Kamu Yönetimi Mezunu Perihan Baştuğ Dövücü Röportajı

0
1220

1-) Merhaba, Kamu Yönetimi bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adım Perihan Baştuğ Dövücü,11.08.1992 tarihinde Aydın’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Aydın’da tamamladım.Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Şuan herhangi bir kurumda çalışmamaktayım, KPSS ve kurum sınavlarına hazırlanıyorum.

Tavsiye Yazı : KPSS Nedir ? Detaylı Bilgi

2-) Hemen hemen herkes Kamu Yönetimi ile ilgili birçok bilgiye sahip olsa da işin doğrusunu sizden öğrenmek isteriz. Kamu Yönetimi bölümü nedir, ne gibi eğitimler alırlar?

Kamu Yönetimi bölümü iktisadi ve idari bilimler fakültesi içinde yer alan;uluslararası ilişkilerden siyaset bilimi, sosyoloji, yönetim psikolojisi, ekonomi, insan hakları, muhasebe, iktisat, hukuk, maliyeye kadar uzanan geniş bir ders ve konuyu içine alan bir bölüm. Kamu odaklı meslek grupları kariyer meslekleri olarak anılan müfettişlik , uzmanlık, denetçilik, kaymakamlık gibi pek çok mesleği seçmede eğitim alınan bir bölüm, tüm bunların yanında özel sektörde kişinin kendini geliştirmesiyle geniş iş olanağına sahip bir bölüm diyebilirim.

3-) Kamu Yönetimi Bölümünü seçmenizin herhangi bir nedeni var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duydunuz mu?

Açıkçası bu bölümü seçerken çok fazla bilgi sahibi değildim fakat okumaya başlayınca sevmeye de başladım pişman oldum mu sorusunun cevabını kendime mezun olup iş hayatına atılmaya çalışırken ne kadar çok Kamu Yönetimi mezunu olduğunu fark edince evet pişmanım olarak verdim. Okuduğum derslerden bölümden pişmanlık olmak olarak algılanmasın,sonucu pek istediğim gibi gitmediği için şuan böyle düşünüyorum.

4-) Üniversite hayatında hemen hemen herkesin zorlandığı belli başlı dersler vardır. Peki, sizin için zor ders hangisiydi?

Tabi ki benimde vardı inanın o dersi şuan bile görmek istemiyorum,muhasebe dersi, zor muydu derseniz bilemiyorum açıkçası ben hiç sevemediğim için bana zor geldi sanırım.

5-) Kamu Yönetimi bölümü öğrencilerine verilen eğitimde bir şeyleri değiştirmek isteseydiniz neleri değiştirirdiniz ?

Kamu yönetimi bölümünde birden fazla konu ders var mesela muhasebe,iktisat vs gibi, hepsinden azar azar belli dersler hariç ,muhasebe bölümünde okuyan biri tam anlamıyla muhasebeyi öğrene biliyorken bizim sadece giriş kısmını görüp 4 yılın sonunda girdiğimiz kurum sınavlarında 4 yıl muhasebe okuyan arkadaşlarla aynı sorulara tabi tutulmak bence kesinlikle değiştirilmesi gereken bir durum,sadece muhasebe de değil iktisat maliye vb bir çok ders ve bölüm içinde bu durum böyle.

6-) Sosyal mecralardaki birçok İktisat, Maliye, Muhasebe gibi birçok bölümün derslerini içermesi sebebi ile belirli bir alanda uzmanlaşamadıklarından şikayetçi. Sizin bu noktadaki düşünceleriniz neler?

Bir önceki soruda verdiğim cevap bu soruya tam anlamıyla cevap olacak şekilde bence, kesinlikle aynı fikirdeyim, her şeyden azar azar var fakat bize sorulan sınav sorularında azı yeterli olmuyor maalesef.

7-) Kamu Yönetimi bölümünde okuyacak biri sizce ne gibi özelliklere sahip olmalı?

Sözel dersler ağırlıklı olduğu için sözel zekası iyi olmalı diye düşünüyorum, girişken, araştırmacı ve lider ruhlu olmalı bence.

8-) Hemen hemen herkese meslek araştırması yaparken maddi kısmını da merak ediyor. Bu noktada Kamu Yönetimi mezunlarının çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Özellikle kariyer meslekleri olarak söz edilen mesleklere sahip olmak kişiyi maddi anlamda gerçekten tatmin eder, fakat o işe sahip olmak için önce KPSS olmak üzere pek çok kurumun kendi düzenlediği yazılı ve sözlü sınavlardan geçmek şart. Zorlu bir süreç fakat sonu gayet memnun edici.

9-) Memur olmak için sınavlara hazırlanıyorsunuz. Peki, Kamu Yönetimi mezunlarının devlete atanma durumları nasıl? 

Açıkçası zor çünkü mezun sayısı çok fazla, B grubundan atanmanın olması için minimum 85 puan almak lazım merkezi atamayla bir yerlere gelebilmek için, A grubunda yani kariyer meslekleri için daha zor minimum 70 almak lazım fakat oda kurumların açtığı sınavlara girebilmek için. Şöyle bir örnek vereyim geçtiğimiz aylarda Sayıştayın açmış olduğu bir sınava girdim 9000 kişi başvurdu 45 kişi alacaklar gerisini siz hesap edin.

10-) Tecrübeleriniz doğrultusunda gelecekte Kamu Yönetimi okumak isteyen veya şuan okuyan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Kolay iş yok evet fakat önerim kesinlikle kurum sınavlarına ve KPSS’ye 3. Sınıftayken başlasınlar .Okumak isteyenlere karamsar olmak istemem fakat okumamalarını tavsiye ederim, her şeyden azar azar olacağına iktisat,muhasebe yada maliye bölümlerini tercih edip en azından bir konuda uzmanlaşmalarını tavsiye ederim.

11-) Süleyman Demirel Üniversitesinde eğitim aldınız. Peki, gerek sosyal imkanları gerekse eğitim kalitesi ile üniversite beklentilerinizi karşıladı mı?

Eğitim kalitesi ve sosyal imkanlar olarak okulumdan gayet memnundum fakat  ODTU gibi çok daha kaliteli üniversitelerde okumayı isterdim.

12-) Üniversite sebebi ile Isparta’da uzunca süre kaldınız. Peki, öğrenci olarak Isparta’da yaşamanın artı ve eksi yönleri sizce neler?

Artıları küçük bir şehir olması,ulaşım anlamında zorluk yaşamadım, kampüs olarak dağınık olmaması ev ve yurt kiraları dışında ucuz bir şehir, eksi yönü şehrin insanlarının biraz biz öğrencileri sömürür şekilde davranması.

13-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak tecrübeleriniz doğrultusunda neler okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara Allah kolaylık versin diyorum,zor bölüm iş bulmak zor ,herkesin amacı birinci sınıfta kaymakam olmaktır ama sonra değişir ama istediğiniz olur, her şey gönlünüzce olsun.

Kamu Yönetimi Bölümü İle İlgili Diğer Röportajlarımızı Görmek İçin Tıklayın !

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here