyorum gene olmuyo sizce ben ne yapmalıyım cidden ihtiyacım var size lütfen bir el atın.

  • Merhaba Ceren, program yapmak bazı öğrenciler için çok önemliyken bazıları için çok önemsiz olabiliyor sebebi ise kimi düzenli olarak yaşamak isterken kimi ise anı yaşamaktan taraftar. Fakat her iki durumda da ders çalışmak gerektiğinin farkındadır. Sende sanırım anı yaşamak isteyip bir düzene giremeyenlerdensin. Bu yüzden sıkı bir program hazırlamak yerine günlük hangi konulara çalışacağını ortalama kaç soru hedeflediğini programa döke bilirsin. Kendini tanıma noktasında ise belki klasik olacak ama kendini zamana bırak. Rehber hocan ile irtibat halinde ol. Eğer farklı konularda yardım istersen Meslek Hocam hep burada unutma :) Kolay gelsin.

 30. Çünkü çalışamıyorum yani günde 200 soru çözen insan ( teogdan önce) şimdi çözemiyorum bir ay içerisinde sayılı derecede soru çözmüşümdür. başlıyayım diyorum yine olmuyor.

 31. Merhaba hocam 11.sınıf öğrencisiyim mesleki açık öğretimde okuyorum. Sizden ricam nasıl bir çalışma programı yapmalıyım derslerde eksiklerim çok bu yüzden evde çalışıp haftada bir okula gidip bazı hocaların dersine giriyorum ama tek sorunum evde kendimi derse veremiyorum ve bu sorunuma bir çözüm bulursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Nazire, bu tarz durumlarda genellikle öğrenciler derse odaklanmaktan yana şikayetçi. Muhtemelen aynı durum sende de vardır. Bu yüzden sana en güzel tavsiyemiz kütüphane gibi toplu alanlarda ders çalışman. Ayrıca evde çalışırken daha önce bahsettiğimiz Pomodoro tekniğini kullanabilirsin. Son olarak ders çalışma programı hazırlarken yazıda belirttiğimiz gibi günlük konu hedeflerinin olması ve bu hedefleri yapamazsan belirli cezaları kendine verebilirsin ayrıca tam tersi kendine ödülde verebilirsin. Son olarak sitemizde ki diğer rehber yazılara göz atarak daha fazla bilgi alabilirsin. Kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı #1 : Pomodoro Nedir? Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalış !
   Tavsiye Yazı #2 : Meslek Hocam YGS – LYS Rehber Yazıları

 32. Merhaba hocam bn 11. Snfm ve şimdiden fazla sterslyim sınav icn çünkü meslek lisesinde olup ayrıca dershaneye gidiorm temelim çok kötü bir yandan hiç bilmediğim konuları dershanede görürken bir yandan meslek derslerm ve diğer yandan en sıfırdan baslamam gerektiğini düşündüğüm icn antreman cozuyorm ve o kadr karisiyorki ne yapacagimi bilemiyorum ipin ucunu nasl yakalayacgimi hiç bilmiorm lütfen bir tavsiye önerir misiniz?

  • Merhaba Gülcan, her şeyden önce önünde uzun bir zaman olduğunu unutma. Bu süreçte fazlası ile zorlanacağını zaten biliyorsun çünkü dediğin gibi maalesef temelin zayıf fakat bu sorun ciddi bir boyutta kesinlikle değil. Yapman gereken aslında çok basit düzenli olarak çalışmak. Bunun için ders programı hazırlaman gayet faydalı olacaktır ayrıca rehber hocandan da bu durum hakkında yardım alabilirsin. Umarım soruna cevap olabilmişizdir ayrıca merak ettiğin diğer soruları buradan tekrar sorabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Mehtap, biz kişiye özel ders programının yapılmasından yanayız bu yüzden size tabiri caiz ise balık tutmak için bu yazıyı yazdık. Eğer kendin için bir program hazırlarsan biz inceleyebiliriz fakat maalesef genele hitap eden bir ders programı hazırlamayı uygun görmüyoruz. Kolay gelsin.

