YGS Nedir ? YGS Hakkında Detaylı Bilgi

6
7081

YGS Nedir?

Üniversiteye girmek için gerekli olan aşamaların ilkine YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı denir. YGS 4 temel bölümden oluşur ve üniversite maratonunda ter döken her aday bu bölümlerden sorumludur. Bu bölümler Türkçe, temel matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimleri olmak üzere dörde ayrılır. Ayrıca her test türünün kombinlendiği 6 farklı puan türü ve toplam 160 soru bulunmakta. Adaylara 160 soru için 160 dakika yani tam 2 saat 40 dakika süre verilir. Buradaki kilit nokta soru başına düşen sürenin 1 dakika olması. Dolayısıyla hız, en önemli eleyicilerden biri olacak.

YGS uygulamaya 2010 yılında getirilmiştir. Böylece üniversiteye giriş aşamalı hale gelmiştir. Daha önce ÖSS ile üniversitelere giriş yapılıyordu. YGS’de 6 tane puan türü olması 6 tane YGS olduğu anlamına gelmiyor. Siz 1 tane YGS’ye giriyorsunuz ve her dersten yaptığınız net sayısı ile farklı puan türlerinden puanlarınız hesaplanıyor. Sınavda yapılan yanlış sorular maalesef doğruları da etkiliyor. Yaptığınız 4 yanlış soru, 1 doğrunuzu götürüyor ve yaptığınız net buna göre hesaplanıyor.

YGS Barajları

YGS’nin en önemli olaylarından biride 2 adet barajının olması. Bunlardan ilki 150 puan barajı, ikincisi 180 puan barajı. -150 puan barajı 2015 yılının sonuna kadar 140 puandı fakat YÖK aldığı bir kararla bu barajı 150’ye yükseltti.- YGS’ye girip 6 tane puan türünün herhangi birinden 150 puan ve üzeri puan aldığınız zaman üniversitelerin iki yıllık eğitim veren ön lisans bölümlerine ve açık öğretim bölümlerine giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca 150 puan barajını geçen adaylar üniversitelerin özel yetenek gerektiren bölümlerinde gerçekleştirilen özel yetenek sınavlarına da girmeye hak kazanıyor. Kaba bir hesaplama ile YGS’de 150 puan barajını geçebilmek için 4 testin her birinden en az 5’er net çıkartıp toplam 20 net yapılması gerekmekte.

İkinci aşama olan -hatta belki de en önemli aşama olan- 180 barajını geçen adaylar ise üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerine girmek için gerekli olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Yine kaba bir hesapla her testten 8 net olmak üzere toplam 32 net ile 180 barajını geçebilir ve LYS’ye girmeye hak kazanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : LYS Nedir? LYS Hakkında Merak Edilenler

-Not: YGS ile girilen bazı 4 yıllık lisans bölümleri de bulunmaktadır. –

temeli-olmyanlar-ygs-ve-lysye-nasil-calismali

YGS’de Puan Türleri

Öncelikle hangi testte hangi dersten kaç soru var ondan bahsedelim. YGS’de 4 bölüm olduğunu söylemiştik fakat 4 test içinde toplam 10 farklı dersten sorular çözmeniz gerekte. Bu dersleri soru sayıları ile birlikte şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkçe Testi: 40
  1. Türkçe dersi soru sayısı: 40
 • Temel Matematik Testi: 40
  1. Matematik dersi soru sayısı: 28
  2. Geometri dersi soru sayısı: 12
 • Sosyal Bilimler Testi: 40
  1. Tarih dersi soru sayısı: 15
  2. Coğrafya dersi soru sayısı: 12
  3. Felsefe dersi soru sayısı: 8
  4. DKAB dersi soru sayısı: 5
 • Fen Bilimleri Testi: 40
  1. Fizik dersi soru sayısı: 14
  2. Kimya dersi soru sayısı: 13
  3. Biyoloji dersi soru sayısı: 13

YGS’de 6 puan türü var demiştik. Bunlar YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4 YGS-5, YGS-6’dır.

 • YGS-1 ve YGS-2 sayısal ağırlıklı,
 • YGS-3 ve YGS-3 sözel ağırlıklı,
 • YGS-5 ve YGS-6 ise eşit ağırlıklıdır.

Her dersin puan türlerine etkileri farklıdır. Bu puan türlerini ve hangi dersin puan türlerini ne ne kadar etkilediğini bir tablo ile açıklayalım:

Fen dersinin etkilerini görmek için tablo satırına tıklayın.

Puan TürüTürkçeMatematikSosyal Fen
YGS -1 %20%40

%10

%30

YGS - 2%20%30

%10

%40
YGS - 3%40%20

%30

%10
YGS - 4%30%20

%40

%10
YGS - 5%37%33

%20

%10
YGS - 6%33%37

%10

%20

YGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YGS orta öğretim mezunlarının girebildikleri bir sınavdır. Orta öğretimden ne zaman mezun olunduğu önemli değildir. Sınava girişte de bir sınırlandırma yoktur. YGS her sene düzenlenir ve her sene YGS’ye girebilirsiniz.

YGS’de barajı geçmeniz 6 puan türünden her hangi birinden baraj puanını almanız halinde olur. Hangi puan türü olduğu önemli değildir. -Örneğin bir sayısal öğrencisi LYS’nin sayısal sınavlarına girecekse, YGS’nin sözel veya eşit ağırlık puan türlerinden de barajı geçmesi yeterli olacaktır.-

YGS’ye başvurular ÖSYM’nin internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Sınavla ilgili tüm duyurular, sınav ücreti, tarihi ve saati yine ÖSYM’nin internet sitesinden bildirilmektedir. Sınav sonuçları da yine aynı şekilde ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulmaktadır. Aynı şekilde sosyal ağlardan duyuruları en kısa sürede almak için Meslek Hocam’ı takip edebilirsiniz. Sınava giriş için yanınızda sadece nüfus cüzdanınız sınav giriş belgenizi getirmelisiniz. Bunun dışında içeriye sadece kağıdı olmayan bir şişe su sokabilirsiniz. Gerekli kalem, silgi, kalemtıraş, mendil ve 3 adet şekeri ÖSYM temin etmektedir. (Naneli şekerden uzak durun :) )

Son olarak YGS’den aldığınız puanlar o sene için geçerlidir. Bir sonraki sene için tekrar sınava girmelisiniz. Ayrıca YGS adına çalışma yöntemleri, sınav stratejileri hakkında yazdığımız yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdiden YGS’ye girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz…

6 Yorum

 1. Yggs sınavının tam konusu nedir mesela felsenin içindeki dersler nelerdir orn psikoloji turkcenin içindeki ve diğerlerin içindeki dersler nelerdir

 2. Merhaba hocam ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim seneye ygs ye girip puanı tutturup polis akademisine girme istiyorum lys sınavına girmiyecem sorum ise ben sayısalım fakat mat türkçe sosyal çözmek istiyorum fen çözmeyecem bu olurmu???

  • Merhabalar Eren, eğer diğer dersleri çözerek yeterli puanı alabilirim diyorsan çözmene gerek yok fakat çözmenin faydası çok olacaktır bunu unutma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here