KYK Bursu Hakkında Merak Edilenler (Soru-Cevap) 2018 – 2019

1080
100744
kyk-burs-kredi-hakkinda-merak-edilenler

16Birkaç gün öce Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından 2015-2016 burs sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok kişi sevinirken birçok kişide üzüldü. Durumunda haksızlık olduğunu düşünenler için nasıl itiraz edebileceklerini daha önce anlattık. Bunun dışında bu yazımızda da KYK bursu hakkında merak edilenlere cevap vereceğiz. Ayrıca sonuçlara hala bakmadıysanız buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : KYK Burs/Kredi Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir ?

Öğrenim Kredisi Bursa Döner Mi?

Kredi almayı kabul eden kişiler daha sonrasında tekrar başvurarak burs alıp alamayacağını merak ediyor. Günümüzde ki şartlar doğrultusunda kredi almaya başlayan biri maalesef burs almak için tekrar başvuru yapamıyor. Fakat özel duruma sahip olan kişiler krediden bursa dönüşme şansı var. Ayrıca kredi alırken özel duruma maruz kalan kişilerde burs başvurusu yapabilir. Fakat diğer kişiler için maalesef böyle bir ihtimal bulunmuyor.

Peki öncelikli öğrenciler kimler diyorsanız buyurun ;

 

 • Şehit çocukları ve gazi çocukları.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri ve çocukları ile vazife malulü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları.
 • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler.
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar.
 • Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar.
 • “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular.
 • İlk yüze giren öğrenciler

özel duruma sahiptir.

 

KYK bursu sınıfta kalınca kesilir mi ?

Öğrenciler tarafından en çok merak edilen soruların başında ise bursun sınıfta kalınca kesilip kesilmeyeceği geliyor. Eğer başvuru sırasında hazırlık okuduğunuzu da belirttiyseniz 5 yıl belirtmediyseniz 4 yıl boyunca burs/kredi hakkınız bulunuyor. Fakat sınıfta kaldığınız anda maalesef bursunuz krediye dönüşerek devam ediyor. Yani sınıfta kalmanız durumunda bursunuz iptal olur ve krediye dönüşür.

KYK bursu kaç dersten kalınca kesilir ?

Herkes bursu aldıktan sonra derslere daha önem verir oldu. Bunun sebebi tabi ki bursu kaybetmemek. :) Peki kaç dersten kalınca burs kesilir diye merak ediyorsanız bunu okulunuzdan öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü Kredi Ve Yurtlar Kurumu başarısız olan öğrencilerin bursunun kesileceğini belirtiyor ve her üniversitede öğrencilerin başarısız sayılması için tanınan ders sayısı farklı. Yani X üniversitesi 3 ders ile sizi başarısız sayabilirken Y üniversitesi 2 ders ile sizi başarısız sayabilir. Bu yüzden bu konu hakkında kesin bilgiyi okulunuzdan öğrenebilirsiniz.

KYK Burs Ve Krediler için toplu ödeme yapacak mı ?

Önceki yıllarda burs alan tanıdıklarınız varsa onlara toplu ödeme yapıldığını hatırlayanlarınız vardır. Fakat artık bu durum ortadan kalktı ve burs / kredi ödemesi Ocak ayından itibaren başlayacak. Geçmiş aylar için hiçbir ödeme yapılmayacak.

Hangi durumlarda öğrenim kredisi kesilir ?

Bursunuz kesildiği zaman kredi alabiliyorsunuz. Fakat krediniz kesildiği zaman maalesef hiçbir geliriniz kalmıyor. Kredinin kesilme şartlarını da merak ediyorsanız hemen onları da açıklayalım.

 • Üniversiteden ayrılma, uzaklaştırma alma veya atıldığınızda,
 • Sağlık sorunları sebebiyle okula devam etmediğinizde,
 • Eğitim gördüğünüz kurum kapatıldığında,
 • Kesin hüküm ile mahkum olduğunuzda

Kredi de kesilir. Ayrıca asgari ücret ile bir işte çalışıyorsanız yeni yasaya göre kredi alabiliyorsunuz.

KYK İlk 100 Bursu Nedir?

KYK tarafından ilk 100’e giren öğrencilere koşulsuz burs sağlanıyor. Bu ilk 100 ise MF-1, MF-2, TM-3, Dil  gibi puan türlerindeki ilk 100 öğrencileri kapsıyor. Ayrıca ilk 100’e giren öğrencilere normal bursun 3 katı kadar imkan sağlanıyor.

KYK Burs / Kredi nasıl onaylanır ?

Burs ve Kredi kazandıysanız e-devlet üzerinden kredi ve burs için size sunulan taahhüt nameyi onaylamanız gerekiyor. Ardından hangi bankadan kartınızı alacağınızı da öğrenerek ödemenizi alabilirsiniz.

Kredi Ve Burs ödemeleri ne zaman yapılacak ?

Eski dönemde öğrenciler bursu her ayın 6’sında, kredileri ise  7’sinde alıyorken yeni düzenleme ile herkesin burs alma günü Tc kimlik numarası ile belirleniyr.

Son basamağa göre hangi gün burs alacağınız aşağıdaki gibidir.

 • Son Basamağı 0 olanlar her ayın 6. günü
 • Son Basamağı 2 olanlar her ayın 7. günü
 • Son Basamağı 4 olanlar her ayın 8. günü
 • Son Basamağı 6 olanlar her ayın 9. günü
 • Son Basamağı 8 olanlar her ayın 10. gününde ödemelerini alacak.

Sizden gelen sorular :

1-) Yaz okulunda kaldığım dersleri vermem burs durumunu etkiler mi?

Bursunuzun krediye dönüşmesi yaz okulundan sonra belirlenir. Bu yüzden eğer yaz okulunda kaldığınız dersleri verebilirseniz bursunuz kesilmez.

2-) Yaz aylarında çalışmak istiyorum bursum kesilir mi?

Bu konu hakkında net  bir bilgimiz olmaması ile birlikte birkaç arkadaşımızın yaptığı açıklamada yaz ayların çalışma burs durumunu etkilemediği yönde. Fakat siz daha detaylı bilgi içi 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile konuşun. Ayrıca bizi de bilgilendirmeyi unutmayın :)

Merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık ayrıca bunun dışında merak ettiğiniz soruları yorum kısımında veya Meslek Hocam | Soru Cevap kısımından sorabilirsiniz.

1080 Yorum

 1. ilk 100 bursu koşulsuz mu veriliyor? ben daha önce kredi aldım kykdan. ikinci üniversiteyi okumak istiyorum. eğer ilk 100e girersem daha önce kredi almış olmama rağmen ilk 100 bursundan yararlanabilir miyim?

  • Merhaba Çağla, koşulsuz olarak alıyorsun. Fakat her yıl farklı değişiklikler yapılıyor. O yüzden seneye yayınlanan klavuza göre bir şey söylemek daha doğru olur.

   • Hocam ben 3 ay boyunca asgari ucretten fazla bir iste calisicam sigortam yaticak bursum kesilirmi kyk i arayinca biri kesilmz biri skinti olabilir diyor yonetmenlik degiscek diyor

    • Merhaba Fatih, şuan ki kurarlar çerçevesinde bu durumu değerlendirmen gerekiyor. Kredi Ve Yurtlar Kurumu yönetmeliğinin geçerli olan kılavuzunda böyle bir yönerge yoksa çalışman da da sakınca yok.Bu yüzden direkt olarak bu durumu sormanı tavsiye ederiz. Tekrardan bizi bilgilendirmeyi unutma…

     • Merhaba lütfen yanlış bilgiler vermeyin. Sigortalı bir işte çalışmak bursun kesilmesine yeterli sebep olmaz. Eğer asgari ücret üzerinde sigortalı bir işte okul döneminde çalışıyorsanız bursunuz kesilir fakat öbür türlü kesilmez.

   • merhabalar. burs alan bir kisi 1. sinif. 2 yillik harita ve kadadtro bolumu 2 dersten butunlemeye kalinca hemen burs kesilirmi. cevabınız icin tesekkurler.

    • Merhabalar, büte kalmanız durumu etkilemeyecektir genellikle okullar yıl sonuna bakıyor. Fakat detaylı bilgi için öğrenci işlerine danışman gerekli çünkü okullarda farklı burs yönetmelikleri oluyor.

     • Merhaba hocam bana ilk sene kredi çıktı ben almadım durumum iyi olmadığı halde kredi çıktı zaten onu anlamadım. Tekrar kyk başvurucam aile durumum gerçekten iyi değil. Alttan bir tane dersim var sizce bana bu sene burs çıkar mı ?

     • Merhaba Melisa, böyle bir durum hakkında yorum yapamayız Kredi ve Yurtlar Kurumu kendi içinde başvuruları farklı kriterler ile inceleyerek onay veriyor. Bu yüzden olur veya olmaz dememiz pek mümkün değil.

 2. merhabalar ben şuan burs alıyorum.yakın zamanda motorsiklet almak istiyorum. Motoru eğer üstüme alırsam burs krediye dönermi yada kesilir mi?

 3. Kyk çıktı ama ön kayıt yaptıramadım özel yurtlar anlaştığım içim simi benim kyk şansım bitti mu seneye bidaha başvuru yapamazmiyim ?

  • Merhaba hocam suan devlet universitesinde okuyorum ama bir sonraki sene osym ile kurumumu degistirip ozel universiteye gececegim. Suan kykdan burs aliyorum bursum kesilir mi kurumum degisirse kesilirse krediye donme ihtimali var mi ? Ayrica asgeri ucretin altinda sigortali bir iste calisiyorum bu yil girecegim kyk yurduna etki eder mi? Tesekkur ederim simdiden

   • Merhaba Rojda, sırası ile sorulara cevap verelim. Eğer yatay geçiş ile üniversite değiştirirsen bursun kesilmez. Eğer farklı bir şekilde geçiş yapıyorsan bursun krediye dönüşür.Bunun dışında asgari ücret altı bir işte çalışman da herhangi bir sorun teşkil etmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Sa hocam bir ailede iki kişi üniversite okuyor biri 4 yıllık biri 2 yıllık .4 yıllık okuyan kredi alıyor .2 yıllık okuyan başvuru yaptığında burs çıkar mi ? Şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba Emre, genelde iki kardeşten birine burs veriyorlar fakat kesin olacak diye bir şey diyemiyoruz. İhtimali yüksek fakat :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

     • Meslek hocam biz 3 kardesiz ailemde çiftçilik yapmakta ablam ve bana kredi çıktı suan en kucuk kardesimizde yeni başladı üniversiteye maalesef onada kredi çiktı. Anlamadigim biz üniversitedeyken fabrikasi olan veya babasi esnaf olan arkadaslara burs cikmasi bi cok garibana da kredi cikması…

     • Merhaba adaş, maalesef bu durum hakkında bizde çok şikayetçiyiz. Karşılaştığımız olayları görsen için parçalanır buna rağmen elden sadece sitem veya sosyal medyada sesimizi duyurmaktan başka pek bir şey gelmiyor. İnşallah sizin gibi bilinçli nesiller yetiştiği müddet yarınlar daha aydınlık olur.

 4. Merhaba hocam ben bu yıl zorunlu hazırlık okuyorum ve kyk bursu alıyorum. Hazırlıkta kalıcıyım gibi gözüküyor fakat sene sonu türkçe bir bölüme geçiş yapmak istiyorum yada sınava tekrar girdim ve başka bir bölüm seçeceğim. Kalacağım için bursum kesilmiş olacak mı ?

 5. Merhabalar, Tıp fakültesi dönem 1 öğrencisiyim.gelecek sene Ösym sınavına girerek yeni bir üniversiteye kayıt yaptırmayı planliyorum ve Bursumun kesilmemesi için gerekli koşulları öğrenmek istiyorum.kyk nın resmi sitesinde öğretim kurumu değiştirilmesi esnasında eski öğretim kurumunda 1 yıl başarısız olunması deniliyor fakat ayrica başarısız olunması diye de bir madde var.Bu biraz kafami karistiriyor.yarim donem basarisizlikla(sadece 2. Donem sinav basarisizligi) ogretim kurumumu degistirirsem bursum kesilir mi acaba? Cevap verirseniz cok sevinirim Teşekkürler

  • Merhaba Ozan, seneye başka bir okula aynı bölümle geçiş yapmak istiyorsun sanırım ve bu durumda bursunun ne olacağı konusunda bilgin yok.Şöyle bir durum var bildiğin gibi 3 durumda başka üniversiteye geçiş yapabiliyorsun. Bunlar Merkezi Yerleştirme, Yatay Geçiş ve tekrar sınava girmek. Bunlardan ilk ikisi üniversiteye kayıtlı olduğun süreçte gerçekleştiği için sıkıntı olmaz fakat diğerinde okulun değişeceği için otomatik olarak başarısız sayılıyorsun. Bunun dışında eğer 1. sınıfta başarısız olursan zaten bursun KYK tarafından otomatik olarak kesilir. Bu yüzden hem bu sene başarılı olabilmen gerekiyor hemde Merkezi Yerleştirme veya Yatay Geçiş şartlarını sağlaman gerekiyor. Umarım yeterli cevap olmuştur ayrıca daha fazla detaya 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin.

 6. Merhaba, üniversiteyi ilk kazandığım yıl okula kaydımı yaptırdım fakat ders kayıt ve burs başvurusu yapmadım ve 1 yıl dondurdum.Şimdi bu diğer yıl burs alamıyor muyum? Kredide mi aynı şekilde ?

  • Merhaba, Kredi Ve Yurtlar Kurumuna başvuran herkes kredi alabilir fakat burs için durumunu incelerler. O yüzden eğer başvuru yaptıysan zaten neden burs alamadığını açıklama kısımına yazarlar. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Ahmet, öncelikle başarından dolayı tebrik ederiz. Geçen senelerde YGS puan türünde de ilk 100’e girenlere 3 katı burs veriliyordu. Fakat bu 2017 yılında herhangi bir değişiklik yaparlar mı bilmiyoruz. Bunun için en doğrusu sanırım tercih sonrasını beklemek. Ayrıca LYS için de çalışmaya devam :) Orada da ilk yüze girerek işi garantiye al :) Kolay gelsin.

  • Merhaba Yavuz, daha önce üzerine motor alan, araba alan ile karşılaştık ama ev bir ilk oluyor. Bu yüzden seni yanlış yönlendirmekte istemiyoruz bu yüzden 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sorularını sorabilirsin. Ayrıca detayları öğrendikten sonra bizi de bilgilendirmen bizi çok mutlu eder. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 7. Su an universitede okuyorum , su anda kyk den burs olarak aliyorum 400 tl , ygs 4 de 1266 siralamam var onu ts-2 puan turinde ilk 100 e cekersem burs aliyor muyum ? Alirsam ne kadar ve ne zaman başlıyor ödrme bi bilginiz var mi ?

  • Merhaba Ahmet, öncelikle başarından dolayı tebrik ederiz. Burslar Ocak ayında yatmaya başlıyor. Fakat 2. defa sınava girdikten sonra tercih yapmadığın zaman bursu alabiliyor musun net bir bilgimiz yok bunu öğrenmek için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin.Kolay gelsin.

 8. Merhabalar bu burs kesilmesi icin gereken ders sayisi bahar ve guz donemlerine ayriliyormu yoksa 2 donemin toplaminda mi acaba?

  • Merhaba Ayşe, bursu 4 yıl önce aldığın için o zaman ki sözleşmeler hakkında net bir bilgi sahibi değiliz fakat büyük bir ihtimal ile Eylül ayında son bulur. Ayrıca kesin bir bilgi için 444 19 61 ‘i arayabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

  • Merhaba. Bende son sinifim ve bu konu hakkinda net bir bilgiye ulasamadim siz kesin bir sey biliyor musunuz yani eylul ayindada kredi alabilecek miyiz?

  • Merhaba Ahmet, iki yıl önceki durum hakkında net bir bilgimiz yok sözleşme yaparken kaç ay yazdığını bilmiyoruz. Fakat yüksek ihtimal ile almaya ne zaman başladıysan bitmesi de o zaman olacaktır. Daha detaylı öğrenmek için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin.

 9. Merhaba hocam bi sorum var ben cevap bulamadim buna. Ben part time bir iste calisiyorum aylık toplam 95 saat calisiyorum. Maaşım 600 tl ve geri ödemesiz burs alıyorum sigortamı bursum kesilir diye hala baslatamadim bi ara sorduğumda kesilmez dediler ama emin olamadım bi açıklık getirir misiniz lütfen. Ihtiyacim olmasa çalışmazdım ama aileme bakmam lazım.? yardım edin.s

  • Merhaba Gizem, öncelikle geç cevap verdiğimiz için kusura bakma :( Bu yıl Kredi Ve Yurtlar Kurumu yaptığı düzenleme ile asgari ücrete kadar öğrencilerin çalışmasına izin veriyor. Yani sen asgari ücret veya altında bir miktarda çalışıyorsan bursun kesilmez. Bu yüzden istediğin zaman sigortanı başlata bilirsin. Hakkın da her şeyin hayırlısı olması dileği ile…

 10. Merhaba hocam bn iki yillik okuyorum ve 1. Sinifim ilk donem 2 tane alltan dersim kaldi 2.donemde 1 tane kalacak gibi gozukuyor ama bizim okulun yonetimine gore basqrisiz sayilmiyorum ve alltan dersleri vermek zorundayim vermez isem basariszlik baslar bursum krediye donermi farzedelim ki dondu krediye toplam ne kadar burs almissam hepsinigorimi odeyecegim yoksa sqdece 1 seneneinmi kredi odeyecegim..tesekurler

  • Merhaba İbrahim, bursun okuldan başarısız sayıldığın aydan itibaren krediye dönüşür ve devamında aldığın tüm parayı geri ödemek zorunda kalırsın. Yani 24 ay burs alacağını varsayalım ve bunun 13. ayında okul tarafından başarısız sayıldıysan geriye kalan 11 ayın parasını okul sonrası ödemek zorundasın.13 ay aldığın bursu ise geri ödemen gerekmiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin…

 11. Merhaba hocam ben 2. Sınıf öğrencisiyim bursu 2. Sınıfta almaya başladım. Fakat 1. Sınıfta alttan kalan 2 dersim var. 1. Sınıftan kalan dersler bursun kesilmesini etkiler mi ?

  • Merhaba Tolga, okulun başarısız öğrencileri kaç ders ile belirlediğine bağlı olarak etkileyecektir. Mesela bazı okullar alttan 3 dersi kalan öğrenciye başarısız etiketi vururken bazıları 4 derste bunu yapıyor. Bu yüzden okulda öğrenci işlerinden bunu öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 12. Merhaba hocam ben burs alıyorum 1 hazirandan 31 ekime kadar ( 5 ay ) sigortalı ve asgari ücret ile çalışacağım acaba bursum kesilirmi veya krediye dönermi… teşekkür ederim

 13. Merhaba hocam ben burs alıyorum. Okulun zorunlu 1 ay stajı var.okul ve iş yeri sigorta yapıyor acaba bursum kesilir mi

 14. Merhabalar,
  Ben mimarlık okuyorum ve inşaat mühendisliği bölümünde çift anadal programı öğrencisiyim. Bu sene mimarlık programından mezun oluyorum ancak; inşaat mühendisliği bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Burs alıyorum. Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra bursum kesilir mi, krediye mi döner yoksa tekrar başvuru mu yapmalıyım? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler…

  • Merhaba Gökhan, öncelikle hayırlı olsun. Kredi Ve Yurtlar Kurumu burs vereceğe öğrenciye okulunun süresi kadar koşulsuz burs vermeyi kabul etmekte fakat sonrası için krediye dönüş olur. Mesela sen 4 yıllık bir okul okurken burs için başvurduğunda 4 yıl burs alma hakkı kazanırsın fakat 5. yılda bursun krediye döner. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Ayrıca bu durum hakkında daha detaylı bilgi için 444 19 61 nolu numarayı arayabilirsin.