 33. Merhaba hocam bu önerilerinizi her zeman yapsak başarılı okurumuzu bide tüm sınıflar için gecerlimi

  • Merhaba Zeynep, tabi ki sizinle de alakalı bir konu fakat faydalı bir ders programı hazırlamanın yolları bunlar. Ayrıca hangi sınıf olduğunun da pek bir önemi yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 34. merhaba hocam ben henüz 9. sınıf öğrencisiyim öncelıklı olarak size danısmak ıstedıgım bır konu var yaşamakda oldugum şehirde en iyi 2. anadolu lısesındeyım ve bulundugum okulun öğretmenlerının genelınden memnun olsamda arkadaş ortamına pek uyum saglayamadıgımı dusunuyorum yanı genel olarak ıyı bır ortam yok derse konsantre olunmuyor ve cok gereksız ınsanlar oldugunu dusunuyorum acıkcası :D hocam buyuzden okula hıc gıtmek ıstemıyorum ve okulu hıc sevmıyorum hatta nefret edıyorum diyebilirim. aslında okulumu degıstırmek ıstıyorum fakat puanım bir üst okula yetmiyor bır alt okuldada sevdıgım ve uyum sagladıgım arkadaşlarım var sizce bir alt okula nakil istemelimiyim ?
  hocam bırde bende kendıme sızın burda anlattıgınız sekılde bır program hazırlayacagım sızce programım nekadar surelı bır program olmalı ve hedeflerı gercekten cok yuksek olan bır 9. sınıf ogrencısı gunluk kac soru çözmelı? sorularımı yanıtlayacaagınız için şimdiden teşekkür ederim hocam :)

  • Merhabalar Elif, ders noktasında sıkıntı çekmene sebep olan arkadaş ortamı ise eğer tabi ki farklı bir alternatife yönelmen gerek fakat anlaştığın arkadaşlar ile ders çalışma noktasında ortak bir kararda olmanız gerek. Maalesef arkadaşlar bir araya gelince çoğu zaman dersten başka her şeyi yapıyor. O yüzden karar vermeden önce kendin için en iyi tercihin bu olduğuna kesin karar ver. Ayrıca diğer soruna gelecek olursak 9. sınıfta ki bir için ağır bir programa gerek yok fakat düzenli ve günü gününe tekrar ederek olabildiğince bilgilerini taze tutmalısın Ayrıca günlük bir soru sınırlaması yapma imkanımız yok çünkü nasıl bir yoğunluğa sahipsin bilmiyoruz fakat dediğimiz gibi her şeyin bittiği nokta sensin bu yüzden oturup karar vermelisin hedeflerin neler ve bunun için neler yapmalısın. O zaman çok daha doğru cevaplar ortaya çıkacaktır. Sonrasında tabi ki yine bize danışabilirsin. Kolay gelsin.

 35. merhaba hocam ben mezunum istediğim bölüm ygs4 ten alıyordu fakat geçen ay bize artık lys ts den alınacağı söylendi. ben bu zamana kadar hep ygs çalıştım lys yetiştiremem diye korkuyorum nasıl çalışacağım şaşırıyorum ne yapmam gerekiyo?

  • Merhaba Ülker, maalesef her yıl böyle durumlar yaşanıyor fakat bundan çok endişe edilecek bir durum yok. Evet, biraz dezavantajı var ama bu duruma üzülmek veya keşkeler ile kendini perişan etmek sana fayda sağlamayacak o yüzden bu durumu dert etmeden şimdiden ders çalışmaya başla. Özellikle eğer YGS alanında kendini yeterli seviyede hissediyorsan bol bol LYS çalış, fakat yok hocam YGS için yeterli görmüyorum kendimi diyorsan o zaman eşit ölçüde dağılım yapmalısın.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Ayrıca tavsiye yazılarımıza bakabilirsin.

   Tavsiye Yazı #1 : YGS mi LYS mi ?

 36. Merhaba hocam ben 7. sınıfa gidiyorum eskiden çok düzenli çalışırdım ve başarılıydım ama bu dönem kendimi çok sıkıntıda hissediyorum seneye TEOG var ve ailemin benden beklentileri oldukça büyük ve kendimi kasıyorum.Bu yüzden birşey yapmam gerektiğini düşünüyorum.Ders programı nasıl hazırlanır bilmiyorum.Sınavlar üstüme üstüme geliyor gibi oluyor.Bana bir yardım ederseniz sevinirim…Teşekkürler

