Hukuk Fakültesi Öğrencisi Deniz Çelik Röportajı

8
2821

1-) Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. İlk etapta bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle  mütevazi ve güzel yaklaşımınızdan dolayı ben teşekkür ederim . 1995 Ankara doğumluyum . 6 yaşıma kadar babamın mesleğinden dolayı pek çok  yer gezmek zorunda kaldım  ardından Ankara’ya tekrar döndük . İlköğretim ve lise eğitim hayatımı da Ankara’da tamamladım . 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimime başladım ve halen 3. sınıf öğrencisiyim .

2-) Hukuk fakültesi hakkında herkesin az çok bilgisi var fakat yine işi doğrusundan öğrenelim.Bize biraz hukuk fakültesinden, verilen eğitimden bahsedebilir misiniz?

Hukuk fakültesini kazanmak büyük bir uğraş gerektiriyor . Özellikle sınava hazırlanan arkadaşlarımızın çalışma masaları başında uyuyup , uyanmalarını tavsiye ediyorum .  Hukuk fakültesi kazanılması ayrı ; bitirilmesi ayrı bir zorluk derecesinde yer alan fakültedir . Şöyle ki  kazanmak için vermiş olduğunuz uğraşlar , okurken daha fazlasını istiyor  ancak ne pahasına olursa olsun ülkemize faydalı bireyler yetiştiren fakültedir . Her fakülte faydalı birey yetiştirir elbette  , ancak hukuk biraz daha önde benim için :) . Ayrıca belirtmek isterim ki çok paralar elde etme uğruna tercih edilebilecek bir fakülte değildir . Tercih edecek olan arkadaşlarda görecektir ;  Roma Hukukuna göre  hukukçular para almadan çalışırlardı , hedefleri gerçek adaleti bulmaktı . Bizlerde bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz , çok para değil çok  adalet .Verilen eğitimlere değinecek olursak ; adalet  kelimesini gerçekten size o büyük amfiler öğretiyor . İlk girdiğinizde bir ürperseniz de , daha sonra soğuk kanlı olmanızı her an her şeyin olabileceğini öğrenmenize olanak sağlıyor . Görmüş olduğumuz dersler hukuki problemleri en kısa zamanda çözmeye odaklıdır . Bir probleme nasıl yaklaşılmalı , haksızlığa uğrayan nasıl eski haline döndürülebilir bunları irdeliyoruz . Üniversitede almış olduğumuz eğitim , çalışma ortamına tam da hazırlamıyor açıkçası . Bunun için yazları değerlendiriyor gelecekteki meslektaşlarımızın yanında pratik elde ediyoruz .

3-) Hukuk fakültesini seçmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Ben özel hayatım gereği hukuk ile iç içeyim . Şöyle ki  küçük yaşlarda adliye binalarında zamanımın geçmişliği olmuştur  . Bugün içinde bulunduğum durum küçüklüğümün eseri diyebilirim . Haklıyı savunup , mazlumun yanında olmayı ilke edinmiş bir birey olarak , hiç bir zaman kararımdan pişman olmadım . Tercih yapacak arkadaşlarından pişman olmayacaklarından eminim .

4-) Klasikleşmiş tanımları bir kenara bırakırsak avukat nedir?

Halk arasında “ yalancı , para göz  “ olarak tabir edilen avukatlık mesleği hiç de göründüğü gibi değil .  Örneğin adam öldüren birine  mahkemede öldürmedi diyemezsiniz ; sadece alacağı 10 yıl hapis cezasını 7 yıl gibi bir zamana indirmeye çalışırsınız .  Hiç yalan söylemez demiyorum , orası ayrı tabiki :)  Ancak avukatlığı dürüstlüğün ve vazgeçilmez bir hak kaynağının temelidir diye tanımlıyorum .