  • Merhabalar , sorunuz dikkatimi çekti bende mimarlık okuyorum ve inşaat için çift anadal düşünüyorum acaba memnun musunuz ? Nasıl sıkıntıları oldu ? Yardımcı olabilir misiniz ?

  • Merhaba, bu konuya diğer yorumlar ile yazımızda değinmiştik tekrar belirtelim. :) Okulunuz başarısız saydığı zaman bursunuz kesilir. Bazı okullar 2 ders ile öğrencilerini başarısız olarak sayarken bazıları 3 veya daha farklı sayılarda başarısız sayıyor. Bu yüzden okulunuzun kaç dersle başarısız saydığını öğrenin. Bu duruma göre başarısız sayılırsınız :) Kolay gelsin.

   • Merhaba hocam öncelikle kolay gelsin…size bi kaç sorum olacak bursun krediye dönmesi nasıl oluyor kafkas üniversitesin de öğrenim görmekteyim burs krediye döndüğü seneden itibaren mi kredi hesaplanacak yoksa son sınıfta bile olursak krediye döndüğü anda dört senenin kredisini mi ödeyeceğiz ?

  • Merhaba Ali, genel not ortalamasının bir etkisi yok. Başarısız ders sayısına göre burs durumu etkilenir. Fakat genel not ortalaması sınıfta kalmana sebep oluyorsa oda hali ile etkiler :)

 15. MERABA HOCAM BENİM Bİ SORUM OLUCAKTI BEN SİGORTALI Bİ İŞE BAŞLICAM ALICAGIM ÜCRET ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE BU DURUMDA BURSUM KESİLİYOR MU BİLGİ VERİRSENİZ COK SEVİNİRİM HOCAM

 16. Merhaba hocam,ben zorunlu hazırlık öğrencisiyim.Haziranda sınava gireceğiz geçemez isem eylülde tekrar,onda da geçemezsem ocakta gireceğim ve hakkım dolmuş olacak ve türkçe bir okula gönderileceğim(hazırlıktan kalmış oluyorum). Bu sene haziranda geçemez isem bursum kesilir mi?

  • Merhaba Murat, bu durum okuluna bağlı. Yani eğer okuduğun üniversitede hazırlık zorunlu değilse sene sonunda başarısız olsan da üst sınıfa geçeceğin için bursunda herhangi bir kesinti olmaz fakat eğer üniversitede hazırlık okumak zorunluysa ve kalıyorsan “başarısız öğrenci” statüsünde olacağın için maalesef bursun kesilir.

 17. Merhaba hocam. Ben 2. Sınıfım. İkinci sınıfın güz döneminden dört dersim ff geldi ama ortalamam 1.80 in üzeride. Kyk bursu alıyorum. Bu dört ders için yaz okuluna gideceğim inş. Size sorum Kyk burnunun kesilmesi ortalamanın 1.80 altımda olması durumunda mı gerçekleşiyor yoksa 4 ff im varsa kesilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Merhaba Nur, okulunda geçme notu 1.80 ise ve sınıfı geçiyorsan herhangi bir sorun olmaz. Fakat geçme notunun altında kalıyorsan bursun kesilecektir. Ayrıca kaç ders ile başarısız sayılacağını okul belirler. Bunu okulunuzun öğrenci işlerinden öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 18. Merhaba hocam ben yaz tatilinde çalışmak istiyorum ve muhtemelen asgari ücrette ve sigortalı olarak çalışacağım ihtiyacım olduğu için de kesin çalışmak zorundayım bursum kesilir mi acaba?

 19. Merhaba. Ben 2 yıllık üniversite okuyorum. Bursu almaya 2016 ocak ayında yani 2. sınıfta başladım. Okulum bitti. Yani sadece 1-2 sınav kaldı. Bursum haziran ayında mı kesilecek? Ayrıca dgs sınavına gireceğim ama kazanmam kesin değil malesef.

  • Merhaba Çağrı Erkan, bursun kesileceği tarih yaptığın sözleşmede belirtilmiştir ayrıca daha kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefonu arayabilirsin. Bunun dışında DGS ile kazandığın zaman tekrardan başvuru yapman gerekecek. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • peki bu sözleşmeye nerde olabilir acaba? eve birşey göndermediler. internet üzerinden onay verdim ama kyk burs sözleşmesi diye aratınca bilgi bulamadım. nerden ulaşabilirim bu sözleşmeme?

    • Merhaba Çağrı, sözleşmeden kasıt ettiğimiz bursu almak için banka kartı çıkartırken imzaladığın dosyalar. Bunlara ulaşman biraz zor olacaktır o yüzden belirttiğimiz gibi 444 19 61 nolu telefonu arayarak kendin öğrenebilirsin.

 20. Merhaba hocam belki sorulmustur ama ben kacirdim orayi sanırım :) ben su anda 4.sinifim ve kyk bursu almaktayim. Burs haziranda mi yoksa eylulde mi kesilecek cogu arkadasim haziranda son bursun yatar diyorlar. Umarim eylüldedir :)

  • Merhaba Gökhan, bu durum hakkında maalesef kesin bir bilgimiz olmadığı için bir şey söyleyemiyoruz. Fakat 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşarak merak ettiğin soruları sorabilirsin. Ayrıca öğrendikten sonra bizi de bilgilendirmeyi unutma :)

 21. Merhaba hocam. ilk dönem finallere bir hafta kala kolum kırıldı finallere giremedim ancak bütlerde girebildim iki dersten klasik olduğu ve yazamadığım için kaldım burs kesilirse rapor işe yarar mı?

  • Merhaba Veysel, maalesef eğer okulun başarısız öğrenci olarak seni kabul ederse rapor Kredi Ve Yurtlar Kurumunda işe yaramaz. Fakat okuluna dilekçe vererek bütünleme sınavlarında cevap veremeyecek olduğunu belirterek tekrar sınava girme isteğinde bulunabilirsin. Tabi burada da okulun kararı önemli. Fakat belirttiğimiz gibi eğer bursun kesilirse geri dönüş olmaz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 22. Merhaba ben biseyi merak ediyorum ben 1.sınıf öğrencisiyim.1. Dönem bir tane ff 3 tane dd dersim var ortalamam çok düşük ben 1.80 in altında kalırsam dd olan dersler kalmışmı oluyor bursum kesilir mi ?

  • Merhaba Aysun, 1.80 altında ortalamaya sahip olduğundan sınıfta kalıyorsun. Bu durumda “başarısız” öğrenci statüsünde olacağın için maalesef bursun kesilecektir. Ayrıca okulundan ve 444 19 61 nolu telefondan daha detaylı bilgiler öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Hayriye, dönem sonu ortalaması dolaylı yoldan etkiliyor.Mesela okulunda geçme notu 2.00 ve sen bu not ortalamasının altında kalırsan “başarısız” öğrenci statüsüne girdiğin için bursun otomatik olarak kesilir. Bunun dışında her okulda başarısız öğrenci olma statüsü farklı etkenlere göre değişebiliyor. Bunu öğrenci işlerinden yada bölüm başkanınızdan öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 23. Merhaba hocam benim bursum büyük ihtimalle kesilecek bunun bildirimi posta vs yoluyla mı olur yoksa mesaj e-postayla mı bildirilir?Bilgilendirebilir misiniz

  • Merhaba Emre, aslında Kredi Ve Yurtlar Kurumu hiçbir öğrencinin bursunu kesmez bunun yerine krediye dönüştürür. Buda demek oluyor ki her ay düzenli olarak paranı alabilirsin fakat bursun krediye dönüşeceğini düşünüyorsan her ay Kredi Ve Yurtlar Kurumu sitesinden Kredi Borcu Sorgula veya Kredim/Bursum Yattı Mı? kısımından sorgulayabilirsin.Ayrıca Kredi Ve Yurtlar Kurumu sitesine gitmek için buraya tıkla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 24. Merhaba hocam bursu dönem sonu not ortalaması mı etkiliyor ya da her dönem ayrı ayrı mı etkiliyor 1 dönemde 1.80 altı ortalama olunca mı burs krediye dönüyor yoksa 1 yılın sonundaki ortalamaya göre mi oluyor

 25. Merhaba son sınıf öğrencisiyim kredi bursu alıyorum burs 400 liraya çıktığı için temmuz ayı itibari ile anlaştığım miktar doluyor eylüle kadar burs devam edermi

  • Merhaba irfan, bu konu hakkında net bir bilgimiz olmamasına rağmen tahmini olarak bursun dolduğu için durduracaklarını düşünüyoruz. Fakat bunun için çok daha detaylı bilgiyi 444 19 61 nolu telefondan öğrenebilirsin. Ayrıca öğrendikten sonra bizimle paylaşırsan bizde bilgilenmiş oluruz. :)

 26. Merhaba hocam. Benim 1. Sınıfta 1. Donemdeki kaldığım 2 ders var.2.dönemde ayni derslerden kaldım. Toplam 4 yani.
  Buna rağmen 2.Sınıfta bana burs cıktı. Bu burs hangi durumda kesilir. Normalde 4 zayıf olunca kesiliyor diyorlar 2. Sınıftan başka zayıflarım olursa bursum krediye dönüşür mü?

  • Merhaba Yağmur, Kredi Ve Yurtlar Kurumuna okulun eğer başarısız bir öğrenci olduğunu bildirirse bursun kesilir. Burada anlayacağın üzere önemli etken okulun seni başarısız sayıp saymadığı. Bunun içinde öğrenci işlerine giderek kaç dersten kalınca başarısız olarak sayıldığını sorman gerekiyor. Büyük ihtimal ile 4 ders üstü başarısız olarak sayılıyorsun bu yüzdende bursun devam ediyor. Ayrıca unutmaman gereken diğer bir nokta bursun kesildiği zaman otomatik olarak krediye dönüşür ve herhangi bir bilgilendirme olmaz. Şuan kredi mi yoksa burs mu aldığını da buraya tıklayarak Kredi Ve Yurtlar Kurumundan öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 27. Hocam ben ığdır İlahiyat fakültesinde okuyorum ben şimdi arap Dili ve Edebiyatı bölümüne mi geçeyim yoksa ilahiyat ta mi kalayım bana bilgi verirmisiniz

  • Merhaba Orçun, buna karar verecek olan senden başkası değil. Eğer hangi bölümü seviyorsan onu oku, bunu anlamak içinde tavsiyemiz önüne bir kağıt kalem al ve kağıdı ikiye bölerek iki tarafa hangi bölümü neden okumak istediğini yaz. Gerçekler ortaya çıkacaktır. Her zaman sevdiğin işi yapman dileği ile kolay gelsin.

 28. Hocam öncelikle iyi günler ben burs alıyorum ve okulumun mezuniyeti 28 haziranda yapılacak,haziran ayı bursunu da alacak mıyım acaba?

 29. ben bu sene okulumu dondurup tekrar sınava hazırlanacagım.şuan kredi alıyorum eger seneye okulumu degiştirirsem kredi almaya devam eder miyim

 30. Hocam ben bu yıl kyknın yurduna başvurucam ilk senem olucak Üniversite eğer kazanırsam bu arada. Şimdi şöyle bi durum var ben asker kızıyım, bu yıl aralıkta babam emekli olacak ve bazı nedenlerden dolayı maaş almicak tam 1 yıl. Yalnız şöyle bi durum daha var üzerimize kayıtlı 2ev var.ikisindede kiracı yok. Sizce böyle bi durum da ben bu yıl başvursam bana yurt çıkar mı?bir de istediğim Üniversite ile yaşadığım il arasında 3 il var.. Çıkmadı diyelim misafir olarak herhangi bi yurtta kaç gün kalabilirim?Şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Merhaba Nur, öncelikle geçmiş olsun. Kredi Ve Yurtlar Kurumu her öğrenciyi araştırarak uygunluklarını kontrol ettiğini söylese de her zaman durum bizce böyle değil çünkü bazen hiç çıkmaz dediğin kişiler yurtta kalabiliyor yada tam tersi kesin çıkar dediğin kişiler yurtta kalamıyor. Bu yüzden sana net bir şey bu konuda söyleyemeyiz. Ayrıca misafir olarak kalma durumuna gelince eğer yurt müdürü insaflı ve yurt misafir hanesinde müsait yer var ise kalacak başka yer bulana kadar sana müsaade ederler. İnşallah gönlünde ki üniversitede gönlüne göre okuma fırsatı bulursun.Kolay gelsin.

 31. Hocam benim 1. Sınıfta bursum kresiye dönüştü. Kredi alanlar eylüle kadar kredi alabiliyor. Ben ilk başta burs aldığım için haziranda kesilecek mi?

  • Merhaba Tuğba, şuanda kredi aldığın için Eylül ayına kadar faydalanabilirsin. Fakat yine daha detaylı bilgi almak için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşmanı tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

 32. merhaba ben kyk geri ödemelisiz burs alıyorum 3 ay boyunca asgari ücretli bir yerde sigortalı çalışacağım asgari ücette burs kesilmiyor biliyorum ama bazen primlerle geçebiliyor o zaman kesilir mi bursum?

  • Merhaba Deniz, primler eğer maaşına yansıtılıyor ve resmi olarak daha üstünde aldığın gözükürse bursun kesilir.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 33. Merhaba hocam. güz döneminde 4 dersim ff. Şimdi bursum krediye dönüşmüş müdür? Yoksa sene sonuna mı karar veriliyor bursun krediye dönüşüp dönüşmeyeceği. daha önce de dediğim gibi yaz okulu olursa gideceğim Kimi arkadaşlar bi dönemde 4 ders ff olursa direk bursun krediye dönüşüyor diyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Nur, yaz okulundan sonra her şey belli olur. Ayrıca kaç dersten kalınca başarısız sayılacağını okulun belirler. Öğrenmek içinde öğrenci işlerinden bilgi alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Ebru, bildiğin üzere yıl sonun ortalaman belli bir seviyede değilse sorumlu kaldığın derslerde kaldı olarak sayılıyor. Buda demek oluyor ki katılır. Fakat ortalaman belli bir notun üstündeyse geçti olarak kabul edilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 34. Merhaba hocam
  Ben 4.sınıf öğrencisiyim bu dönem tek ders yüzünden dönemim uzamak zorunda kalabilir 4 yıl boyunca aldığım burs krediye mi dönecek yani geri ödeme yapmak zorunda kalacak mıyım ya da sadece bursum kesilecek mi şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Selma, öncelikle geçmiş olsun. Bursun kesilir eğer kredi de alırsan sadece aldığın sürenin kredisini ödersin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 35. Merhabalar, benim 1 dönemden 3 ders var.ödeme şekli burs diyor ama geri ödeme tarihini de tabloda görüyorum. Acaba neden?

  • Merhabalar Deniz, bu konu hakkında net bir bilgimiz maalesef bulunmamakta. 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak detaylı bilgi alabilirsin. Ayrıca bizimle de bilgilerini paylaşırsan diğer kişilere yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin…

 36. hocam merhaba.4. sinif ögrencisiyim ve mezun oluyorum insallah.2015 ocak ayindan beri kredi aliyorum.oncekiler 4 yil onceden sozlesme yaptiklari icin bir bilginiz olmadigini belirtmissiniz.Ben gecen seneden itibaren kredim ne zaman kesilir acaba ?

  • Merhaba Merve, cevabımız maalesef yine değişmeyecek. Bu tarz durumlar yapılan sözleşmelere göre olduğu için net bir tarih veremiyoruz fakat 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşarak kişisel olarak merak ettiğin her şeyi sorabilirsin. Kusura bakma, kolay gelsin.

 37. Hocam ben burs alıyorum.Bu yaz tatilinde(3 ay) sigortalı ve asgarî ücret düzeyinde bir işte çalışacağım.Bu durumda bursum kesilir mi?

  • Merhaba Tayfun, maalesef kesilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.
   Düzenleme : Kredi Ve Yurtlar Kurumu yazın yapılan çalışmalarda herhangi bir engel bulunmaz. Yanlış bilgiden dolayı özür dileriz.

 38. Merhaba hocam 1.sınıf öğrencisiyim burs alıyorum yazın 3 aylık dönemde çalışmak istiyorum fakat çalışacak olduğum otel sigorta yapmak zorunda olduğunu söylüyor sigorta yapılırsa bursum kesilir mi ? 90 günlük sigorta gösterecekler bu durumda bursum kesilir mi ? Çalıştığım otelde asgari ücretten daha fazla kazanırsam da bursum kesilir mi ?

  • Merhaba Hatice, sigorta yapmalarında herhangi bir sakınca yok fakat asgari ücret üzerinde maaş alırsan bursun kesilir. Ayrıca daha detaylı bilgiye 444 119 61 nolu numaradan ulaşabilirsin.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 39. Merhaba hocam yaz okuluna girip derslerimi verirsem bursum krediye dönermi ne zaman belli olur bursun krediye donmesi yaz okulundan sonra mi önce mi

 40. Merhaba hocam. Bana burs bu sene yani 3.sınıfımda burs çıktı. Seneye 4.cü sınıfta kesilirmi acaba birde kalan derse bakılırsa bundan önceki ders başarımamı bakılıyor yoksa bu dönemdeki başarımamı acaba ?

  • Merhaba Tolgahan, öncelikle hayırlı olsun. Seneye bursunun kesilmesi için başarısız bir öğrenci olman gerekiyor. Bunu da yıl sonu başarına bakarak üniversite belirler. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin….

 41. merhaba hocam ben 1. sinifim ve bu yil bitti. ilk donemdenn 2 tane 5i dersi ve 3 tane zorunlu dersten kaldim. ikinci donemde ise 1 dersten kaldim bu durumda bursum krediye donusurmu donusurse ne zaman donusur Tsk ederim

  • Merhaba Yusuf, uzaktan eğitim aldığın derslerde bursun kesilmesini etkiler fakat şöyle bir durum var Kredi Ve Yurtlar Kurumu bu sene öğrencilerin bursunu üniversitelere göre kesmeye başladı. Yani eğer üniversite senin başarısız bir öğrenci olduğunu söylerse ancak bursun kesilir ki buda bursun hangi şartlarda kesileceğini okulun belirlediği anlamına geliyor. Ayrıca bursun kesilme durumu yaz okulundan sonrasında olur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 42. Hocam Merhabalar biraz ilginç bi sorum olucak ben 2 yillik okuyorum ve birinci sinifim bitti ve staj yapmam lazim ama malesef stajda ücret verilmiyo benimde calismam lazim stajimi yapti olarak göstersem ve başka yerde 3 aylina calissam bursum kesilirmi

  • Merhaba Ecrin, biz şok biz iptal :) Laylon staj yapıp başka bir yerde çalışman da sakınca yok fakat eğer sigortalı bir işte çalışırsan okulun hem stajda hemde sigortalı bir işte aynı anda nasıl çalıştığını merak edecektir bu yüzden laylon staj yaparsan diğer çalıştığın yerde kendini resmi olarak göstermemen gerekiyor. Böyle illegal tavsiyelerde bulunduruyorsunuz bize :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 43. Merhaba hocam benim bu dönemle birlikte 4 tane alltanım oldu onları seneye vermem durumunda kredi tekrar bursa

  döneRMI.eğer donmuyorsa tekrar başvurup burs alma şansım varmı

 44. Merhabalar hocam.Ben ingilizce hazirlik ogrencisiyim ve kyk dan burs almaktayim.Bu yil ben tekrar universite sinavina girdim.Ygs siralam iyi lys de oyle olur ise tekrar kesin olarak tercih yapacagim.Baska bir universite ve başka bir bolume.Fakat şöyle bir durum var bulundugum okulda ingilizce hazirlikta kaldim.Ne yapmam gerekiyor? Yani burs kendiluginden mi krediye donuyor yoksa bizim bir sey yapmamiza gerek var mi? Ayrica baska univ tercih edicem ve hazırlıkta kaldim cevap icin cok tesekkur ederim.

