Meslek Lisesi Öğrencileri İçin YGS-LYS #1

302
28140

Üniversite sınavında her öğrenciye aynı soru sorulsa da maalesef her öğrenciye 4 yıl boyunca aynı eğitim verilmiyor. Hatta bunu 12 yıla kadar çıkarırsak pek de yanlış olmaz. Belki bir çoğunuz sonuçta liselere de sınavla giriliyor başarılı olmamak onların suçu diyeceksiniz. Fakat 8. sınıftaki birinin yaptığı hata belki de tüm hayatını etkiliyor. Özellikle meslek liseleri için durum çok daha farklı. Bizde bu yazı serimizde meslek liseleri için üniversite sınavına hazırlanılırken neler yapılması gerektiğini yazacağız.

 Genel Olarak Meslek Liseleri

Meslek liseleri bilindiği üzere  Endüstri meslek ve Anadolu meslek  olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aslında ikisinde de verilen eğitimler benzer olsa da Anadolu meslek öğrencileri için sözde kültür dersleri yani matematik, fizik, kimya gibi derslerde gösteriliyor. Endüstri meslek öğrencileri ise sadece 9. sınıfta tüm kültür derslerini görüyor ve sonraki senelerde bazı dersler seçmeli olarak sunuluyor. Buraya kadar aslında özellikle Anadolu meslek lisesine gidenlerin durumu çok kötü gibi gözükmüyor. Sonuçta hem meslek hemde kültür dersi görüyorlar. Fakat bu sadece müfredatta olan gerçekler birde verilen eğitim kalitesi var. Asıl sorunlarda burada başlıyor.

Endüstri Meslek Lisesi İçin

Az önce de belirttiğim gibi sadece 9. sınıfta tam anlamı ile kültür dersleri gösterilen daha sonrasında ise genelde edebiyat, dil anlatım, gibi sözel ağırlıklı derslerin seçmeli olarak gösterildiği bir sistemde 4 yıl geçiriyorsunuz. Ayrıca bunun yanında haftada bir gün 8 ile 12 saat arasında değişen meslek dersleriniz bulunuyor. Son sene de de haftanın 3 günü staj yapıyorsunuz. Fakat bunlar yine bir nebze aşılacak sorunlar olsa da asıl sorun hocaların çoğunluğunun meslek lisesi öğrencilerine üniversite hayalleri kurdurmaması. Genel olarak böyle baktığımız zaman meslek liseleri öğrencilerinin hayalini lise sonunda bir fabrikada işe başlamak süslüyor.

Anadolu Meslek Lisesi İçin

Yine bölüm dersleri olsa da Endüstri meslek liselerine göre daha az ve yazın sadece 1 ay staj yaptıkları için daha şanslılar yani okul döneminde genel olarak kültür dersleri ve meslek dersleri ile baş başa kalıyorlar.Burada da kültür dersleri verilse de verilen dersler oldukça yüzeysel yani kısacası meslek lisesinde kültür dersleri verilse de çok üstü kapalı anlatılıyor. Fakat burada genel olarak öğrencilerin üniversite hayali oluyor.Bu kısımları anlatma sebebim ise yaşadığınız durumu tekrardan sizlere hatırlatmak. Bundan sonrası ise üniversite için ne yapmam gerekiyor sorusuna cevap bulmak.

Geç Kalmayın Çünkü 1-0 Geridesiniz

Meslek lisesi olan öğrenciler maalesef Anadolu veya Fen liselerine göre bir adım hatta bence birkaç adım daha geride bu yüzden sizin işi son seneye bırakma lüksünüz çok az. Bunun için erken davranın size ilk tavsiyem 10. sınıfta veya 11. sınıfta matematik ağırlıklı çalışmaya başlayın. Çünkü matematik ezber gerektirmeyen ve öğrenildiğinde unutulması zor olan bir ders. Çalışmak için ise tercih edeceğiniz yol imkanınız varsa özel öğretmen tutun eğer yoksa da internet üzerinde ki eğitim videolarını izleyin. Çözemediğiniz soruları da çevrenizde ki üniversite öğrencilerine, bilgili kişilere veya sosyal ağlarda ki YGS-LYS çalışma guruplarında sorun. İlk etapta hızlı başlamak yerine ise yavaş yavaş gitmek daha iyi ve verimli olacaktır.Bunun için planlı çalışın yani konudan konuya atlamak yerine bir konuya başlayınca tam öğrenmeden bırakmayın.

Tavsiye Rehber Yazı: Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

Hangi Mesleği Yapacağınıza Karar Verin

Meslek lisesinde her ne kadar meslek eğitimi verilse de birçok öğrenci lisede okuduğu bölümü üniversitede okumak istemiyor. Bu yüzden sizde gelecekte yapacağınız mesleğe karar verin eğer lisede eğitimini aldığınız mesleğe veya benzer bir mesleğe devam edecekseniz okulda ki meslek derslerine önem verin. Eğer seçiminiz farklı bir meslekten yana olacaksa meslek derslerine yine kulak verin fakat fazla üstelemeyin. Çünkü ileride seçeceğiniz meslek alakasız olunca öğrendikleriniz de pek faydalı olmayacaktır. Ama kesinlikle dersleri boşlamayın çünkü meslek dersleri kredisi yüksek dersler buda diploma puanına artı değer olarak gelecek ve üniversite sınavı sonucuna katkı sağlayacak.

meslek-liseleri

Kulak Asma !

Arkadaşların, hocaların hatta bazen ailen bile senden ümidi kesmiş olabilir.Yada azmini gören bazı akıllı arkadaşların kıskançlığından sana yapamayacağını söyleyebilir. Bu durumla meslek lisesi öğrencileri sık sık karşılaşır çünkü çoğu kişi daha önce de dediğimiz gibi meslek lisesi öğrencilerini fabrika işçileri olarak görür. Sizin yapacağınız tek şey hedefinize odaklanıp çalışmak.Sakın sana başaramayacağını söyleyen kişiler yüzünden hayallerinden vazgeçme çünkü hayallerin olmadan başaramazsın !

Ygs Lys Ayrımını İyi Yap

Meslek lisesi olup üniversiteye hazırlanan kişilerden %90’ı ilk etapta YGS halledip daha sonrasında LYS çalışmayı düşünüyor. Fakat YGS’den sonra LYS için 3 ay gibi kısa bir süre ve onlarca zor konu kalıyor bu yüzden genelde meslek lisesi öğrencileri LYS sınavında çuvallıyor (Buna bende dahilim. :/ ) Size bu yüzden verebileceğim en iyi tavsiye 10. ve 11. sınıfta YGS ağırlıklı , 12. sınıfta ise LYS ağırlıklı çalışmalar yapın. Eğer bu sene 12. sınıf olarak sınava hazırlanıyorsanız işiniz daha zor fakat imkansız değil. YGS sınavına kadar ağırlıklı olarak YGS çalışın aynı zamanda da LYS de basit konuları, veya hiç bilmediğiniz konuların temelini atın ayrıca hocalarınızı çok iyi dinleyin. Belki klasik olacak ama ders derste öğrenilir.

Kısacası 

4 yıllık endüstri meslek lisesi hayatımın ardından bende sınava girdim ve istediğim şehir olmasa da istediğim bölümü kazandım. Bu sınav maratonunda çok hata yaptım ve sizin yapmanızı kesinlikle istemediğim için bu yazıyı yazdım. Ayrıca bu yazının altına sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bu yazının devamını ilerleyen günlerde yazacağım ve bu seferde 12. Sınıf Meslek Lisesi Öğrencileri İçin YGS-LYS’ndan bahsedeceğim. Unutmadan diğer rehber yazılarımıza da buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : Meslek Liseleri İçin YGS – LYS #2

302 Yorum

 1. Süper Yazı – Süper Açıklık – Süper anlatım
  Elinize sağlık Bende 11.Sınıfım Şimdiden Başlıyayım İnşallah Güzel bir derece Alırım

   • Hocam hayırlı akşamlar ben endüstri meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ygs matematiğim ve türkçem gayet iyi ama bu 2017 de sınav sistemi değişeckmiş ve meslek liseliler üniversite sınavına girmek yerine ara eleman olacaklarmış bu konu Hakkı’nda bilginiz var mı? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler.

    • Merhaba Safa, her sene böyle dedikodular ortaya atılıyor. Yapman gereken bu yıl sınava girecekmiş gibi sınava hazırlan, seneye bir değişiklik olursa herkes için bu değişiklik olur.O yüzden şimdiden düşünüp stres yapmana gerek yok.

   • Hocam merhaba,bn 8.sinfa gidiyorum suan. Saglik meslek lisesini gidip 4 yillikda universite okuyup hemsire olmak istiyorum.Simdiden bni ygs lys kaygisi sarmaya basladi yani bn simdi saglik lisesini gidersem ygs lys iyi hazirlanamam mi?? Annem de bna stajlara gitmessin evde sinivina calisirsin diyo yani stajlara gitmeyip evde calisabilrmiyim??Biraz bilgi verirmisiniz.

    • Merhabalar Elif, şimdiden sınav bilincinde olup araştırma yaptığın için öncelikle tebrik ederiz. Sorularına cevap vermek gerekirse maalesef ki ülkemizde ki meslek liselerinin eğitimi diğer liselere göre genellikle daha kötü oluyor. Bu senin için dezavantaj alacaktır fakat 9. sınıftan itibaren bu dezavantajın farkında olarak mesleki eğitimlerin yanında kültür derslerine de özen gösterip çalışırsan bu dezavantajdan kurtulabilirsin. Fakat son senelere bırakırsan çok büyük bir yanlış yapmış olduğunu geçte olsa fark edeceksin. Bu yüzden eğer meslek lisesine gidip bölümün ile ilgili temelden bir eğitim almak istiyorsan bu durumun farkında olman gerek. Annenin dediği gibi staja gitmeyerek evde çalışabilirsin fakat bunun için naylon denen stajı yapmalısın. Buda sağlık alanında biraz zor çünkü hastahanelerde staj yapıyorsunuz. Bu yüzden tekrar tekrar belirtelim eğer 9. sınıftan itibaren sınav düşüncesi ile çalışacağını düşünüyorsan meslek lisesinde oku yoksa alternatif liselere yönelerek üniversiteye hazırlanmak daha iyi olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

     • Hocam cok tesekkur ederim..iyiki varsiniz. Ama noylon staj ne demek biraz da onu hakkimda bilgi verir misiniz??? Saygılarımla.

     • Merhaba Elif, naylon staj aslında okulların yasal görmediği bir staj türü fakat maalesef birçok üniversite sınava hazırlanırken başka çare bulamadığı için yapıyor. Kısacası da naylon staj şöyle oluyor; bir staj yeri ile anlaşıyorsun fakat gitmiyorsun. Yada çok çok az gidiyorsun.

    • Elifcim bende sağlık mesleğe gidiyorum. Staja gitmeyip evde ders çalışmak gibi durum söz konusu değil çünkü staj da bir ders gibi. Staja gitmediğin her gün okula gitmemiş gibi devamsız sayılıyorsun ve stajın kredisi 20-30 civarı oluyor. Buda diploma notunu çok etkiliyor yani şimdiden iyi düşün derim

    • Hocam ben 1 yil özele gittim Teog puanım 319 yani anadolu ya giremiyorum düz lise ye gitsem başaramama korkusu var mesleksiz kalma korkusu istediğim meslek ise çok yukarlarda puanı çok yüksek yani şimdi nereye nasıl girip ne yapmam gerekiyor lütfen soylermisiniz sağolun şimdiden

     • Merhaba İsmail, bugün iyi konumda olan kişilerin hepsi çok iyi liselerden yada çok iyi üniversitelerden mezun değil. Fakat hepsi bir şeylere inanmış ve hayatı boyunca bunun için iyisi ile kötüsü ile çalışmış. Bizim da sana tavsiyemiz olumsuz düşüncelere kapılma gidebileceğin en iyi üniversiteye git ve elinde ki tüm imkanları kullanarak hedefin için çalış. O zaman başarı kaçınılmaz olacaktır, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. öncelikle iyigünler. 11.sınıf teknik lise öğrencisiyim. hedefim 4 yıllık üniversite (sözel) ygs ve lys ye nasıl çalışacagımı hiç bilmiyorum. meslek lisesi oldugu için hocalar ilgilenmiyor.şuanda meb den ygs konu başlıklarını çıkardım. a4e konuyu çıkarıp üzerinde soru çözmeye çalışıyorum. tavsiyelerin benim için çok önemli. lütfen hangi derslere nasıl çalışacagıma yardım edersen çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Mertcan, öncelikle meslek lisesi olmana rağmen bir üniversite hayalinin bulunmasından dolayı seni tebrik ederim. Her dersi çalışmak için farklı yöntemler var. Mesela daha önce Türkçe için ve Biyoloji için öğrencilerin nasıl çalışması gerektiğini anlatmıştık. Bunun dışında sosyal de sözel bir ders olduğu için Türkçe Nasıl Çalışılır yazısında dediğim gibi tavsiyem her gün bir konuya çalış ve sorularını çöz ardından çalıştığın konuları düzenli tekrar et. Sözel dersler ezberlemesi zor ve unutulması kolay dersler olduğu için birbirinden farklı yöntemlerle daha iyi ezber yapabileceğin yöntemler geliştir. Mesela örnek vermek gerekirse sesli olarak konuları kendine anlatmak veya bir arkadaşına anlatmak çok daha faydalı olur. Bunun dışında temelin %99 olmadığı için basitten başla. Matematiği sakın boşlama. Sözel de olsa Matematik katkısı çok fazla. Dersleri çalışırken odaklanarak çalışmaya bak sözel ders olduğu için kesinlikle müzik dinleme ve bol bol soru çöz. Sakın başaramazsın diyenlere de kulak asma hayallerinin peşinden koşmaya devam. Ayrıca diğer rehber yazılarımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsin.

