Paragraf Sorularını Çözemiyorum ! Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

0
8451

Eğitim hayatımızın ilk gününden son gününe kadar karşımıza çıkmasına rağmen YGS, LYS, KPSS hatta TEOG sınavında dahi öğrencilerin büyük bir çoğunluğu paragraf sorularında yeterli performansı gösteremiyor. Bu durumun birçok sebebi olsa da en büyük sebebi maalesef sorulara nasıl yaklaşacağını bilmemekten geçiyor. Bizde bu yazımızda paragraf sorularını çözemiyorum diyen öğrenciler için paragraf soruları nasıl çözülür anlattık.

Tavsiye Yazı : Türkçe Nasıl Çalışılır?

1-) Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf sorularında öğrencilerin yaptığı en büyük hata soruya paragraf ile başlamak oluyor. Sonrasında soru kalıbını inceleyip şıkları okurken zaten paragrafta anlatılmak istenen çoktan unutulmuş oluyor.

Bu yüzden hangi alanla ilgili olursa olsun bir soru çözecek olursanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor ;

a -) Sorunun kalıbını incele

İlk etapta paragrafı okumak yerine soruyu okuyarak paragrafta neyi arayacağını bilmeniz çok daha faydalı olacaktır. Bu yüzden soruyu okuyarak size vurgulanmak istenen kısma dikkat ediniz.

b-) Şıkları Gözden Geçir

Soru kalıbını inceledikten sonra hızlıca şıklara göz gezdirirseniz paragrafta aradığınız şeyi çok daha rahat bulabilirsiniz.

c-) Paragrafı Oku

Hem soru kalıbını dikkatlice okuduk hemde şıklara göz gezdirerek paragrafta nelere dikkat edeceğimizi az çok anladık. Bundan sonrası dikkatli bir şekilde paragrafı okumaktan geçiyor. Ardından ise yine tekrardan şıklara dönerek doğru cevabı bulmak geriye kalıyor. Fakat zaten şıklara daha öncesinde göz gezdirdiğiniz için büyük ihtimal ile paragrafı okurken zaten cevabı tahmin edeceksinizdir.

2-) Paragraf Sorularının Kuralları Yoktur

Birçok öğrenciyi yanıltmak adına paragraf sorularında gerçek hayat ile zıt bilgilere veya yanlış bilgilere yer verilmektedir. Fakat unutmamanız gereken paragraf soruları ile yaşadığımız bir dünyanın alakasının olmadığı.

Örneğin bir paragraf sorusunda haftanın 8 gün olduğu veya meslek hocamın çok kötü bir site olduğu yazabilir. Bu gerçek dünyada her ne kadar böyle olmasa da paragrafta böyle geçiyorsa kabul etmek zorundasınız. Bu yüzden paragraf sorularını okurken mantık kesinlikle aramayın.

3-) Paragraf Sorularında Uzun Veya Kısa FARK ETMEZ !

Paragraf sorularının uzunlukları veya kısalıkları hemen hemen her öğrencide istemsizce bir ön yargı uyandırıyor. Paragraf sorusu çözen bir öğrenci uzun bir soru gördüğünde genellikle “ooo şimdi ayvayı yedim”  veya kısa bir soru gördüğünde “oh be bu kesin kolaydır” diye içinden geçiriyor. Fakat paragraf sorularının zorlukları uzunluk veya kısalıkla alakalı değildir. Bu yüzden paragraf sorularını okumaya başlamadan ön yargılar ile kendinizi doldurmayın.

4-) Altını Çiz(me)yin

Paragraf sorularını çözerken soru kalıbını dikkatlice okuduktan sonra şıkları da gözden geçirdiyseniz paragrafta gördüğünüz her şeyin altını sakın çizmeyin. Bu hem karmaşık bir görüntü hemde dikkat dağınıklığı olacaktır. Bu yüzden sadece alakalı olabileceğini düşündüğünüz yerlerin altını çizin.

  • Paragraf Soruları İçin Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Paragraf sorularını çözmede en büyük rakibiniz tahmin edeceğiniz üzere zaman. Bu yüzden birçok öğrenci hem hızlı okuyabilmek hemde anlayabilmek istiyor. Bunun için yıllardır tavsiye edilen ki hala tavsiye edilir bol bol kitap okumaktır. Fakat bundan daha etkili bir yöntem isterseniz özellikle YGS, KPSS hazırlığında ki öğrenciler için soru çözmek. Bunun en büyük sebebi ise paragraf soruları genellikle anlaması zor ve genel itibari ile halk arasında çok kullanılmayan kelimelerden oluşması. Fakat siz bol bol soru çözerseniz hem anlaması güç paragraf sorularını daha rahat anlayabilir hale gelip hemde kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bol bol soru çözdüğünüz zaman çok daha farklı paragraf soru köklerini görmüş olacaksınız. Bu yüzden mümkün olduğunca günlük olarak paragraf sorusu çözmeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca bu dediklerimiz ile kitap okumayı da sakın bırakmayın çünkü kitap okumak sadece paragraf soruları ile alakalı değil hayatın her anlamında size birçok şey katacaktır.

Son olarak hangi paragraf kitaplarını önerirsiniz diyenleri Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Refika Bayar tarafından hazırlanan Türkçe Kaynak Tavsiyeleri yazımızı buraya tıklayarak okuyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here