  • Merhaba Orhan öncelikle geç cevap için kusura bakma.Krediye dönüşürken hiçbir şey yapmaya gerek yok otomatik olarak dönüşür.Fakat okulu değiştirdiğin zaman kredi de ototmatik olarak kesilir bu yüzden okulunu değiştirince gerekli belgeleri KYK yolla o zaman kredi tekrar dan devam eder.Tekrardan geç cevap için kusura bakma, kolay gelsin.

 45. düzce üniversitesinde okuyorum 2.sınıfda gano 2.25 altında olursa üsten ders alınmıyor 4sınıfda 2.50 olmassa mezun olunmuyor dd ve dc derslerin basarılı olabilmesi için gano 2.5 olması lazım 3 tane ff im var 3 tane dd var bursum kesilirmi suanki ganom 2.49 dd ler hangi durumlarda bursumu kesebilir

  • Merhaba Abdullah, diğer cevaplara baktığın zamanda fark edeceğin üzere bursun kesilme durumu son değişiklikle okuluna bağlı. Bazı okullar 3 dersi kalan öğrenciyi başarısız sayarak bursun kesilmesine sebep oluyor bazıları 5 derste bazıları ise sınıfı geçmek yeterli diyor. Bunu öğrenci işlerinde daha detalı bir şekilde öğrenebilirsin. Kolay gelsin…

 46. Hocam merhabalar,bugün kyk bursumun kesildiğini öğrendim hazırlık+4 yıl diye biliyordum 4. senem bitti ve burs süresininde doldugunu öğrendim bunu üzatmak için neyapmam gerek dilekçe yazsam bir işe yarar mı?Teşekkür ederim…

  • Merhaba Elif, maalesef öğrenim süren 4 yıl ise sadece 4 yıl burs alabiliyorsun. Fakat lisans sonrası Yüksek Lisans yapmak istersen ayrıca başvuru yapman gerekiyor. Ayrıca 444 19 61 nolu telefondan daha detaylı bilgi alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 47. Benim suan 5 alttan dersim olustu ama ortalamam sinif gecmeme yetiyor okul sinifta kaldgn surece kesilir dedi ama seneye yonetmelik ne olur bilmiyoruz ddi yonetmelik ne zaman degisir yada bu benim aldigin bursa yansirmi?

  • Merhaba Ayşe, yönetmelik her sene değişecek diye bir durum söz konusu değil yani belirli bir periyotta değişmiyor.Ayrıca yeni yönetmelik etkilese bile geçmiş bursunu değil geleceğini etkiler ki bu da kesin bir durum değil. Yani değişen yönetmeliğe hangi maddeler eklenecek çıkarılacak kimse öngöremez bu yüzden yoluna devam et :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 48. İyi günler hocam ben bu yaz sigortalı işte çalışacağım suanda asgari ücret yaklaşık 1300 tl ve üzeri bu durumda bursumun kesilmemesi için benim 1300 tl ve aşağısı maaş mı almam lazım şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ayşe, yazın çalışma konusunda herhangi bir kısıtlama yok fakat yinede Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesinde net bir açıklama olmadığı için tavsiyemiz 444 19 61 nolu telefon ile detaylı bilgi alman. Ayrıca aldığın bilgileri bizimle de paylaşmayı unutma :)

  • Merhaba Mustafa, yazın çalışman da herhangi bir sakınca yok fakat söz konusu konu hakkında daha detaylı bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi ve Yurtlar Kurumunu aramanı tavsiye edersiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 49. Merhaba hocam ben 1 snıf öğrencisiyim ilk dönemden 1 dersim ff ydi ortalamam 2.62 ydi 2.dönem 2 tane dc em var 2 cc m var 1 ff var ortalamam 1.73 iki dönem ortalamam 2.17 devletten burs alıyorum bursum kesilir mi bursun kesilmesi için iki dönem ortalamasına mı bakıyorlar ve ayrıca 2. dönem ortalmam 2 nin altında oldugu için dc ve cclerden kaldı mı sayılıyorum yardımcı olursanız cok sevinirim hocam cok saolun

  • Merhaba Ebru, eğer okulunda sınıf geçmen için gereken ortalama 2,00 ve şartlı dersleri geçme notun 2,25 ise 2,17 ortalama ile ilk dönemden 1 FF dersin ve 2. dönemden 2 DC olan dersin kalır. CC dersler direkt olarak geçtiğin anlamına geliyor fakat DD – DC harf notlarını geçmen için ortalama şartını sağlaman gerekiyor. Fakat okulunda sınıf geçmen için 1,80 şartlı dersleri geçmen için 2,00 şartı gerekiyorsa FF- FD – F1 dersleri dışında diğer dersleri otomatik olarak geçti sayılırsın. Yani bu durumda GENEL NOT ORTALAMASI göz önüne alınarak karar verilir. Aynı durum burs konusunda da geçerli. Merak ettiğin diğer soruları da sorabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Ali, bursun kesilme durumu Genel Not Ortalamasına bakılarak yapılıyor. Eğer alttan dersin kalmıyor ve 2,32 ile sınıfı geçiyorsan bursun kesilmez fakat alttan dersin kalıyorsa okulunun öğrenci işlerinden bursların kaç dersten kalınca kesileceğini öğrenmen gerekiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 50. Hocam yorumunuz onay bekliyor diyor anlamadim uyemi olmamız gerekiyor lutfen yardimci olur musunuz?çünkü her gun surekli bakiyorum.

 51. Merhaba hocam.Kyk bursu alıyorum. 2.sınıfa geçtim. Bursumun devam etmesi için güncelleme veya tekrar basvuru yapmam gerekir mi?

 52. Hocam merhabalar ben burs aliyorum ortalamam suan 1.86 sakarya uni.okuyorum ve 2013-14 yilinda bursun kesilip krediye donme durumunu 1.8 altinda olma olarak belirlenmis fakat bize soylenen 2 nin altinda olmamasi söyleniyor acaba bu durumda bursu kaybeder miyim????

  • Merhaba Ramazan, eğer okulunuz 2 ortalama altı için kesileceğini söylüyorsa dediği olur. Diğer yorumlarda da belirttiğimiz gibi okulunuz sizin başarısız olacağınız şartları belirliyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 53. Merhaba Kyk bursu alıyorum yaz tatilinde sigortalı olarak calismak istiyorum bursumun kesilme gibi bir durumu var mi. Alacak olacagim maaşın Askerî ücret üstünde bir getirisi olabilir mi

 54. Merhaba hocam ben şuan burs alıyorum ve 12 günlük sigortalı bir işe gircem maas olarak da 12 güne 600 tl para yatcak bursum kesilirmi

  • Merhaba Gülsüm, yaz ayında çalışman da herhangi bir sakınca yok fakat daha detaylı bilgi almak istersen 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 55. İyi günler hocam,benim sorum biraz uzun olacak kusura bakmayın. Ben Ankara Üni. DTCF fakültesinde okuyorum 3. sınıfa geçerken bursa başvurdum ancak maddi sıkıntılar sebebi ile 3. sınıfın ilk döneminde okula gidemedim ve burs başvuru sonuçları tam 3. sınıfın ilk döneminin sonunda açıklandı ki açıklandığında final haftası sona ermek üzereydi ve ben vize-finallerin bir çoğuna ya gidememiştim ya başarısız olmuştum, bursum Şubatta(2.dönemde) yatmaya başladığı için 2. dönem okula gitmekte zorluk yaşamadım ancak geçen yıl ortalamam epey bir düşmüştü ve bu sebeple genel ortalamada 2.00 üstüne çıkamıyorum benim merak ettiğim
  1)Burs genel ortalamaya göre mi krediye dönüyor yoksa yıllık ortalamaya göre mi ?
  2)Yıllık ortalamaya göre ise hesaplama 3.sınıf 1 ve 2. dönem şeklinde mi olacak yoksa bursun nakit olarak elime geçmeye başladığı 3.sınıf 2. dönem ve 4. sınıf 1. dönemin ortalaması mı baz alınacak ?
  3)Okuldan bir arkadaşım DTCF ve bazı okullarda 2.00 ortalama şartının daha aşağı bir rakamda olduğunu söylemişti böyle bir durum söz konusu mu ?
  Eğer cevaplarsanız çok memnun olurum hocam.

  • Merhaba Nurullah istediğin kadar uzun sor bizim açımızdan sorun yok. Hemen sorularını cevaplamak gerekirse :
   1-) Yıllık ortalamaya göre bursun durumu belli olur.
   2-) Burs verilmeye başladığı yıl baz alınarak hesaplanır.
   3-) Arkadaşın haklı bazı okullarda burs durumunun şartları daha farklı.
   Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • slmhocam bana busr cıkmıştı ama onaylatma kısmı yanlış olmuş bundan dolayıda busr vermediler bu konuda birsey yapamaşansımvar mı ikincı bir onaylatma dönemi oluyormu birdebahar döneminde onaylatmaoluyor mu

 56. Merhaba hocam burs aliyorumda 1.dönem 1 dersim var 2.dönemde 2 dersim alttan toplamda 3 derrsim alttan ganomda 2 ve üstü bu durumda bursum kesilir mi?

  • Merhaba, bu soruya daha önceleri birçok kez cevap verdik fakat senin için tekrarlayalım. Bu yıl ki değişiklikle Kredi Ve Yurtlar Kurumu burs kesilme durumunu okulların inisiyatifine bıraktı.Bu nasıl gerçekleşiyor dersen bazı okullar öğrencilerine 3 dersten kalma hakkı veriyor bazılar X bazıları ise sadece sınıfı geçmen yeterli bursun kesilmemesi için diyor. Bu yüzden bu sorunun cevabını okulda ki öğrenci işlerinden öğrenmen gerekiyor. Kolay gelsin.

 57. Merhaba hocam, ben burs alıyorum yaz tatilinde 3 ay boyunca sigortalı,  asgari ücret düzeyinde çalışmak istiyorum. Bu durumda bursumun kesilip kesilmeyeceği konusunda net bir cevaba ulaşamadım.  Yazın çalışmanın sıkıntı olmayacaginı belirtmişsiniz ama Tayfun isimli arkadaşımıza kesileceği belirtilmiş.  Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Zekiye, bizde aslında bu sene birçok şeyi sizinle öğreniyoruz Kredi Ve Yurtlar Kurumu genelgesini takip etsekte bazı durumları açıklığa kavuşturmamız uzun sürüyor. Bu yüzden Tayfun arkadaşımıza bilgi verdiğimiz süreçte klavuz da bulunan “öğrenciler asgari ücret düzeyi üstünde çalışamaz” kısmından pay çıkarttık fakat ardından araştırmalarımız doğrultusunda yazın yapılan çalışmaların herhangi bir sınırlaması bulunmadığını öğrendik. Tayfun için yaptığımız yorumu da arkadaşlar güncellemeyince böyle bir karmaşıklık çıktı ortaya. Uzun lafın kısası yazın çalışmana Kredi ve Yurtlar Kurumu karışmıyor. Fakat bu durumdan dolayı emin olmak istersen 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Uyarın için teşekkürler, kolay gelsin.

 58. Merhaba ben Kırklareli Üniversitesi öğrencisiyim. meslek yüksek okulunda okuyorum yani 2 yıllık. sorum şu ben 1. sınıftayken burs veya kredi talebinde bulunmadım fakat 2. sınıfta kredi aldım. 2. sınıfta başarısız oldum ve tekrar okuyacağım. bildiğim kadarıyla 2 yıllık okuyanlar 2 sene kredi alabiliyor sınıf tekrarı olduğu zaman kredi veya bursu kesiliyor. fakat ben ilk sene ikisinide almadığım için 2. sınıfın tekrarında yeniden kredi alabilirmiyim?

  • Merhaba Batuhan, sınıf tekrarı olduğun zaman bursun kesilir fakat kredin kesilmez bu yüzden eğer 2 yıllık sözleşme yaptıysan kredi almaya devam edebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • hocam fakat şöyle birşey söz konusu üniversite 2 yıllık ve 2. sınıftayken almıştım kredimi yani son senem olduğu için sözleşmem 1 yıllıktı. tekrar başvuru yapsam tekrar kredi çıkarmı?

    • Merhaba Batuhan, bu konu hakkında net bir bilgimiz yok fakat 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak detaylı bilgi alabilirsin. Ayrıca bizi de bilgilendirmeni bekliyoruz :)

 59. Merhabalar ben üniversite 1.sınıftayım ve alttan 4 dersim var burs alıyorum öncelikli durumum olduğu için %40raporum var bursum krediye dönermi?

 60. Merhaba
  Ben burs kazanmıştım fakat sağlık sebeblerinden dolayı burs almaya devam ettim burs ne zaman krediye döner veya döndüğü zaman bana haber edilir mi

  • Merhaba Özge, daha önce bu soruya birçok kez cevap verdik tekrar edelim. Bursun kesilme durumu okulunuza bağlı bu yüzden gerekli bilgiyi öğrenci işlerinizden alabilirsiniz. Kolay gelsin.

 61. Merhaba hocam.ben bayrama kadar 11 gun markette çalışacağım. Toplam 600 tl alicam.sigortada yapacaklar bunun bursuma bir zararı olur mu bursum kesilir mi

  • Merhaba Derya, Kredi Ve Yurtlar Kurumu yaz aylarında ki çalışmalara herhangi bir engel koymuyor fakat daha kesin sonuç içi mutlaka 444 19 61 nolu telefondan durumu anlatarak kesin bir cevap al. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 62. Ben 2 yıl önce üniversiteye kaydımı yaptırdım ama devam etmedim.2 yıldır devamsızlıktan kalıyorum bu yıl okulumu değiştireceğim .Kredim kesilir mi ?

  • Merhaba Enes, Kredi okulunun süresi boyunca sana verilir. Mesela 4 yıllık bir bölüm okurken kredi almaya başlarsan 4 yıl boyunca sınıfta kalsan da kalmasan da kredini alırsın tabi yüz kızartıcı bir suç işlediğin zaman kredin kesilir. Eğer sende de durum böyle ise yani 4 yıllık bir bölümü 2 yıldır devam etmiyorsan daha 2 yıl kredi alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Kyk 1 yıldan daha uzun süre başarısız olanların okuldan kaydını aldığında kredisinin kesileceğini yazmış.Devamsızlıktan kalsam da başarısız mı sayılıyorum? Bu madde için sormuştum.

 63. Merhaba lar. Kyk dan burs alıyorum. Yaz ayları malûm evde otur otur olmuyor. Bir işe girip çalışmam gerek . Ama işe girince asgari ücretle çalışınca veya sigorta gozukunce bursu kesiyorlarmis. Sadece bu yaz ayları ile ilgili bir düzenleme gündemde var mi acaba?

  • Merhaba Selçuk, bildiğimiz kadarı ile yazın çalışmada herhangi bir engel yok fakat yinede sana tavsiyemiz 444 19 61 nolu telefondan kredi ve yurtlar kurumunu arayarak daha detaylı bilgi alman. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 64. hocam ben burs alıyordum ancak bu sene kaldım yaz için planlarım var krediye dönüşerek yazın da devam eder mi bu burs yoksa yazın para alamayacak mıyım?

 65. Merhaba ,2 yıl önce lisans programına yerleştim ama devam etmedim.Devamsızlıktan 2 yıl sınıfta kaldım.Bu yıl yatay geçiş yapmayı planlıyorum kredim kesilir mi ? Çünkü kyk 1 yıldan fazla başarısız olanların kredisinin kesileceğini yazmış.Yatay geçiş yapmak yerine sınavla geçiş yapsam fark eder mi ?

  • Merhaba Enes, yatay geçiş yapman kredi durumunu etkilemez fakat 2 yıl okula devam etmediğin için kredi durumun hakkında net bir şey diyemiyoruz. O yüzden 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak durumun hakkında net bir bilgi alabilirsin. Ayrıca bizi de bilgilendirmeyi unutma :)

 66. Merhaba, ben bayram için 6 günlük bir iş buldum ve sigorta yapıyorlar maaş 300lira ama kyk bursumun kesilme ihtimali biraz tedirgin ediyor beni. Kyk yı aradım ama bu konuda bilgi veremeyiz dilekçe yazmalısınız dediler. Kyk’nın sitesinde bursun kesilme sebeplerinde asgari ücretle çalışma ibaresinin kalktığını görüyorum ama yine de emin olamadım acaba çalışsam bursum kesilir mi?

  • Merhaba Duygu, yaz aylarında herhangi bir sınırlama yok. Ayrıca zaten asgari ücret altında bir maaş ile çalıştığın için hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Kolay gelsin.

 67. Merhaba hocam, yazın asgari ucretle sigortalı bir yerde çalışmak istiyorum. Konuyla ilgili bilgi almak için 444 19 61 i aradım ancak bu konuyu danışamıyorum çünkü telesekreter çıkıyor. Yazın çalışsam bursumu etkiler mi?

 68. merhaba hocam, ben 1. sınıfım suan kyk bursu alıyorum ama 4 tane dersim kaldı . yaz okulu almayı dusunuyorum eger yaz okulun da dersleri verip ortalamamı duzeltirsem bursum kesilir mi yani yaz okulu işe yarar mı :) tsekkurler

  • Merhaba Harun, bu soruya defalarca cevap verdik ve tekrar edelim senin için: Yaz okulundan sonra bursun krediye dönüşüp dönüşmeyeceği belirlenir yani yaz okulunda halledersen sorun olmaz.

 69. Merhaba hocam birkac sorum var . gecen yil iki yillik bir bolume yerlestim ve kyk kredisi aliyorum bu yil tekrar ygs lys ye girdim dort yillik olacak gibi suan okudugum iki yilligi aofe gecerek okuyup dort yilligida orgun olarak okusam olur mu ? ve iki universite okuyorum diye aldigim kredi kesilir mi ?

  • Merhaba Sultan, kredi kesilme durumu olmaz fakat okulunu değiştirdiğin için bir dilekçe ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirmen gerekiyor. Bunun dışına açık öğretimi de gönül rahatlığı ile okuyabilirsin. Kolay gelsin.

 70. hocam ben ögretmlik okuyoruw ve iktisatdan çift anadal yapıyorum.kendi anadalımdan altan 1dersim var ve iktisatdan 2 ders altan var.burs alıyorum.çap drslerim bursumu etkiler mi?

  • Merhaba Ada bu durum hakkında net bir bilgimiz olmadığı için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu aramanı tavsiye ederiz. Ayrıca bizi de ardından bilgilendirirsen diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz. Kolay gelsin.

  • merhaba, ben de Odtu de okuyorum ve cift anadal yapiyorum. okulun ogrenciye ait bilgi sayfasinda burslar kisminda benim devlet bursum da gorunuyordu fakat bu donem bittiginde farkettim ki devlet bursum artik gorunmuyor, haliyle endiselendim cunku bir bolumumde donem ortalamam 2 nin altinda kaldi,bir dersten kaldim ama genel ortalama yine 3 un ustunde. burs aldigim bolumumun ortalamasi, yani okula basladigim bolumumun ortalamasi gayet iyi. su an yurt disinda oldugum icin arama yapamiyorum, eger sen aradiysan bilgilendirir misin beni de. tesekkurler

 71. Merhaba ben kyk bursu alıyorum sigortalı bir işte asgari ücretle bir iki aylığına çalışmak istiyorum bursum kesilir mi acaba ?