 3. Merhaba hocam ben meslek lisesi okuyorum ve çok büyük bi hata yaparak çalışmamı son seneye bıraktım ygs sınavım fena değil di ama çok iyi diyemem bu yüzden istediğim bölüme lys den girmek zorunda kaldım ama şu an üç ayım var ve sayısal dan tercih yapmak istiyorum hocalarım lys çalışmayın kpss ye çalışın diyor sizce nasıl bi çalışma yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  • Merhaba Gönül, meslek liseleri KPSS ile çok daha rahat atanıyor doğru fakat burada kendin bir karar vermen gerekiyor. İstediğin üniversite okumak mı yoksa KPSS ile memur olup hayatın boyunca standart bir iş yapmak mı? Bence istediğin hayallerinin peşinde koşup üniversite okumaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden önünde ki 3 ay boyunca çalış, elinden geleni yap eğer olmazsa o zaman KPSS için önünde 3 ay kalacak ve çalışabilirsin. Ama çalışarak üniversiteye gitmeni tavsiye ederim. Her şeye rağmen üniversite oku. Kolay gelsin. Diğer soruların için yine yorum yapman yeterli.

   • Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim 11 sınıftayım ve şu yardımcılık kısmı bize de vurdu ve hayalim çok geniş ama bunu başarmam için nasıl yapabilirim matematik temelim ve türkçe temelim iyi ama fizik kimya biyoloji yapamıyorum nasıl çalışmam gerekir ?

 4. merhaba hocam ben meslek lisesi ögrecisiyim grafik tasarım bölümünü okuyorum 11.sınıftayım ygs sınavından korkuyorum barajı geçemem diye bölümümü seviyorum sizce üniversitede bölümümü okumayı istiyorum ama 2 yıllık okumak istiyorum sizce ygsden kaç puan almam lazım bide ortalama puanımız ygs puanına ekleniyormu

  • Merhaba Harun, YGS sonrası açıklanan ilk sonuçlara okul puanınız etkilenmemiş halde açıklanacak çünkü 12. sınıf öğrencileri hala okullarına devam ediyor. Kısacası YGS ham hali ile açıklanacak. Barajı geçememe konusuna gelirsek zaten 2 yıllık geçiş hakkınız olduğunu unutma fakat bizim hedefimiz her zaman 4 yıllık olduğu için YGS ile barajı geçmen ve LYS çalışmaya başlaman gerekiyor. Bunun içinde sonuçların açıklanmasını bekleme çünkü vakit artık bizim için çok daha önemli olmalı. Bunun dışında sevdiğin mesleği her zaman yapmak en iyisidir. Seviyorsan başka meslek araştırmana gerek yok. İyi çalışmalar…

 5. ben son sene ögrencisiyim ygs sınavına da girdim ben grafik tasarım okuyorum fakat üniversitede anestezi okumak istiyorum 2 yıllık geciş hakkımız varmıs başka bölümlere ben eger 4 yıllık kazanamazsam 2 yıllıkta anestezi okuyabilirmiyim yada şu şekilde sorayım ben anestezi okumak istiyorum bu saatten snra mümkün mü?

  • Merhaba Esra, 2 yıllık geçişler sadece kendi bölümün ile alakalı ise mümküne. Mesela örnek veriyorum Makine okuyan biri 2 yıllık Elektrik bölümüne geçiş yapabilir yada otomativ bölümüne fakat Grafikten Anestezi bölümüne geçiş yok. Hangi bölümlere gidebileceğini ise internette “Grafik bölümü geçiş hakları” şeklinde arattığında veya hocalarına sorduğunda bulabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Sehmus, kişiden kişiye değişir bu durum. Ama genelde Anadolu Lisesi daha fazla kültür dersi görmekte Eml ise daha fazla meslek dersi görmekte. Yani kısacası beklentilere göre değişecek bir durum. Kolay gelsin.

 6. Merhaba kardesim benim bir sorum olucaktı. Ben meslek lisesi ögrencisiyim ve hayalim ygs den hemsirlik Üniversitesine gidebilirmkyim.

 7. Merhaba hocam. Benim büyük bir sıkıntım var bir türlü cevap bulamıyorum.
  2006 yılı endüstri meslek lisesi mezunuyum yıl 2016 ygs’ye girdim kendi adıma güzel puan aldım 285. lys’ye hazırlanıyorum.
  Sorum şu eskiden sözel sayısal eşit ağırlık vardı, şimdi ben neci oluyorum okul puanım mf’ye mi, tm’ye mi yoksa sos’a mı gelecek.?

  • Merhaba Melih, okul puanı tüm puan türlerine eklenir. Mesela ben MF türünden tercih yapacaksam okul puanımda MF için eklenir. Aynı şekilde TM için tercih yapacaksam TM için eklenir. İkisinden veya hepsinden de tercih yapacaksam hepsine okul puanım eklenir.Güzel haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin.

  • Merhaba, böyle bir genelleme yapılamaz. YGS kısımında Türkçe ile Matematik her bölüm için neredeyse aynı önemde fakat LYS gideceğin puan türüne göre ağırlığı belirler derslerin.

 8. öncelikle merhaba bende meslek lisesi 3. sınıfım bende mesleğimi ne seviyor nede ilgi duyuyorum. bu okula geldiğime pişmanım.Ekim ayında KPSS ortaöğretim e girecegim.Ama kararımı veremedim sanki ygs ve lys den daha iyi sonuçlar alabilirim gibi geliyor.Sizce hangisine önem vermeliyim

  • Merhaba Yunus Emre, KPSS Türkçe ve Matematik kısımı zaten temelinde YGS ile fazlası ile birbirine benziyor. Yani kısacası KPSS çalışırken aslında bir yandan YGS Matematik ve Türkçe çalışmış olacaksın bu yüzden önünde ki süreçte KPSS çalış ve sonrasında YGS-LYS çalışmaya başla.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 9. hocam ya ben ygs 5 de 177000 deyim ama bunu en az 50,000 e çekmeliyim staj yapıyorum ve ders çalışamıyorum koordinatör hoca sorun çıkarıyor üni için bu okula gelmeyecektin diye

  • Merhaba Zeyno, öncelikle başta belirteyim bizim gözümüzde bu kişiler asla öğretmen statüsünde değil. Konuya dönecek olursak devamsızlık hakkını en iyi şekilde belirle ve kullan. Bunun dışında staj yerinde ki kişiler ile bu durumu tatlı bir dille konuş ve gerekirse ki eğer paraya da ihtiyacın yoksa para almak istemediğini yeter ki sınava çalışman gerektiğini vurgula. Az bir zaman var ve sıralamana güzel diyebiliriz.Engel koyan sözde eğitimci kişiye inat her fırsatta çalış. Hakkında hayırlısının olması dileği ile ne zaman dertleşmek istersen Meslek Hocam | Soru-Cevap kısımından bize mesaj atabilirsin.

 10. evet zeynep arkadaşımıza katılıyorum
  meslek lisesi öğrencisi sadece bölümüyle ilgilensin istiyorlar ara eleman olsun

  • Merhaba Kübra, bildiğin üzere sağlık bölümleri YGS-2 ve MF-2 ile alıyor. Bu puan türlerinde de sayısal ağırlıklı olduğu için tercihini sayısaldan yana tutman çok daha kolay olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile derslerinde başarılar.

 11. Hocam Saygılar Ben Kimya Teknolojileri Okuyorum Üniversite Sınavına Hangi Bölümlerden Girmeliyim? birde kimyabölümü okuduğumiçin ygs2de kimyaöğretmenliği için alan olduğundan dolayı ekpuan veriyorlarmı ?

  • Merhaba Serkan, ek puan meslek liseleri için maalesef bu yıl kalktı, buda ek puan gelmeyecek demek oluyor. Ayrıca üniversitede gitmek istediğin bölüm hakkında araştırma yaparak hangi sınavlara girmen gerektiğini öğrenebilirsin. Eğer bir bilgi bulamazsan yine buradayız. Kolay gelsin.

 12. merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımız kesin kalktımı
  giyim üretim bölümü okuyorum ygs de kendi bölümümün bir üst sınıfı için nelere dikkat etmem gerekiyor?

 13. merhaba ben lise 1 meslek lisesi öğrencisiyim meslek lisesi için ygs puanı nasıl hesaplanıyor diğer lise türleri ile aynımı

 14. merhaba bende meslek lisesi ogrencisiyim hasta ve yasl bakimi okyorm meslek liselilerin zaten ayricaliklari var direk geçiş konsnda neyse bende 4 yillik hemşirelige hazirlaniyorm ama olmassa bölmmden paramediklige geçiş oldg için sansli sayilirim cnk ikisinin arasnda kalmstm zaten bakalimm hayirlisi hep saglik sektornn hayalini krmsmdr btn sinava gireceklere basarilarr

 15. Ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve yeni sistemin mağduruyum yani demem o ki liseden mezun olacagım zaman hemşire yard olarak çıkacağım illa 4 yıllık üniversite okumam gerekiyor hemşire olabilmek için.Fakat ben MF3 ten yani sayısal olarak sınava girmem gerekiyor.Ben hemşire olmak istemiyorum.Fen okumak istiyorum.LYS konularını görmeyeceğiz ve en çokta bu beni üzüyor haliyle de düşündürüyorda.Hayallerim fen üzerine bilim üzerine ama gerçekleştiremeyeceğim için korkuyorum.Henüz daha 10.sınıf öğrencisiyim bu yaz kimya ygs sini ve biyoloji ygs sını bitireceğim.9 ve 10.sınıf temellerini iyi attıgımı dşünüyorum.LYS konularını hiç göremeyeceğim için kendim yapmam gerektiğinin farkındayım en zor konuları şimdiden bitirmem gerekiyor sanırım.Bana yardımcı olur musunuz? En azından ne yapmam gerektiğinin az buçuk farkına varmalıyım.Tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

 16. Merhaba Hocam, Ben gecen sene meslek lisesinde pazarlama alani ve sigortacilik dalindan mezun oldum. Gecen sene ygs’ de baraji gecemedim dolayisiyla 2 yillik tercih hakkimi kullandim ama her hangi bi on lisans programina yerlesemedim. Bu yil ygs 6 dan ortalama 200 puan aldim diploma notum 68 OBP puanim 340. Ben kendi alanimda lisans yani 4 yillik universite tercih etmek istiyorum obp puanim nasil olucak 0,12 mi ? yoksa 0,12 + 0,06 toplamda 0,18 mi bu konuda yardimlarinizi rica ediyorum hocam…

 17. Hocam ben allah izin verirse bu sene 10.sinif olacagim.Anadolu meslekte okuyorum radyo televizyonu sectim,ama benim hedefim sagliktan yana.Bu yuzden en cok hangi derslere calismaliyim ve bu sene baslamali miyim birde ygs lys icin nereden calisabilirim ozel ders mi almaliyim?

  • Merhaba Elif, YGS-LYS çalışmaya başlaman için en uygun zamana bugün. Hangi derslere çalışmam gerekir sorusuna gelecek olursak tahminde edeceğin üzere hepsine çalışman gerekiyor fakat önceliğin Matematik olmalı. Ayrıca maddi durumun doğrultusunda dershaneye kayıt olabilir yada özel ders alabilirsin. Bunun dışında ayrıca burada yazdığımız yazıyı da okumanı tavsiye ederiz .Kolay gelsin.

