Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Merve Çelik Röportajı

0
1967

1-) Merhaba Merve, Gazetecilik bölümü hakkında sorulara geçmeden önce bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Merhaba, Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Ayrıca daha önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde önlisans okudum. Yani KTÜ’ye DGS ile geldim. Genel olarak belgesel fotoğrafçılığı ve grafik tasarımla ilgileniyorum.

2-)Gazetecilik bölümü hakkında az çok herkesin aklına bir şeyler geliyor. Fakat işimiz kulaktan dolma bilgiler olmadığı için işin doğrusunu senden öğrenmek isteriz. Gazetecilik bölümü nedir, neler öğrenir gibi bilgilerle bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Gazetecilik bölümü, olayın haberin kaynağından başlayarak baskıve yayın aşamasına kadarkadar geldiği süreçteki tüm bilgi ve becerilerin anlatıldığı bölümdür. Bu bölümde temel gazetecilik, anayasa hukuku, kitle iletişim kuramları, sosyoloji, sosyal psikoloji, kamuoyu ve medya, Ajans haberciği, basın fotoğrafçılığı, web tasarımı, sayfa tasarımı ve mizanpaj, masaüstü yayıncılık, araştırmacı gazetecilik, medya analizi ve sayamadığım birçok alanda dersler verilir. Gazetecilk bölümü alanındaki eğitim, saydığım derslerden de anlaşılacağı gibi geniş kapsamlıdır.

3-) Gazetecilik maalesef günümüzde mühendislikler kadar rövanşta olan bir meslek değil. Peki, senin bu bölümü tercih etmende özel bir sebep var mıydı? Ayrıca verdiğin karardan hiç pişmanlık duyduğun oldu mu?

Türkiye’ de bildiğim kadarıyla 22 üniversitede bu bölüm var. Ülke için gereğinden fazla öğrencisi var yani. Gazetecilik mesleğine karşı sadece bir ön yargı var. Özellikle ülkemizdeki gazetecilerin yaşadıkları zor çalışma koşulları insanları bu bölümden uzaklaştırabiliyor. Bu mesleği yapacak kişi birçok şeyi göz önüne almak zorunda. Bir kere gazetecinin çalışma saatleri belli değil. Her an telefonun çalar ve habere gitmen gerekebilir. Lakin bu mesleğin en önemli amacı; olayı araştırıp güvenilir kaynaklardan öğrendikten sonra kamu yararına doğru bilgiyi ulaştırmaktır. Medya o kadar güçlüdür ki, yasama yürütme ve yargıdan sonra gelen 4. güç niteliğindedir. Lakin medya ne kadar güçlü olsa da diğer güçler medyayı kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilmektedirler. Bu bağlamda gazeteci eğer gerçekten kamu yararına iş yapacaksa bazı şeyleri göze almalıdır. Gazeteciğin bu zor çalışma koşullarına rağmen bu bölümü isteyerek seçtim ve okuduğuma pişman olmadım. Bu bölümü tercih etmemdeki en büyük amaç gerçekleri aktarabilmek.

4-) Herkes araştırdığı mesleğin çalışma alanlarını merak ediyor. Peki, bize biraz gazetecilik bölümü mezunlarının çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misin?

Bu bölümden mezun olan kişi; haberci, basın fotoğrafçısı, sayfa sekreteri, redaktör, köşe yazarı, editör olabilir. Çalışma alanları dergi, gazeteler ve televizyon kanalları gibi özel alanlar. Ayrıca gazetecilik mezunu olduğunuzda aynı zamanda iletişim fakültesinden de mezun olduğunuz için iletişim ile alakalı farklı alanlarda da çalışma imkanınız var. Bu radyo, sinema ve reklamcılık gibi. “Özel alanlarda çalışmak istemiyorum.” diyenler için TRT’de de çalışma imkanı var.

5-) Son sınıf öğrencisi olarak okul sonrasını da çoktan düşünmeye başlamışsındır. Bize biraz gelecekte ki planlarından bahsedebilir misin?

Son sınıfa gelene kadarki düşüncem bir gazetede haber merkezinde çalışmaktı. Fakat son sınıfta, web tasarımı, masaüstü yayıncılık gibi derslerde İndesign, İllustrator, Adobe Photoshop’u öğrendikten sonra sayfa sekreterliği daha severek yapabileceğim bir iş gibi geldi. Mezun olunca bu alanda yoğunlaşacağım.