 72. Merhaba Hocam benim birinci dönem iki, ikinci dönem iki olmak üzere dört tane alttan dersim oldu ben yaz okuluna gidecem orda geçersem bursum kalir mi yoksa yaz kursunu beklemezler mi lütfen acilll cevap

 73. Hocam benim üniversite bitti (1 yıl erken),otomasyonumda bursun kesileceği tarih 2017 haziranı gösteriyordu ,yani normal bitiş suresi,şuan bursum kesilecek mi ?Şimdiden tşk

  • Merhaba Abdulhamid eğer okulun erken bittiyse okulun yıl sonunda bunu Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirir ve bursun otomatik olarak erkenden kesilir. Bu arada seni ayrıca tebrik ederiz :)

 74. Merhaba hocam ben gazi çocuğuyum bursumun krediye dönme ihtimali yüksek bursum krediye dönerse yurdum da paralı olur mu?

 75. Merhaba hocam ben krediyi burs alıyorum yaz döneminde 3 aylık asgari ücret ile çalışcam bursum kesilir mi?

 76. Iyi günler hocam benim şuan kaldığını dersler yok ancak koşullu geçiyorum acaba bursum kırediye döner mi? Yani 2. dönem agnom genelde ortalamanın altında ancak tekrara kalımıyorum acaba koşullu geçmelerde de burs kesilir mi?

 77. Bu sene mezun oldum,öğrenim kredisi alıyordum.Normade eylülde kesilmesi gerekmiyo mu kredimin,bugün yatması gerekirken yatmamıs

  • Merhaba Ayşe, sözleşmende yazan kaç ay ise ona göre yatırılır. Geçmişe yönelik veya kişiye özel değişiklik gösterebileceği için gerekli bilgiye 444 19 61 nolu telefon ile ulaşabilirsin. Fakat bu ay yatmadıysa yüksek ihtimal ile kesilmiştir. Geçmiş olsun.

 78. MERHABA KYK ÖGRENIM KREDISI NE ZAMAN KESILIR BEN YEMI MEZUN OLDUM HAZIRAN 7 DE ALDIM AMA BU AY YATMADI.ACABA KESILDIMI YOKSA BAYRAMDAN DOLAYIMI YATMADI

     • Birinicide gülücük attın bişey demedim ikincidede gülücük atıp dalga gecer gıbı konusman cıddıyetmı oluyor.Ben size ciddi bişey sordum dalga gecıp gulmeye luzum yok.

     • Merhaba Kaan, burada kimse ile dalga geçme gibi bir niyetimiz yok. Her şeyden önce biz burada “YARDIM EDEN” sen ise “YARDIM İSTEYEN” kişisin bunun farkına var ve bunu da geçersek bizim burada her yoruma cevap verme gibi zorunluluğumuz yokken sadece internet sitemiz üzerinde günlük 25-30 kişiye cevap veriyoruz aynı şekilde sosyal medya üzerinden de bir o kadar kişi ile konuşup yardım etmeye çalışıyoruz ve 1 yıllık yayın hayatımızda ilk defa biri verdiğimiz cevaplar karşısında böyle bir tutum serginledi. Bence sorunu başka yerde aramana gerek yok alıngan birisin sanırım ve bu yüzden yorum yaparken lütfen gülücük koymamamız için bizi uyar olur mu?

 79. İyi günler Hocam burs krediye dönüstüğünde herhangi birsey yapmama gerek var mi yoksa otomatikmen kendisi dönüp yatar mi( krediyi de alacam burs kesilirse). Şimdiden teşekkürler☺

 80. Merhaba hocam ben bu sene 4 yıllık tercih yapacağım ama isteğe bağlı hazırlık okumak istiyorum. Öğrenim yılı 4 olduğu ve hazırlık isteğe bağlı olduğu için 3. Sınıfın sonunda bursum mu kesilecek ?

  • Merhaba Su, burs sözleşmeleri öğrenim süresince belirlenir. Yani eğer 4 yıllık okuyacaksan sözleşmende 4 yıl burs verileceği yazılır eğer 5 yıl okuyacaksan 5 yıl burs verileceği yazılır. Umarız soruna cevap olabilmişizdir. Ayrıca ismin çok havalı :)

 81. iyi günler. ben 2014 ocak ayında yüksek lisans bursunu almaya başladım. Burs ne zaman sona erecek 2016 Aralık mı? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum , şimdiden teşekkür ederim.

 82. Hocam ben şuan ikinci öğretim okuyorum tekrar sınava girdim ve aynı bölüm ve aynı üniversitenin birinci öğretime tercih vereceğim beni derslerden muaf edecekler bursum kesilir mi acabaaa

  • Merhaba Mehmet, herkesin sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz bu yüzden defalarca yorum atmana gerek yok ayrıca diğer yorumları okuduğun zaman kendi sorunun cevabını da bulabilirsin. Kolay gelsin.

 83. merhabalar. ben makine 2.sınıf öğrencisiyim bölümü dondurp att okumayı düşünüyorum. ve şuan kredi yani geri ödemeli burs alıyorum. diğer üniversite bana geldiği takdirde kredim kesilirmi acil cevap lütfen :S

  • Merhaba Aziz, diğer yorumlarda bu sorunun cevabını bulabilirdin fakat yine senin için belirtelim. Bölüm değiştirdiğini Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirdiğin vakit burs/kredi kaldığı yerden devam eder.Kolay gelsin.

 84. Hocam bu sene üniversiteye yeni başlıyacağım. Fakat kendi hesabımda bir miktar param var. KYK’dan burs almak istiyorum. Başvuru yapacagım. Hesabımda para olması KYK’dan dan burs alamama engel olur mu?

 85. Merhaba hocam ben burs aliyordum 4 tane altan dersim oldu bursum krediye donustukten sonra derslirimi verirsem tekrar bursa donusme ihtimali varmi

 86. Merhaba hocam altan 4 dersim oldu bursum krediye donusecek gelecek yil derslerim verdikten sonra tekrar burs olma ihtimali varmi

 87. ıyı gunler ben kyk bursu alıyorum fakat su anda asgari ucretın altında calısıyorum.ama stajer ogrencı olarak calısıyor gözukuyorum ve ayrıca sıgortalı calısıyorum.bursum kesılır mı.bılgılendırırsenız sevınırım ona gore ısten ayrılırım.sımdıden tesekkurler…

 88. merhabalar ben 2.sınıfı bitirdim bu yıl iki senedir kredi alıyorum okulu bırakmayı düşünüyorum ve işe başlamayı düşünüyorum kredi yi geri ödemem ne zaman başlar, okulu bırakıp çalıştığım göründüğü için hemen ödeme yapmam istenir mi

  • Merhaba Tuğçe, ödemede 2 yıl şartı var fakat okulu bırakınca durum nasıl oluyor net bir bilgimiz yok. İstersen 444 19 61 nolu numaradan gerekli bilgiye ulaşabilirsin.

 89. Merhabalar bende bir soru sorcaktım.
  Ben şuan burs alıyorum bursumun krediye dönüşmesi halinde burs olarak aldıgım paralarında geri istenme durumu var mı yoksa sadece kredi olarak aldıklarımın mı ödenmesi istenir.?

 90. Merhaba, asgari ücret altında sigortalı çalışmak bursun kesilme sebebi midir sorusuna net cevap veremiyorsunuz, peki bu soruyu biraz kolaylaştırayım. Yazın 1 ayın içinde 6 gün sigortalı çalışırsak kesin ne olacağı konusunda bir fikriniz var mı?

 91. Meraba hocam.Ben su anda hazirligi bitirdim fakat bu sene osym sinavina girmek istiyorum ve okula gitmeyecegim bu sene.Burs aliyorum şu anda.Yeni osym puanim ile baska bir universiteye tercih yaparsam burs durumum ne olur.1 sorum daha o var.eger bursumuz krediye donerse tekrar bursa cevirebilir miyiz?

  • Merhaba Abdurrahman, eğer 1 yıl okula gitmezsen hali ile kalacağın için bursun otomatik olarak krediye dönüşecektir. Kredi olarak almaya devam edebilir ve bir sene sonunda okulunu değiştirdiğinde bunu bildirdiğin zaman kredi almaya devam edersin fakat burs alamazsın. Kolay gelsin :)

 92. Ben Bulent Ecevit unide 2015-2016 yilinda hazirlik okudum ve bu sure zarfinda Kyk da kaldim. Bu yil Osym nin hazirladigi Ygs-Lys den tercih yapip baska bir universiteye gecmeyi dusunuyorum Kayseri Erciyes’e. Kyk a dilekce gondersem direk gecebilir miyim yoksa tekrar Kyk yurt basvurusu mu yapmaliyim? İkinci sorum burs hakkinda. Ben 2015-2016 yillari arasinda burs aldim hala devam ediyor simdi baska bir universiteye gecince bursum kesilir mi? ayni bolumun ikinci ogretimine gececegim.

  • Merhaba Can, geçiş yaptıktan sonra Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bir dilekçe yollayarak durumu belirtirsen bursun kaldığı yerden devam eder fakat yurt için kontenjana bağlı olarak değişiklik olabilir fakat yüksek ihtimal ile kabul edilirsin. Kolay gelsin.

 93. Hocam merhabalar ben şuan sigortalı bi işte asgari ücret düzeyinde çalışıyorum fakat bazen mesai yapıyorum buda asgari ücret maaşını biraz geçiyor yani örnek 1300 alıyorsam fazla mesailerle 1700 alıcam bu bi sıkıntı yaratır mı ?

 94. merhaba hocam, ben balıkesir üniversitesinde okudum ve mezun oldum.Bu süreçte kyk yurdunda kaldım. Ygsye tekrar girerek başka bir bölüm daha okumak istiyorum. Eğer kazanırsam kyk yurdu ve burs/kredi ye başvurabiliyor muyum? Başvurursam da cıkma ihtimali var değil mi yani herhangi bir engel kısıtlama yok?

  • Merhaba Deniz, eğer Balıkesir üniversitesinde okurken burs aldıysan maalesef bir daha lisans programında burs alamıyorsun fakat KYK yurtlarında kalmana engel yok fakat çıkma ihtimali biraz daha az. Kolay gelsin.

 95. Hocam meraba ben bu sene universiteye baslayacagim kyk kredisine basvuracagim fakat kredinin 2017 ocak ayında yatacaği yazıyor bunu daha erken alma ihtimali yok mu ben sonuçlar aciklaninca para hemen yatıyor diye biliyordum

 96. Merhaba! Sinifta kalinca ilk 100 bursu kesilip krediye donusuyormus, peki krediye donustugu zaman krediyi iptal edebilir miyiz? Sonra kredi parasini geri odememek icin?

 97. Hocam ben şuan 4 yıllık bir bölümün ilk senesini başarıyla bitirdim. Ancak başka bir üniversiteye aynı bölümün ingilizce hazırlığına yatay geçiş yapmak istiyorum, bu durumda öğrenim sürem 1 yıl uzayıp 5 yıla çıkıyor, bursumun akıbeti ne olur? 4 yıllık vadesi sonunda bursum kesilir mi?

 98. Mrb hocam.
  Ben okul kaydı yaptıktan sonra 1. donem ders kaydı yapmadım 2 donem 1 dersim tek alttan kaldı. Bursum krediye donuşurmu donuşuyorsa ne zaman .

 99. merhabalar. ben kendi universitemde 3 dersi alttan biraktim 1ff 2dc m var. fakat yatay gecis yapmak istiyorum ayni bolumun baska bi universitesine. bu durumda orda fazladan 1 dersi alttan aluyorum ve toplam alttan ders sayim 4 e cikiyo. fakat 2 universitede de gecme notunun ustundeyim. bu durumda yatay gecis yaparsam bursum kesilir mi ?

  • Merhaba Merih, yazıda dediğimiz gibi bunu üniversiteler belirler. Eğer yatay geçiş yapacağın okul 4 derste bursunu kesiyorsa bursun kesilir ama bu sayı daha yüksekse bir şey olmaz.Kolay gelsin.

 100. merhabalar.ben tıp okuyorum ve 2017 de mezun olucam ama sözleşme bitiş tarihimde 2018 haziran yazıyor çünkü 2011 de ilk başvurduğumda hazırlık okuyucam diye işaretlemiştim ama sınavı geçip hazırlığı atladım.Şimdi mezun olunca mezuniyetimi kyk ya bildirmem mi gerekiyor bursumu kesmeleri için?Yoksa kendileri haziranda hemen keserler mi? Bi de bu yanlışlıktan dolayı bir sorun çıkarırlar mı bana?Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba, bu durum hakkında size çok büyük sorun çıkartmazlar fakat öncesinden bu durumu bildirmeniz de fayda var. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 101. İyi akşamlar Hocam. Yaklaşık iki yıldır burs alıyorum. Kısa bir zaman önce babaannemin ve dedemin vefatı üzerine babama tarla miras kaldı. Ancak tarlalar küçük ve verimsiz bir arazide. Herhangi bir gelir sağlanamaz, hatıra niteliğinde tarlalar. Bunların resmi anlamda babamın malı olarak görünmesi burs alımını etkiler mi?

 102. Hocam merhaba, suan devlet universitesinde okuyorum ve alttan bir dersim var..bu sene sinava girdim vakif universitesine %50 burslu bolum yazicam..aldigim burs kesilirmi birde kyk yurdunda kaliyordum yine kyk yurdunda kalabilirmiyjm..tesekkurler.

  • Merhaba Osman, bu soruya daha önce cevap verdik fakat senin için tekrarlayalım. Eğer okul değişikliğini Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirirsen burs/kredi kaldığı yerden devam eder. Aynı şekilde yurt önceliği de tanınır fakat kontenjana göre yurt durumu değişiklik gösterebilir. Bu yüzden yurt durumunu 444 19 61 nolu telefondan kesin olması için sorabilirsin. Kolay gelsin.

 103. Iyi akşamlar hocam ben ben kezban 2 yıllık üniversite okudum üniversite son da 2015 te burs almaya başladım suna okulum bitti ama hala mezun olamadığım için sinav zamanlari okula sinava gidiyorum ama hala bursum yatmaya devam ediyor neden yatmaya devam ediyor bilmiyorum bu konu da bana ayrımcı olur musunuz beni bilgilendirir misiniz.

  • Merhaba Kezban, burs sözleşmeleri okulun süresine göre yapılır. Mesela sen 4 yıllık bir bölümde okusaydın 4 yıl burs alma hakkına sahip olacaktın fakat 2 yıl okuduğun için 2 yıl bu hakka sahipsin ve üniversite son sınıfta burs almaya başladığın için henüz 1 yıl burs almış biri olarak gözüküyorsun. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta sınıfta kaldığın için okulun bitmediyse veya benzer şekilde başka bir başarısızlık durumundan dolayı okulun uzadıysa muhtemelen şuan aldığın para burs değil kredi ve bunu öğrenmek içinde yapman gereken Kredi Ve Yurtlar Kurumu internet sitesine giderek borç sorgulatması yapman. Eğer borcun varsa dilekçe ile Kredi almak istemediğini belirtirsen kredini keserler. Eğer borcun yoksa büyük ihtimal ile yıl sonu daha bitmediği için okulun Kredi Ve Yurtlar kurumunu sınıfta kaldığına dair bilgi vermemiştir. Bu yüzden yeni eğitim yılı başladığı zaman bursun kesilecektir. Fakat bu durumu takip altında tutmanda fayda var çünkü burs otomatik olarak Krediye döner ve öğrenciler bilgilendirilmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 104. Maraba hocam ben ikinci universite mi okuyacam daha önceden burs almıştım ama kyk yurdunda kalmadım.tekrardan kredi ye basvurabilir miyim bir de kyk da kalma hakkım olur mu.

 105. Hocam merhaba, öncelikle kolay gelsin. Size bir sorum olacaktı. Ben 4 yıllık bir bölümde okuyorum kykdan burs alıyorum. Ygs ve Lys’ye girdim tekrar tercih yapacağım, eğer 4 yıllık başka bir bölüm gelirse ve gidersem bursum kesilir mi?

  • Merhaba Şükran, bu duruma daha önceki yorumlarda değinmiştik fakat yeniden yazalım. Eğer başka bir okula geçiş yaparsan bunu bir dilekçe ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna belirttiğin taktirde devam edecektir. Kısacası etkileneceğin bir durum yok. Kolay gelsin.

 106. Merhaba, ben 2015′ de devlet üniversitesine kayıt oldum ve hazırlık sınıfına başladım kyk başvurusunda bulundum ve kredi çıktı ama almadım sonra tekrar sınava girmeye karar verdim bu yıl ts de 2066 sıralama yaptım ama obp kırıldığı için beni 10000 e geriletti ve ben seneye tekrar hazırlanıcam ts de ilk 100 e girersem burs gelirmi giremezsem kredi alabilirmiyim?

  • Merhaba Sinan, yeni dönem sonrası burs durumları belli olacağı için eğer muafiyetten sınavından geçersen bursun kesilmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 107. merhaba hocam ben 4 yıllık bir bölüm okuyordum 1.sınıfı bitirdim fakat yeniden sınava girip farklı okullar tercih ettim. farklı bir okulu kazandığım zaman eski okulumdan kaydımı sildirdiğimde aldığım bursun kesildiğini öğrendim. peki ben yeni okuluma kayıt yapınca tekrardan kyk bursuna başvuru yapmalı mıyım yoksa bir dilekçeyle bursumu tekrardan devam ettirebilir miyim ??

  • Merhaba Enes, maalesef herhangi bir bilgimiz yok. Detaylı bilgiye 444 19 61 nolu telefondan ulaşabilirsin. Ayrıca bizi de bilgilendirirsen arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışırız. Kolay gelsin.

 108. kolay gelsin hocam, birinci sınıfta kredi alıp sonraki yıl ham puanda ilk 100 e giren birisi (başka bir şehirde tekrar aynı fakülteyi tercih ederek, aldığı önceki yıl aldığı derslerden muaf olduğu takdirde.) kyk ilk 100 bursunu alabiliyor mu yoksa kredi olarak mı devam eder?

  • Merhaba Eylül, muaflık durumu hakkında herhangi bir net bilgimiz yok fakat ilk 100 bursu şartsız, koşulsuz verildiği için sıkıntı olmayacaktır. Fakat yine daha net bilgi için 444 19 61 nolu telefonda Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 109. Hocam selamlar simdi ven 4 yillik ogrenim suremin ilk yilini ogrenim kredisi alarak gecirdim fakat bana burs verilmeyerek bana haksizlik yaptiklarini dusunuyorum durumumda degisiklikler de oldu ancak oncelikli ogrenciler arasinda degilim sonuc olarak tekrar basvuru yapma ihtimalim ve burs cikma ihtimali var mi tesekkurler

  • Merhaba Zilan öncelikle geçmiş olsun, soruna gelecek olursak kredi alan birini burs alma ihtimali maalesef yok yani uzun lafın kısası başvuru yaparak burs çıkma ihtimali yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 110. ben iki sene üst üste sınıfta kaldım bu sene tekrar birici sınıf okuyacağım. daha önce burs başvurusu yapmamıştım. bu sene burs başvurusu yapmak istiyorum. burs veya kredi alabilir miyim?