5-) Halk arasında genel olarak hukuk fakültesi çıkışlıların sadece avukat olacağı düşünülüyor. Bu düşünce doğru mu yoksa hukuk fakültesi çıkışlıların çalışma alanları tahmin edilenden çok daha geniş mi? (Kısacası çalışma alanlarından bahseder misiniz ? :D )

Hukuk fakültesi çıkışlıların sadece avukat olacağı kanısı gerçekten taktire şayan :) Hukuk fakültesi mezunu sadece tıp alanı ile ilgili mesleklerde yer alamıyor diğer bildiğiniz her mesleklerde aslında hukuk mezunu yer alabilir . Hukuk mezunlarının genel olarak yer aldığı meslekler başında avukatlık geliyor ,  sonra hakimlik , savcılık , noter , akademisyen takip ediyor . Şahsen savcı olmak için çaba sarf ediyorum . Gönülden isteyen tüm arkadaşlarımızında istedikleri mesleklere kavuşmasını temenni ederim .

6-) Her bölümün öğrencilerinde aradığı belli başlı özellikler vardır. Peki sizce hukuk fakültesinde okuyan bir öğrencide hangi özellikler olmalı?

Hukuk fakültesini okuyan bir öğrenci ,  kitap okumayı ve yazı yazmayı çok sevmeli . Çünkü ileriki meslek hayatında sürekli bir şeyler okuyacak , ve sürekli mahkemelere yazılar yazacak . Ayrıca hayal dünyası çok iyi olmalı ; kurgulamayı sevmeli , hangi yoldan ilerlerse en kısa zamanda hedefine ulaşabileceğini bilmeli . Özellikle kitap okumayı sevmeyen bir yapıya sahipse kesinlikle hukuk fakültesini tavsiye etmemekteyim .

avukat

7-) Hukuk fakültelerinde verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu? Neden?

Bizim fakültemizi göz önüne alaraktan bu soruyu cevaplamak istiyorum . Bizim fakültede ilk ders konu anlatılır , daha sonra o konuyla ilgili olay oluşturulup çözmemiz istenir . Bu sevdiğim bir faktör . Ancak bu eğitimi desteklemekle birlikte , bunun yanında gerçekten kontenjanları azaltıp az kişilik dersliklerde yapılması daha etkili ve yararlı olur  diye düşünüyorum .

8 -) Her öğrencinin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Sizin bu zamana kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Bu zamana kadar en çok zorlandığım ders Uluslararası Kamu Hukuku olmuştu . Dersin konusu mevcut olan uluslararası sözleşmeleri kurumları , uzay kuralları bile  kapsıyordu . Ülkemizde yer alan binlerce kanundan sıyrılıp , artık Dünya’da mevcut olan kanunlara , sözleşmelere bakmamız , onları kavramamız gerçekten çok zorlayıcıydı .

9-) Geçmişe dönme şansınız olsa hukuk fakültesini tercih eder miydiniz? Ayırca başka bir bölümü tercih etmeniz gerekse tercihiniz ne olurdu?

Bu soru aslında çevremde de çok duyduğum bir sorudur . Hukuk fakültesini hiç bir zaman hiç bir şeye değişmezdim . Küçüklük hayallerim ,  kişiliğim , tamamen bu fakülteye ait diye düşünüyorum .   Başka bir bölüm seçmek zorunda kalsaydım ;  psikoloji seçerdim . Hukuk ve psikoloji birbirini tamamlayan iki bölümdür . Avukatlıktan örnek verecek olursam ; size gelen müvekkilinizi ikna etmeniz , onun sorununu dinlemeniz bir nevi onun psikolojisini elde etmenize bağlı . İleri ki zamanlarda psikoloji bölümünde eğitim almayı düşünüyorum .

10-) Sayısal öğrencileri için tıp ne ise eşit ağırlık öğrencileri içinde hukuk aynı noktada. Peki sizin gelecekte bu bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Yeni meslektaşlar kazanmak bizim için gerçekten çok önemli . Ne kadar çok çevre , o kadar çok sosyallik , o kadar çok tanınmışlık . Hiç bir sosyal çevrenizi kendinizden koparmayın ,  hayallerinize kavuşmuş olmanız onun sizden gitmeyeceği anlamına gelmez ; hayallerinize sıkı sıkı sarılın ve kavuştuğunuz an hiç bırakmayın . Derslerin günlük olarak tekrarlanması gereken bir bölümdür hukuk , bunu hiç aksatmayın  ve kazanmak için gerekirse her gün masa başında uyuklayıp uyanın . Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar diliyorum .

