Hukuk Fakültesi Öğrencisi Hüseyin Bozkurt Kaplan Röportajı

0
1705

1-) Öncelikle sorularımızı cevaplamayı kabul ettiğiniz için teşekkürler. İlk etapta bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Hüseyin Bozkurt KAPLAN.1993 senesinde doğduğum ve büyüdüğüm şehir Bursa’ya gözlerimi açtım.İlk öğrenimimi Altıparmak Fethi Açançicek İlköğretim okulunda orta öğrenimimi ise Bursa Hürriyet Anadolu Lisesinde tamamladım.Devam etmekte olan  lisans eğitimimi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Girne Amerikan Üniversitesi/Hukuk Fakültesinde sürdürüyorum.

2-) Hukuk fakültesi dediğimiz zaman herkesin aklına avukatlık geliyor. Fakat bu tam anlamı ile bir tanım değil. Bu yüzden bize Hukuk fakültesinden bahsedebilir misiniz?

Aslında bu soruya hukukun kendimce bir tanımını yapıp fakülteyle bağlantısını kurarak cevap verecektim fakat vereceğim cevabı bir türlü kısaltamayıp kendimi sürekli ayrıntıya inme isteği içerisinde gördüm. Bence bu da Hukuk Fakültesi denince akla ne gelmesi gerektiği ve insana ne kattığını sorusuyla alakalı tüm cevaplarını içinde barındırıyor..Hukuk fakültesi bireyi toplumu ve devleti anlamamız, bunların arasındaki ilişkiyi belirlememiz ve düzenin sağlanması için konulması gereken sınırlamaları yapabilmemiz için gereken ayrıntıya ulaşmamızı sağlar.Kısacası Hukuk fakültesi denilince kişinin hakkı olanı savunabilmek hakkını teslim edebilmek ve bu hakların ne olduğunu belirliyebilmek için gereken ayrıntıyı öğrencisine sağlayan kurum olduğu akla gelmelidir.

3-)Hukuk fakültesinde okumanızın özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca kararınızdan şuana kadar pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Hukuk fakültesinde okumamın hiçbir özel sebebi yoktu.Açıkçası çok eğitim sevdalısı ve çalışkan bir öğrenci değilim zaten bunun karşılığını özel bir üniversitede okuyarak almamdan anlamışsınızdır.Tercihlerimi yaparken herhangi bir bölümle ilgili bir isteğimin olmamasından dolayı ailemin isteğiyle toplumca rağbet gören bir mesleği seçtim.Her insanın olduğu gibi benimde bir çok pişmanlıklarım oldu ama herhalde en büyüğü çalışıp devlet üniversitesini kazanmamaktır.

4-) Hemen hemen her bölüm öğrencilerinde belli başlı özellikleri arıyor. Peki sizce Hukuk Fakültesinde okuyacak birinde hangi özellikler olmalı?

Hukuk çok zihinsel uğraş gerektiren bir alan.Hukuk Fakültesinde okuyacak birinin sabırlı ve çalışmaktan yorulmayan bir yapıya sahip olması lazım bir de ”sözel zekaya sahip olup okumayı da çok sevmen lazım” klişesi işte.

kuzey-kibris-turk-cumhuriyeti

5-) 2. soruda da belirttiğimiz gibi halk arasında Hukuk Fakültesi denildiğinde akla avukatlık geliyor. Peki Hukuk Fakültesi mezunları avukatlık dışında hangi alanlarda hangi şartlarda çalışabilir?

Hukuk Fakültesi mezunları neredeyse kamunun idareyle ilgili her alanında görev alabiliyorlar.Vali,kaymakam,idari ve askeri hakim savcı bunlardan belli başlıları.Bunun dışında da avukatlık ve noterlik yapabilmek içinde Hukuk Fakültesi diplomasına sahip olunması gerekiyor.