 111. hocam ben özel üniversitede hazırlıkta okuyordum.hazırlıktan kaldım.o sene ne olur olmaz diye bidaha sınavlara girmiştim.puanım güzel geldi.devlet üniversitesi tercih ettim.ve girdim.hemen özel üniversiteden kaydımı sildirdim.yeni devlet üniversitesine kayıt oldum.şimdi hocam ben geçen sene geri ödemeli kredi alıyordum.bu geri ödemeli kredi kesilir mi.eğer kesilirse.bunu nasıl devam ettirebilirim.(not:ağustos ayı aldım eylül ayı için şüpheliyim) şimdiden teşekkürler hocam

  • Merhaba Enes, öncelikle tebrikler.Okul değişikliği için Kredi Ve Yurtlar Kurumuna dilekçe yollaman yeterli. Sonrasında Kredi/Burs devam edecektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 112. Merhaba Hocam , bundan 2 yıl önce bir önlisans programı kazadım kayıt yaptırdım ve gitmedim bir sonraki yıl yani geçen senede aynı lisans programını farklı bir yerde kazandım ve kaydımı oraya aldım….
  BURS / Kredi başvurusu yaptıgımda sonuç 1 yıllık kyk kredisi çıktı. bu yıl 2. sınafa geçeceğim yani okulum devam ediyor 1 yıl daha alabilme hakkım var mıdır ?

  • Merhaba Burak, eğer Kredi/Burs başvurusunu geçen sene yaptıysan dilekçe ile bunu bildirdiğin zaman süresi bir yıl daha uzatılır fakat ilk önlisans programı ile birlikte başvurunu yaptıysan maalesef uzatma şansın yok diye biliyoruz. Fakat güncel klavuzu inceleyerek veya 444 1961 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşarak detaylı bilgi alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 113. Merhabalar ben 2014 de kayıt oldum burs çıktı okula gitmedim krediye döndü 2 yıllıktı geçen ay kaydımı aldım okuldan bu ay kredi yatar mı bide tekrar sınava girdim bu yıl başvuru yapsam kredi çıkar mı öncelik durumu olarak babam vefat etti sizce bu durumdan tekrar başvuru yapma hakkım var mı

 114. hocam merhaba. hazırlık sınıfında okuyordum. eylül ayındaki muafiyet sınavına kadar sınıfta kalmış sayılmadığımız için bursum kesilmedi ve almaya devam ettim. şimdi özel yetenekli bi’ bölümü kazandığım için okulumu değiştirdim yani sil baştan yeni bi’ okula kayıt yaptım. önceki okulumda başarısız sayılmıyorum. şimdi merak ettiğim benim bursum kesilecek mi veya krediye dönüşecek mi? eğer bursumun kesilmeme imkanı varsa bunun için ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Can, eski okulun eğer başarısız olarak seni nitelendirmediyse yapman gereke yeni bir okula kayıt olduğunu belgeleri ile birlikte Kredi Ve Yurtlar Kurumuna yollaman. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 115. merhaba kyk yurtları sonucumda çıkmama nedeni olarak yazan yazıyı tam anlayamadım bu sene kazandım ve kayıt yaptırdım gerekçe bu ‘Özel yetenek, yatay – dikey geçiş, lisansüstü bölümlerinde bu yıl öğrenime başladığınız tespit edildiğinden, Eylül/Ekim döneminde açılacak başvuru döneminde başvuru yapmanız gerekmektedir.’ ama başka bi kayıt falan söz konusu değil açıklayabilir misiniz

  • Merhaba Sena eğer kayıt yaptırdığın okula direkt olarak YGS-LYS sonucu ile yerleşmediysen bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalman normal fakat eğer YGS-LYS sonucu ile yerleştiysen durum hakkında 444 19 61 nolu telefondan daha detaylı bilgi alabilirsin.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 116. Hocam ben şu anda 2. Sinifa gectim ama bölümü mü hiç sevmiyorum. 2017 de ygs ve lys ye girecegim ve dil bölümü okuyacagim. Simdiki bölümü mü bırakacağım. Şu anda aldığım kredi kesilir mi?

 117. Merhaba hocam. Ben KYK bursu alıyorum 2 senedir. Burs başvurusu yaptığımda babamın üzerine herhangi bir mal varlığı yoktu . Fakat babam araba alacak araba alıp üzerine alması bursumun kesilmesine sebep olur mu ? Ekstra olarak annem ve babam ayrı ben babamla kalıyorum. Üniversitemde yaşadığım şehirde ..

 118. merhaba hocam ben ders seçimi yaptım okulumun derslerin aktsini değiştirmesi sebebiyle kredim eksik geldi 4 dersi seçemedim seçemediğim dersler bursumun kesilmesine sebep olur mu 4 dersren kaldı olarak mı gözükürüm :(

 119. Merhaba hocam benim eğitim gördüğüm kurum kapatıldığı için kyk bursum kesildi yeni bir okula yerleşince bursum tekrar açılacak mi ve bu süreçte yatmayan burslarim yeni bir okula kayıt yaptirinca toplu bir şekilde yatacak mi?

  • Merhaba Ceren, öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğin kurum FETÖ üyesi ise durum hakkında hiçbir fikrimiz yok bizde bekliyoruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile bizi de haberdar etmeyi unutma.

 120. Merhabalar, bütün yorumlarınızı okudum hiç üşenmeden herşeyi açıklamışsınız. Ben Ege Üniverstesinde okuyorum, ve bu kadar kötü öğrenci işleri memlekette yok eminim, hiçbir konuda bilgileri yok. 2ye 2i toplam 4 dersim alttan kaldı ortalamam 2,60 eğer Ege de okuyan biri varsa ve bilgisi olan burs kesilme koşulları hakkında cevap atarsa çok mutlu olurum. Teşekkürler

  • Merhaba Gündüz, alnından öpülecek kişisin. Maalesef birçok kişi yazıyı dahi okumadan hemen yorum kısımına geliyor. Bu davranışın ile bizi duygulandırdın :'(

 121. Merhabalar…Yetim olarak büyüdüm ve Bu yıl Üniversiteye başlıyacağım.VakıF, Kuruluştan burs talebinde bulunmak istiyorum.Başvuru yaparsam ve burs çıkarsa KYK bursu çıkmama ihtimali varmıdır…Vakıf-Kuruluşlara KYK bursu kabul edildiğinde mi başvuru yapmalıyım…Diğer kuruluşlardan burs alırsam KYK bursum kesilebilir mi ?

  • Merhaba Kadir, öncelikle Allah kolaylık versin. Kredi Ve Yurtlar Kurumu bursunu aldıktan sonrada başvursan durumun tespit edilmesi halinde maalesef bursun kesilecektir çünkü resmiyette iki burs bir öğrencinin alma durumu yok. Fakat kişi bursları, resmi geçerliliği olmayan bursları alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 122. Merhaba hocam ben 2 soru sormak istiyorum. İlk sorum 4.sınifa geçtim burs almaktayım halk eğitimden kurs açmak istiyorum eylül ayından hazirana kadar asgari ücretin altında bir ücret alıcam ama sigorta tam yatıcak galiba 1 sene gibi uzun bir süre çalışmam bursu etkiler mi ?
  2.sorum ise bu sene 4.sınıfa geçince okuduğum üniversite de Formasyon almaya başladım formasyondan 3 dersim kaldı bursu etkiler mi ? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Ahmet, asgari ücret altında çalışman bursu etkilemez. Diğer konu hakkında ise net bir bilgimiz yok o yüzden okuluna başvurup daha sağlıklı bilgi almanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 123. Merhabalar.Lisans öğretimimden bu sene haziranda mezun oldum.Fakat bursum bu ay da dahil olmak üzere yatırılmış.Kyk dan baktığım kadarıyla Kredi Türü M.E.B ve 4 sene boyunca aldığım burs ile aynı ve son kredi ödeme tarihi ise 2017 Haziran.Sorum ise mezun olduğumu kyk ya bildirmeli miyim? Fazladan yatan aylar burs mu kredi mi ve geri öder miyim? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…

  • Merhaba Emre, aldığın paranın kredi mi burs mu olduğunu Kredi Ve Yurtlar Kurumu internet sitesinden bakabilirsin. Ayrıca yüksek ihtimal ile okullar açıldığı zaman okulun mezun olduğunu KYK’ya bildirir fakat bildirmezse karar senin vicdanına kalır :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 124. Merhaba hocam. Ben bu sene haziran ayında mezun olduğum halde bursum kesilmedi ve temmuz, ağustos, eylül bursları da yattı. Kyknın sitesinde sorgulama yaptığımda hala burs aldığım gözüküyor krediye dönüşmemiş yani. Bursumun bitiş tarihi ise haziran 2017 olarak görünüyor, sanırım hazırlığı atladığım için öyle. Acaba hazirandan sonra verilen burslar geri alınır mı? Bu durum ne kadar sürer? Cevabınızı bekliyorum kolay gelsin :)

  • Merhaba Elif, okullar açıldığında yüksek ihtimal ile okulunuz mezun olduğunuzu Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirecektir eğer ki bildirim olmazsa bu süre zarfında bursun yatar ve geri iade istemezler fakat burada vicdanınla baş başa kalırsın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 125. Merhaba hocam ben burs özel bir kuruluştan burs başvurusunda bulunucaktım ama bu kyk bursu çıkma durumunu etkilermi hocam eğer kyk nın çıkmasına engel ise hiç başvurmiyicam

  • Merhaba Ramazan özel kuruluşların burslarının etkilemediğini düşünüyoruz fakat kesin bir bilgimiz yok bu yüzden 444 19 61 nolu telefondan sorunu Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sorabilirsin. Ayrıca öğrendikten sonra bizi bilgilendirmeyi de unutma :) Hakkkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 126. merhaba hocam ben asgari ücretli bi işte calısıyorum sürekli okul döneminde de calısmaya devam edecem ikinci ögretim okuyacam bu sene. Kredi alabilir miyim?İlginiz için tesekkurler

 127. Merhaba hocam. Ben çift lisans öğrencisiyim. Ana lisansım yarım dönem erken,diğeri ise tam zamanında bitiyor. Sorum ana lisansım yarım dönem erken bittiğini için kyk bursun kesilir mi? Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

 128. Merhaba hocam ben bu sene Biyoloji bölümünü kazandım ve kaydımı yaptırdım.Ama bu sene üniversiteye gitmeyip başka bir bölüm için sınava girip kazanmaya çalışıcam.Bu bursu eğer kazanırsam bursum sene sonundamı kesilir.Bidahaki sene yine başvurmak istesem başvurabilirmiyim?

  • Merhaba Murat, eğer kazanırsan sene sonuna kadar eğer okuldan atılmazsan bursunu alabilirsin fakat bir kez bursa başvurduktan sonra herhangi bir sebeple bursun kesilirse tekrar alamazsın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 129. Hocam örgün lisans eğitimde devam ederken açıköğretim 4 yıllık bi bölüm okursam bursumu etkiler mi ?başarı şartı örgün eğitimdeki derslere göre mi belirlenir

 130. Merhaba 2. Sinif ogrencisiyim gecen sene kaldigim dersler yuzunden bu donem buyuk ihtimal bursum kesilecek ve ogrenim kredisine donecek. Bursumun ogrenim kredisine donmssi icin herhangi bir şey yapmama gerek var mi yoksa otomatik olarak donuyor mu? Bide bursumun kesildigine dair evime haber geliyor mu kesildigini nerden ogrenebiliyorum yani? Simdiden tesekkur ederim

  • Merhaba Nihan, krediye otomatik olarak dönmekte. Eve herhangi bir haber gitmez senin Kredi Ve Yurtlar Kurumu sayfasından durumu kontrol etmen gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 131. Merhaba Ben merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvurusu yaptım ve kabul edildi fakat yeni üniversiteye kayıt yaptırırsam.Bursumun kesilmemesi için KYK’ya yatay geçiş yaptığıma dair bir dilekçe ve transkript göndermem gerekiyormuş.Sorun şu ki ben 3 dersten kaldım(ortalamam 2’nin üstünde) bu durumda belgeleri gönderdiğimde KYK bursu mu tamamen mi keser yoksa krediye mi döndürür ve eğer krediye döndürür ise geçmişte aldığım bursları ödemem gerekir mi? Teşekkürler

  • Merhaba Onur, yeni kılavuza göre okulun bildirmediği sürece bursun kesilmez. Ayrıca kesildiğini de varsaymak gerekirse aldığın bursları geri ödemen gerekmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 132. Merhaba meslek yüksek okulu öğrencisiyim 1. sinifta krediye ihtiyacım olmadığı için başvurmadım ama bu sene ihtiyacım var basvursam alabilir miyim?

 133. Hocam ben önceden de soru sordum. Çift lisans ile ilgili.İki lisansım da ana lisans ve sözleşmeyi imzaladığım lisans yarım dönem erken bitiyor. Diğer lisansım da zamanında. Yani yarım dönem bursum kesilir mi? Sözleşmeyi 4 senelik imzaladım ama imzaladığım lisans yarım dönem erken bitecek gibi. İlginize teşekkürler

  • Merhaba Hasan, eğer imzaladığın lisans yarım dönem erken bitiyorsa okul bildirirse bursun yüksek ihtimal ile kesilecektir. Fakat kesin bir şey söyleyemiyoruz. Kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefondan KRedi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin. Ayrıca sonucu bizi de bildirirsen çok memnun oluruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 134. hocam ben hakan ben 1. sınıfın 2. dönemin edebiyat bölümünde sosyal bilgiler öğretmenliğne yatay geçiş yaptım 2. dönemin bütün derslerini verdim 1.dönemde ise edebiyat ile sosyal bilgiler dersleri uyuşmadı 8 ders altta kaldı şuan 2.sınıf okuyorum ders programı 2. sınıfınkine uyuşmadığı için sadece 1.sınıfın hepsi ve 2. sınıftan 2 tane tek alabildim 7 ders alttan kaldı hiçbirini ben görmedim ben diğer senelerde versem bursum kesilir mi acaba hocam yardım olursanız sevinirim..

  • Merhaba Hakan, diğer yorumlarda ve yazıda dediğimiz gibi bu durum okul ile alakalı. Eğer okulun belirlediği şartlara uyuyorsan bursun kesilmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 135. Merhaba hocam ben 4 yıllık bir bölümde 3 senede okudum ve bu sene 3 yıl önceki öss puanımı kullanarak 2 yıllık bir bölüme geçtim benim bursum kesilir mi

  • Merhaba Gamze, resmi kurumlardan aldığın burslar devlet bursunu etkiler fakat resmi kurum dışında herhangi bir yerden burs alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 136. Merhaba hocam, ben bir duyum aldım ne kadar doğru bilmiyorum, size sormak istiyorum. Ben 4 yıllık bir bölümde okuyorum şuan 2.sınıftayım. Geçen sene kredi çıktı fakat almadım. Bu sene de büyük ihtimalle kredi çıkacak ve ben almak istiyorum. Sadece 3 yıllık mı burs alacağım okudugum 1 yılın bursu da yatırılacak mı acaba? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

 137. Merhaba hocam Bn ikinci sınıfa geçtim fakat birinci yılımda bana burs çıkmadı ve birinci sınıfın sağlık problemlerimden dolayı ikinci döneminden kalan alttan derslerim var ve bu yıl başvuru yapsam burs çıkar mı çıkarsa da krediye döner mi çünkü alttAn dersim oldukça fazla ?

  • Merhaba Ebru bu durumu ilk etapta okulun ile konuşman gerekiyor. Fakat burs çıkarsa alttan kalan dersler de engel olma diyebiliyoruz. Ayrıca konu hakkında kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin.

 138. Meraba hocam ben mimarlık fakültesi ögrencisiyim bir altan dersim kaldı ve okul yönetmenlinde basarısız degilim 3. yılım oluyor bu sene fiziktedavi kazandım bölümümü dondurdum fizik okuyacam bursum kesilirmi ve okudugum iki bolümde aynı ilde

  • Merhaba Yüsra, konu ile net bir bilgimiz olmasa da yüksek ihtimal ile diğer bölüme geçiş yaptığını Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirdiğin zaman bursunun kalan zamanı da ödenir. Fakat detaylı bilgiye 444 19 61 nolu telefondan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 139. Merhaba değerli hocam ben 2014’de akdeniz unvden bir bölüm kazandım okula gitmeden e devlet üzerinden kaydımı yaptım. Sonra bazı nedenlerden dolayı okula gidemedim. Şuan öğrenci portalından baktığım da 5. dönem aktif öğrenci olarak gözüküyorum. Bu sene ders kaydımı yaptım ve okula başlayacağım aynı bölümde. Alttan derslerimi vermem gerekecek. Şimdi sorum ise 2 sene boyunxa okula gitmediğim için alttan derslerim var bir sürü bu nedenle bursu geçtim kredi alabilme imkanım varmı?

 140. Merhaba hocam gazi çocuğuyum hazırlık okuyorum ve bursa başvurmayı düşünüyorum, seneye sınava tekrar girip başka bir yer yazmayı düşünüyorum bunu yaparsam bursum kesilir mi? kesilirse krediye dönüşür mü? dönüşürse gazi çocukları krediyi geri ödüyor mu? ayrıca bu sene başarısız olursam da aynı şekilde krediye dönüşür mü? teşekkür ederim

  • Merhaba Aybars, okul değişikliğini bildirdiğin zaman bursun kesilmez fakat başarısız olursan kesilir ve krediye dönüşür ayrıca gazi çocukları da kredi borcunu öder. Babanın ellerinden öperiz, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. :)

 141. Benım durumum biraz faklı mezun oldum haziran da ama eylül bursum yatırıldı ve 2017 haziran a kadar alacağım görünüyor e devlet de kredi ye mi dönmüş olabilir ise de girdim 2aylık sigortam da var.

  • Merhaba Mihriban, yaz aylarında sigorta sayılmıyor. Ayrıca konu hakkında Kredi Ve Yurtlar Kurumu sitesinde ki kredi borcu sorgulama alanını kullanabilirsin. Kolay gelsin.

 142. Merhaba hocam ben 2 yıllık bir meslek inuvertedeyim 1. Sınıfta burs başvurusu yaptım geri odemeli ve öğrenim kredisi çıkmadı sonucta yıl kaybı olduğunu söylüyordu ve şuan 2. Siniftayim tekrar basvurabilirmiyim

 143. Meraba hocam devamsızlık veya devamsızlıktan kalma durumunda burs kesilir mi yani komple kesilir mi yoksa krediye mi dönüşür?

 144. merhaba ben yükseklisans kazandım ve aynı zamanda ücretli öğretmenliğede başvurdum. gireceğim ders saati bir tatil-bayram olmazsa 120 saat alacağım fakat ücretli öğretmenlerde sigorta ve maaşta çok az bir bütçe sağlandığından bana burs çıkmaihtimali var mı ? burs alıp ücretli öğretmenlik yapan yükseklisans öğrencisi tanıdklarınız var mı ?teşekkürler

  • Merhaba Emine, böyle bir tanıdığımız yok ayrıca eğer asgari ücret üstü maaş alan öğrencilere burs verilmiyor. Fakat Yüksek Lisans için istisna bir durum olup olmadığını net bilmiyoruz. Bu yüzden 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile konuşsan daha iyi olur :)

 145. Merhabalar, öncelikle böyle güzel bir yardım sitesi kurduğunuz için teşekkürler.( Sorumun uzunluğu için özür dilerim şimdiden :) ) Ben bu yıl merkezi sistemle yatay geçiş yaptım. 2.sınıfa başlayacağım. Kyk dan burs alıyorum. Daha dilekçe göndermedim. Eski okulumda 2dersten devamsızlıktan kaldım ortalamam 2.56ydi , yeni okulum da bir dersten muaf oldum 2.75e çıktı fakat alttan yine bir ders alacağım diğer dönem. En son e devletten kontrol ettiğimde burs olarak gözüküyordu hala burs olarak devam eder mi? Son bir sorum daha var yeni okulumda ders kaydımı yaptırdım ama eski okulumun sistemine giriş yapabiliyorum ve ayrıldığım tarih yazmıyor, kykya dilekçe verirken ayrıldığım tarihi de yazmam gerekiyor yeni okuluma kayıt yaptırdığım tarih geçerli olur mu?