 18. iyi günler hocam anadolu meslek lisei grafik ögrencisiyin sözel dersler beş fen derslerim ortalaması 67 gibi bende hiç matematik yok ben 2018 ygs gircem artık bu seneden sonra sayısal derste görmeycem ygs gecip grafik okumak için yeterlimi ??

  • Merhaba, yazıda da belirttiğimiz gibi aslında meslek liselerinin hemen hemen hepsi öğrencilere çok temel düzeyde kültür dersi eğitimi veriyor buda sınavda pek yeterli olmuyor. Bu yüzden okul derslerinden ziyade önüne bir deneme alarak sözel derslerden kaç tane sayısal derslerden kaç tane net yaptığına bakman gerekiyor. Kolay gelsin.

 19. merhaba hocam ben bu sene teoga girdim aslında calışmaya 7. sınıfta başladım her sene de takdir alyodum.kendimden cok ümitliydim ama ne olduysa teogta cok heycanlandım kendimde değildim bu yüzden iyi geçmedi ve 420 puan aldım.sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum ama dersler yüzeysel olarak anlatılıyor yani meslek dersleri var sizce bu yıldan baslasam çalışmaya başarabilirmiyim birde ingilizce matematik dersleri alsam yapabilirmiyim ayrıca birde hemşire yardımcısı olarak mezun olcakmışız şansımıza :? bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba Duygu, öncelikle geçmiş olsun. Meslek liselerinde belirttiğin gibi maalesef kültür dersleri diye tabir ettiğimiz Türkçe, Matematik, Fen gibi dersler yüzeysel olarak anlatılıyor veya hiç anlatılmıyor. Buda üniversiteye hazırlık sürecinde çok büyük sorunları ortaya çıkarıyor. Ayrıca Sağlık meslek Lisesi mezunlarının artık hemşire yardımcısı olarak mezun olmaları da artık eski popüleritesinin kalmamasına sebep olacaktır. Bu yüzden eğer uygun görürsen Düz liseye yada yeni tabir ile bir Anadolu lisesine giderek erkenden çalışmaya başlamanı tavsiye ederiz.Hem üniversiteye hazırlık sürecinde kolaylık sağlayacak hemde gelecek meslek seçmen için çok geniş bir yelpazen olacak. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 20. merhaba hocam ben şuan 11.sınıfa daha yeni geçtim ve muhasebe bölümündeyim ben hemşirelik veya sosyoloji istiyorum bu mümkün mü nerden başlamam gerektiğini de bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  • Merhaba Zeynep, öncelikle ilk olarak sana yapamazsın diyen kimseyi umursama çünkü meslek lisesi olduğun için bunu diyen birçok kişi olacak.Bunun dışında eğer gerekli emeği harcarsan istediğin her şey olabilirsin fakat bunun için yarın değil bugün çalışmaya başla ve hedefin için gerekli olanı yap. Sitemizde ki diğer rehber yazıları da okursan nereden başlaman gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsin.Kolay gelsin…

 21. Ben gecen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum. Gecen sene sinavsiz gecis hakkimi kullandim tercih ettim ama ilk tercihte hicbir ogretimi kazanamadim ve ek tercih yapmadim sizce obp puanim bu sene kirilir mi hocam ?

  • Merhaba Azra, sorduğun soru çok boşlukta. Eğer gerçek anlamda emek verir çalışırsan hepsini yaparsın fakat çalışmazsan yapamazsın. Bu kadar basit aslında. Kolay gelsin.

 22. hocam merhaba meslek liseleri için bir çalışma programı gibi tavsiyeleriniz varmı acaba derse odaklaayamıyorum kendimi

 23. Merhaba hocam, Marmara universitesi Sigortacilik bolumu mu yoksa Celal Bayar universitesi Bankacilik ve Finans mi ? Bu ikisi arasinda kararsiz kaldim cunku Sigortacilik bolumunde sigortadan haric baska bi is imkani yok bence ama bankacilik ve finans daha genis bi is yelpazesi var sizce hangisini secmeliyim dusuncenizi alabilir miyim ?

  • Merhaba Erkut, maalesef bölümler hakkında pek yorum yapma taraftarı değiliz bunun yerine sana tavsiyemiz bölüm mezunlarını bulup aklında ki soru işaretlerini sorman ardından da bir kağıda hangi bölümü neden seçmek istediğini yaz zaten cevabı bulmuş olacaksın. Bunun dışında eğer sevmiyorsan hiçbir bölümü kesinlikle okuma !

 24. Hocam bende meslek lisesi 12 yi bu sene bitirdim ygsye girdim gectim baraji biraz puanla fakat arkadaslar besyo besyo dediler besyoda sadece ygs istedigi icin besyoya calistim lys ye girmedim suan cok pismanim onumde ygs ye 8 ay kadar bir sure var yeniden giricegim konular hakkinda fazla bilgim yok ne yapmaliyim yardim edin

  • Merhaba Yunus Emre, öncelikle meslek lisesi olmana rağmen başaramayacağını söyleyenlere kesinlikle taviz vermeden istikrarlı olarak çalış. Ardından başarı kaçınılmaz bir hal alır fakat dikkat etmen gerek istikrar ve moralini bozmamak ayrıca sitemizde ki rehber yazıları okursan sana faydası dokunacaktır.Kolay gelsin.

 25. Merhaba hocam cok tesekkur ederim bu zamana kadar cevapladiginiz sorular icin :) bi sorum daha olucak ek puanli basari siram 57 bin Marmara Universitesi gecen sene 70 binde almis acaba girebilir miyim Marmara gecen sene ygs6 280 puanda almis benim puanim 260 civari puan yetmiyor ama siralamam yetiyor 57 bin tercih edeyim mi veya tercih etme hakkim varmi hocam ?

  • Merhaba Erkut, tercihlerde puandan ziyade sıralama daha önemlidir. Bu yüzden eğer sıralama tutuyorsa büyük ihtimal ile (kesinlik söz konusu değil) gelebilir. Güzel haberlerini bekliyoruz, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 26. Ben 10.sınıfa geçtim bu yaz 10.sinif matematik olsun bazi inceledigim dersleride çok rahatlikla yapıyorum okul baslayinca yardimci olsun diye matematik özel derste almayi düşünüyorum anadolu meslek okuyorum ygsde normal anadolu lara göre açık olurmu

 27. Meraba hocam meslek lisesinde muhasebe bölümü öğrencisiyim bolumum hakkinda pek bilgim yok ygs ye calisirken hangi derslere daha çok ağırlık vermem gerekir. Bu bölümde Alan dışı yapabilirmiyim. Yardımcı olurmusunuz?

  • Merhaba Hicran, Muhasebe bölümü YGS-6 puan türüne sahip buda demek oluyor ki sen bir eşit ağırlık kısacası TM öğrencisisin. Bu doğrultuda ağırlık vermen gereken en önemli dersler sırası ile Matematik – Türkçe – Sosyal Bilgiler – Fen olarak dağılıyor. Meslek Lisesi olduğun için biraz Matematikte zorlanabilirsin bu yüzden buraya tıklayarak rehber yazılarımıza göz atmanı tavsiye ederiz. Ayrıca eğer Muhasebe okumak istemiyorsan farklı bölümleri de tercih etmen mümkün. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 28. Hocam merhaba.
  Ek puanlı sıralamada 14 bin 400 lerdeyim.
  Bu sene lise sonlara ek puan gelmediği için kafam çok karıştı.
  Puanım 280.
  12 binlerde ki yerler gelir mi..
  Lütfen bana cevap verin.. :(
  Bazen 12 binlerdeki yerler gelir diyorum , bazende 16 bindeki yere giremem diye korkuyorum..
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi günler.
  Ekleme : Hocam kusura bakmayın.Yazmayı unutmuşum.Ygs1 ek puanlı puanım için soruyorum.Bilgisayar öğretmenliği istiyorum.

  • Merhaba Ezgi, hiç kimse sana 12 bin sıralamalı bir bölümün geleceğini garanti edemez aynı şekilde 16 bin veya daha öncesini de fakat şöyle bir ihtimal dahilinde göz önünde bulundurduğumuzda 10 binden tercih yapmaya başlamanda bir sakınca yok. Fakat belirttiğimiz gibi kesinlik söz konusu değil. Güzel haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin.

 29. Merhaba hocam ben sağlık meslek anestezi bölümü 12 sınıf ögrencisiyim. Bu sene hem kpss hem ygs var. Bölümümü pek sevdigim soylenemez bu nedenle degistirmek istiyorum ama karasizim fakat daha temelim yok suana kadar da hic calismadim simdi calismaya baslasam dershnaye gitsem sizce kazanma imkani var mi? Yoksa kpss ye mi hazirlanmaliyim

  • Merhaba Cengiz, Meslek Hocam olarak her zaman herkesin sevdiği mesleği tercih etmesinden yanayız bunun sebebi de tahmin edeceğin üzere sevmediğin işte yaşayacağın sıkıntıların olması.Bu yüzden eğer gerçekten Anestezi bölümüne ilgi duymuyorsan bugünden üniversite sınavlarına hazırlanmaya başla. Acaba kazanabilir miyim diye düşündüğün sürece zaman kaybedersin bu yüzden ertelemeden hayallerinin peşinden koşarak istediğin bölümü oku. Umarız istediğin bölümü istediğin üniversitede okursun :)

 30. Merhabalr ben ozel saglik meslek lisesine gidiyorum ve 2 yıllık snavsiz gecis hakkim var sizden ricam bana bi yol gisterin lys ygs kpss nasil olucak benim ne yapmam gerekli

  • Merhaba Emine, eğer sınavsız geçiş hakkını kullanacaksan YGS-LYS kayıt ücretleri ödenirken sınavsız geçiş hakkını kullanmak istediğini belirtmen yeterli. Ayrıca KPSS de orta öğretim veya Ön lisans sınavlarına girebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile :)

   • Merhaba hocam ilginiz icin tesekur ederim ismim emin bu arada :D
    Size bir soru daha sorucam zamaniniz varsa ben 11 e gectim hemsire yardmcılıgı bolumu goruyorum direk atkadaslarim hep kotu konusuyorlar hasta bakıcı vs. Vs. Gibi sizcede bu dogru mu Allah nasip ederse 4 yıllık universite istiyorum gelirse piskolojim bozuldu nerdeyse beni bi aydınlatrmisini :((

 31. Merhaba, lise son sınıf olucam bu sene ve okumak istediğim ünüverste bölümü grafik tasarım. Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum bu yıl dershaneler 1 eylül de kapatılıp etüt vericeklermiş temel liseleri kimse tavsiye etmiyor. Ben meslek lisesi okuyorum. Bölümüm için en iyi doğru bilgili bir yolda ilerlemek istiyorum. 4 yıllık okumam istiyorum. Bunun için gifebileceğim 2 tane ünv. Var 1.istanbul kemelburgaz ünüverstesi/güzel sanatlar ve tasarım fakültesi 2.fatih sultan mehmet vakıf ünv./ güzel sanatlar fakültesi ve benim bölümüm eşit ağırlıktan alıyor. Bu iki okulun birini kazanmak cok istiyorum ama bunun için nasıl bi eğitim almam gerek bilmiyorum bu yıl daha zor olcak gibi görünüyor yardımcı olabilirmisiniz dershaneler hakkında nasıl bi eğitim almalıyım?

  • Merhaba Aleyna, dershaneler ile ilgili şuana kadar böyle bir şey duymadık. Birçok şehirde hala hizmet veren birçok dershane olduğunu biliyoruz. Tavsiyelerimiz noktasına gelecek olursak bu sene her şeyden önce temelini sağlam atıp yılmadan çalışman gerekiyor. Temel liseye son yıl geçmenin hem ortama alışma hemde derslerinde sıkıntılar oluşturabilir bu yüzden okuluna devam etmen daha mantıklı ayrıca dershane dışında maddi durumun doğrultusunda özel ders almayı da düşünebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile merak ettiğin her şeyde bize ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 32. merhaba hocam size çok acil bir sorum var ben bu sene 12 sınıf olucam işte meslek lisesinde elektirik elektironik okuyorum ama ben sözelciyim lysda sözel girip sözel bölüm seçebilicem dimi tarih öğretmeni olmak istiyorum ve cidden tarihim çok iyi

 33. Merhaba hocam ben saglik meslek radyoloji teknisyenligi 12.sinif ogrencisiyim. Kpss icin dersaneye gidiyorum fakat bölümümü sevmiyorum. Sadece elimdeki kpss avantajını degerlendiriyim diye yazildim ve mezun olduktan sonra 1 sene atansam o sene de ygs lysye calissam diye dusunuyorum sizce mantıklı mı hic calismadan mezuna birakmam yoksa kpss bittikten hemen sonra ygs lys icin dersaneye yaziliyim mi?