 

6-) Herkesin okul döneminde zorlandığı belli başlı dersler vardır. Peki, sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Medya analizi dersi en zorlandığım dersti. Medya analizi, medya metinlerinin kod açılımını yaparak metnin aslında ne söylemek istediğinin analizini yapmakla alakalı. Zor olan kısım ise şuydu: Hoca bir konu seçmemizi ve bu konunun örnek olarak seçtiğimiz gazetelerde nasıl işlendiğini analiz etmekti. Bunun için seçtiğim dört gazeteyi bir hafta boyunca takip edip analizini yapmıştım. Analizi belli bir kuram çerçevesinde yapıp, frekanslarını bulmam gerekiyordu. Aslında eğlenceliydi ama baya kafa patlamak gerektiren bir işti.

7-) Üniversitede aldığı eğitim hakkında herkesin ister istemez bazı eleştirileri oluyor. Peki, sizin Gazetecilik bölümünde aldığınız eğitim süresi boyunca eleştirdiğiniz kısımlar neler oldu?

Gazetecilik bölümü üniversitemizde yeni açıldı. Ben ilk mezunlarından olacağım. Yeni bölüm olduğu için tabii bazı eksiklikleri oluyor. İlk öğrencileri olarak biz bazı şeylerden tam olarak yararlanamadık. Bilgilerimiz genel olarak teoride kaldı. Fakat alt sınıflar daha şanslı. Bir uygulama gazeteleri çıkacak ve pratik yapabilecekler.

8-) Her bölümün aslında öğrencilerden de beklediği belli başlı özellikler var. Peki, sizce Gazetecilik bölümünde okuyan birinde hangi özellikler olmalı?

Bu bölümde okuyan biri meraklı, cesaretli, araştırmacı, eleştirebilen, korkusuz, olaylara geniş çerçeveden bakabilen, yaratıcı,  gerektiğinde habere ulaşabilmek için zor şartlar altında çalışmayı göz önüne alabilen biri olmalı.

9-) Tecrübeleriniz doğrultusunda gelecekte bu bölümde okuyacak kişilere tavsiyeleriniz neler?

Çok okusunlar. Ellerine geçen her şeyi okusunlar ve çok yazsınlar. Bu onların kalemlerini güçlendirirken aynı zamanda da düşüncelerini de geliştirir.

10-) Trabzon’da öğrenim hayatına devam ediyorsun. Peki, Trabzon’da öğrenci olmanın artı ve eksi yönleri neler?

Trabzon coğrafi konum olarak çok güzel bir yerde. Burada öğrenciler bir aktivite yapmak istiyorsa Uzungöl’de kamp yaparlar, bisiklet kiralayıp gezerler, yamaç paraşütü yaparlar, yazın yüzmeye giderler. Ayrıca Trabzon’un çevresindeki şehirlere de ulaşım kolay olduğu için oralar da gezilebilir. Bunun dışında buraya gelen öğrenciler ilk hafta okulu bırakmayı düşünürler. Trabzon’un yağmurlu olması ve yokuşu öğrenci için bir eksidir. Ama zamanla alışılıyor ve hatta özleniyor da. Trabzon’un öğrenci için en büyük eksisi her şeyin pahalı olması. Hiçbir şey yapmadan bir anda paranız bitebilir.

11-)  Karedeniz Teknik Üniversitesin’de okuduğun süre boyunca hem eğitim kalitesi hem de sosyal imkanlar bakımından üniversiteden memnun kaldın mı? 

  1. soruda da belirttiğim gibi gazetecilik yeni açılan bir bölüm olduğu için eğitim anlamında hep teoride kaldık. Fakat alttan gelen sınıflar eğitim durumundan daha memnunlar. Sosyal imkanlar büyük şehirlere kıyasla daha az tabii. Burada ulaşım zor olduğu için bir yere kolayca gidip gezemiyorsunuz.

12-) Tüm cevapların için teşekkürler. Son olarak tecrübelerin doğrultusunda okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim. Sitenin, bölüm tercih edecekler için yararlı olacağını düşünüyorum. Cevaplarım merak edenler için umarım yeterli olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here