Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Yasin Türkday Röportajı

8
14807

1-) Merhaba, Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü hakkında sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar. Ben Yasin Türkday. 1995, Trabzon doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Trabzon’da tamamladım. Yomra Anadolu Lisesi’nde eğitimime devam ederken öğretmen olmaya çoktan karar vermiştim. Nitekim, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Özel Eğitim Bölümü, Zihin Engelliler Öğretmenliği programına yerleştim. Şu an son sınıf öğrencisiyim.

Kitap okumak, akvaryum balıkları beslemek ve bir şeyler karalamak başlıca hobilerim. Yazdığım yazıları www.edebiruh.tumblr.com blogumda paylaşmaktayım.

2-) Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü ülkemizde ki birçok mesleğe göre daha zor ve sorumluluk gerektiren bir meslek olarak gösteriliyor. Peki, sizin bu bölümü seçmenizde ki nedenler nelerdi?

Karakteristik özelliklerimden kaynaklı diyebilirim. Ben, çocuklar ile vakit geçirmekten oldukça mutluluk duyan biriyim. Bundan dolayı aklımda hep öğretmen olmak vardı. Zihin Engelliler Öğretmenliği için herkes ataması kolay, maaşı iyi meslek gözüyle bakıyor. Elbette ki bunlar bir bölümü seçerken çok önemli kriterler. Ama sizin de dediğiniz gibi, diğer meslek gruplarına göre çok daha zor, sabır ve özveri gerektiren bir meslek. Eğer ki bu mesleği severek yapamayacaksanız, ileride kazanacağınız para sizi mutlu edemeyebilir. Ben, o çocuklarla vakit geçirmek ve onların hayatına dokunabilmek için bu mesleği seçtim.

3-) Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü hakkında birçok çok kişi kulaktan dolma bilgilere sahip. Bu yüzden bize bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Özel Eğitim Bölümü; Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği olarak 4 ana bilim dalına ayrılıyor. Ama son yapılan düzenleme ile Yüksek Öğretim Kurumu’nun bu 4 bölümü Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında topladığını duydum. Ayrıca YGS-4 puan türünden, TS-1 puan türüne taşınmış. Yani bu bölümü seçmek isteyen arkadaşlarımız, TS-1 puan türüne yönelik çalışmalar yürütmeli.

Genel olarak zihinsel, işitsel, görsel, bedensel engelleri olan öğrencilerle çalışmaktayız. Diğer öğretmenliklerden farkımız, normal eğitim tekniklerinin yanı sıra, özel eğitim yöntemleri de kullanarak öğrencilerin gösterebilecekleri en iyi performansı yakalamak. Eskiden bu çocukları evlere kapattıkları için bu alanda da öğretmene pek ihtiyaç duyulmuyordu. Ama günümüzde bilinçli aileler, çocuklarının özel eğitim ile birlikte çok daha yüksek yaşam standartlarına sahip olacaklarının farkında olduklarından bu çocuklar tanımlanıp okullara geliyorlar. Bu sebepten, özel eğitim alanı en çok öğretmen ihtiyacı duyulan alanlardan bir tanesi.   

4-) Üniversite hayatında hemen hemen herkesin zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki, sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisiydi?

Açıkçası bizim bölümümüzde öğrenciyi üst düzey zorlayacak dersler olduğunu düşünmüyorum. Ama benim en çok zorlandığım ders, Ölçme ve Değerlendirme olmuştu, sözel puanla üniversiteye yerleşen bir öğrenci olarak, matematik içerikli bu dersten zorlanmak hakkımdı biraz :)

ozel-egitim-bolumu-yasin-turkday-roportaji

5-) Ülkemizde ki eğitim-öğretim durumu birçok kişi tarafından sık sık eleştiriliyor. Peki, sizce Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine verilen eğitimde ne gibi eksiklikler bulunuyor?

İlk iki sınıfta tamamen teorik dersler var. Bence zaman zaman, zihin engelli öğrencilerle bir araya gelip, bu mesleğin zorluklarını ve güzelliklerini erkenden görmemiz sağlanabilir. Bu sayede sadece atama ve maaş odaklı olarak bu bölümü seçen arkadaşlar da, bu bölümün gerçeklerini erkenden görme fırsatı yakalarlar.

6-) Her bölümün ister istemez kişilerde aradığı belli başlı özellikler bulunuyor. Bu yüzden sizce Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okumak isteyen birinde sizce ne gibi özellikler bulunmalı?

Öncelikle sabırlı ve anlayışlı olmalı. Normal okullara devam eden çocuklara 1 günde öğretilebilen bir şeyi, bizler bazen özel çocuklarımıza haftalarca, hatta aylarca öğretmek için çabalayabiliriz. Buna hazırlıklı olmalı. Ayrıca özel çocuklarla çalışma isteğinin yüksek olması gerekli. Bu meslek gerçekten severek yapıldığında, manevi olarak çok yüksek derecede tatmin ediyor. Özellikle bu sene staja gittiğimde fark ettim ki, onlar öğrendikçe mutlu oluyorlar, bizler de öğrettikçe öğretesimiz geliyor.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

8 Yorum

  1. kendisine nasıl ulaşabilirim acaba? tumblrdan yazdım fakat hala geri dönmedi yardımcı olursanız sevinirim cok faydalı bir site :)

  2. Meraba bir sorum olcakti ozel egitim ogretmenliginin alt dallarini ne zaman seciyoruz yani isitme engelli zihinsel engelli falan universiteyi tercih ederken mi?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here