  • Merhaba Sema, gördüğün KPSS konuları aslında YGS ile oldukça benzer bu yüzden şuan aslında bir nevi YGS temeli de oluşturduğun için KPSS şansını geri itme. Bunun yanında ayrıca ne kadar erken çalışmaya başlarsan o kadar çok yol kat edeceğini unutma. Kısacası bugünün işini yarına bırakmadan ilerle. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 34. MERHABA HOCAM BEN MESLEKLİSESİ ÖGERNCİSİYİM ÜNÜVERSİTE SINAVI İÇİN BİLDİGİM KADARIYLA YGS DE 9VE 10 .SINIFIN KONULARI CIKIYOR AMA LYS DE 11 VE 12. SINIFIN KONULARI CIKIYOR VE SİZİNDE BİLDİGİNİZ GİBİ 11 VE 12. SINIFTA DERSLERİMİZ VE KONULARIMIZ AZALIYO BUNUN İCİN LYS SINAVIN DA NE YAPMALIYIM ACABA KONU ANLATIMLI TEST KİTAPLARI ALSAM HER SENE YENİ MÜFREDATA GÖRE GÖREMEDİGİMİZ DERSLERİN EKSİKLİGİ BU SEKİLKDE GİDER Mİ CÜNKÜ Bİ CALIŞMA METOTUNA İHTİYACIM VAR ÜNÜVRESTE SINAVINA GÖRE

  • Merhaba Zeliha, öncelikle azmin için tebrikler. Meslek lisesi olduğun içi temelinin çok iyi olmadığını düşünüyoruz eğer durum böyle ise her şeyden önce ilk etapta YGS kitapları ile temelini oluşturmaya çalış. Ayrıca internette YGS konu anlatımı yapan birçok kanal var onları da buraya tıklayarak görebilirsin. Bunun dışında eğer temelim sağlam diyorsan YGS denemelerini ara ara çözüp devamında LYS çalışman gerekli. Aslında bu sorunun cevabı çok uzun ve bu yüzden aslında her şeyden önce çevrende ki kişilere danışmanı tavsiye ederiz çünkü onlar ile uzun uzun konuşabilirsin.Eğer çevrende böyle birileri yoksa bize Facebook üzerinden bize ulaşabilirsin. Kolay gelsin, mesajını bekliyoruz.

 35. Merhabalar, Ben 11.sinif anadolu meslek lisesi tm öğrencisiyim bölümüm muhasebe kontenjan mağduruyum… Okullarin acilmasiyla birlikte ygsye de adim atacağim ve muhasebe ağir bir ders hem matematik geo ve okul derslerini bir arada gotureceğim, unide hedefim 35bin civari bu seneyi guzel bi sekilde halledicem eminim lakin seneye staj var napicam bilmiyorum rakiplerime gore biraz geride kalicam givi yardim edermisiniz?

  • Merhaba Sümeyye, her şeyden önce kendine güvenerek olumsuz düşünceleri bir kenara bırak. Sonrasında ise bahane üretmeden çalışma başla. Meslek lisesi olduğun için maalesef senin için zorlu bir süreç olacak fakat imkansız değil. Meslek liselerinden başarılı olan onlarca insan var ve sen neden bunlardan biri olmayasın ? Bunu düşünerek çalışırsan her şey daha kolay olacaktır. Ayrıca her zaman bize ulaşabilirsin bazen geç cevap versekte sorularını yanıtsız bırakmayız. Kolay gelsin…

 36. MERHABA HOCAM ;
  hocam ben meslek lisesindeyim çocuk gelişimi okuyorum son sınıfa gectim. Bu sene stajım ve dersanem var yürütebilirmiyim bunun endişesi içindeyim ve mesela ben eşit ağırlıktan mı yoksa sayısaldan mı ders göreyim 2017 ygs zor olacak diyorlar hayırlısı olsun ….

  • Merhaba Zeynep, öncelikle ilk tavsiyemiz eğer maddi durumun iyi ise stajını yapmaman. Fakat maddi sıkıntıların varsa ve para lazımsa staj yapacağın yerden erken çıkabilmek için izin al. Mesela 1-2 saat daha önce çıkmanın bile sana faydası fazlası ile olur. Bunun dışında gitmek istediğin bölüme göre sayısal veya eşit ağırlıktan girme durumun değişecektir. Ayrıca 2017 YGS zor olacak diyenleri hiç umursama her yıl böyle dedikodular oluyor maalesef :)

 37. Hocam Ben MTAL Gidiyorum Ve Mimarlik Çokkk Istiyorum Öncelikle Yazdiniz Yazii icin Tessekkur ederim Daha 9 Gectim Ve Yavaşttan gunde 30 Dk Calisiyorum Turkceden Basladim 1 Konuyu 2 Hafta flan çalişiyorum Bu Kadar Çokkk Istiyorum

  HOCAM Korkum Şuu 4 Sene Sonra Meslek Liselerini Sinava Sokmayip Araa eleman Yapmalarindan Korkuyorum Boyle Şeyler Konuşuyorlar

  YANI egitim sistemi soyle bir deisiklik yapmasindan korkuyorum
  Meslek liselerini Ygs Ve Lys Ye Sokmamasindan korkuyorum
  BOYLE BI DEISIKLIK YAPMALARINDANN COKK KORKUYORUM
  HER DERS CALISIRKEN BU AKLIMA TAKILIYOR
  Şimdiden TEŞEKKUR EDIYORUM

  • Merhaba Halil, 5 saniye sonrasının bile garantisi yokkken böyle düşünceler ile kendini yiyip bitirmene hiç gerek yok. Evet, maalesef ülkemizde hemen hemen her an bir şeyler değişiyor fakat bunlara rağmen her şeyi yolunda ilerletmemiz gerekiyor.Mesela askeri okullar 15 Temmuz sonrası kapandı veya bundan 5 yıl öncesine kadar meslek liseleri dediğin gibi ara elemandı fakat bunlara çok takılmamak gerekiyor. O yüzden sadece hedefin için çalış ve günde 30 dakika ile yetinme. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Biz hep buralardayız…

 38. Merhabalar ben sağlık meslek lisesinde yeni adıyla mesleki ve teknik Anadolu lisesinde okuyorum 10.sınıf öğrencisiyim ve üniversiteyi kazanamama korkusundayım neden derseniz bizim okuldan mezun olanların
  Çoğunun ygs puanı çok düşük 4 senelik bir üniversiteyi kazanan yok ve ben 4 senelik bir üniversiteyi kazanıp tıp okumak istiyorum bu yüzdende Anadolu lisesine geçmeyi düşünüyorum puanımda 400 sizce napmalıyım ileride iyi güzel bir şekilde geleceğim olsun istiyorum

  • Merhaba Gizem öncelikle bu yaşta bunları düşündüğün için tebrikler :) Maalesef meslek liselerinde eğitim diğer okullara göre daha kötü bu yüzden bir Anadolu lisesine geçmek çok mantıklı olacaktır. Ayrıca çalışmaya yarın değil bugün başla. Yolun uzun gibi gözükse de aslında göz açıp kapayıncaya kadar geçecek. Bu yüzden her gün elinden geldiğince çalış. 3 yıl sonrada güzel haberlerin ile bizi mutlu et :)

 39. Merhaba hocam, Pamukkale Universitesi Sermaye Piyasasi bolumunu kazandim umarim pek fazla zorlanmam herseyin hayirlisi hersey icin tesekkurler, bolumle ilgili goruslerinizi alabilir miyim hocam :)

  • Merhaba Erkut, öncelikle hayırlı olsun. Meslek Hocam ekibi olarak bölümler hakkında kişisel yorumlar yerine uzmanlarla röportaj yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden umarız bölümün ile ilgili de bir röportaj ayarlayarak sana yardımcı olabiliriz. Tekrardan hayırlı olsun.

 40. Merhaba ben 11. Sınıfa gectim. Anadolu meslek lisesi ögrencisiyim .Ygs ye 10. Sınıftan calismaya başladim. Bu sene dershaneye gitmek istiyorum fakat dershane beni zorlarmi diye korkuyorum. Sizce ne yapmaliyim?. Büyük hedeflerim var hukuk okumak istiyorum. Lisede okudugum bölümde zabıt katipligi. Sizce bu sene dershaneye gitmelimiyim ?

  • Merhaba Azra, kesinlikle bu sorunun cevabı evet. Çünkü her ne kadar dershaneye gitmeden de bir şeyler yapılabilir olsa da dershane ile öğrencilerin düzene girmesi, sorularını rahatlıkla çözdürebilmesi gibi avantajlar var ki okulda gördüğün dersleri de göreceğini düşünürsek hiç zorlamaz. Birde ortama alıştın mı dershane de gayet keyifli gelir. Ayrıca sana tavsiyemiz dershanede 10. sınıf olarak değil YGS – LYS sınıfı olarak kayıt yaptırman :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 41. Hocam Lise 1.nci sinifa gectim
  280 puan Yaptim teogdan
  Lise 1’de tesekkur veya Taktir alsam anadoluya gecme sansin varmi
  Gitmek istedim okul 346 puan teoga cok calistim ama yapamadim ?

  • Merhaba Osman, maalesef lisede geçiş yapma şansın yok fakat bu seni kesinlikle mutsuz etmesin eğer azimle çalışırsan diğer okul ile aranda ki eğitim farkını rahatlıkla kapatabilirsin. Ayrıca bu konu hakkında uzun uzun konuşmak istersen Facebook sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 42. İyi geceler ben eml son sinif ogrencisiyim bilgisayar bolumuyum tamam ygs de herkes ayni sinava girecek ama lys de bilisim bolumu olarak hangi sinava girecegimi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Berk, üniversitede eğer Bilgisayar Mühendisliği istiyorsan LYS için Matematik-Fen sınavına girerek MF-4 puanı ile tercih yapacaksın. LYS hakkında detaylı bilgi için ayrıca buraya tıklaya bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 43. Merhaba hocam meslek lisesinde okuyorum suan 10.sinifa geçtim otomasyon mekatronik bölümünü seçtim ( Anadolu Teknik ) mekatronik mühendisliği ni istiyorum 4 yilligi istiyorum Şimdiden matematik fizik geometri özel ders alıyorum yararı olur mu? Çok hirsliyim ama içimde bir korku var …Birde bir sorum olacak ben şimdi Mekatronik bölümünü okuyorum 2 yıllık üniversite de elektronik bölümüne gecemezmiyim yoksa kendi okuduğum bölümün 2 Yıllığı ni okumak zorundamiyim
  ?

  • Merhaba Ege, 10. sınıftan başlamakla en iyisini yaptığını söyleyebiliriz çünkü ne kadar erken başlarsan o kadar çok yol kat edebilirsin. Aynı zamanda geçtiğimiz sene 2 yıllık bölüm geçişleri kaldırıldı bu yüzden artık böyle bir şansın yok fakat düşük puanlarla iki yıllık okuyabilirsin ama bizim tavsiyemiz hiçbir zaman hedefini düşük tutmamandan yana. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 44. Selamlar,meslek lisesi öğrencisiyim ve malesef çalışmayı son seneye bıraktım.Harita Tapu Kadastro bölümündeyim ve matematiğimin iyi olduğu söylenemez. Bölüm değiştirmek ve ilgim olan üniversite ingilizce bölümüne lys-5 sınavından girmek istiyorum.Ne yoldan çalışmalıyım ? Ne tavsiye edersiniz ? Lütfen yardımcı olun..İlginiz için teşekkür ederim

  • Merhabalar Can, eğer üniversitede gerçekten okumak istediğin bölüme karar verdiysen ardından düzenli olarak hedefin doğrultusunda çalışman gerekli. Dil sınavına hazırlanırken ise süreç biraz daha farklı çünkü dil öğrenirken bir iki saat çalışmak bir şeyler sana kazandırmaz. Hayatının her alanında olabildiğince aktif şekilde kullanman gerekli. Ayrıca sana bizden daha iyi yardımcı olabilecek Dil bölümü röportajlarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsin.

 45. Hocam ben 12.Sınıfa başlıcam Teknik Lise ögrencisiyim kendi bölümüm üzerine üniversite düşünüyorum haftada 2 gün saat 3’e kadar Meslege yönelik ders işliyecez haftanın diger 3 günü kültür dersleri işliyecez hedefim makina mühendisligi sizce başarılı olabilirmiyim ders çalışma başladım ama yeterli olurmu bilmiyorum.

