Sınav Stresi ile Başa Çıkmanın Yolları

0
314
sınav stresi ile başa çıkmanın yolları

Sınav esnasında çok aşırı heyecanlanıp çok iyi çalışmış olsanız bile sınav heyecanı yüzünden unutuyorsanız, midenizde gerilme ve kasılma ya da herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız, bir önceki gece uyuyamadıysanız, zihninizin donduğunu hissediyorsanız sınav kaygısı yaşıyorsunuz demektir. Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler sınavda soruları fazlaca analiz edip inceledikleri için cevabı çok basit olan soruları bile kaçırabiliyorlar. Dikkatsizlik ve heyecan yüzünden oldukça çok hata yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için sınav stresi ile başa çıkmanın yolları nı derledik. Umarım size faydası olur ve sınava kafanız rahat bir şekilde girersiniz.

Sınavdan Önce ve Sınav Sırasında Yapmanız Gerekenler

Sınavdan önce tam bir şekilde sınava çalışın. Çalışmadığınızı düşündüğünüz ve emin olmadığınız konuların üzerine fazlaca gidin. Eğer bunu yapmazsanız sınav sırasında çalışmadığınız soru olduğunu görünce heyecanlanır ve basit soruları kaçırabilirsiniz.

Sınavdan önceki gece iyi uyuyun. Bir çok öğrenci uykuyu vakit kaybı olarak görür ve genel olarak uyumayı ertelerler. Ancak siz bu hataya düşmeyin sınava dinç ve sağlıklı bir kafayla gitmek çok faydalıdır. Eğer uykunuzu ertelerseniz bir önceki gece çalıştığınız tüm her şey birbirine karışabilir ve çok fazla hata yapabilirsiniz. En kötüsü ise sınav sırasında uyuyabilirsiniz.

Sınav Yeri Ziyareti

Sınav yerine mutlaka sınavdan önce gidin. Sınava girmeden önce bir hazırlık yapın. Bu son bir tekrar olabilir, kendinizi rahatlatmak için derin derin nefes alıp vermeniz olabilir. Sınava asla acele içinde girmeyin. Çünkü kafanızı toplamanız uzun süreceğinden sınava giren diğer öğrencilerden daha geç kafanızı toplayabilirsiniz.

Sınav sırasında oturuşunuzu, duruşunuzu zaman zaman değiştirin. Özellikle uzun süren sınavlarda kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Sınav sırasında pozisyon değiştirmek sizi oldukça rahatlatacaktır.

Sınavda çok heyecanlanıp bir soruyu çözemezseniz o soruyu hemen geçin. Soruya bildiğiniz soruları bitirdiğiniz zaman geri dönebilirsiniz. O soru üzerinde fazla uğraşmak motivasyonunuzu düşürür ve çok efor sarf etmenize neden olur. Ancak bildiğiniz soruları çözdüğünüzde motivasyonunuz yükselebilir ve kendinize olan öz güveniniz artar. Bu nedenle soruyu normalden daha kısa sürede çözebilirsiniz. Sınav Stresi ile Başa Çıkmanın Yolları rehber konumuzda size aktaracaklarımız bu kadardı bir başka rehber yazımızda görüşmek dileği ile.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here