Yemek ve Sınav – Sınav için Yemeğin önemi

0
162
Yemek ve Sınav

Öğrenciyken özellikle sınav öğrencisiyken yemek yeme alışkanlıklarımızı bozma eğilimi gösteririz. ‘Sınav haftası’ ya aşırı stresten ‘çok yeme’ ya da tam tersi ‘az yeme’ gibi eğilimler gösterebiliriz. Kimilerimiz ise ders çalışırken dahi yemek yemek ister bu yazımızda bundan bahsedeceğim. Yemek ve sınav birbiriyle oldukça alakalı olan iki konudur.

Yemek yemek neden önemli?

Vücudu bir telefon olarak düşünürsek yediğimiz yemeklerde bataryamız olur herhalde. Şarj seviyesi azaldıkça bazı uygulamaları kullanılamaz hale gelecek ve uyarılar başlayacak, vücudumuzda da aynı şekilde acıktıkça beynimiz midemize sinyaller göndererek açlık hissi uyandıracaktır. Yemek yememizin en önemli sebebiyse kandaki şekerdir. Şeker oranı ne kadar düşerse yemek yeme isteği o kadar artar. Uzun süreli açlıklar ise yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi sorunları beraberinde getirir.

Düzgün çalışmak istiyorsak kahvaltı şart!

Kahvaltı metabolizmamızı çalıştırır, kan şekerimizi yükseltir ve öğlen yemeğinde fazla ve hızlıca alınabilecek yiyeceklere gitmememizi sağlar. Ayrıca iyi yapılmış kahvaltı başarıyı arttırır.

Öğle yemeğini atlamayın.

Okulda ya da çalıştığınız yerden daha uzun süre çıkmayacağınızın bilincine varın. Öğle yemeği sizi tekrar kendinize getirir, fiziksel ve zihinsel performansınızı arttırır, öğleden sonraki halsizliği ve daha önemlisi yorgunluğu atmanızı sağlar.

Akşam yemeğini çok yemeyin!

Akşam yemeği bedenin sabaha kadarki enerjisidir. Bolca ekmek, gazlı içeceklerden kaçının çünkü her ne kadar sabaha kadar olan enerji buradan sağlansa da çok fazla bir enerjiden bahsedilmemektedir. Özellikle sebze ağırlıklı bir akşam yemeği idealdir. Eğer açlık oluyorsa meyveyle geçiştirebilirsiniz.

Sınava hazırlanan öğrenciler çoğunlukla sınav dönemi kilo alır.

Aşırı hareketsizlik ve hızlı yemek yiyip ders çalışma düşüncesinden öğrenciler sınav dönemi kilo alırlar ancak bu sınava olumsuz olarak yansır. Yalnızca ani alınan kiloların fiziksel etkisi değil zihinsel etkisi de görülür. Tabi ki çikolata da yiyeceksiniz kızartmada ancak bunların dozunu belirlemekte fayda var.

Yemek ve Sınav Dersine Çalışmanın İlişkisi

Derse olan ilginizi azalacağından dersiniz verimsizleşir ayrıca yemeğe olan ilginizde azalacağından ne kadar yediğinizi fark etmez ve yediğiniz yemeğin miktarı her geçen gün artar. Yemek yemeden ders çalışamıyorum diyenlere burada bir uyarı yapmakta fayda var. ÖSYM’nin size vereceği tüm yemek 3 tane şekerden oluşmaktadır. Bu alışkanlığınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here