  • Merhaba Yusuf, başarılı olabilir miyim sorusunun cevabını kimse veremez. Bu yüzden kendi kendini eleştirmen gerekli o yüzden başaklarından medet ummak yerine bir gece önüne bir kağıt al ve ikiye böl. Hedeflerini ve yapman gerekenleri yaz ve sonrasında bunları yerine getirip getirmediğini yargıla. Umarız dediklerimizin faydası olur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Kaya, her yıl değişiklik olmaz fakat birkaç yılda bir veya daha fazlasında değişiklikler olur. Fakat yapılan değişikliklere internetten ve çok yakında Meslek Hocam’dan rahatlıkla ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 46. slm arkadaşım oğlum lise 2 de inşaat bölümü okuyor sınavsız geçişler vardı iki yıllığa kalktı deniliyor bu konuda bilgi alabilirmiyim doğrumu

  • acil cevap verirmisiniz lütfen bi sorum daha lütfen aydınlatırmısınız beni meslek lisesinde inşaat mı elektrik mi makinamı bilgisayarmı seçmeliydim oğlum hala karsız inşaatın önü açık değil diyor geçiş yapmayı düşünüyor bu bölümlerden hangisini önerirsiniz lütfen cevap bekliyorum

   • Merhaba Kibarnur, bu gibi bölümler hakkında kişisel düşünceleri belirtemeyiz oğlunuz ile oturup her bölümü incelemenizi tavsiye ederiz. Bunu yaparken Meslek Hocam röportajlarına da buradan bakabilirsiniz. Bunun dışında hiçbir bölümü maalesef bizim kıyaslamamız doğru olmaz. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 47. merhabalar hocam ben teknik meslek özel okulda kimya öğretmeniyim. elektrik 11. sınıfta bir öğrencim üniversiteye hazırlanmak istediğini söyledi. pek bir bilgim yok acıkcası meslek liselernde bu olay nasıl oluyor? sadece ygs sınavınamı girecek? yoksa lys sınavına da girecek mi? eğer ygs sınavına girecekse hangi konuları kapsıyor bi bilginiz var mı? cevaplayabilirseniz çokk sevinirim

  • Merhabalar Gamze hocam, istediği bölüme göre değişecektir. Eğer iki yıllık bir bölüm okumak isterse YGS yeterli fakat 4 yıllık istiyorsa LYS’ye de girmesi gerekecek. Bunun dışında ayrıca meslek liselerini ilgilendiren MTOK hakkında bilgi almak için de buraya tıklayın. Diğer sorularınızı da cevaplamaktan mutluluk duyarız, kolay gelsin.

 48. hocam ben 10. sınıf ögrencisiyim elektrik bölümünü sectim ama bn inssat mühendisligini okumak istiyorum ama nasıl calısmalıyım bana yardımcı olabilrimsin ama cevremdekiler okulu bitirip meslek sahibi olmak ama bnim amacım 4 yıllık üniversite okumak yardımcı olursanız sevinirim hocam

  • Merhaba İbrahim, öncelikle eğer okulunuzda İnşaat bölümü varsa vakit kaybetmeden geçiş yap. 10. sınıf ve bölüm dersleri daha başlamamıştır diye tahmin ediyorum bu yüzden hayalinin peşinden koşmak adına ilk adımın bu olsun. Fakat yoksa elektrik bölümünü okumaya devam et fakat bir yandan da üniversite sınavları için hazırlanmaya başlamalısın. İlk etapta aklında bolca soru işareti olacaktır. Bunları bize her zaman sorabilirsin ayrıca Meslek Hocam rehber yazılarını okumanı da şiddetle tavsiye ederiz çünkü burada bir çok konuda bahsediyoruz. Hatta hemen okumak istiyorsan buraya tıklaya bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 49. meraba hocam meslek lisesinden mezun oldum hocam 2 yıllık geciş vardı yaptım ama gelmedi ek tercih yaptım yine gelmedi şimdi bidaha hazırlanmak istiyorum nasıl hazırlanırım neye calışmalıyım

 50. Hocam mrb ben 11.snf meslek lisesi öğrencisiym.iki ay önce matematik ağırlıkli çalışmaya başladım.hedefim ise Hemşirelik . Anime sorduğumda sen matematigi bitir gerisi kolay diyor.galiba Hemşirelik için matematik ve biyoloji gerekiyor muş.ne dusunu yorsunuz bu konuda….

  • Merhaba Mehmet Ali, Matematik diğer derslere göre biraz daha zordur bunu kabul edebiliriz fakat gerisi kolay diyemeyiz. Eğer temelin yoksa özellikle Biyoloji ve Fizik içinde fazlası ile üzerine düşmen gerekiyor. Bunun yanında kimya içinde aynı durum geçerli. Fakat öncelikle matematik temelini oluşturman mantıklı bir hareket fakat diğer dersleri de dediğimiz gibi basite alma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 51. Merhaba hocam şimdi ben endüstri meslek 11. Sınıf öğrencisiyim şimdiden ygs ile birlikte lys ye de hazirlanmam doğru olurmu ?ve burda 10.siniftan itibaren görmediğimiz derslerden üniversite sınavına tabii tutulucakmiyiz ?

 52. MERHABA HOCAM BEN 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM NE YAZIK Kİ TİCARETTE OKUYORUM YGS YE ÇALIŞMAYA BAŞLADIM ŞU 2 GÜNDÜR FAKAT ŞU ANLIK SADECE TÜRKÇE ÇALIŞIYORUM ELİMDEKİ KİTABI BİTİRMEK İÇİN HAFTA İÇİ MAT YGS İŞLİCEZ O ZAMAN BAŞLİCAM GEÇ Mİ BİLMİİYORUM LÜTFEN CEVAP VERİN VE GÜNDE 3 SAAT ÇALIŞIYORUM YETİŞEMİYORUM ÇÜNKÜ STAJ DA GÖRÜYORUM OKUL FALAN DA BEN YORULMAYI GÖZE ALDIM AMA ŞİMDİ İLK BAŞLAR OLDUĞU İÇİN 3 SAAT İLE BAŞLADIM 3 SAATLE BİLE ZORLANIYORUM AMA YİNEDE ZOLUYORUM KENDİMİ İLERLEYEN GÜNLERDE MAT DERSİ GÖRDÜKTEN SONRA DA SAATİİMİ ARTTIRACAM VE DERSHANEYE YAZILSAM GEÇ Mİ ACABA DÜŞÜNMÜYO DİYEDE DEĞİLİM ASLINDA EV DE KALABALIK ASLINDA ZORLANIYORUM ÇALIŞIRKENDE ACİLL CEVAP VERİR MİSİNİZ HE BU ARADA BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ İSTİYORUM BİLİŞİM OKUYORUM ZATEN

  • Merhaba Büşra, her şey için geç diyerek bir şey yapmamak en kötüsü bu yüzden daha fazla geç olmadan çalışmalarına devam et. Bunun dışında 3 saat biraz az kalabilir arttırman gerekli staj durumu hakkında ise tavsiyemiz staj yeri ile konuşarak iş saatlerini biraz esnetmeden yana olur. Hatta maddi bir engel yoksa naylon diye tabir edilen stajı yapabilirsin.Bunun dışında dershaneye yazılmak çok daha iyi çünkü profesyonel bir destek almak bu konuda daha faydalı olacaktır. Merak ettiğin soruları da her zaman bize sorabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • çok teşekkür ederim öncelikle ama şu staj konusunu imkansız esnetmeden yapmak belli bi not alıyoruz ve ben bu bölümü okicam dersane konusunu konuşucam bizimkilerle

    • az önce bile bi kız daha yeni mi başlicaksın dedi hevesimi kırdı geç değil mi dedi ya aslında geçen sene mat kursuna gitmiştim sırf ygsye yönelik yarıladık hemen hemen matematiği türkçeyi biitrdik zaten sadece test ksımı kaldı onda şimdi de coğrafya dersi aldım ona gidicem

     • Merhaba Büşra, çok geç sayılmaz ve bu geçlik konusu aslında senin çalışma durumuna bağlı. Yeterli çalışma ile geç diye bir şey kalmaz. Ayrıca diğer rehber yazılarımıza bir göz at ve bu tarz diyen arkadaşlarla çok muhabbet etme moralini boza.

 53. çok teşekkür ederim gerçekten ben o 4 yııllık üniversiteyi kazanıcam inşallah dua edin benim için çok saolun bu arada gerçekten söyledikleriniz için

 54. Merhaba Hocam Benim Size Bir Sorum var Cevaplarsanız Çok Minnettar Olacağım Ben Şu an lise 2 meslek lisesi öğrencisiyim ufak ufak ygs ye başlamak istiyorum sonuçta 2-0 gerideyiz Önerebileceğiniz kitaplar varmı? acaba ?

 55. Merhaba bende kız meslek lisesi mezunuyum 2015 de mezun oldum fakat kimse bilgilendirmediği için ilk yılım heba oldu mezuna kaldım okul puanıyla beraber 319 puan aldım bu süreçte kendi temelimi kendim attım fakat istediğim bölüm okul öncesi öğretmenliği olduğu için puanlar biraz yüksek şöyle söyleyeyim en düşük 360 civarıyla ve YGS 5 ile alıyor ben yine pes etmedim bu sene de mezuna kaldım size şunu sormak istiyorum 1.si nasıl ve hangi derslere ağırlık vererek çalışmalıyım 2.si bana bu sene okul puanı verildi 1 yıl önce mezun olduğum için ama yeni mezunlara ek puan kaldırıldı hiçbir fakülteye yerleşemediğim için bana tekrar okul puanı gelir mi bu hakkımı kullanabilir miyim umarım açıklayıcı anlatmışımdır yardımcı olursanız çok minnettar kalırım

  • Merhaba Aysu, öncelikle kararlılığından dolayı tebrik ederiz. İlk soruna gelmek gerekirse Çocuk Gelişimi bölümü puan türü YGS-5 ile TM-3 olarak değişiyor. Yani eşit ağırlık dersleri :) Bu durumda seninin için en önemli ders genelde eşit ağırlıkçı öğrencilerin tam yapamadığı matematik olmalı. Fakat bu diğer derslerin önemsiz olduğu anlamına gelmesin onlarında önemi oldukça fazla fakat matematik 1 tık önde. Bunun dışında ek puan kalkmasına rağmen okul puanından faydalanabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Teşekkür ederim ancak bir sorum daha olacak bu sene matematikten 10 net civarı çıkardım o kadar çalışmama rağmen beklediğim netin altında kaldım 15 netin altına düşmemeliyim hatta bu 20 olsa garanti olur internetteki konu videolarını izleyerek matematik temelimi oluşturdum soruları hızlı çözüyorum ama problemler konusunda zorlanıyorum kendi test kitaplarımda en fazla 4 yanlış çıkarırken bazı soruları uğraşmama rağmen yapamıyorum ygs sınavında ise hemen hemen hiçbir problem sorusunu yapamıyorum matematik netlerimi 15 ila 20 arası yapmam için ve problemler konusunu ygs de rahat çözebilmem için ne tavsiye edersiniz ve hangi kaynak netlerimi daha iyi artırır? Teşekkürler

    • Merhaba Aysu, burada ki kaynak tavsiyelerimize bakabilirsin. Ayrıca farklı yayınlardan bol bol soru çözmen gerekli :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 56. Selam ben Anadolu meslek lisesi okuyorum ve elektrik elektronik bolumundeyim ve size bir kaç soru sormak istiyorum.
  Siz meslek lisesi mi okudunuz?
  Okuduysanız bölümünüz nedir?
  Şuan hangi üniversite ve hangi bölüm?
  Benim 3. Sınıf ta kültür derslerim gidicekmi?
  Onca meslek dersinin yanında kültür derslerime nasıl çalışabilirim?
  Üretim Bilgisayar mühendisliği. Bunu için ne yapmalıyım?