  • Merhaba Cansu, maalesef sınav döneminde öğrencilerin kendisinden beklediğinin çok daha üstünde beklentileri aileleri gösteriyor. Hal böyle olunca bu durumda olman gayet normal fakat ailen için değil kendin için bu sınava gireceğini unutma. Ayrıca yorumunda da belirttiğin üzere daha öncesinde gayet düzgün çalışırken bu tarz stres durumlarının sana artıdan çok eksiler getirdiğini ve vaktini kaybettirdiğini görmen gerekli.Bu yüzden olabildiğince çabuk bu durumdan kurtulmak için ailen ile bu sıkıntılı durumu konuşmanı tavsiye ederiz. Muhtemelen bu durum için kendini üzdüğünü bilmiyorlardır. Bunun dışında ders programı hazırlama ile ilgili yazımızı okuduysan aklındaki soru işaretlerinin ortadan kalkması gerekli eğer hala merak ettiklerin varsa bu konu ile ilgili bize sorabilirsin. Ayrıca son olarak sınav stresi ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 37. Hocam merhaba ben 7.sınıf öğrencisiyim kendime ders çalışma programı hazırlamak istiyorum ama birçokkez hazırladım ama ben fazla iyi hazırlayamadığımı düşünüyorum nasıl hazırlamalıyım bana bi taktik verebilirmisiniz

  • Merhabalar Aslı, yazımızda aslında tüyolar verdik. Bunların dışında okulundaki hocan ile görüşmen senin için daha faydalı olacaktır. Onlar hem seni tanıdığı için hemde ders durumlarını bildiği için daha faydalı bir program sunacaklardır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 38. Merhaba hocam 8.sınıfım derslerim gayet iyi ancak istediğim yeri kazanabilmem için biraz daha çalışmam gerek düzenimi oturtmam için sıkı bir programa ihtiyacım var .

  • Merhabalar Çağla, maalesef kişilere özel çalışma programı hazırlayamıyoruz fakat sen kişisel olarak bir çalışma programı hazırlarsan bizde inceler eksilerini artılarını belirtebiliriz. Kolay gelsin.

 39. hocam ben ahmet. Ygs ye çok az bi süre kaldı ama ben hep lys çalışıyorum ygs adına sadece deneme çözüyorum ve tm öğrencisim konularımın hepsini bitirdim sizce bu vakitten tamamen lys çalışmam doğru mu sizce

  • Merhaba Ahmet, önümüzde 20 günden az bir zaman kaldı. Artık yavaş yavaş YGS ağırlıklı çalışman daha mantıklı olacaktır. Artık bol bol deneme çözmek, soru tiplerini görmek gerekli. Bunun yanında son 1 ay kala 5 tavsiye adlı yazımızı buraya tıklayarak bakabilirsin. Güzel haberlerini bekliyoruz, hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 40. Merhaba. Ben daha 10. sınıf öğrencisiyim ama 12 olan tanıdıklarım bana sürekli ders çalışmaya başlamam gerektiğini söylüyor. Bende evde ders çalışabilen bi yapıya sahip değilim. Çok çabuk daralıyorum ve birşeyleri bahane ederek dersin başından kalkıyorum. Ben kendime bi program hazırlasam bi çok yerine “mola” yazarım. Yazmasam da yine mola veririm. Ama bende ders çalışmak istitorum. Uyabileceğim bir program nasıl hazırlayabilirim?

  • Merhaba Ezgi, aslında sorun ders çalışabileceğin bir programdan ziyade ders çalışmaman. Bu noktada birçok şey denenebilir fakat asıl önemlisi bizce toplu alanlarda ders çalışman. Örnek vermek gerekirse kütüphanede ders çalışmak evde çalışmana göre çok daha verimli olacaktır. Bu sebeple sorunun program hazırlamak değil. Ayrıca tavsiye yazımızı da okuyabilirsin. Kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı #1 : Ders Çalışamıyorum !

 41. Hocam ben 11.sinif ogrencisiyim hocalar qasiri derece baski kuruolar ozellikle edebiyat eber yap 9 kitap oku mat cog hepsi ben bu aralar sizce ygs calismayi birakimmi cunku okul sinavimiza burda 2 hafta kaldi simdi baslim ne dersiniz??

  • Merhabalar Musa, YGS puanına okulunda çok büyük etkileri var bu yüzden okulunu da sakın boşlama. Ayrıca okulda ki hemen hemen her ödevin, sınavın YGS-LYS ile de alakalı olacağı için yine fayda sağlayacaktır. Bu yüzden eğer derslerin ağırsa kısa bir ara vermen uygun olabilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 42. Merhaba hocam. Ben üniversite sınavına falan hazırlanıyorum bi de benim sınavıma 64 gün falan kaldı. Denemelerde iyi yapıyorum diye fazla soru çözemiyorum. Sıkılmaya başladım ondan çözemiyorum. Bu sıkıntı için bana yardımcı olabilir misiniz?

