Yaz Aylarında Verimli Ders Çalışmanız İçin 5 Tavsiye

0
6216

Her ne kadar bu yıl ülke genelinde yaz ayları hala tam anlamı ile gelmemiş olsa da sıcaklar yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Bu aylarda hem sıcakların hemde insanların etkisi ile ders çalışmak biraz daha zorlaşıyor. Peki, yaz aylarında nasıl ders çalışılır?

Arkadaşlarınızdan Uzak Durun !

Yaz aylarında muhtemelen birçok arkadaşınız tatile gidecek veya farklı etkinlikler yapacak. Bu tarz bu durumlar sizi ister istemez ders çalışmaktan soğutacaktır. Bu sebeple mümkün olduğunca arkadaşlarınızdan bu durumda uzak durun. Ayrıca yine çevrenizde tatile giden veya sizi sürekli bir yerlere çağıran kemik bir kitle varsa onlardan da uzak durmanız da fayda var.

Çalışma Saatlerinizi İyi Ayarlayın

Yazın ülkemizde ki hemen hemen her il aşırı sıcaklar ve nem yüzünden insanları fazlası ile yorabiliyor. Hal böyle olunca ders çalışmak için daha uygun vakitleri seçmek hem bünyeniz açısından hemde sizin açınızdan çok daha faydalı olacaktır.Peki, yazın hangi saatlerde ders çalışılmalı ?

Bu durumda aslında kişiye iki seçenek sunulabilir. Bunlardan ilk günün ilk ışıklarında ders çalışmaya başlamak. Bu aslında muhtemelen birçoğunuz için hem biyolojik hemde zihinsel açıdan daha faydalı olacak olsa da sabahları erken kalkmak hele ki gün doğuşu ile kalkmak zor olacağı için çoğunuzun yapmayacağı bir durum.

Bu sebeple diğer bir ihtimal olan gece çalışmalarına yönelebilirsiniz. Genel itibari ile daha serin olacağı için akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar olan vakit sizin için çok daha çalışılabilir olacaktır.

yaz-aylarinda-ders-calismak

Kimse Ders Çalışmıyor Psikolojisinden Kurtulun

Her zaman dediğimiz gibi kendinizi birileri ile kıyaslamaktan vazgeçin. Yaz aylarında özellikle arkadaşlarınız size sürekli “hava çok sıcak ya çalışamıyorum”, ” kanka bende hiç çalışmıyorum” gibi sebepler söyleyecektir. Fakat bu durum aslında böyle değil hepimiz iyi biliyor. Bu yüzden bu tarz durumlardan kesinlikle etkilenmemek için ya arkadaşlarınız ile bu tarz konularda konuşmayın yada mümkün oldukça umursamamaya çalışın. Değim yerinde ise her koyun kendi bacağından asılacak bunu unutmayın. (Evet biraz acımasız olduk. )

Sürü Psikolojisi İle İlerleyin

Ders çalışamıyorum, ben yapamayacağım gibi birçok sebep sunan kişilere en büyük tavsiyemiz toplu ders çalışma alanlarını tercih etmeleri ki buna en güzel örnekler şehir kütüphaneleri veya benzeri yerler. Hem genel itibari ile şehir kütüphanelerinin klimalı olması da büyük bir artı.

Gündüz vakitlerin bu tarz ortamlarda ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Hem herkesin ders çalışıyor olmasını görmek sizin için psikolojik olarak çok büyük bir hırslanmanın ve gücün tetikçisi olabilir hemde yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Sınav sürecinin hemen hemen her evresinde kütüphane gibi toplu çalışma alanlarını tavsiye ettiğimizi unutmayın.

Robot Değilsin, Değilsiniz !

Evet biliyoruz artık birçoğunuz sınav psikolojisi ile gelecek adına kaygılanmaya başladınız. Bu kaygınız da haklısınız da fakat bunu bir takıntı haline getirerek kesinlikle kendinizi olumsuz etkilenmeyin unutmayın her şeyin fazlası bir noktadan sonra size zarar verecektir. Bu yüzden ne çok stres yapın nede çok rahat olun sorumluluklarınızın farkında olun ve hiçbir gününüzü boş geçirmemeye çalışın. Unutmayın sizin sınav dışında da bir hayatınız var ve her ne olursa olsun kendinize dozun vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Meslek Hocam olarak hem ders çalışabileceğiniz hemde bol bol eğlenebileceğiniz bir yaz tatili dileriz. Unutmayın biz hep buralardayız.

Tavsiye Yazı : Yazın YGS – LYS Nasıl Çalışılır?

Sizin yaz tatilinde planlarınız neler?

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here