 57. hocam dersaneye başladım dediğim gibi program da yaptım kendime fkat bazen odaklanamıyorum yapamadığım 1 soruda kaçıyo ipin ucu heves meves kalmıyo bende en çok matematik de oluyo hatta bu benim ne yapıp edin 350 puan almam lazım ne yapabilirim

  • Merhaba Büşra, büyük ihtimal ile sorun kendini çok sıktığından kaynaklı yani aklında sadece 350 puan almak olduğu için yapamadıkça ” bu soruyu yapamadan 350 puan nasıl alacağım ben” gibi maalesef saçma düşünceler oluşuyor kafan büyük ihtimal ile. Bu yüzden bu durumdan kurtulmak adına önce aklında 350 puanı çıkart. Senin amacın 350 puan almak değil elinden gelenin en iyisini yapmak. Ayrıca puan hedefi koymak birçok öğrencinin yaptığı gibi seninde yaptığın bir yanlış çünkü her yıl taban puanları fazlası ile oynayabiliyor bu yüzden bunun yerine hedefin ya elinden gelenin en iyisini yapmak yada gideceğin bölümün başarı sıralaması olmalı. Bunun dışında yapamadığın sorular için büyük ihtimal ile seviyene uygun kaynak kullanmıyorsun. Eğer kullandığını düşünüyorsan soru çözme alışkanlığında sıkıntıların olabilir ki bunun için de zamana bırakman gerek. Tabi ki zamana bırakırken bol bol soru çözmen gerekiyor. Umarım sorularına cevap olabilmişizdir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin…

 58. Hocam merhabalar ;
  Öncelikle yazınız benim için çok yararlı oldu bunun için teşekkür ederim. 11. Sınıf Grafik ve Fotoğrafçılık okuyorum. Üniversitede ise dört yıllık Grafik Tasarım İç Mimari Çizgi Film Animasyon ve benzeri bölümleri tercih etmek istiyorum fakat özel yetenek sınavı için kursa gitmeye maddi durumum yok. Bu sebeple yetenek sınavını kazanamama korkum var. Ailem açıkta kalmamamı ve fakülte kazanmamı istiyor ama bende istemediğim bölümlere gitmek istemiyorum. Yabancı dil ortalamam 95, onun dışında Sözelim sayısalımdan daha iyi durumda. -yani çıkıp da bir sağlıkçı olamayacağımı düşünüyorum :)- Ne yapmalıyım? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olacağım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Hatice Kübra, öncelikle kendinin ne istediğine karar vermen gerekiyor ve yorumundan anladığımız bu kararı vermişsin. Ardından bunun için çalışman gerekiyor eğer özel yetenek sınavı için maddi durumun yoksa online eğitimleri izlemeye çalış yada hocaların ile bu durumu konuş. Maalesef kendin çabalaman gerekiyor bir noktada. Ailen hakkında ki sorulara gelecek olursak maalesef ülkemizde genel olarak baskı halinde aileler öğrencilere istediklerini yaptırmak istiyor. Bu durum hakkında kendi fikrin belli ise kimseyi dinleme fakat kulak arkası da etme dediklerinde kendine göre mantıklı olanları uygula fakat geleceğin için kararı sen ver. Hakkında hayırlısı olması dileği ile kolay gelsin.

 59. Hocam ben EML 3 sinif ogrencisiyim ELEKTİRİK elektronik (pano) bölümü nu seçtim üniversite yi 4 senelik okumam için ne yapmam lazim yardim edersen çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim SAYGILAR..

 60. hocam ne yazıkki benim bu dersane kitaplarını bitirmeden yeni kitaplar almam zor zaten kendileri veriyolar kitapları ama dün eve gidince mata baktığımda temel kavramlarda değer vermeyi yapamadığımı anladım bi de hocam benim bilgisayar öğretmenliğini kazanmam gerekiyo başka çarem de yok zaten

 61. Hocam EML son sınıfım 3 senedir mesleğimde kastım kendimi yeni ygs ye çalışmaya başladım 3 gün de staj olduğundan az çalışabiliyorum okulda ful meslek dersleri görmekteyim hiç matematik vs. görmedik senelerce lys yi bilmem ama ygs 1. barajı kesin geçebileceğimi düşünüyorum nasıl bir seçim yapmalıyım.

 62. hocam saatlerimi de arttırdım önceden sadece mata ve türkçeye bakıyodum şimdi dersaneye gittiğimden hepsine bkabiliyorum

 63. inşallah sürekli irtibata geçmeye çalışıyorum rahatsız ediyorum sürekli ama yanlış bişi yapmak istemiyorum korkuyorum da açıkçası biraz

 64. teşekkür ederim gerçekten inşallah o gün geldiğinde güzel haberi verebilirim size 4 yıllık kazanırsam

 65. Sadece bunlarmi cikacak biraz bu konu hakkinda yardimci olun bazi ogretmenler diyorki internetteki konular sadece tahmin ne yapacagimi bilmiyorum biraz genis bi sekilda na?atirsaniz sevinirim

  • Merhabalar, 2017 YGS konuları piyasada ki kitaplar incelenerek hazırlandı ayrıca ardından Milli Eğitim tarafından yayınlanan kitapçıkta ki konularda incelenerek eksikler kontrol edildi.Yani bu konular tahmin değil belli olan şeyler. Fakat içeriği hakkında farklılıklar olabilir şöyle ki biz X konusunu yazdıysak X konusundan soru gelir fakat gelen bu sorunun X konusunun hangi başlığından geleceğini bilemeyiz. Yani bu yüzden paylaştığımız konulara iyi çalıştığın sürece sıkıntı olmaz ayrıca kaynak kısımından yararlandığımız dosyaları hocalara gösterirsen onlarda bize hak verecektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Tesekkuerler ama her ayri sitede farkli konular bulunuyor bizler hangisini esas alicaz? Kusura bakmasaniz bundan sonra bir sorum daha olacak

    • Merhabalar her zaman sorularınızı bekliyoruz.Meslek Hocam olarak 2017 ygs konuları için yeni müfredata uygun kitaplardan ve MEB bilgilerinden yararlandık. Kaynaklarımızı isterseniz özel olarakta yollayabiliriz yada yazı içeresinde bulabilirsiniz.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 66. Merhaba, hocam ben anadolu meslek elektirik elektronik bölümü 10. Sınıfım.hayalimde hep gemi veya inşaat mühendisliği var açıkçası üni yi hep okumak istemişimdir.Ama bana ileride ne olmak istiyorsun sorusuna, bunu verdiğimde arkadaşlarım gülüyorlar acaba hiç umut yokmu??? Bide hocam öğrenme kabiliyetim çok yüksek diye bilirim.9 sınıfta ilk dönemi takmayıp derslerden 10 20 50 arası notlar aldım, 2 dönem ise işin citiyetine vardım son gün matematiğe 2 3 saatlik bir çalışmayla en yüksek 32 aldığım sınavdan 72 aldım.demek istediğim benım bu mesleklere girebilmem için ne tür bir çalışma yapmalıyım.cevabınız için şimdiden ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR..

 67. hocam ben yine çalışmamaya başlıyorum tam kopmamak için bir şey söyleyin de uygulim nolur tamamen koparsam bi daha başlayamam kendimi biliyorum

  • Merhaba Büşra, rehber yazılarımızı öncelikle okumanı tavsiye ederiz. Ayrıca bu konu hakkında saatlerce konuşabiliriz fakat her şeyden önce kendi hayallerini göz önünde bulundurman gerekiyor. Bugün pes edip onlardan vazgeçmek mi yoksa azimle çalışıp istediğini kazanmak mı senin için uygun olan ? Ayrıca Meslek Hocam Facebook sayfasındna mesaj atarsan uzun uzun konuşuruz fakat rehber yazılarımıza mutlaka göz at :)

 68. Ben stajla birlikte sınava hazırlanamıyorum açığa aldırıp dershaneye gitmek istiyorum 12.sınıfım sence napmalıyım :( ?

  • Merhaba Emirhan, şuan okulunu bırakmak ve yeni bir ortama alışmak zorunda kalmak senin için sancılı bir dönem olabilir bunun yerine staj yerinden sana esnek çalışma saatleri sunmalarını isteyerek dershaneye gitmen daha mantıklı olacaktır fakat bu durum olmuyorsa eğer üniversitede okuduğun mesleği yapmak istemiyorsan ve ortama alışmak sorun olmaz diyorsan biran önce geçiş yapman uygun olur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 69. Tmm gonderinde beni size niye guvenecegimide soyleyin simdi benim bi abimin arkadasi var bu sene 3. Senesi ygsye giriyor. Ona sordumdediki konular verilmez sadece nerden nerey oldugu soylenir ornek matematik kumerden dizilere kadar

  • Merhabalar, bizim yazımızda da farkında olacağın üzere konu başlıkları var içerikleri değil içeriklerini tabi ki vermezler o zaman zaten herkes her konunun sadece gerekli içeriğine çalışır. Bunun dışında bize neden güvenmen gerektiğini kaynaklarımızda ve yorumumuzda açıkladık. İstediğin yönde inanma hakkına sahipsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 70. Arkadas ben sizemi guveneyim milli egitimemi ikinizde ayri konular veiyosunuz ya hic vermeyin hepsine calisalim durduk yere insanlarin kafasini kariatirmayin.

 71. sayın hocam oğlum türlü zorluklar yaşadığı için 2 lise değiştirip en son mesleki ve teknik anadolu lisesi sağlık bakım teknisyenliği 11.sınıfta.önceden üniversite hayali kurmuyordu bilinçsizdi ama şimdi üniversite okumak istiyor ve sağlık işi bana göre deyil diyor.Bizde çaresisiz ne yapalım lütfen oğlum için en hayırlısını arıyorum

  • Merhabalar, oğlunuz için en hayırlısı istediği bölümdür. Bu konu hakkında kesinlikle baskı yaparak gerek psikolojik olarak gerekse gelecek adına kararlarını etkilemeyin.Eğer ileride okumak istediği meslek hakkında olumlu düşüncelere sahip değilseniz dahi bunu belirtirken kibar bir halde emir kipi kullanmadan yapın. Beğendiğiniz meslekleri araştırması için yönlendirin. Bunların dışında baskı ileride çok büyük sorunlar açar. Ona destek olduğunu gösterdikçe oda size doğru adımlar atacaktır. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 72. Merhaba hocam, ben çocukluğumdan beri pilot olmak istiyordum fakat bir hata yapip meslek lisesini sectim şuan 12. Sinifim ygsye ve lysye hazirlaniyorum fakat biliyosunuzdur pilotaj bolumu siralaması 10.000 lerde bu sene olmazsa mezuna kalip tekrar calisacagim haliyle fizik kimya biyoloji bilmiyorum sizce doğru bir tempoyla çalisirsam 4 senenin birikimini 1 senede halledebilir miyim ?

  • Merhaba Mehmet, tabi ki yeterli inanca sahipsen önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Açık konuşmak gerekirse meslek lisesinde okumak büyük bir eksi fakat nice meslek lisesinden çok çok güzel bölümlere gördük bunlardan biride sen niye olmayasın ki? Ayrıca aklına takılan şeylerde bize ulaşabilirsin ve sitemizde ki rehber yazıları okuyabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 73. hocam ben 11.sınıf sivil uçak bölümü okuyan bir ögrenciyim.Fakat hayalimin mimarlık olduguna karar verdim.10.sınıf yazında ygs konularını bitirdim 11.sınıftaki kimya fizik biyoloji gibi 3 4 temel ders yok bu eksiğimi nasıl kapatırım diye kafayı yiyorum dersler biraz yoğun 11saat ders görüyoruz ne yapmalıyım 11.sınıf lys eksiğimi kapatmak için???

  • Merhaba Burak, aslında cevap çok basit biraz sosyal hayattan feragat ederek çalışacaksın. Okulunun yorucu olmasına anlam veriyoruz fakat maalesef meslek liselerinde böyle bir sorun var. Umarız hakkında hayırlısı olur. Kolay gelsin.

 74. Merhaba hocam 10.sınıf meslek lisesi okuyorum mekatronik mühendisliği yada elektrik elektronik mühendisliğini istiyorum teknoloji fakültesi diye bir şey varmış oraya sadace meslek liseliler girebiliyormuş bu konuda beni biraz bilgilendirirmisisniz

 75. 10 sınıf Atp otomasyon öğrencisiyim ben notların. İyi ama ben. Sınava girmeden çok heyecanlanıyorum yani. Bildiklerimi unutuyom ne yapmam lazım heyecanlanmayi . Bastırmak için

 76. Merhabalar hocam ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünü 2016 senesinde bitirdim.İstemiyerek ve sevmeyerek bir şekilde bitirdik bunu söylememde fayda görüyorum.Bildiğiniz üzere KPSS sınavından yeni çıktık sayılır ve ben Ygs Lys sınavına hazırlanmayı düşünüyorum İnşaat mühendisliği için.Kazanma ihtimalim nedir bunu öğrenmek istiyorum ve neye nasıl çalışacağım bunu bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz hocam ?

  • Merhaba Şehmus, her şeyden önce biraz klasik olacak ama defalarca örnekleri ile karşılaştığımız için tekrarlayalım. Eğer gerçekten istiyorsan başarma ihtimalin %100 fakat gerçekten isteyip sorumluluklarını yerine getirmelisin. Şimdi bu sorumluluklar neler diyorsan öncelikle buraya tıklayarak temeli olmayanlar nasıl çalışmalı onu öğren ve ardından diğer YGS – LYS Rehber Yazılar için buraya tıkla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 77. Merhaba hocam :
  kafamın karışıklığından ygsye odaklanamıyorum rica etsem beni aydınlatırmısınız? ben ticaret meslek lisesinde eşit ağırlık öğrencisiyim bi yakınım ygsde türkçe matematik coğrafya ve tarih derslerine gireceğimi biyoloji kimya fiziğe girmeyeceğimi söyledi kafam karıştı yardımcı olurmusunuz?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar

 78. Merhaba hocam ben 10. sınıf muhasebe okuyorum. üniversiteye nasıl hazırlanmalı yim? 9.sınıfa dönüp temelimi bu yaz tatilinde 10.sinifla birlikte bitirip bol bol test çözücem ama hangi kaynaklardan başlamam gerekiyor? benim elimde tarih dil anlatım ve matematik okyanus kitapları var sizde onerirseniz çok faydalı olur teşekkürler şimdiden ?