 43. Merhaba hocam ben tm den sınava hazirlaniyorum ama ezberimin iyi olmasına ragmen edebiyat calisamiyorum matemaigimde iyi deil cografyam orta derecede yani demem o ki benim edebiyat yapmamdan baska carem yok bununla ilgili bana yardimci olabilir misiniz bu konuda cok sıkıntım var şimdiden teşekkürler

 44. merhaba hocam ben açık lise mezunuyum bu sene ilk defa ygsye girdim fakat temelim verimli olmadığı için barajı geçemedim şimdiden nasıl ve nereden çalışmaya başlamalıyım

 45. Merhaba Hocam ben lise son sınıf öğrencisiyim haftada 3 gün staj görüyorum haftasonu dershaneye gidiyorum 2 gün okula gidiyorum okul ve dershane saatleri ayni oluyor ders çalışmayı haftanin hergünü ayni saate mi çalışmalıyım .

  • Merhabalar Merve, kendini bir saate odaklanmak yerine mümkün olan her saatte ders çalışma çalış. Yoğun bir tampon var farkındayız fakat şu noktadan itibaren yapman gereken mümkün olan her vakitte ders çalışmak. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 46. Ben lise 1 ogrencisiyim ders calismak istiyorum ama sorulari cozemeyince moralim bozuluyo ve ders calismayi birakiyorum programli calismayi denedim calistim da ama sinav sonuclarim bayagi dusuk geldi ne yapmaliyim

  • Merhabalar Hanife Münevver, bu sorunun en büyük sebebi kaynak kullanımı seçiminde yanlışlar yapman. Yani eğer yeni öğrendiğin bir konuyu zor kaynaktan çözmeye çalışıyorsan yaşadığın sorunlar çok normal bunun yerine seviyene daha uygun olacak basit kaynakları çözmeye çalış. Zamanla seviyeyi arttırarak zor kaynaklara doğru ilerleyebilirsin. Bunun dışında ders çalışma programı hazırlarken yazımızda da belirttiğimiz gibi eğer saat bazında program yapıyorsan uymak çok daha zor olacaktır bunun yerine kendine günlük hedefler belirleyerek ilerlemeye çalış. Bunların dışında yine merak ettiklerini sorabilirsin, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 47. hocam merhaba lys için program hazırlamam lazım .Bir güne bir ders mi yoksa bir güne farklı dersler mi yaparak programı hazırlayayım

  • Merhabalar Büşra, bu tamamı ile sana kalmış bir durum yani eğer bir derse bir gün boyunca çalışmaktan sıkılmam diyorsan öyle yap ama sıkılır dersen farklı dersleri çalışmak daha iyi olacaktır. O yüzden önce ikisini de dene ve sonrasında iyi olana karar ver. Kolay gelsin.

 48. Hocam merhaba
  Ben 10.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim YGS’ye şimdiden hazırlanmak istiyorum bizde hem kültür dersleri hem de bölüm dersleri var nasıl çalışacağımı bilmiyorum bana yardım ederseniz mutlu olurum…

 49. Hocam ben ne yaparsam yapıyım çalişamiyorum ama çalişmayi seviyorum ve benim icin cok önemli olduğunuda biliyorum ama zamanimi boşa harciyorum ve mesella kimyaya başladim bu gün birinci bölümü bitirmeliyim ama bitmiyo ve yarina kaliyor yarinda ikninci bölüm ve ikisi cok oluyo ve artık çalişmak istemiyorum bana bir taktik bir yol gösterin lütfen….

  • Merhaba Deniz, aslında hiçbir şekilde zamanını boşa harcamazsın öncelikle aklından bu düşünceyi uzak tut. Bunun dışında eğer kendine bir program hazırlıyorsan (Günde X konu bitireceğim gibi..) olabildiğince gerçekçi olmaya çalış. Örneğin Kimya temeli olmayan bir öğrenci kendine çalışma programı hazırlarken “1 günde Organik Kimyayı bitireceğim” dediği zaman bu gerçeklikten uzak bir program olur ve yetiştiremeyince ister istemez öğrencinin moraline olumsuz etki eder. Bu sebeple sende kendine program hazırlarken günde ortalama kaç saat çalıştığına, konularda ki eksiğinin ne kadar olduğunu göz önünde bulundurarak hedeflerini belirle. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Merabalar hocam sizi durumunun vasatligindan bahsederek zamanınızi almak istemiyorum sadece akşamından radikal kararlar alıp ertesi gün bahaneler bulup erteliyorum her şeyin farkında olup hiçbir şey yapmam da büyük bi ironi kendi zannımca.velhasıl kitap okuma alışkanlığımdan başka iyi bi huyum yok ilham perisinin gelmesini bekliyorum sanırım.yardımcı olur musunuz ??

