Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Engin Saklı Röportajı

0
574

1-) Merhaba, gazetecilik bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Engin Saklı. Şu anda eğitim hayatıma Karadeniz Teknik Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde devam ediyorum. Öncesinde yine Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde farklı alanlarda eğitim aldım.

2-) Gazetecilik mesleği isim itibariyle sürekli gündemde olabilen bir meslek. Biraz bölüm hakkında bahsetmek ister misin?

Gazetecilik mesleği doğası gereği farklı disiplinlere hakim olunması gereken bir meslek. Sadece bir uzmanlık alanı dikeyine kendini geliştirmek ne yazık ki yeterli olmuyor. Aynı zamanda her alanda bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor. Teknolojinin son hızla ilerlediği şu günlerde sürekli güncel kalmak ve kendini geliştirmek de gazetecilik mesleği için önemli bir husus.

Bununla beraber teknolojinin ilerlemesi ile medya, medyanın gelişimi ile de gazetecilik mesleği artık her an hayatımızda. 17. Yüzyılda basılı yayınlarla başlayan gazetecilik mesleği internet ve cebimize kadar giren haber uygulamaları ile farklı bir boyut kazandı. Durum böyle olunca gazetecilik mesleği de medyanın gücü sayesinde her an hayatımızda yer alıyor.

3-) Gazetecilik mesleği günümüzde pek sıcak bakılmayan bir meslek. Dolayısıyla gazetecilik öğrencilerine karşı bir ön yargı oluşmuş durumda. Bu durum hakkında ne düşünüyorsun?

Gazetecilik mesleğine son dönemde sıcak bakılmamasının sebebi sanıyorum ki günümüzde yaşanan çeşitli olaylar. Gerek siyasi gerekse diğer olaylar çeşitli sonuçlar doğuruyor ve bu da insanların mesleğe şüphe ile bakmasına sebep oluyor diye düşünüyorum. Doğrudan gazetecilik öğrencilerine karşı bir ön yargı olduğunu söylemek güç. Ancak mesleği yeni tercih edecek adayların bu olaylardan etkilenmesi ve ön yargılı olması gayet normal.

4-) Üniversitelerde verilen gazetecilik eğitimi sence gazeteci yetiştirmek için yeterli mi? Değilse eksik yönleri sizce neler?

Bu soruya net olarak cevap vermek gerçekten çok zor. Çünkü gazetecilik mesleği günümüzde herhangi bir sınırı olmayan, spordan siyasete eğitimden tarihe kadar geniş yelpazesi olan bir meslek. Bu kadar geniş ağa sahip bir meslek için eğitim verirken de temel alanların seçilmesi gerekiyor. Bu temel alanlar üzerinde gelişim göstermek isteyen gazeteci adayları için verilen eğitimin yeterli, diğer alanlarda gelişim göstermek isteyen adaylar için ise yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Kendi üniversitem özelinde de pratik eğitimin yeterli seviyeye taşınamadığı eleştirisini yapabilirim.

5-) Gazetecilik bölümü gelecek vaat eden bir bölüm mü? Mezun olduktan sonra ne gibi iş imkanları mevcut?

Gazetecilik mesleği artık eski olarak nitelendirebileceğimiz bir meslek. Dünya üzerinde 400 yılı aşkın bir süredir bu meslek insanlık tarafından icra ediliyor. Ancak bilgi çağında yaşıyoruz ve bilginin kitlelere aktarılmasına ihtiyaç duyulduğu sürece bu meslek gelecek vaat eden bir meslek olarak görülebilir. Tabii bir gün yapay zeka yerimizi alana kadar… :(

Gazetecilik öğrencisi sadece gazetede çalışır diye genel bir inanış olduğunu düşünüyorum. Bölümü başarıyla tamamlayan kişiler bilginin kitlelere aktarıldığı her alanda iş imkanı bulabilir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse gazete, dergi, televizyon, radyo, yayın evi, internet gibi birçok alanda iş sahibi olunabilir.

6-) Yapılan araştırmalar en çok işsiz veren bölümün gazetecilik bölümü olduğunu gösteriyor. Bir gazetecilik öğrencisi sence hangi kriterleri yerine getirmesi durumunda açıkta kalmaz?

Evet, ne yazık ki 2016 TÜİK verilerine göre sanat alanından sonra Gazetecilik ve Enformasyon alanı %19,2 ile en çok işsizlik oranına sahip ikinci alan. Bu sonucu ilk olarak geleneksel medyada fazlaca yer edinmiş, “alaylı” olarak tabir edilen, mesleki eğitim almayan ancak bir şekilde meslek içerisinde kendini kabul ettiren ya da medya sayesinde popüler olan kişilere bağlamak gerekiyor. İkinci bir sebep olarak da ülkemizin genel bir sorunu olan yetişmiş ve gelişmiş eleman sıkıntısına bağlıyorum. İlk cevabımda da belirttiğim gibi gazetecilik her alanda bilgi birikimine sahip olmayı gerektiren bir meslek.

gazetecilik-bolumu-nedir-engin-sakli

7-) Karadeniz Teknik Üniversitesinde okuyorsun. Sence bu üniversite sosyal imkanlar, eğitim kalitesi ve ortamı açısından nasıl bir yere sahip.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ne yazık ki kendi içerisinde yarattığı sorunlar yüzünden sosyal imkanlar olarak çok gelişmiş bir üniversite değil. Kendini yenilemesi ve öğrenci odaklı bir üniversiteye dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde ikinci kez eğitim aldığım için sorunun bu kısmına çok uzun bir yer ayıra bilirdim ancak yüzeysel olarak bırakalım. :)

Eğitim kalitesini ise sadece şu anda okuduğum bölüm içerisinde değerlendirmek istiyorum. Gazetecilik bölümü üniversitemizde henüz yeni açılmış bir bölüm olarak nitelendirilebilir. Yeni bir bölüm olmasının getirdiği temel sorunlarla da baş ettiğini söylemek gerekiyor. Ancak nitelikli eğitmen sayısının fazla olduğunu şuan dahi belirtebilirim.

8-) Sence Trabzon öğrenciler için ideal bir şehir mi?

Genel çevremden ve kendi kişisel tecrübelerimi düşünürsek öyle olduğunu düşünmüyorum.

9-)  Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim, umarım öğrenci arkadaşlarımıza ve yeni dönemlerde aramızda olacak öğrenci adayı arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Eğer izin verirseniz röportajı Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum; “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır… Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”

Güzel bir gelecek için akıl ve bilimle kalmanız dileğiyle…

Gazetecilik Bölümü Hakkında Diğer Röportajları Okumak İçin Tıklayın !

Gazetecilik Bölümü Taban Puanları İçin Tıklayın !

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here