 79. Merhaba hocam ben meslek lisesine gidiyorum. 11. sınıfım matematik temelim çok kötü. İlkokulda 10-15 tane öğretmen değişti. Derslerde anlayamadım. Arkadaşlarımla çok sorun yaşadım. Psikolog vs görüştüm faydası olmadı, teog puanımı etkiledi dışlanmam..Kendimi çok küçümsüyorum. Nakil yaptırmadığım için çok pişmanım. Matematik temelimi nasıl geliştirebilirim? Psikolojı okumak istiyorum. Alanım muhasebe ve ben sevmiyorum. İstemeyerek bu alandayım. Derslerde sıkılıyorum. Her gün düşünüyorum…

 80. Merhaba hocam bu sene meslek liseli öğrenciler ek puan kaldırıldı diyorlar pek emin değilim bilgi verir misiniz kendi alanımızın sectimizde ek puan gelir diyorlar birileri de yok diyorlar …??

 81. Ben ankara da meslek lisesi ögrencisiyim bölümüm teknik elektrik elektronik ben 2017 mart ayında sınava girecem benim ek puan katsayım kaç olacak lise de 4 yıl ortalamam 65 ortaokul ise 68 dir bana kaç puan gelecek öğrenebilir miyim ?

 82. İyi günler benim bir sorum olacakti ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum gecen sene ygs’ye girdim kötüydü lys’ye girmedim ilk tercihte üniversite gelmedi ek tercih yaptim bi üniversite geldi fakat ben gitmedim bu sene tekrar hazirlaniyorum mimar olmak istiyorum sizce olabilir miyim ? Yani çok puan keserler mi ? Bir sene daha mi beklemeliyim? Kazanmak için neler yapmaliyim? Cevaplarsaniz çok memnun olurum :) şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Zeynep, bu sene gelecek olan okul puanının yarısını keserler.Bu büyük bir kesinti mi diye soracak olursan çok büyük değil fakat bu kesilen puanı telafi edebilmek adına çok çalışmalısın. Ayrıca bir sene beklemenin hiçbir mantığı yok bu sene gerçekten çalış ve sınavına gir olmazsa ise -bu ihtimali pek düşünme- seneye temeli olan bir Zeynep olarak hazırlanmaya başlarsın. Ayrıca hangi mesleği seçecek olursan ol umudunu kaybetmeden çalışman yeterli. Bu yüzden ben yapabilir miyim, ya kazanamazsam gibi düşünceleri bir kenara bırak çünkü sana hiçbir faydası olmayacak. Ayrıca hem sınav hakkında hemden nasıl ders çalışman gerektiği hakkında tavsiye yazılar kısımından bilgi alabilirsin.

   Tavsiye Yazılar #1 : Umudunu Kaybetme !
   Tavsiye Yazılar #2 : YGS-LYS ile İlgili Tüm Rehber Yazılarımızı Okumak İçin Tıkla !

 83. Merhaba ben anadolu meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim ygs lys hakkında hiç bir bilgim yok genel kültür dersleri ne kadar çok olsada anadolu liseleri kadar değil dediğiniz gibi 1-0 gerideyim YGS LYS ne ile çalışılır nasıl çalışılır hangi kaynaklarla çalışılır hiç bir bilgim yok ilk dönem bitti 2. dönem başlamak istiyorum yardımcı olur musunuz ?

  • Merhaba Serra, tabi ki yardımcı oluruz. Bize Facebook sayfamızdan ulaşabilirsin. Ayrıca bu durum hakkında 15 Tatil sürecinde ilgili bir yazıda yazabiliriz. Kolay gelsin.

 84. İyi günler ben 9.sınıf öğrencisiyim.Mesleki ve teknik lisede okuyorum,bu lisede seçeceğim bölümde üniversite okumak istemiyorum.Yani ben bilişim seçtiysem üniversitede bilişim okumak istemiyorum fakat alanım dışı olacağından puan düşer , puan kırılır gibi şeyler görüyorum,haliyle kafam karışıyor ne kadar doğru lütfen bilgilendirin gerçekten çok önemli benim için.Birde mesleki ve teknik lisede sayısal ağırlıklı bölüm hangisi oluyor onuda cevaplarsanız sevinirim,teşekkürler.

  • Merhaba Ahmet, eğer ileride böyle bir bölüm istemiyorsan şimdiden düz liseye yani yeni adı ile Anadolu liselerine geçiş yapmanı tavsiye ederiz fakat bunu uygun görmüyorum diyorsan sorularına cevap verelim. İlk olarak puanın başka bölümü tercih edersen puanın kesilmez bu durum çok önceden kalktı. Diğer sorunun ise net bir cevabı yok çünkü meslek liselerinde hemen hemen her bölümün gördüğü ders ağırlığı aynıdır ne sayısal diyebiliriz nede sözel. Tam bir anlamı yok fakat okulunuzda farklı durumlar olabilir bunun içinde rehber hocaların ile veya diğer hocaların ile iletişim halinde kal. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 85. Hocam ben de Teknik Liseye gidiyorum.Sözelim çok iyi ezber yönünden, matematik’e nasıl Çalışmalıyım ?(Konuları anlıyorum ama soru çözemiyorum)

 86. Merhaba hocam ben meslek lisesi ogrencisi lise 4e gidiyorm bizim sinavsiz universite gecisi kalktimi net olarak kalktiysa geri onaylama ihtimali yokmu

  • Merhabalar Ömer, resmi gazetede kalktığı yayınladı. Geri getirilme ihtimali her şeyde olduğu gibi bunda da var fakat bu sene olmayacağı kesin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 87. ben de meslek lısesındeyım endustrı elektrık bolumum su anda calısmaya baslasam yetısebılırmıyım gercekten cok fazla konu var 12. sınıfta staj gordukten sonra dershaneye gıtsem faydası olurmu

  • Merhaba Fethi, eğer temelin yoksa şuandan itibaren başlaman sadece temeli oluşturur fakat çok yüksek hedeflere ulaşamazsın. Ama tavsiyemiz bu sene girecekmiş gibi hazırlan ve sınava gir hem ortamı önceden görmüş olur hemde kendini denemiş olursun. Bunun dışında tabi ki dershaneye gitmenin mutlaka faydası olacaktır fakat öncelikle kendinin buna hazır olması gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 88. merhaba hocam sağlık meslek lisesi 11. sınıf öğrencisiyim.Sistem değiştiği için hemşire yardımcılığı bölümündeyim.Yardımclık ünvanında çalışmak istemediğim için Üniversite şart oldu bu yüzdende hazırlanmaya başladım.öncelikle şunu sormak istiyorum YGS ile gidebileceğim 4 yıllık Paramedik bölümleri var mı ? eğer varsa tercihimi paramedik yönünde yapıcam.Fakat yoksa hemşirelik üzerinde devam etmek istiyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler.

 89. Merhaba hocam ben 12.sinif ögrencisiyim stajla birlikte derslerime calisiyorum ama10 11 den tabanim saglam olmadigi icin napmaliyim

  • Merhabalar, YGS – LYS adına yapman gereken düzenli olarak konulara çalışmak meslek liselerinde ki öğrencilerin genel olarak sorunu bu ve bunun için ekstra bir çaba içine girmeden sırası ile YGS Ve LYS için efor sarf etmelisin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 90. Hocam ben simdi 11.sinif Amp(anadolu meslek programi)bilisim ogrencisiyim.Normal anadolu liselirinde mf,tm gibi bolumler seciliyorya bizimki nedir acaba?

  • Merhaba Yusuf, meslek liselerinde böyle bir seçenek yok onun yerine bölüm seçiyorsun. Bölümünde genel ağırlığı sayısal fakat okulunuzda verilen derslere bakılarak daha net yorumlar yapılabilir. Kolay gelsin.

 91. Hocam şimdi ben meslek lisesi okuyorum ve ben şuan ygsye hazırlanıyorum şimdi ygsden istediğim puan aldım diyelim lys ye girme zorunluluğum var mı zaten sınavsız geçiş kalktı çok merak ediyorum bu konuyu lütfen beni aydınlatın teşekkürler .

 92. Merhaba hocam, bende meslek lisesindeyim son sene temel liseye gidicem eşit ağırlıkçıyım ygs de fizik kimya biyoloji yapıcam mı acaba?

 93. Sevgili Hocam Mesleki ve Anadolu Liselerinde Meslek ve Teknik Bölümler Mevcut Teknik Bölümde Okuyanlar Kültür dersidemi görüyor Kısaca Anadolu Lisesi Derslerinin tamamını görüp buna ek olarak Meslek dersleridemi görüyorlar ?

 94. Kimya Teknolojileri Teknik Bölümde Okuyor Ablam Bende Kimya teknolojileri yada gıda teknolojilerine gitmeyi düşünüyorum ortaokul son sınıftayım ilerki öğrencilik yaşamımda teknik bölüme gidersem ygs ve lys’den sınava girince MTOK Kontenjanıyla mühendis olmayı hayal ediyorum ama bu teknoloji fakültelerindne mezun olan mühendislerle ilgili TMMOB Onlar mühendis değiller diyorlarmış ne yapmamız lazım

 95. Merhaba hocam ben 11.sınıf anadolu teknik meslek öğrencisiyim 11, sınıftayım ve şimdi başlayıp düzgün güzel bir üniversite hayalim var fakat temelden eksiklerimle birlikte bazı gördüğüm konuları anlamıyorum videolar izleyip soru çözmeye çalışsamda olmuyor ve bu benim tüm moralimi bozuyor hiçbirşeyi kazanamayacağımı hiçbirşey olamayacağımı düşünüyorum sizce nasıl kendime bi çalışma haritası düzenleyip anlayarak ve öğrenerek ilerleyebilirim teşekkürler.

  • Merhaba Baha, ders çalışma alışkanlı yeni kazanılmaya başlarken hem soru çözme yöntemlerini hemde çalışma yöntemlerini kendine göre oturtamadığın için yaşadığın sıkıntılar çok normal. Bu noktada en çok dikkat etmen gereken durum kendine uygun soru bankası ve konu anlatımlarından çalışman. Bunların yanında yine aynı şekilde farklı videolar dinleyerek konuları pekiştirmen gerekiyor. Ayrıca okuldaki hocalarından veya çevrendeki kişilerden sık sık yardım iste ve tecrübelerinden faydalan. Tekrar belirtelim en büyük sıkıntılar başlangıç aşamasında gerçekleşiyor sonrasında işler çok güzel rayına oturacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile, her zaman buralarda olduğumuzu unutmaman dileği ile kolay gelsin.

 96. 10.sınıf teknik lise öğrencisiyim. hedefim 4 yıllık üniversite (sözell) ygs ve lys ye nasıl çalışacagımı hiç bilmiyorum. meslek lisesi oldugu için hocalar ilgilenmiyor. bilişim teknolojileri alanı okuyorum bölümüm üzerinden üniversite okuyabilirmiyim ? şimdiden teşekkürler

 97. Hocam ben bu sene 11.sıınıf meslek lisesine gidiyorum sayısalcıyım fakat bu sene sayısal derslerin hiçbirini görmüyoruz.Hedefim çok yüksek ve lys den alıyor.Ama ben yinede 11.sınıf sayısal derslerine çalışmak istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım hem meslek derslerini hem ygs yi hem de lys yi nasıl bir arada götürebilirim?Cidden çok kafam karışık ve moralim bozuluyor.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim(Ygs ye çoktan başladım)

  • Merhabalar, öncelikle temelini oturmak adına YGS’de hedefin doğrultusunda belirli bir puana ulaşman gerekiyor ardından geri kalan sürede LYS için çalışmak daha mantıklı olacaktır. Okul dersleri için ise iki farklı yol karşına çıkıyor. Eğer gelecek bu mesleği yapacaksan okulda olabildiğince çok şey öğrenip kendini geliştirmeye çalış ki üniversite hayatında rahat edebilesin fakat yok hocam ben bu bölümde okumam diyorsanız okul derslerinin üstüne çok düşme fakat yine de boşlama tabi :) Ayrıca diğer rehber yazılarımız ile aklında ki diğer sorulara cevap bulabilirsin. Kolay gelsin.

