Öğrenciler İçin 5 Para Kazanma Yöntemi #1

3
35330

Üniversite hayatı için yıllarca hayal kurduk, ilk sene yurt ikinci sene ev dedik, gece kulüplerinden kafelere kadar gittiğimiz her yeri fethetmeye hazırlandık. Sonra ne oldu ? Cepte 5 TL para ile günlerce nasıl geçinileceğini öğrendik, doğal gaz pahalı acaba kettle’da makarna nasıl olur diye düşündük. Ütüye ne gerek yatağın altı var dedik. Kısacası hayaller Paris gerçekler Eminönü olunca Napolyon amcanın da dediği gibi ” Para Para Para” diye iş peşine düştük. Biz de aynı dertten muzdarip olunca hem kendimize hemde size biraz araştırma ve beyin fırtınası sonucu birkaç alternatif iş bulduk.

1-) Kredi Kartınız Var Mıydı?

Bankaların en sevdiği tip bana kalırsa öğrenci tipi çünkü öğrenciye kredi kartı da versen banka kartı da versen paranın kendi cebinden çıkmayacağını düşünür. Şimdi alayım zaten ay sonunda para olacak diye diye tüm gelirini kredi kartına bağlar yada banka kartından kullanınca çok para harcadım ben ya diye düşünmez. Bunun farkında olan bankalarda en çok öğrencilere bel bağlıyor. Bu yüzden yapmanız gereken çok basit kısa bir araştırma sonrası hangi bankaların part-time öğrenci çalıştırdıklarını öğrenin ve ardından etrafınızda ki kişilere kredi kartı veya banka kartı satarak komisyon alın. Tabi bu durumun avantajlı iki yönü var.
1.’si okulda herkesle muhatap olup hem para kazanacaksın hem de ortam.
2. ‘si insanlarla rahatlıkla konuşabilecek düzeye geleceksin ki bu da oldukça güzel.Yok hacı ben okulda böyle bir iş yapamam diyorsan yazıya devam.

2-) Yazıyorum Ben Ya !

Sen ki 12 yıl Türkçe görmüş onlarca kitabı hatim etmiş ve gazetelerin sadece spor kısmını okumakla yetinmemiş genç. İnternet üzerinde kendi ilgin doğrultusunda yazarlık yapacağın yüzlerce site mevcut. Oturduğun yerden ilgi alanına göre yazarlık yapar hem de kendini geliştirirsin. Bu tarz iş bulmakla uğraşamıyorum diyorsan otur kendi siteni kendin hazırla ve içinden geldiği gibi yaz. Bu durum size anından para kazandırır mı? Tabi ki hayır fakat uzun vadede eğer emek verir ve kendinizi sevdirmeyi başarırsanız mutlaka karşılığını alırsınız. Tabi ilk başlarda biraz cefa çekeceksiniz fakat oldukça zevkli bir çalışma olacaktır sizin için.

ogrenci-evi
Öğrenci Klasiklerinden

3-) Aramıza Katılmak İster Misiniz?

En sevdiğim iş duyurusu cümlesi. Genellikle markalaşmış yerlerde eleman lazım olduğu zaman bu tarz duyuruları mağazalarına asarlar. Ayrıca bu süreci beklemeden internet üzerinden hemen hemen her büyük mağaza iş başvurusu yapabilirsiniz. Peki bu mağazalardan kasıt hangileri ? Örneğin yakınınızdaki Bim, A-101 veya alışveriş merkezlerinde ki Koton, Defacto gibi büyük mağazaların hepsi part-time çalışacak elamana ihtiyaç duyuyor. Özellikle sigorta ve okulunuzdaki çalışma saatlerine göre iş saatlerinizin de ayarlanması bu işi oldukça cazip kılıyor. İster çıkın biraz araştırın isterseniz internet üzerinden aklınıza gelebilecek tüm büyük mağazalara iş ilanı doldurun. Ne demişler isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara.

4-) Bakar Mısınız?

Eğer büyük bir şehirde okuyorsanız işlek mekanlarda mutlaka sizi birileri durdurup belli başlı yardım kuruluşlarının tanıtımları adı altına birkaç dergi veya kitapçık satmaya çalışmıştır. İşte bu iş biraz zor olsada getirisi oldukça fazla. Fakat dediğim gibi genellikle büyük şehirlerde olması biraz sıkıntılı. Olay ise şundan ibaret bir vakıf veya benzeri bir kuruluş ile anlaşıyorsunuz ve onların dergilerini satıyor tanıtımlarını yapıyorsunuz. Bu işin güzel yanı ise çalışma saatiniz yok istediğiniz zaman çalışın ayrıca sattığınız derginin de %50’sini cebinize atın. Güzel anlaşma birde insanlarla ilişkinizi fazlası ile geliştirmenize sebep olacaktır.

5-) Okuldan Çıkmamaya Ne Dersiniz?

Okumak için gelip okula uğramayı unutanlara sesleniyoruz. Okullarınızda da çalışabileceğiniz alanlar mevcut. İlk aklınıza kütüphane veya kantin gelse de aslında bildiğim kadarı ile her okul yarı zamanlı çalışacak öğrenci alıyor. Bunlar için duyurular muhakkak okulunuzda asılır fakat yakın olduğunuz hocalara da sormanızda fayda var. Peki okulda öğrenci ne iş yapacak diyorsanız hemen anlatalım. Okullar da ucuz çalışan peşinde oldukları için bazı durumlarda öğrencilere ihtiyaç duyuyor. Örneğin bilgisayar mühendisliği öğrencisine okulun internet sitesini hazırlatmak gibi yada hocaların bilgisayarları bozulduğunda öğrencilere yaptırmak gibi. Yada edebiyat bölümü öğrencilerine okul dergisinde yazı yazdırmak gibi onlarca farklı alanda belli başlı ücret karşılığında öğrencilerden yardım alıyorlar. Bu durumun maddi faydası okuldan okula değişse de hocaların gözüne girdiğiniz zaman işin manevi faydası bir hayli fazla oluyor.

 

Biz düşündük taşındık, birkaç arkadaşımıza da uygulattık ve bu çalışma alanlarını biz öğrencilere uygun gördük. Eğer siz de paraya ihtiyacım var diyorsanız ve çalışacak iş arıyorsanız umarım bu yazdıklarımız arasından hoşunuza gidecek bir yol bulmuş olursunuz. Ayrıca bunlar dışında yaptığınız işlerde varsa bizimle yorum kısımından paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. paranız varken öğrencilik hayatı kat kat daha keyifli hale geliyor. tasarruf edeceğim diye hiçbir sosyal aktiviteye katılmadan öğrencilik hayatınızı harcamayın. partilere gitmekten çekinmeyin. okul çevresindeki kafelerde, publarda çalışarak, para kazanarak hem kendi bağımsız ekonominizi oluşturmaya başlarsınız hem de daha sağlıklı bir sosyal hayatınız olur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here