6-) Kıbrısta okuyorsunuz.Kıbrıs birçok genç tarafından merak edilen bir yer. Peki şuana kadar ki deneyimleriniz doğrultusunda bize Kıbrısta ki yaşamdan bahsedebilir misiniz?

KKTC küçük ve eğlence hayatıyla ön planda olan yazlarını çok sıcak kışlarını ise ılıman geçiren bir Doğu Akdeniz iklimine sahip muhteşem bir denizi ve kumsalları olan tipik bir ada ülkesi. Ne kadar farklı bir ülke gibi gözükse de bizim için sadece sınırları ayrılmış başka bir vatan toprağıdır. Fakat ne kadar da aynı din ve milletten de olsak Türkiye ile aralarında büyük kültürel farklılıkları var.Bunun yanına yaşam pahalılığı eklenince o ne hayallerle gittiğiniz hayat yerini zorluklarıyla boğuşacağınız bir hayata bırakıyor.Baktığınız açıya göre farklı kültürler ve insanlar tanımak,farklı bir sisteme ayak uydurmak, aileden bir ülke kadar uzakta başının çaresine bakabilmek ve hayat tecrübesi kazanmak olarak iyi veya yaşam zorluklarıyla mücadele etmek olarak kötü görebilirsiniz.Bana sorarsanız insan yaşam tecrübesini yaşayacağı topraklar üzerinde kazanmalı :).

7-) Hukuk Fakültelerinde verilen eğitimde de bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Ne kadar gerçekleşiceğine inanmasamda üstünlerin hukukunun yerini hukukun üstünlüğüne bırakmasını sağlardım.
8-) Herkesin üniversite döneminde zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Agah Adak gibi bir hocaya sahip olmaktan dolayı kesinlikle İdare Hukuku elinizden geldiğince denk gelmemeye çalışın.

9-) Geçmişe dönme şansınız olsa yine Hukuk Fakültesinde okumak ister miydiniz? Ayrıca başka bir bölümü tercih etmeniz gerekseydi tercihiniz hangi bölümden yana olurdu?

Biraz zor fakat etki edebileceği alanları düşündüğümde evet geçmişe de dönsem gene seçimim Hukuktan yana olurdu.

10-) Hukuk Fakültesinde birçok gencin hayali. Peki sizin Hukuk Fakültesinde okumak isteyen gençlere veya yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler?

Eğer çalışmamanın sıkıntısını çektikten sonra çalışmak zorunda kalmak istemiyorlarsa çalışmayı bırakmamaları lazım. Kazanmaya çalışırken de kazandıktan sonra da şakaya gelmeyecek ve boşlamayı kaldırmayacak bir bölüm.

huseyin-bozkurt-kaplan

11-) Özel Amerikan Üniversitesinde okuyorsunuz. Peki bu üniversitenin öğrencilerine sunduğu imkanlardan ve eğitim kalitesinden memnun musunuz?

Hukuk diğer bir çok bölüm gibi uluslararası nitelik taşımaz. Kural ve esasları yaşadığı bölgenin ve toplumun özelliklerine ve geçmişine göre belirlenir.Yani evrensel değildir. Türkiye hukukuyla başka bir ülkede mesleğinizi icra edemezsiniz.Bu yüzden okuduğum bölüm sebebiyle Amerikan Üniversitesinde olmanın getirilerini aynı okulda birden çok farklı milletten öğrenciyle etkileşimde olmak dışında pek fazla göremedim.

12-) Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Herkes toplum tarafından rağbet gören bir bölüm ister fakat asıl önemli olan başkalarının ne düşündüğü değil sizin ne hissettiğinizdir bu yüzden sizin yapınıza uygun ve severek yapacağınız bir bölüm seçin bu sizi seçeceğiniz alanda da başarıya götürür. Seçiminizi doğru yapmazsanız umduğunuz kazanç kayıp tercihinizden dolayı kaybedeceklerinizin yerini doldurmayacaktır.

Tavsiye Röportaj : Avukat Macide Kabakçı Röportajı

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here