11-) Hukuk fakültesine yeni başlayanları veya gelecekte başlayacak olanları bekleyen zorluklar neler ?

Kontenjanların artması nedeniyle , artık çok fazla mezun verilmeye başlandı . İleri ki zamanlarda bu daha da artacak diye düşünüyorum . Ancak sıralama sınırı getirildiği için belki de bu sorun ortadan kalkacaktır ama benim gördüğüm zorluk müvekkil bulamama sorunu olabilir . Yinede bunun aşılması kolay ; her gün nüfusumuz hızla artıyor . Dert edilemeye değmez. :)

12-) Dokuz Eylül Üniversitesinde okuyorsunuz. Sizce Dokuz Eylül Üniversitesinde okumanın artı ve eksi yönleri neler?

Dokuz Eylül Üniversitesi  yerleşmiş köklü bir üniversite . En önemli hukuk fakültelerinden birini de içinde barındırıyor . Mezun olduktan sonra bir işe girerken önemli bir referans olarak görebiliriz . Dersleri kalitelidir , sınavları zordur . Düşünmeyi , kavramayı , nerede ne yapılabileceğini gerçekten iyice aktarıyor size . Eksi yönü sadece ve sadece bulunduğu coğrafi konum . İzmir’de yer alsa da , yerleşke Buca ‘da . Tercih edecek arkadaşların bunu da göz önüne almalarını öneriyorum .

13-) Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’de öğrenci olarak yaşıyorsunuz. Bu şehirde öğrenci olmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedebilir misiniz?

Fakültemizin bulunduğu yer İzmir’in en kalabalık yerlerinden biri . Ancak sosyalleşme adına hiç bir adımı yok . İzmir’i genel olarak düşünürsek , insanları sıcakkanlı ve  yardımseverdir . Okumaya geldiğiniz ilk an bunu anlar ve hiç yabancılık çekmeden yaşayabilirsiniz . İzmir yaşanılacak bir şehir , ancak fakültenin bulunduğu ilçe pek de çekilesi bir yer değil  :)

14-) Verdiğiniz cevaplar için tekrardan teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Hedeflere ulaşmak gerçekten yorucu olsa da vazgeçmeye asla değmez . Bu yüzden , elinizden geldiği kadar  gerçekleştirmeye çalışın . Genç ve dinamik insanlarız , her şeyi başarabiliriz . Evet belkide  hocalarımız bile sadece 1 dersi anlatıyor . Ama onların içlerini bilmiyoruz , kim bilir neleri biliyorlardır . Bizlerde çok sıkı çalışıp  emellerimiz peşinde ilerlemeliyiz . Çok kazanmak için değil , hangi mesleğin kendimize uygun olduğunu analiz edip o mesleğe yönelmeliyiz .   Her şey için ben teşekkür ederim ; mesleğe başladığım ilk zamanlarda sizlerle tekrardan iletişime geçmek isterim . Saygı ve sevgilerimle .

8 Yorum

    • Merhaba Fehmi, maalesef bizde iletişim kurduğumuz ağdan kendisine ulaşamadık. Fakat diğer Avukat röportajımız veya Hukuk Fakültesi öğrencisi röportajımızı okuyabilirsin. Onlarla iletişime geçmeni sağlayabiliriz. Kolay gelsin…

  1. Çok çok çok faydalı olmuş istediğim üni ve istediğim bölüm olunca ayrı bi heveslendim şimdi. Teşekkürler :)

  2. Ygsde 30 binim inşallah hukuk fakültesi istiyorum dualarınızı eksik etmeyin lütfen teşekkürler faydalı paylaşım

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here