2018 YKS – YTY Puan Türleri

0
751

Merhaba meslekhocam.com takipçileri. Sizler için bu yazımızda 2018 yks puan türleri konusunda bilgi vereceğiz.

Bildiğiniz gibi YÖK tarafından kısa bir süre önce yapılan değişlik sonucunda YGS ve LYS sınav sistemleri kaldırılarak bunların yerine YKS ( Yükseköğretim Kurumları Sınavı ) yürürlüğe konuldu. Sistemde yapılan bu değişiklik sonucunda Puan dağılımları hangi şekilde olacak sorusunun cevabı yazımızın devamında.

TYT Testi Puan Dağılımı

2018 TYT Puan Dağılımı
Puan Türü TYT Etkisi
Temel Türkçe %50
Temel Matematik %50

 

Bu tablodan anlaşılabileceği üzerine YTY Sınavında Temel matematik ve türkçe dağılımlarında eşitlik ile karşı karşıya kalacaksınız. TYT sınavında mücadele edecek öğrenciler sınavın gerçekleşeceği aynı gün içerisinde Alan sınavlarına girecekler. Sınav oturumlarıCoğrafya 1Sosyal Bilimler,  Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşacak. Adaylar ise bu sınavlara tercih yapacakları puan türüne göre tabi tutulacaklar.

Hemen yukarıda belirtmiş olduğumuz alan sınavlarından sadece Yabancı Dil oturumu 23 Haziran değil, 24 Haziran pazar günü tek oturumla gerçekleşecektir ve bu oturumdaki soru sayısı 80 adet olacaktır.

Alan sınavlarında TYT’ nin etkisi ise aşağıdaki tabloda gözlenebilir.

2018 YKS Puan Dağılımı
Puan Türü TYT Etkisi Alan Sınavının Etkisi
SÖZ %40 Sözel Test: %60
SAY %40 Sayısal Test: %60
EA %40 Eşit Ağırlık Testi: %60
DİL %40 Yabancı Dil Testi: %60

 

Puan dağılımları dikkate alınarak düzenli ve istikrarlı bir çalışma sağlanır ise başarılı olmamak için hiçbir sebep yok. Başarılar…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here