  • Merhabalar Tuğçe, öncelikle tebrik ederiz. Yatay geçiş sonrası eski okul ile bağın kalmadığı için yeni okulunda ki kararları incelemen gerekli yani her zaman belirttiğimiz gibi okulun senin bursunun kesilip kesilmeyeceğine karar veriyor sende bu yüzden öğrenci işlerinden bu durumu öğrenebilirsin. Bunun dışında eski okuluna bu durumu ilet ve bir an önce ilişkilerin kesilmesini sağla.Eski okul ile bağının olması herhangi bir sorun teşkil eder mi açıkçası bilmiyoruz fakat kesmen de yarar vardır diye düşünüyoruz. Bunun dışında dilekçe yollarken de bu durumu belirte bilirsin. Yani yatay geçiş yapıp X tarihinde okula başlamama rağmen diğer okul ile ilişkimin kesilmesi henüz gerçekleşmedi gibi bir yerde bahsedebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 146. Merhaba hocam ben 3. Sınıf öğrencisiyim burs bana ikinci sınıfta çıktı yaz okulunda da aldığım dersleri gecemedim ortalamanın 1.70 olması gerekirken 1.60 da kaldı 0.10 puandan dolayı bursum kesilir mi

  • Merhaba İrem, bu duruma her zaman dediğimiz gibi okul karar veriyor. Eğer sınıfta kaldığın için başarısız öğrenci olarak seni Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirirse bursun kesilir fakat bildirmezse kesilmez.Bu durumu da öğrenci işlerinden öğrenebilirsin.

 147. Mrb hocam ben bu sene kaydoldum hazırlık okuyorum ama bu sene gidemeyecegim okula okulu dondurmama izin cikmadigi için devamsizliktan kalicam burs basvurusunu bu yil değil seneye yapsam yinede çıkar mı bide yurdun on kaydını yapmadim seneye bi daha basvuru hakkim var mi yurda simdiden tesekkurler

    • Merhaba Esra, eğer bu sene burs başvurusu yapıp alırsan ve ardından sınıfta kalırsan bursun kesilir ve bir daha almazsın fakat burs başvurusu yapıp kazansanda / Kazanmasanda almaz isen seneye tekrar başvurma hakkına sahipsin. Ayrıca durum hakkında cevabımız seni memnun etmediyse gerekli bilgilere 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 148. hocam cok acil..şimdi benim dört altttan dersim var..bursun krediye dönmesi ekim ayından itibaren baslıyomuş..baktım az önce 4000 lira burs diye görünüyo kyk sitesinde..hocam bursum kesilmedimi demek oluyor ..yada ne zaman belli olur

 149. Merhaba hocam, bi sorum olacak cevaplarsiniz çok çok çok mutlu olacağım.ben bu ay başında başbakanlık bursu basvurusu yaptım duyduğum kadarıyla o 200 tl ymiş.Şimdi onu istemiyorum daha açıklanmadı da zaten büyük bir ihtimalle çıkmayacak.Simdi başbakanlık bursu açıklanmadan ben kyk burs ve kredi basvurusu yapamaz mıyım?

 150. mrb hocam başbakanlık bursu (geri ödemesiz.) alıyorum. Babamın üzerine 1 ev 1 de araç var. Babam 2. bir araç daha alırsa bursum kesilirmi. Şimdiden teşekkürler.

 151. mrb hocam. ben başbakanlık bursu (geri ödemesiz) alıyorum. Babamın üzerine 1 ev 1 de araba var. Babam 2. bir araba alırsa bursum kesilirmi. Şimdiden teşekkürler..

 152. Merhaba Hocam
  Ben yaz ayından itibaren part-time olarak calisiyorum okul zamanida devam edicem bursum kesilir mi? Ve kesildiğini nereden anliyacağim cevapliyabilirseniz cok memnun olucam

 153. Merhaba hocam. İngilizce bi bölümde hazırlık okudum burs çıktı hazırlık okurken aldım. Bu sene yatay geçişle türkçe bi bölüme geçtim hazırlıkta da başarılı oldum her halükarda 1. Sınıfa başlıyordum bu sena yani. Bursum krediye dönüşür mü? Bunu kykya bildirirken neler göndermeliyim? Göndereceklerimi nasıl göndereceğim intermetten mi posta yoluyla mı? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Şeyda, yazımızda da belirttiğimiz gibi gönderimi dilekçe halinde yapıyorsun. Göndereceklerin arasında durumu açıkladıktan sonra yatay geçiş yaptığına dair herhangi bir kanıt yollaman yeterli yollamasan da olur fakat sen yine de işi garantiye al bunun dışında başarısız olmadığın için bursun kesilmez. Yatay geçiş adına seni ayrıca tebrik ederiz :)

 154. Merhabalar hocam ben burs/kredi başvurusu yapacağım ama orada sizin veya ailenizin üzerine işyeri var mı diye yazıyor.Bizim evin altında ambarımız var garaj gibi kullanıyoruz ama ayrı tapusu var.Şimdi ne yazmam gerekiyor

 155. merhaba hocam kyk bursuna basvuruda bulunacagım ama babam çiftçi ve aylık net bir geliri yok bunu başvuruda nasıl belirtebilirim

 156. Hocam merhaba bu sene bilgisayar mühendisliği bölümünü ikinci öğretim olarak kazandım güz dönemi kaydımı eğitim ücretini yatırarak yaptırdım fakat bazı nedenlerden dolayı eve dönmeye karar verdim ve sınava yeniden hazırlanacağım. Bu süre zarfında burs başvurusunda bulunmayı düşünüyorum eğitimimi dondurmayacağım benim sorum şu bu sene burs çıksa kesilene kadar alsam ve 2. dönem kesilse mesela, seneye yeni bölüm kazanırsam tekrar burs çıkma şansı olurmu başvuru felan yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 157. hocam ben 2012 yılında hazırlığa başladım , yarıda bırakıp bölüme geçiş yaptım , bu sene bu durumdan dolayı ilk dönem 4. sınıf ikinci dönem 5.yılım olmuş oluyor , kredi alabilir miyim ?

 158. merhaba hocam. Geçen yıl tıp fak 1. sınıfa başladım ve kyk burs başvurusu yapmadım. geçen yıl sınıfta kaldım. bu yıl tekrar 1.sınıf okuyorum ve burs başvurusu yapacağım. burs başvuru sayfasında giriş yılını 2015, sınıfımı 1, kayıt dondurma yok, hazırlık okumadım yazdım. ama burda tutarsızlık var sınıfta kaldığım anlaşılıyor. acaba hazırlık okudum yazsam daha iyi mi olur?

  • Merhaba Ata, sınıfta kaldığını zaten okulundan öğreneceklerdir sen her koşulda doğru bilgilerini yaz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 159. merhabalar…
  2016 Yılı yeni tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Bu yıl burslar kasım ayında mı verilecek yoksa 2017 Ocak ayında ekim kasım ve aralık ayının mı toplamını alacağız. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim:)

 160. Yatay geçiş yaptım bursumun kesilmemesi için kyk dilekçe ve öğrenci belgesi gondermem yeterlimi bazi arkadaslarim olur diyor ama kyk da dilekceler kisminda baska belgeler de istiyor mesela başarı durumunuzu gosteren belge ne yapmaliyim

 161. Merhaba hocam !Ben özel yurtta kaliyordum 10 gün kaldim kyk çıktı 1. Sinif ögrencisiyim okulum 4 yıl banka sigorta okuyorum. Sözleşme imzaladım ve sözleşmede kyk çıkarsa bile yıllık ücret ödenir yazıyor ben ve babam bunu imzaladık. Şimdi kyk devlet yurdu cikti şimdi oraya geçtim bu sözleşmeyi yok etme şansım yok mudur?

 162. Hocam bunun cevabını bulamadım 1 inci sınıfda normal burs alıp 2 inci sınıfta milli sporcu olunca bursumuzu milli sporcu bursuna çevirebilirmiyiz veya yeniden milli sporcu olarak üniversiteye başlayınca bu milli sporcu bursundan faydalanabilirmiyiz?

  • Merhaba Muhammet, bu durum hakkında bizde kesin bir bilgiye sahip değiliz fakat yüksek ihtimal ile yapabiliyorsundur. Kesin bilgiyi ise 444 19 61 nolu telefon numarasından öğrenip bize de bildire bilirsin. Kolay gelsin…

 163. merhaba ben kyk bursuna başvurdum ama almak isyemiyorum sonuçlar daha açıklanmadı zaten.eğer burs çıkarsa almak istemiyorum bunun için yapmam gereken bir işlem varmı .

 164. Meraba iyi günler. Ben yatay geçişle başka bir üniversiteye geçiş yaptim 2.sınıfm alttam dersim yok kyk ya dilekce transkript ve yeni ögrenim kurumumdan aldığım öğrenci belgemi gönderdim bursum kredi ye dönmez degil mi ? Eski okuldan ayrıldığım tarihi belirtecek bi belgem yoktu. O gönderdiğim belgeler yeterli midir ? Simdiden teşekkürler

 165. Merhaba hocam ben bu yıl unuversiteyi kazandım fakat yanlış tercih oldu istemediğim bölüm geldi bende okulu bırakıp eve geldim ikinci dönem myp ile yatay gecis yapi cam burs basvurusu da yaptım fakat okula gitmiyorum ikinci döneme kadar burs çıkarsa devamsizlik yuzunden iptal olur mu ve iptal olduğu için sonraki yıl basvursam çıkmaz mi kafam çok karış ti bi yardımcı olsaniz Ve de ilk dönem devamsizlik yuzunden ikinci dönem yatay gecis için bi sorun olur mu

  • Merhaba Hayal, MYP ile kasıtın Merkezi Yerleşme Puanı ise yatay geçiş için devamsızlık bir sorun olmaz fakat bursun için sıkıntılı bir durum oluşabilir çünkü burada Kredi Ve Yurtlar Kurumu haksız yere burs aldığını tespit edebilir. O yüzde 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Merkezini aramanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 166. Onlisan mezunuyum okurken burs almıştım. Tekrar ygs ile lisansa yerleştim kredi başvurusu yapsam çıkma ihtimali var mı ?

 167. Merhaba, ben bugün itibariyle burs başvurusunda bulundum fakat daha sonradan fark ettim ki kyk kurumundan kredi alan öğrenciler başvuruda bulunamaz yazıyor. Yaptığım başvurunun da iptal etme yolunu bulamadım, kyk ile iletişime geçmeden önce size danışmak istedim acaba almakta olduğum kredinin iptal olma durumu söz konusu mu ? Her ihtimale karşı bu olayı kyk’ya bildirmeli miyim ?

 168. Merhabalar benim bursum vardı ancak krediye döndü herhangi bir özel durum yok burs için tekrar başvuru yapsam çıkmazsa aldığım kredinin kesilmesi gibi bir durum söz konusu olurmu ?

  • Merhaba Mert, bursun bir kere kesildiyse maalesef tekrar alma şansın yok. Ayrıca Kredine müdahale edilmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 169. Hocam ben bu sene iki yıllık bi bölüme yerlestim hem okuyup hem de tekrar sınava girmek istiyorum o yüzden bursa başvurmadim ygs ye çalışırken okul derslerini aksatirim da bursum kesilir diye ben şimdi bu sene sinava girdiğimde dört senelik bi bölüm kazanıp şuan ki okulumdan kaydımi sildirip yeni okula kayıt yaptırıp seneye bursa başvuru yaptığımda dört sene mi alırım yoksa üç sene mi üniversiteye ilk kayıt tarihine bakarlar diyorlar çünkü bende bu sene kaydoldum sonuçta bu konuda bilgi verebilir misiniz

  • Merhaba Sevim, okul sürene bakarlar yani eğer 4 yıllık bir okulun 3. sınıfında isen 2 yıl burs alırsın ama 1. sınıfındaysan 4 yıl alırsın.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 170. Meraba.Ben bu sene universiteye kayit yaptirdim ama okula gitmiyorum bir sene daha ygs ye hazirlanacagim.Devamsizliktan sinifta kalacagim icin bursum kesilir mi yoksa krediye mi dönüsür?

  • Merhaba Batuhan, maalesef büyük ihtimal ile kesilecektir fakat yinede bu soruyu okuluna sorman daha doğru olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 171. Universiteye kayit yaptirdim ama ailevi durumumdan dolayi bu sene gidemeyecegim.Devamsizliktan kalirsam bursum kesilirmi

  • Merhaba Berkay, maalesef büyük ihtimal ile kesilecektir. Fakat okuluna bu durumu sorman daha doğru olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 172. Merhaba hocam ben burs basvurusu yaptım fakat okula ilk dönem gitmicem ve ikinci dönem merkezi yerlestirme ile yatay gecis yapi cam burs basvurusu nu iptal edemiyorum etsem seneye tekrar basvursam çıkar mi veya bilgileri mi yanlış yada eksik girersem zaten çıkmaz seneye tekrar basvursam cikar mi acaba şimdiden çok tesekkurle

  • Merhaba Adar, bu sene eğer almak istemiyorsan zaten sözleşmeyi imzalamazsan almazsın böylece seneye tekrardan başvurma şansın var. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 173. Hocam mrb size bi sorum olucak nisanlim cukurova universitesi 4 cu sinifta …nikah yaptigimiz zaman bursu kesilirmi . ?

 174. Merhaba Hocam ben şehit cocuğuyum burs başvurusunda bulunacam acıktan adalet okuyorum 2 sınıf bu sene burs başvurusunu nasıl yapacam başvuru alanına ne yazacam anlamadım siz yardımcı olabilir misiniz yada iletişim kurabileçeğim bir numara varmı

 175. Merhaba ailenin elektrik su vs borçları olması burs alımına engel mi
  2-diyelim kredi çıktı ama istemiyorum taahhütnameyi onaylamazsam verilmez dimi yani burs ya da kredi çıkarsa ama onay vermezsek verilmez

 176. ben yetenek sınavı ile kaydoldum üniversiteye. ama burs basvurusu için girdim orda şöyle bi sorun var puan türü falan soruyo. ben ösym den farklı bır okul kazandım ama gitmedim. burs almak istiyorum sorun çıkar mı ?

 177. Merhabalar ben bu sene 2 sinifa geçtim. Öğrenim kredisini alıyorum ama dün gittiğim de paramin yatirilmadigini gördüm. Sonra 444 19 61 aradım ama cvp vermiyorlar acaba kredim kesilmiş olabilir mi?

  • Merhaba Arif Emra, Kredi Ve Yurtlar Kurumu internet sitesinde sorgulatmak yeterli başka şekilde anlaman mümkün değil maalesef :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 178. Merhaba ben zorunlu hazırlık olan bir bölümdeyim ve devam etmeyeceğim. Hazırlık kurlarından kalacağım ve muafiyeti veremeyeceğim. Sene sonunda da YGS LYS ye girip başka bir üniversiteye veya başka bir bölüme geçeceğim. Kredi burs başvurusu da yaptım. Devam etmeyeceğim ama kredim verilir mi? Seneye başka bir üniversiteye gidince kredi devam eder mi? Yoksa kredi de kesilir mi?

  • Merhaba Mehmet, eğer bu sene kredi alırsan ve okul değiştirirsen kredin devam eder fakat sen eğer şuan 4 yıllık bir üniversitede okuyorsan sana kredi 4 yıl verilir yani bunun 1 yılını boşuna harcamış olup geçiş yaptığın üniversitede süre yenilenmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 179. Merhaba ben burs başvurusu yaptım çıkarsa bu sene alıp seneye iptal etme hakkım var mı yada ondan sonraki sene yani istedigim zaman iptal edip sadece aldigim kadarini geri odeyebilir miyim yoksa 5 sene almak zorunda mıyım (hazirlik okuyorum)

 180. Merhaba. Resmi gazetede yayımlanan yazıda böyle bir madde var.
  ”MADDE-2 Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

  Yani bu maddenin kaldırılması, asgari ücretten fazlasıyla da çalışsam sorun olmayacağı anlamına mı geliyor ben mi yanlış anlıyorum :/

 181. Merhaba hocam ? ben istanbulda özel ünuversitede %75 burslu okuyorum. 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu sene ilk defa kyk burs başvurusu yaptım. Ablam var oda pamukkale üniversitesinde okuyor. O da kredi alıyor. Bana burs çıkabilir mi? Bir de bu sene sadece 1. Sınıf öğrencilerine mi kasım ayından itibaren ödeme yapılacak? Yoksa benim içinde geçerli mi bu? Birde herkese kredi çıkıyor mu?

  • Merhaba Nisa, sana burs çıkıp çıkmayacağını biz bilemeyiz fakat diğer sorularına cevap verelim. :) Kasım ayında yeni burs/kredi alanlar için ödeme başlayacak ayrıca kredi herkese çıkıyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 182. Merhaba hocam. Öncelikle biraz uzun yazabilirim kusuruma bakmayın ama benim için çok önemli ve cevabını acilen bulmam gereken sorularım var sizden yardım istiyorum. Ben x üniversitesinde hazırlıkla birlikte 5yıllık bir bölüme yerleştim ve kredi kazandım. Hazırlık sınıfında 1 yıl başarısız oldum şuan tekrar hazırlık okuyorum fakat bu yıl ygs/lys ‘ye girerek seneye başka bir üniversiteye geçme kararı aldım. Okulumu dondurmayı düşünmüyorum yani sanırım sene sonuna kadar kredim sorunsuz yatar. Fakat devamsızlıktan sınavdan vs. tekrar sınıfta kalmış olucam 2yıl başarısız olduğum için kredim kesilir mi? Böyle söylentiler duydum. Fakat kyk sitesinde krediyle ilgili bir başarısızlık maddesi göremedim. Maddi durumum kötü sağolsunlar burs çıkmadı bu krediye çok ihtiyacım var. Kredimi 5yıl üzerinden 3yıl alacağımın bilincindeyim seneye. Kredim okulumu değiştirdiğim için kesintiye uğrarsa ve başarısızlık durumundan kredimi kesmezlerse seneye okulumu değiştirdiğimde kalan 3 yıllık kredimi tekrar alabilirmiyim? Ve tekrar alabilmek için bir dilekçe mi yazmam gerekir.. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM İLGİNİZ İÇİN SİZLERİN HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ…

  • Merhaba Furkan, konunun uzun olması bizim için hiçbir sıkıntı oluşturmaz lakin bu tarz hassas konular 444 19 61 nolu telefondan direkt olarak sorunu Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sorabilirsin. Bunun dışında bizim dediklerimiz de en ufak hata dahi çıksa vebalini ödeyemeyiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 183. Merhaba hocam ben okulu geçen sene kazanıp okulu dondurmak için evraklarımı okula teslim ettim onlar donduracagiz deyip kaydımi dondurmamislar alttan tüm derslerim kalmış sınıfta kalmış görünüyorum burs başvurusu yaptım sizce olur mu olursa bir yıl tek mi verirler. Teşekkürler

  • Merhaba Adem, iki yıllık bir okulda dondurma başvurusu yaptıysan ve bir yıl sınıfta kaldıysan büyük ihtimal ile 1 yıl burs imkanından faydalanabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 184. Merhaba hocam ben bu sene mezun oldum kredimin eylülde son bulmasi gerekiyordu ama ama e devlette bitis tarihi 09.2017 gözüküyor. Bunum kesilmesi icin ne yapmam gerekiyor ?

 185. Merhaba hocam.Kyk dan burs alıyorum..Ben bahar döneminde yani şubatta merkezi yatay gecis yaptim.1/2ay sonra dilekçe+yeni öğrenci belgemi kyk ya gönderdim.Kyk nın sistesinde yeni üniye naklim burs olarak yapılmış.Bölüm farklılığından dolayı alttan derslerim var hiç görmedigim bunlar sorun yaratır mı?