 98. Hocam merhaba ben meslek öğrencisiyim 9 a gidiyorum da seneye grafik bölümünü seçmek istiyorum ordan ilerletip mimar olabilme sansım varmı cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba Sevilay, tabi ki böyle bir fırsatın var meslek lisesi olmanın en büyük dezavantajı maalesef kültür derslerinin ağırlıklı olmaması bunun dışında sınav açısından bir dezavantaj yok. Ayrıca MTOK fırsatınız var. Bunun hakkında detaylı bilgi almak istersen buraya tıkla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 99. ben 9. sınıfa gidiyorum ama benımki ticaret lisesi aslında uzun adı teknik anadolu lisesi onlar nasıl oluyor iyi bir puan almak istiyorum bu yüzden cevap verirsen sevinirim bu arada sen özel ders aldın mı sende meslek lisesinden mezunsun sonuçta

  • Merhabalar Berat, teknik lisede okumanın avantajı endüstri meslek öğrencilerine göre daha fazla kültür dersi görmek. Bunun yanında ayrıca farklı bir avantajı yok. Ayrıca sözel ders konusunda meslek liseleri için belirli bir müfredat yok genel itibari ile bu duruma okul karar veriyor. Kolay gelsin.

 100. Hocam öncelikle meraba
  Ben kiz meslek lisesi öğrencisi çocuk gelişimi bölümü 11. Sınıf öğrencisiyim.
  Şimdiden YGS çözmeye başladım ama sadece türkçeden . Matematiği hiç anlamadığım için çözemiyorum. Şimdiden cok kaygiliyim üniversite kazanmayınca cok istiyorum kafam gerçekten cok karışık hocamm :((

  • Merhabalar Kader, her şeyden önce Türkçe yanında diğer derslere bakman gerekli. 11. sınıfta sınav düşüncesi ile çalışmaya başlaman çok güzel. Eğer gerekli emeği verirsen gerçekten zor bir şey yok. O yüzden kendi moralini bozma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 101. Merhaba hocam.Ben 9.sınıf öğrencisiyim ve Anadolu lisesine gidiyorum ama sağlık lisesine geçmek istiyorum.Sizce ne yapmalıyım önerinizi söylerseniz çok sevinirim

  • Merhabalar Buse, birkaç hafta sonra meslek liselerinin tercih edilip edilmemesi ile ilgili bir yazı hazırlayacağız fakat senin soruna şimdiden cevap verelim. Meslek lisesine gitmenin artıları da var eksileri de var her ne kadar bu durum gideceğin meslek lisesine göre değişse de genel olarak durum aynıdır. Bu sebeple eğer üniversite hayalin varsa ve sadece üniversitede sağlık okuyacağın için geçmeyi düşünüyorsan bizim tavsiyemiz geçmeyerek Anadolu lisesinde devam etmen fakat ben üniversite düşünmüyorum veya ön lisans düşünüyorum dersen meslek lisesine geçmen eline meslek almak noktasında fayda sağlayacaktır. Umarız yardımcı olabilmişizdir, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 102. İyi günler hocam ben ve kız arkadaşım en büyük hayalimiz aynı üniversiteyi kazanıp gitmek ve bu sistemin nasıl ilerlediği hakkında hiçbir fikrim yok bi bunu nasıl başarabiliriz 1 senemiz kaldı ben Anadolu lisesi kız arkadaşım kız meslek lisesinde ve biz ygs 5-6 dan 4 yıllık üniversite kazanma planlıyoruz bu mümkünmü bu konu hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Merhabalar Burak Ercan, YGS ile gidebileceğiniz 4 yıllık bölümlere buradan bakabilirsiniz. Fakat aynı şehre gidebilmek için tercih noktasında dikkat etmeniz ve şuan çok fazla çalışıp iyi puanlar almanız gerekiyor. Ayrıca size bir hoca tavsiyesi; aynı şehirde yaşamak için sevmediğiniz bölümleri kesinlikle tercih etmeyin yoksa ömür boyu pişmanlık yaşayabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 103. Merhaba Hocam;
  MYO sınavsız geçiş kalkmış ek puanlar sanırım.
  Bilişim teknolojileri web tasarım bölümünde okuyorum..11.sinif sinavsız is sagligi güvenliğine gecis yapabilirmiyim .
  Yoksa 2018 de lys lgs gibi sinavlara girmemmi gerekiyor ?Eğer sınavsız gelebileceğim Teknik Bilimler bölümleri uludağ universitesi hangi bölümler vardir bilginiz varmı?

  • Merhabalar geçiş kalktığı için iş sağlığı ve güvenliği bölümüne de geçiş söz konusu olmayacaktır. Bunun dışında Uludağ Üniversitesi hakkında kişisel bir araştırma yapman gerekli, kolay gelsin.

 104. Hocam merhaba ben 9.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim küçüklüğümden beri doktor olmayı çok istiyorum çocuk gelişimi bölümünü seçicem ders çalışmaya ne zaman başlamalıyım.

 105. merhaba hocam ben meslek lisesi metal bölümündeydim hep bölüm dersi gördüğümüz için açık liseye geçtim ve ygs ye hazırlanıyorum sizce doğru bir kararmı lütfen cevap verirmisiniz

  • Merhabalar Hüseyin, doğru veya yanlış demek bu noktadan sonra gereksiz olur. Eğer bir karar verdiysen keşkeler ile boğuşmadan yoluna bakmak sana çok daha fazla moral ve fayda sağlar. Bu sebeple artık hedefin için ders çalışmaya başla. İyi veya kötü yaptığını çok umursama. Kolay gelsin.

 106. merhaba 11.sınıf anadolu meslek öğrencisyim ve polis olmak istiyorum hangi konulara nelere çalışacağım hakkında bir fikrim yok yardımcı olur musunuz ?

  • Merhabalar Kerem, bildiğin üzere YGS ile polis olabiliyorsun.Bu sebeple YGS sürecinde her hangi bir puan türünden yüksek alman polislik sınavlarına girmene yeterli. Bu yüzden Türkçe, Sosyal Bilgiler ile Matematik çalışmak sana fayda sağlayacaktır. Fakat daha detaylı bilgiyi okulunda ki rehberlik hocandan alman çok daha faydalı olacaktır. Kolay gelsin.

 107. Hocam merhaba. Ben Sağlık Meslek Lisesi 3.sınıfım. Bildiğiniz üzere meslek liselerinde yürütülen eğitim fazlaca yetersiz. Bunun için ayrıca dersaneye gidiyorum. Hedefim 4 yıllık üniversite.Ancak okuldaki dersler yüzünden pek fazla ileriye gidemiyorum. 11.sınıf olmama rağmen okulda gördüğümüz seçmeli dersler olan Fizik, Matematik, Kimya çok yüzeysel anlatılıyor bu yüzden yararı yok. Ayrıca temelim sağlam değil. Dersanede de YGS görüyoruz ama üzerine ekleyemiyorum. Meslek liselerinde ki hocalar genellikle üniversiteyi ‘hayal’ olarak gördükleri için yardım alamıyorum. Nerden, nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Hocam size soracağım soru; 11.sınıfın müfredatında ki Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin konularını bitirmeye mi çalışmalıyım ya da ilk YGS’yi halledip LYS’ye yönelsem çok mu zaman kaybı olur ? Seneye staj olacağı için bu durumda ne yapmam gerekiyor ? Lütfen, yardımlarınız bekliyorum.

  • Merhaba Zeynep, bu durumda mantıklı olan tabi ki öncelikle ilk adım olan YGS için temelini oluşturmak daha sonrasında ise diğer derslere vakit ayırmak ayrıca staj sürecin ile ilgili de belli başlı kararları şimdiden alman gerekiyor. Eğer üniversite hayatında sağlıkla ilgili bir bölüm okuyacaksan stajın faydası muhakkak olacaktır fakat farklı bir alana yönelme kararı verdiysen staj sadece genel kültür oluşturacaktır bu sebeple stajı naylon diye tabir edilen şekilde yapmanı tavsiye ederiz. Ayrıca bu durum hakkında daha uzun konuşmak istersen sosyal medya hesaplarımız üzerinden veya telefon ile bize ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 108. Hocam merhaba ben 11.sinifa gidiyorum ve pazarlama bolumu lkuyorum gecis hakki kalkti ve benim matematigim zaten yok gibiydi ve bu senede matematik dersi yoktu tamamen bitti ygs sinavina okul puani eklenmeyekmi acaba ben yine kendi bolumumu okumak istiyorum ne yapmam gerektiginide bilmiyorum ailem temel liseye vermek istiyor ama ben faydasinin olmayacagini düşünüyorum dersanayede haftaici saatlerim kesinlikle uymuyor naylon staj da olmuyor cunku okul stajimi ayarladi lutfen tavsiyelerinizi bekliyorum tesekkurler

  • Merhaba Şenay, her şeyden önce kolay gelsin. Eğer gerçekten gelecek için üniversite kaygın varsa şuan için önünde ki en mantıklı iki yoldan biri temel liseye geçiş yapmak diğeri de mezuna kalmak. Bunlar arasında düşünmek senin için daha iyi olacaktır. Fakat olumsuz düşünceler ile ben yapamayacağım, vaktim yok gibi bahaneler üretmenin ne sana nede çevrendeki kişilere katkısı hiç olmayacaktır. Bu yüzden elindeki şartları fazlası ile zorlaman gerekiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 109. Merhaba hocam, ben 9. Sınıfa gidiyorum. Seneye büyük ihtimalle bilgisayar bölümüne gideceğim. Meslek liseliler MF, TM ve TS seçme gibi şansları var mı? Üniversitede gazetecilik okumak için neler yapmalıyım?

  • Merhabalar Mehmet, meslek lisesi öğrencileri maalesef böyle bir seçim yapmıyor. Eğer imkanın var ise düz liseye (Anadolu) geçiş yapmanı tavsiye ederiz. Fakat bunun dışında okulda devam edeceksen de tavsiyemiz 10. sınıftan hatta mümkünse 9. sınıftan hafif hafif ders çalışmaya başla. Olmayacak bir durum yok, hakkında hayırlısının olması dileği ile istediğin zaman soru sorabilirsin. Kolay gelsin.

 110. Merhaba hocam ben meslek lisesi 10.sinif kimya bolumu ogrencisiyim.Liseden mevzun olduktan sonra eger universite guzel bi puan elde edersem hemsirelik okumayabilir miyim eger cevaplarsaniz cok sevinirim. :)

 111. Merhaba ben 11e geçtim meslek lisesi ogrencisiyim bizim bölüm geçen sene seçildi 1sene meslek dersi gördüm yani peki ben simdi Anadolu lisesine geçiş yapabilirmiyim

 112. Merhaba.. Ben 33 yaşında ticaret lisesi mezunuyum Bende bir zamanlar aöf öğrencisiydim fakat yarıda kaldı ve tamamlayamadım. Şimdi ise sınavsız geçis hakkımız yok malesef :( istemediğim bölümde okudum istemediğim işlerde çalıştım hep sevmeyerek istemeyerek.. hala içimde okuyabilirim yapabilirin isteği var ama araya giren yıllar derslerden çok uzak kalışım YGS ler LYS ler açıkçası beni hep geri itiyor.. kafamda bolca soru işareti

 113. s.a hocam ben de batman eml de okuyorum bu yıl 12 ye gececeğim fakat kafam karışik yani nerden başlayacağimı tam olarak bilemiyorum babamda beni dershaneye yollamak istiyor sizden bir fikir almak istiyorum

 114. merhaba hocam ben çocuk gelişimi bölümü okuyorum bu yaz 11 sınfa geçtim ve son sınıfta 3 gün staj yapacağım için ygsye şimididen çalışmak istiyorum o yüzden eşit ağırlıktan sınava gireceğim için bu yaz coğrafya ve tarih ygs kitapları aldım konu anlatımlı yanı sıra kitapta okuyorum sizce yaralı olurmu yanı sıra ders ekliyimi tavsiye verirmisiniz

  • Merhaba Rabia, yazın YGS çalışmalarına başlamak yapabileceğin en doğru şey fakat kaç derse çalışman gerektiğini yada hangi kaynakları seçmen gerektiğine kendi durumuna göre karar vermen gerekli. Daha detaylı konuşmak istersen sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 115. S.a hocam elektrik elektronik bölümü okuyorum lys girdim kazanamadim tercih hakkim y-ygs 1 ,2ve 5 ten geldi.2ve 5 ten bölüm secebilirmiyim elektrik 2 yıllık geliyor ek puanla beraber 2ve 5 acil yardım edin hocam

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here