    • Merhabalar Fadi, aslında burada sana söyleyebileceğimiz sihirli bir cümle yok. Yani burada ne yazarsak yazalım bizim dediklerimiz yine tabiri caiz ise akan suyun yönünü değiştirmeyecek ama sen suyun önüne ufacık bile bir taş koysan suyun akışını değiştirebilirsin kıssadan hisse her şey senin elinde ve dediğin gibi birçok şeyin farkındasın. Sana tavsiyemiz birçok arkadaşa da dediğimiz gibi herhangi bir kütüphaneye giderek ders çalışman. Çünkü topluluk psikolojisi her insanı etkiler ister istemez buda seni derse çalışmaya yöneltebilir. Bunun dışında da her gün az çok demeden küçük küçük hedeflere koyarak ders çalışmaya başlayabilirsin. Örneğin her gün en az 30 dakika evde ders çalışacağım birkaç gün sonra bu süreyi arttırarak ilerleyebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 50. Merhaba hocam:) 12.sınıfa bu sene geçeceğim.Sayısal öğrencisiyim.Yaz tatili için program hazırlamayı düşünüyorum.Ama YGS ye mı yoksa LYS ye mı ağırlık vermeliyim çok kararsızım.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler ?

 51. Merhaba hocam dgs ye girecegim kendimi bir türlü motive edemiyorum ve uygun bir ders programı hazırlayamıyrm :(( ne yapmalıyım…

 52. hocam ben meslek lisesinde okuyorum şuan 12. sınıf oldum ve 2 yıldır matematik dersi fizik kimya ve biyoloji görmüyorum bölümüm fen olduğu için bu derslere çalışmalıyım temelimi nasıl atmalıyım ilk senemde kazanmak istiyorum nolur yardımcı olun

 53. hocam ben sağlık lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum Okulumuzda meslek derslerine ağırlık verildiği için bi sene mezuna kalmaya karar verdim fakat hedefim tıp fakultesi bunun için ne uygun bi ders programı hazırlayabiliyorum nede çalışabiliyorum sizce en uygun saatler nelerdir ? Nasıl bir çalışma stili oluşturmalıyım ?

 54. Merhabalar ben daha iyisini yapmak için mezun kalmaya karar verdim. Programım hazır fakat bu yıl çok fazla kitap çözdüm yani her dersten 4 kitap kadar fakat bu yıl ne kadar kitaptan sonra denemelere geçmeliyim ? Hedefim Hukuk.

 55. Merhaba hocam :; birkaç yazınızı okudum ve oldukça faydalı oldu benim adıma ygs öğrencisiyim mf bölümü okuyorumBu sene sınava hazırlanıyorum şuan yaklaşık 8-9 ay var hedefim yüksek kendimi her iki sınavada motive etmeye çalışıyorum.Kaynaklar aldım kafamda bi plan da düşündüm bi kaç güne başlamak isityorum ama bunlara rağmen içimde büyük bir korku var başarılı olamıcam gibi geliyo sizce bunları nasıl aşabilirim? her iki sınav içinde nasıl yollar izleyebilirim ve ben fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak istiyorum sizce düzenli şekilde ders çalışabilirsem kazanabilir miyim?

  • Merhaba Merve, öncelikle güzel yorumun için teşekkürler.Her şeyden önce daha yola başlamadan böyle bir korkuya sahip olmana hiç gerek yok. Daha çalışmaya başlamadan, soruları görmeden böyle korkular sadece senin psikolojini ve ders çalışmanı kötü yönde etkiler bu sebeple olabildiğince olumlu düşünmek için çabala. Ayrıca çalışma yöntemleri ile ilgili yazılarımızı okumak istiyorsan buraya tıklaya bilirsin. Kolay gelsin.

 56. Hocam benim hem düzenli ders programım yok hemde çok çabuk sıkılıyorum ondan dolayı ders çalışmam en fazla 1hafta sürüyor 9.siniftayim şuana kadar hep takdir aldım ama şuanda hepsi 3 ve takdir alamiycam diye korkuyorum ama ben takdir almak istiyorum hemde cokkkk yapabilirim ne olur bana yardım edin

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here