 186. Hocam merhaba benim abim açıköğretim lise okuyo ama ben KYK burs başvurusuna diğer kardeşlerimi yazdım onu yazmadım bir sıkıntı olur mu ?

  • Merhaba Burak, yazman daha doğru olurdu. Fakat bu durumdan kaynaklı sıkıntı olacağını sanmıyoruz :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 187. Merhaba Hocam, ben kyk’dan karşılıksız burs alıyorum. Aylık 250 tl olan sigortalı bir işte çalışacağım. Kyk’yı tam 4 defa aradım, kesilmez dediler ama ben yine de emin olamıyorum. Böyle demelerine rağmen keserlerse hiçbir şey yapamam değil mi hocam ? Yani hiçbir güvencem yok. Bir de ben 8 ay çalışacağım haftada 1 gün olarak. Sürenin uzun olması bir sıkıntı teşkil eder mi ? Son olarak kyk görevlileri bana yönetmeliğe göre konuştuklarını söylediler. Yani bu yönetmelik değişirse benim bursum kesilir mi ?

 188. Merhaba hocam Uludağ Üniversitesi’nde 4 yıllık bölüm kazandim bazı nedenlerden dolayi gidemedim ön kayıt yaptırdım fakat harç ucredini yatirmadim ve ders seçimi yapmadim bu yüzden kesin kaydım yapılmadı ben belki giderim diye kyk burs başvurusu yaptım. Bu sene başvuru hakkımı kullandım ama seneye başka bir universite kazanip tekrar kredi veya burs basvurusu yapabilir miyim?

 189. Hocam meraba hocam bn vgm ye de basvurdum onu iptal ettirmek istedim ettiremedim kyk kredi/burs basvurusu da yaptim kyk burs/kredi cikarsa vgm bursu iptal olurmu?Hocam bide ne zaman aciklanicak burs kredi hic bir yerde resmi bir aciklama tarihi yok?

  • Merhaba Fatma, resmi olarak sadece bir burs alabiliyorsun bu durumda VGM iptal olacaktır. Ayrıca açıklama tarihi ile ilgili net bir bilgimiz olmamakla beraber son resmi açıklamada ilk burs/kredi Kasım ayında dağıtılacak diyorlardı. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 190. merhaba hocam ben bu sene 2 yıllık üniversiteye obp ile geçtim kredi başvurusu yaptım kardeşlerim okullarını bitirdi şuan sadece ben okuyorum babamın üstüne 4 konut var bu konutlar,gelirler vs. kredi çıkmasını zorlaştırır mı cevaplarsanız çok sevinirim

 191. Hocam bu e devlette burs kredi taahhutnamesini onaymadiniz ve suresi dolmustur yaziyor ve ben onaylamadim hicam ne yapabilirim burs basvurusuda yaptim ?

  • Merhaba, sanırız artık çok geç :( Yinede KYK için bir dilekçe yazabilirsin fakat olumlu bir cevap alabileceğini pek tahmin etmiyoruz :/ Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 192. Hocam ben bu yil 2 yillik bölüm kazandim yetistirme yurdu ogrencisi oldugum icin burs kesin olarak cikcak bana , suan denizli kyk da kaliyorum , kyk ya ailevi nedenlerimden dolayi 3 ay giremicem yani okulada devam edemicem 3 ay boyunca , burs sonuclari açıklandığnda almaya basladigim zaman kyk ya 3 ay giriş yapmadigim için bursum kesilir mi yoksa krediye mi döner

 193. Hocam tekrardan meraba
  Hocam ben bu e devlette kyk burs/kredi taahhutnamesini onaylamadiniz ve suresi dolmustur yaziyordu ben onaylamadim ve kyk yi aradim bana burs kredu aciklanmadi aciklandiktan sonra taahhutnameyi onaylayacaksin dedi ve e devlette oyle bir taahhutname onayi cikti ama kykyi aradigimda bana burslar aciklandiktan sonra taahhutname yi onaylayacaksiniz diyor e devlette mi bir yanlislik var hocam anlamadim ben ?

 194. Hocam merhaba
  Ben 2 yıllık okuyorum. İlk seneyi yüksek bi ortalamayla bitirip 2.yıl başka bi okula geçiş yaptm . 2.yılın sonunda 3 dersim alttan kaldı. Burs alıyordum haberim olmadan krediye dönmüş . Sistem 1yılı burs 1yılı kredi gösteriyor . Anlayamadığım şu ben geçiş yaptıgımı bildirmedigim için mi yoksa dersim kaldıgı için mi krediye döndü. Eğer dersim kaldığı için krediye döndüyse neden 1 yıl daha az bi süre olmadı gerekmez mi ?

  • Merhaba Özlem, durum hakkında net bilgilere ulaşamadan bir şey diyemeyiz. En iyi cevap için lütfen 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile görüş. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 195. Merhaba hocam kyk burs ve kredi sonuçları ekimde açıklanacaktı. şuanda aralık ayında açıklanacak diyorlar. ne kadar doğru?

 196. Hocam meraba
  Hocam bizim yurtta iban numarasi istediler hocam bnde ziraat bankasina gittim iban noyu ve bankkart verdiler hocam burs kredi cikarsa tekrar kart cikarmama gerek varmi?

 197. Merhaba, ben 1. sınıfın ikinci dönemindeyim ilk kez burs başvurusu yaptım Kasım ayında ilk kez başvuru yapan ve 1. sınıflar kredi ya da burs alabiliyor diye duydum doğru mu ?

  • Merhaba Dilara, Gençlik Ve Spor Bakanlığı böyle bir açıklama yapmıştı fakat Kasım ayında olmamıza rağmen hala bir hareketlilik yok yüksek ihtimal ile ocak ayında yatmaya başlayacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Dilara, başbakanlık burs şartlarını incelemen gerekli. Fakat yüksek ihtimal ile alabiliyor olman gerekiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 198. hocam merhaba bu kredi ile ilgili taahhütnameyi onaylayıp onaylamadığımıza nasıl bakıyoruz bir de ben kredi başvurusu yaparken babamın üzerine kayıtlı olan konut sayısına kardeşleri ile ortak sahip olduklarını değil de sadece kendi üzerine olan kimseyle paylaşmadığı konutların sayısını yazdım bu ne kadar doğru kardeşleri ile olan ortak konutları da yazmalı mıydım

 199. Hocam merhaba şunu merak ediyorum. Şimdi bu bursun krediye donusme mevzusu sene sonundami belli oluyor yoksa ilk donem derslerimiz zayif olursa kesilir mi burs

 200. Merhaba hocam. Bu bursun krediye donusme mevzusu sene sonunda mi belli oluyor yoksa birinci donem derslerimiz zayif olursa kesilir mi burs

  • Merhaba Fatma, Gençlik Ve Spor Bakanlığı kasım ayında olacak demesine rağmen herhangi bir ilerleme yok sanırım bu yılda ödemeler ocak ayında olacak :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 201. Merhaba hocam.ben hazırlık olan bir bölümde okuyordum ve burs alıyordum.hazırlıkta kalınca merkezi sistemle yatay geçişle türkçe bir bölüme yatay geçiş yaptım. Bu yıl geçiş yaptığıma dair evrakları kyk merkezine gönderdim. Ve bursum krediye döndü. Fakat kredininin bana son verileceği tarih 2019 a kadar görünüyor. Yani yalnizca 3 yıl verilecek.4 yıl verilmesi gerekmez mi? Bunun için ne yapabilirim?

  • Merhaba Gizem, bir yıl burs aldığın için süreden çıkartılmıştır. Yapabileceğin bir şey yok çünkü sözleşmeler burs başvurusu yaptığın tarihten okul sonuna kadar belirleniyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 202. Merhaba. Ben öğrenim kredisi alıyorum daha 1 sene oldu almaya başlayalı ama eylül ayında kesildi ve 2 aydır yatmıyo. Bursumun kesilme gibi bi imkanı yok ama nedeni ne olabilir ?

  • Merhaba Elif, bu durum hakkında bizim çok bir şey söyleme durumumuz yok net bir bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşmayı deneyebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 203. hocam merhaba ben hazırlıkta 1. senemde burs alıyordum fakat kaldım hazırlıkta 2. senemde krediye döndü ikinci senemdede kalmam durumunda kredi kesilir mi acaba

 204. merhaba arkadaşlar benim bursum krediye dönüşmüş ziraat mobilden takip ettiğim kadarıyla ekim ayında yatırılan ücret için öğrenim bursu yazarken hiçbir bilgi vermeksizin kasım ayında yatırılan ücret için öğrenim kredisi yazıyordu. aklıma takılan şey şu neden krediye dönüştüğüne dair bir bilgi verilmedi herhangi bir imza atmam gerekmiyor mu? ve neden ocak ayında değilde kasım ayında dönüştü? üstelik sadece kasım ayı ücretine öğrenim kredi yazarken borç sorgulamada ekim ayını da hesaba katarak 800 tl olduğu yazılıyor şimdilik. ve ben notere bu konu hakkında bilgi almak için uğradığımda adıma herhangi bir burs kredi vs. bulunmadığını söyledi hesabıma para yatmasına rağmen. bu alametlerin neyden kaynaklı olduğunu bilen daha doğrusu bu konu hakkında bir bilgisi olan yorum yaparsa çok memnun olurum bu konularda biraz cahil olduğum için ne yapacağımı bilemedim. daha sonra kyk borcumun başıma patlamasından korkuyorum :/

  • Merhaba Nesibe, Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilen öğrencilere herhangi bir bildiride bulunmaz. Aynı şekilde bursun kesilmesi de okulunla ilgili ve bu durumun şartlarını okulundan öğrenebilirsin. Son olarak 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin.

 205. Merhabalar ,bir sorum olacaktı,yanıtlarsanız çok mutlu olacağım.Ben bu sene haziran ayında mezun oldum ve 4 yıllık lisans eğitimimi tamamladım,kyk bursu almaktaydım ve bu bursun eylül ayında kesileceğini düşündüğüm için temmuz,ağustos ve eylül ayında bursumun yatması bende bursum neden kesilmedi şüphesini ne yazıkki uyandırmadı.Dün ise banka hesabıma baktığımda ekim ve nihayet birkaç gün önce kasım ayı bursumun da yattığını gördüm ve böylece bursumun aslında kesilmediğini anladım.Bunun üzerine kyknın sayfasından burs sorgulaması yaptım ve bursumun kesilme tarihi 06/2017 olarak görünüyor hazırlık okumadığım halde 5 yıl olarak hesaplanmış.Şimdi ne yapmam gerekiyor? ilk iş olarak kyk a başvuracağım fakat aldığım bursların geri ödenmesinde faiz uygulanır mı merak ediyorum.Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Asya, geç cevap verdiğimiz için öncelikle kusura bakma. Herhangi bir faiz uygulanmayacaktır zaten yaptığın örnek bir davranış olduğunu bilmen gerekli. Tekrardan bu güzel davranışınız için tebrik ediyoruz, hakkınız da hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 206. Hocam merhaba,
  kardeşim millli yüzücü, özel üniversitede burslu okuyor. Geçen sene yarışlar olduğu için 1 dersinin sınavına giremedi ve not ortalaması 2 olduğu için KYK bursu kesildi. Milli sporcu olduğu için tekrar bursa başvurabilir mi ya da dersten geçerse tekrar burs bağlanır mı? Yapabileceklerimiz nelerdir ?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Burcu, maalesef bir defa kesilen burs tekrardan sadece Krediye dönüşebilir tekrardan burs alma ihtimali yok. Fakat Milli Futbolcu olmasının belli başlı avantajları varsa bu konu hakkında net bir şey diyemeyiz. Bu yüzden 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsiniz.

 207. İyi günler. Ben yatay geçiş yaptım başka okula bursum kesildi bu ay yatmadı gerekli evrakları gönderdiğim zaman tekrar bursum yatmaya devam edecekmiş peki yatmayan ayın parasını yatırırlar mı

  • Merhaba Mehmet, bu konu hakkında net bir şey diyememekle birlikte büyük ihtimal ile yatırılmaz. Fakat kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar kurumuna ulaşabilirsin.

 208. Merhaba hocam benim 4 tane alttan dersim vardi ve ortalanan 2.00 altı idi yaz okula gittim ve üçtenesini geçtim1 tane zayıfim kaldı ve ortalamam iki üstü oldu sımdi birsum krediye dönüşmüş geri bursa dönermi dönerse çevirmem için ne yapmam lazim bilgelendiriseniz sevinirim

  • Merhaba Cuma, kaç ders ile bursun kesileceğini okulun belirliyor bu yüzden öncelikle bunu öğrenci işlerinden öğrenebilirsin. Ayrıca bursun kesilirse tekrar eski haline gelmez. Yani kesilen bursun maalesef telafisi yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 209. Merhaba hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim sorum
  biz iki kardeş üniversitede okuyoruz ağabeyim burs alıyor ben başvurdum bende alabilir miyim?

  • Merhaba Sevgi, Gençlik Ve Spor Bakanlığı Kasım ayında olacağını söylemişti fakat herhangi bir hareketlilik yok o yüzden bizde net bir şey diyemiyoruz fakat en geç ocak ayında ödemeler yapılır.

 210. mrb hocam bi sorum olcaktı ben milli sporcu bursu alıyorum fakat okul tarafından zorunlu stajım var ve bunda sadece genel sağlık sigortası yapılacak onun dışında herhangi bir prim ödemesi veya para ödenmeyecek bursum kesilir mi ?

 211. Hocam merhaba haziran ayında mezun oldum fakat hala bursum yatıyor neden olabilir sizce.2.sınftayken çift anadal yapmaya basladim ve o bolumu 3 senede bitirdim yani okulu uzatmayarak 4 senede mezun oldum bu sayede olabilir mi ?

  • Merhaba Esra, Çift Anadal ile alakalı olacağını düşünmüyorum. Büyük ihtimal ile okuldan mezun olduğuna dair bildiri yapılmadı yada sözleşme tarihin daha son bulmadı. Kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin.

 212. Hocam ben su an burs alıyorum ama ortalamam 2 nin altında 2 sınıfın bu arada Kyk sitesine baktım burs türünde para yatıyor hala krediye ne zaman dönüşür ayrıca şimdi kredi mi alıyorum yoksa burs mu? Krediye dönüştüğü zaman kişi ye nasıl ve ne zaman bildirilir. Şimdiden teşekkür ederim.

 213. Merhabalar hocam , bugün açıklanan sonuçta bana kyk bursu çıktı.Sene sonunda kalmam durumunda anladığım kadarıyla bursum kesilecek ve krediye dönecek.Bu krediyi almak zorunda mıyım değil miyim onu merak ediyorum teşekkürler.

 214. Hocam merhaba. Ben zorunlu hazırlık olan bir bölümdeyim ve bana burs çıktı ancak okulu bırakıp geldim ve muhtemelen devamsızlıktan kaldım. Eğer taahhütnameyi onaylamazsam tekrardan seneye başvuru yapabilir miyim yeni bir üniversiteye gittiğimde? Yaparsam yeniden burs çıkar mı?

  • Merhaba Mehmet, taahhütnameyi şimdi onaylarsan dediğin gibi bursun kesilecek. Bunun yerine onaylamayıp seneye tekrardan başvuru yaparsan burs/kredi çıkma durumu var. Ama sana kimse kesin burs çıkar diyemez.Hakkın da hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 215. Merhaba benim kuzenimin annesi vefat ettigi halde bu sene kyk burs basvurusu olumsuz sekilde sonuclandi.Kyk nin sitesinde oncelikli durumlarda annesi babasi vefat etmis olanlar yaziyor.Dilekce yazip gonderirsek burs alabilme ihtimali var mi?

  • Merhaba Ceren, geçtiğimiz sene bir arkadaşımızın da öncelik durumu olmasına rağmen burs çıkmamıştı. Ardından dilekçe ile itiraz ettiğimiz zaman 2 hafta içeresinde durum düzeltildi. Bir oran vermemiz mümkün değil fakat eğer bir haksızlık varsa düzelteceklerdir. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile başınız sağ olsun.

 216. merhaba hocam. 2.sınıfım bu sene ilk kez başvurdum burs çıktı. ama 1.sınıftan 6 dersim var alttan almam gereken. Bursum iptal mi olacak?

  • Merhaba Gökhan, bu durum hakkında okulunuzun öğrenci işleri ile konuşman gerekli. Bursunuzun hangi durumlarda kesileceğini onlar belirliyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 217. Hocam selamlar. Kyk bursunu kazanmış durumundayım. Zorunlu İngilizce hazırlık öğrencisiyim. Yanlış tercihten dolayı başka bir bölüme geçmek istiyorum merkezi yerleştirme ile. Eğer hazırlıktan kalırsam ve diğer bölüme geçersem bursumun akıbet durumu ne olacak? Veya bu sene bursu almayıp seneye istediğim bölüme geçebilirsem bir daha kyk’ya başvuru yapmaya hakkım varmı? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Arif, eğer bu sene taahhütnameyi onaylamazsan seneye tekrar başvurma hakkın var. Bunun dışında eğer okulunda başarısız olursan yüksek ihtimal ile bursun kesilir. Hassas bir durumun olduğu için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna araman daha doğru olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 218. Merhabalar. Ben burs kazandım fakat okula gitmiyorum ama kaydım devam ediyor. Eğer bursu alırsam ne olur ? Okula gitmediğim için bir cezası olur mu ? Aldığım bursu geri ödemek durumunda kalırmıyım ? Teşekkürler.

 219. Hocam Merhaba bütün yorumlara baktım benim sorunum aynısı yazmıyor o yüzden yazıyorum ben bu sene üniversiteye kayıt yaptırdım hazırlık okuyorum bursa başvurdum burs çıktı ama hazırlıkta kalacağım gibi bu bursu almasam ilerde burs alabilir miyim? 1 yil kaybım olacak ama sonuçta burs almadan önce olacak sağolun

  • Merhaba Onur, yıllardır aradığımız yorumcu arkadaş sensin. Defalarca aynı soruya cevap vermekten bazen bıkkınlık geliyor. Soruna gelecek olursak eğer bu sene taahhütnameyi onaylamaz isen seneye tabi ki burs için tekrar başvuru yapabilirsin fakat kesin burs çıkacak kimse diyemez. Ayrıca daha detaylı bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Hocam kyk yi aradım okula giriş tarihin 2016 olur diyor yani 2018 de Üniversiteye başlarsan 2020ye kadar 2 sene burs alırsın diyor 2018 de başlarsam 4 yıl boyunca alamıyor muyum?

 220. Merhaba bana bu sene kredi çıktı ama babam ileride ödemekte zorlanırsın alma dedi. Seneye tekrardan bursa başvurmayı düşünüyorum. Eğer yine çıkmazsa kredi almak gibi bir ihtimalim var mı ?

 221. Yorum: Merhaba hocam iyi günler.
  Size hayranım öncelikle bunu söylemek isterim.
  Ben bu sene 1. sınıf öğrencisiyim kyk
  yurdunda kalıyorum ve burs
  kazandım. Fakat okula gitmiyorum
  çünkü ygs/lys ye tekrar hazırlanıp
  başka bir üniversitede başka bir bölüm okumak istiyorum.
  Devamsızlıktan dolayı sınıfta kalırsam
  burs ve yurt durumu ne olur?
  Teşekkürler…

  • Merhaba Muhammed öncelikle yorumun için teşekkürler. Soruna gelecek olursak eğer sınıfta kalırsan yurt durumun etkilenmez fakat burs durumun okula bağlı olsa da %99 kesilecektir.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 222. Merhaba hocam ben Ayşe ben kredi ve burs başvurusu yaptım kredi cikti ziraat bankasından mesaj geldi ayın 22 veya 23ünde almam gerekiyormuş bende suan memlekette kaştayım okuduğum ünv ispartada parti daha sonra alma sansim var mi yoksa kredi yanar mi hemen bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ayse, daha sonra alma ihtimalin var diye biliyoruz. Fakat bu durumu bankayı arayarak veya 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak durumu doğrulaman daha faydalı olacaktır. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 223. Merhaba ben 2012 2013 yılında özel bir üniversitede %50 burslu hazirlik okudum fakat gecemeyince 2015 2016 bahar yariyilinda ek madde 1 ile yatay geçiş yaparak farklı bir özel okulun bolumune%50 burslu 1. Siniftan basladim sonuc belgemde bana yil kaybi denildi fakat benim bildiğim hazirlik okuyan öğrenciler 5 yıl boyunca kredi / burs alabilir ve ben suanda 5. Yilimda oluyorum ben dilekce yazdim ancak maddi durumumu belirtmeyi unuttum ve ustelik benim babam vefat etti ve biz sadece babamdan gelen maaşla geciniyoruz sizce olumlu yanıt alabilir miyim

  • Merhaba Dilara, cidden ne olur ne olmaz diyebiliyoruz maalesef bu durumlar hakkında kesin olur dediğimiz şeylerin dahi aksi çıktığını görünce net bir şey söyleyemiyoruz. En iyisi bekleyip beraber görmek. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 224. merhaba suan sdu 2. sınıf ogrencısıyım gecen seneden 4 zayıfım bulunuyor burs alıyorum kredıye donmusmudur borc sorgulama ekranında borcunuz yoktur dıyor ne kadar dogrudur ?

 225. İyi günler ben burs kazandım. Tek çocuğum ailemin üzerine tek ev var ama araba almak istiyor lar acaba ailem araba alırsa kendi üzerine ve tek o çocuk olmamla bursum kesir mi yoksa dersler de başarılı olmam halinde araba almalarının bi etkisi olmaz mi. Teşekkür ederim

 226. mrb hocam ben yıllık uni okyrm ve bu ilk yılım kyk dan bana burs çıktı şimdi başarısız ders durumu yarıyıldamı yoksa yıl sonundamı hesaplanıyor ve eğer bu durumun altında kalır ve krediye dönerse iptal edebirmiyim ve bur alan biri okulu bırakırsa ne gibi hükümler uygulanır buna

  • Merhaba Ahmet, başarısızlık durumu yıl sonunda belli olacağı için bursun da o vakitte kesilecektir ayrıca krediye dönerse iptal etme şansın var ve son olarak okulu bıraktığın zaman da okulda sınıfta kalana kadar veya atılana kadar burs almaya devam edersin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 227. merhabalar 4 yıllık eğitimim bitti ama çift anadal yaptıgım için bi yıl daha ıkıncı bölümü okuyorum. kredimin bitmesi gerekirken bi yıl uzadıgını gördüm bir talebim olmamasına ragmen bu nasıl oldu? aynı zamanda mastera başladıgım için yk kredisi taahhütnamesini imzaladım. ikisini aynı anda almam mümkün olacak gibi görünüyor? ne dersiniz?

  • Merhaba Nur, büyük ihtimal ile kısa sürede lisans kredin iptal olacaktır. Fakat tavsiyemiz öncesinde eğer kredi almak istemiyorsan 444 19 61 nolu telefondan gerekli bilgileri aldıktan sonra iptali için dilekçe yollaman. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 228. Merhaba hocam. Ben diş hekimliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bizde bir dersten kalınca direkt kalınıyor. Bana burs çıktı fakat ben henüz taahhütnameyi onaylamadım. Seneye merkezi puanla yatay geçiş yapıp mühendisliğe geçmeyi düşünüyorum.
  1) Taahhütnameyi onaylamadığımda bir dahaki yıl başvuru şansım olur mu? Bu yıl derslerden kalırsam ki sınıfta kalmış da olacağım yatay geçiş yapsam dahi seneye burs için başvursam burs alabilir miyim?
  2) Eğer bu yıl burs almaya başlarsam diş hekimliği 5 yıl olduğu için 5 yıl boyunca devam edecek. Ama eğer mühendisliğe geçersem hazırlık da okuyacağım için 5 yıl olacak. Fakat 1 yıl diş hekimliğinde burs aldığım için 4 yılım kalacak. Mühendisliğin son yılında burs alamayacak mıyım?

  • Merhaba Sema, taahhütnameyi onaylamazsan bir daha başvuru şansın olacak fakat burs çıkar mı çıkmaz mı onun garantisini veremeyiz. Bunun dışında okulunda başarısız olursa ve bursun kesilirse yatay geçiş yapsan da burs alma şansın olmaz. Diğer soruna cevap vermek gerekirse mühendisliğe geçiş yaparsan bu ve bu sene burs alırsan dediğin gibi mühendisliğin son senesinde burs alma şansın yok. Ayrıca tüm bu soruları Kredi ve Yurtlar Kurumuna sormak istersen 444 19 61 nolu telefondan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 229. hocam kolay gelsin iki yıllık açıktan ilahiyat okudum şimdi ygs ile 4 yıllık ilahiyat okuyorum kyk bursu daha önce almadım fakat burs çıkmadı bununla ilgili bilgiye de ulaşamadım bilgilendirirseniz sevinirim ve burs sonucu da eğitim durumunuzdan dolayı burs alamıyorsunuz diyor ne yapmalıyım

  • Merhaba Şeyma, burs herkese çıkmaya biliyor fakat eğer kredi de çıkmadıysa farklı bir sorun vardır. Bize net bir bilgi verme şansınız var mı? Ayrıca 444 19 61 nolu telefondan Kredi ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin.

 230. öncelikle merhaba ; ben bu sene 2 yıllık bir bölümün 1.sınıf öğrencisiyim kyk bursu için başvurdum ama kredi çıktı babam vefat etti evde lise okuyan kardeşimde var ne yapabilirim ?

 231. Merhaba Hocam ben Anadolu üniversitesinde hazırlık okuyorum ama isteğe bağlıyım. Hazırlıkta kalınca bursum kesiliyor mu? Bölümün öğrenci işlerine ve kyk dan sorumlu kişilere sordum transkripte bsşarısız yazdığı için kesilir dediler. Ama ben sınıf tekrarı yapmıycam ki sene sonunda başarısız olsam da bölüme geçicem.

  • Merhaba Muhammed, son değişikliklerden sonra Kredi Ve Yurtlar Kurumu okullara hangi öğrencilerin bursunun kesilip kesilmeyeceğine karar verme hakkı verdi. Yani uzun lafın kısası eğer okulunuz böyle diyorsa maalesef başarısız olduğunu bildirerek bursunun kesilmesini sağlayabilir. Kolay gelsin.

 232. Bi şey sorcaktım. Ben İst.üni.hemşirelik okuyorum.1.sınıftayım.Bu sene tekrar YGS ve lys ye çalışıp İstanbul üni.ilköğretim mat.öğretmenliğine geçmek istiyorum .Bu durumda bursum kesilir mi kesilirse tekrar nasıl burs alabilirim

  • Merhaba Murat, geçiş yaptığına dair gerekli belgeleri Kredi Ve Yurt Kurumlarına yolladığın sürece bursun devam edecektir hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 233. merhaba hocam, ben daha önce sigortalı işte çaliştım .2 yıldır bana hep kredi çıkıyor . burs çıkmıyor ,bunun daha önce sigortalı çalişmamla bir alakası var mı?

  • Merhaba Sinan, eğer burs/kredi sonuç ekranında sigortalı çalışman ile ilgili bir uyarı yoksa alakası da yoktur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 234. Merhabalar hocam siz gerçekten mükemmelsiniz öncelikle bunu aktarmak istedim.
  Hocam ben 1. Sınıfta burs kazandım fakat okula hiç gitmiyor ve sınavlara girmiyorum. Birinci dönem hiçbir dersi veremeyeceğim için ıkinci dönem ders kaydı da yapamam. Yani sınıfta kalıyorum. Bursum kesilir mi yoksa krediye mi dönüşür?
  Ikinci sorum ise kesilirse ya da krediye dönüşürse sene sonunda mı dönüşür?
  Teşekkürler…

  • Merhaba Musa, bursun sınıfta kalınca kesilip kesilmeyeceğine karar verecek olan okuduğun okul. Diğer sorunun cevabı ise yıl sonunda burs krediye dönüşecektir. Fakat devamsızlık yapacağın için farklı bir yol izlerler mi emin değiliz. Güzel yorumların için teşekkürler kolay gelsin.

 235. Meraba hocam ben devlet üniversiteainde okuyodum ama bıraktım simdi 2.dönem yatay gecis yapıcam bana suan burs cıktı ama ben okulu bıraktım simdi bursum kesilir mi derslerden kalırsam birinci dönem

 236. Merhaba Hocam ben okulumu bıraktım suan memleketime geldim burda özel bi üniversiteye yazılcam 2.dönem
  Bana burs çıktı ben suan okumuyorum diye bursum kesilir mi derslerden kalırsam eger 1.dönem
  Okula gitmedigim icin derslerden kalıcam onun icin bursum kesilir mi acaba

 237. Üniversite de evlenmek isteyen öğrencinin devlet yardımından faydalanması için ikisininde mi üniversitede okuyor olması gerek ?? Acil yazar mısınız hocam

 238. Meraba hocam ben geçen yıl hazırlık öğrencisiydim ve burs almaya hak kazandım. Hazırlık sınıfını başarıyla bitirip 1. Sınıfa geçmeme rağmen bursum krediye dönmüş bunun bir sebebi var mıdır?

  • Merhaba Tunahan, herhangi bir sebebi de olabilir yanlışlıkta olabilir net bir şey biz diyemeyiz fakat okuluna sorarak veya Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçerek durumu net bir şekilde öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 239. 2. sınıfta burs çıktı bana. alttan 2 dersim var geçen seneden. bu sene verdikleri için geçen sene ki derslere bakarlar mı bakarlarsa 1 ders ile bursum gider

  • Merhaba Yusuf, geçmiş seneleri önemsemeyeceklerdir fakat kaç dersten kalınca bursun kesileceğini okul belirlemekte. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 240. merhaba hocam, kardeşim 2 yıllık okuyor kyk bursu çıktı ama onaylama yapmayı unutmuş ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Ferat, maalesef bu durumda yapılabilecek herhangi bir şey gözükmüyor. Yine resmi bir bilgi isterseniz 444 19 61 nolu telefon ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsiniz.Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 241. iyi akşamlar hocam, benim sorum biraz farklı :) 4 yıldır okuyorum ve kredi alıyorum ama 1 yıl uzadı okulum yani şuan 3. sınıftan ders alıyorum ve millilik belgesi alacagım 18 aralık 2016’da.
  1) Öncelikle geçmişte okulum 1 yıl uzadığı için kredim bursa dönüşecek mi ?
  2) Burs başvurusunu 18 aralıkta yapacağım 2017-2018 yılında bursumu alabilecekmiyim alabilirsem toplu mu olacak
  3) eğerki alacak olursam 4. sınıfta olduğum için 1 yıl mı alıcam yoksa okul bitincede alıcakmıyım?

  • Merhaba Caner, millik bursun da net bir bilgimiz yok fakat bildiğimiz kadarı ile cevaplayalım.

   1-) Bu soruya pas diyoruz.
   2-) Burs aldığını var sayarsak herhangi bir toplu ödeme maalesef olmaz.
   3-) 1 yıl alma şansın var.

   Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 242. 2. sınıfta burs almaya başladım şuan 4. sınıfım ve alttan dersim kalcak dönem uzatacağım burs almaya devam edebilir miyim normalde 4 yıl burs veriliyor ben 3 yıldır alıyorum bunu dikkate alarak cevap verirseniz sevinirim yardımcı olur musunuz ?

  • Merhaba Ferhat, burs alma durumunda başvuru yaptığın süreden okulun normal şartlarda bitme süresi hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 4 yıllık bir bölüm okuyan öğrenci 2. sınıfta burs almaya başlarsa 2 yıl daha burs alabilir fakat süre uzamaz. Kısacası cevap; hayır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 243. Merhaba, Ben bu yıl burs almaya hak kazandım. Sorum şu ki; Burs kesilme durumu Vize sınavları sonucu mu oluyor yoksa Final sınavları da olup vize ve finalin ortalamasında mı belli oluyor?

 244. 3 Sınıf ögrencisiyim ortalamam 1. 88 ,2.sınıfın ikinci döneminden 2 alttan dersim var ayrıca 1. dönemdende 2 dersim var birinci dönem alttan dersleri şu an alıyorum ve 3 sınıftan alamadıgım bir ders kaldı eger başarısız olursam 3 alttan dersim kalır ve ortalamam 1.88 in altına düşerse bursum bahar dönemine hemen kesilir mi ?

 245. HOCam ne olur cevap .hazırlık okuyorum ama zorun değil isteğe bağlıydı ben öğrenmek iÇin geldim pişman oldım burs kaZandım kyk muhmetemelen başarısız olucam ama sınıf tekrarı felan yok direkt 1.sımıfa atıyo sıstem sınıf tekrarı söz konusu olmuyorum bı kaç kişinin kesilmemişti zorunlu olmadığı için bayağı araştırdım kesılmıyor derslerden başarısız olmak aklınızı karıştırmasın sonuçta bi üst sınıfa gectınız fize finalden geçmiş dibi deniliyor sizce nedir durum

  • Merhaba Kübra, sıkça sorulan sorulardan biri fakat bunu okulunuz karar veriyor. Bu yüzden ne dersek diyelim yanlış olur en iyisi okulunuzun öğrenci işleri ile durumu konuşmak. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 246. Merhaba bu yıl öğrenim kredisini alıp seneye bu krediyi dondurabiliyor muyuz?ayni zamanda tekrardan kyk bursuna basvurabilir miyim?

 247. Merhaba Hocam ben hazırlıktan kalırsam ve yatay geçişler hazırlığı olmayan bir üniversiteye geçiş yaparsam bursum krediye konuşur mu

  • Merhaba Cansel, eğer kalırsan bursun kesin kesilecektir. Fakat geçiş yaparsan ne olur tam bilmiyoruz. Bu konuda 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 248. Merhaba ben 3 yıldır burs alıyorum çift anadal yaptığım için okulum 1 dönem uzuyor herhangi bir dilekçeyle bursumun 1 dönem daha devam etme durumu söz konusu olabilir mi?

 249. Merhaba ben dokuz eylul universitesinde okuyorum kykdan milli sporcu bursuna hak kazandim bu sene istege bagli hazirlik okuyorum yani basarisiz olsam bile alttan ders kalmaksizin bolume geciyorum ama hazirlikta basarisiz olmam durumunda bursum krediye donusurmu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 250. Hocam selamun aleykum öncelikle sabriniza emeginize hayran kaldım tebrik ediyorum ve şunu da belirteyim tum yorumları okudum gozlerim ağırdı ama soruma net cevap bulamadığım için sormak istedim biraz uzun olacak hakkınızı helal edin.ben ankarada bir üni.de ilahiyat Arapça hazırlık sınıfı okudum bir yıl aynı sene kyk karsiliksiz bursu almaya başladım birinci sınıfa geçtiğinde yatay geçiş ile aynı bölüm farklı bir uniye geçtim dilekçe yolladim bursum devam etti sorum şu sorgulama yaptığımda bursumun 3.sinif haziran ayında biteceğini gordum benim bölümüm 5 yıl hazırlık+4sene bu durumda 4.sinifta bursumun devam etmesi için ne yapmam gerekir umarım anlatabilmisimdir kolay gelsin.

  • Merhaba Feyza, düşünceli tavrın için öncelikle teşekkür ederiz. Kredi Ve Yurtlar Kurumu burs vereceği öğrenciler ile sözleşmeleri maalesef okul süresi boyunca değilde okul yılı olarak yapıyor. Örnek ile biraz daha iyi açıklayabiliriz sanırım. Mesela 3. sınıfta burs almaya başlayan bir öğrenci 2 yıl burs almaya hak kazanır. Yani yine 4. sınıfta bursu kesilir okulu uzasa da burs alamaz. Senin durumunda buna örnek. 1 yıl Arapça hazırlık okurken burs süren başlamış oldu ardından geçiş yapmana rağmen 1 yıl hak kullandığın için 4 yıldan geriye 3 yıl kaldı buda yeni bölümünün 3. yılına tekabül ediyor. Uzatmak için maalesef bir şey elinden gelmeyecek çünkü sözleşmeler herkes için böyle. Umarım soruna cevap olabilmiştir hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 251. Merhaba,hocam. Ben burs alıyorum fakat bu sene okula devam etmemekteyim. Seneye farklı bir bölüme geçeceğim. Bursum yarıyılda mı kesilir yoksa sene sonunda mı?

 252. Merhaba ben iktisat bölümü 2.siniftaym çift anadalda uluslararası ilişkiler kazandım çift anadalda 5.senede mezun oluncagi için anadalimdan mezun olduktan sonra kyk yurdum ve bursum kesilirmi

 253. Ben geçen sene sınıfta kaldım. E devlete girip kontrol edince hala bursumun devam ettiğini görüyorum. Farketmediler ve farkedince sınıfta kaldığım zamanların bursunu benden geri mi alacaklar? Yoksa burs devam mı ediyor?

  Not: tıp 1. Sınıf öğrencisi

  • Merhaba Ali, bazı okullar öğrencileri sınıfta kalmasına rağmen burslarını kesmesi için KYK’ya dilekçe yollamıyor. Örneğin İstanbul Üniversitesi bunlardan biri ayrıca diyelim ki fark etmediler yine de verdikleri ücretleri geri alamazlar fakat bursunu keserler.Kolay gelsin.

 254. Merhaba , ben birinci sınıf ögrencisiyim ilk dönemde 3 veya 4 dersten kalırsam bursum krediye döner mi ikinci sınıfın sonunda mı döner ?

 255. Merhaba ben yüksek lisans öğrencisiyim. Yüksek lisansım ortak program kapsamında yani Artvin öğrencisiyim dersleri Atatürk Üni. alıyorum. Ara dönemde yatay geçişle tamamen Atatürk üni. geçmeyi planlıyorum. Kyk öğrencisiyim aynı zamanda ara dönemde yatay geçiş yaptığımda yurt hakkım devam eder mi ve bursum kesilir mi?

 256. Merhabalar,
  Ben boğaziçinde bir yıl hazırlık oudum ve kaldım.Ardından bir yıl daha hazırlık okudum ve geçemeyince başka bir üniversiteye merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım.Başta kyk kredim kesilmemeişti yatıyordu ama sonra kasım ayında kesildi.Dİlekçe gönderdim ve hala yanıt bekliyorum.Aralık ayı da yatmadı.Acaba bir daha kyk kredi mi alamayacak mıyım?

  • Merhaba Mücahid, bu durumlarda kesin cevaplar vermek mümkün değil.Fakat dilekçen mutlaka incelenerek geri dönüş yapılacaktır bu süreçte dilekçenin durumunu ve kendi durumunu 444 19 61 nolu telefondan öğrenebilirsin. Kolay gelsin.

 257. Hocam ben lisans ogrencisiyim kredi aliyorum şuan hazırlık okuyorum kalacak gibiyim.tekrar universite sinavina girip onlisans bir bolume gecmeyi dusunuyorum kredim kesilir mi ? Kesilmezse devam etmesi için ne yapmalıyım ?

 258. Merhaba…Ben bu yıl üniversiteye yeni yerleştim ama tekrar sınava girmek istiyorum okul ve bölüm değiştirmek için.Aynı zamanda kredi de alıyorum.Okul puanım kırılacak ama ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100 e girer ve başka bir puan türünden tercih yapsam ilk 100 bursundan faydalanabilir miyim?Mesala sadece ygs 2 den ilk 100 de olup mf 3 ten tercih yapsam