2016-2017 KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
940

Uzun süredir üniversite öğrencileri tarafından beklenen Kredi Yurtlar Kurumu bursu başvuruları 21 Ekim Çarşamba günü itibari ile başladı. Başvuruların son tarihi ise 4 Kasım 23:59 olarak belirtildi. Peki KYK burs başvurusu nasıl yapılır? Hangi öğrencilere bursta öncelik sağlanacak?  Burs nedir öğrenim kredisi nedir? Kimler Başvura bilir?

Burs Nedir?

Burs yurt içinde veya yurt dışında okuyan başarılı öğrencilere her ay düzenli olarak, geri ödemesiz olarak verilen paradır.

Kredi Nedir?

Bursta olduğu gibi yurt içinde ve yurt dışında okuyan öğrencilere verilen zorunlu hizmet hükümlülüğü bulunmayan destek amaçlı paradır. Bu para yine standart öğrenim süresi boyunca her ay verilir fakat sonrasında iş hayatına başladıktan sonra Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışları doğrultusunda hesaplanarak geri ödenir. Fakat bu ödeme bir anda değil aylık kesimlerle yapılır.

Neler Gerekiyor ?

Yurt başvurusuna oranla daha detaylı bilgileri sorgulayan Kredi Yurtlar Kurumu burs başvurusu için yanınızda veya aklınızda kimlik bilgileriniz (Cilt no, sıra no vb.) , ailenizde çalışan kişinin vergi mükellefiyet durumu, okuyan kardeşleriniz varsa onların TC Kimlik noları, okula girdiğiniz puan türü gibi derinleşmiş bilgilere ihtiyacınız var. Ayrıca milli sporcu, Darüşşafaka liselerinde okumak gibi özel durumlarınız varsa bunun için ek bilgileri bilmeniz gerekiyor. Diğer özel durumları ve gereken belgeleri aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

kyk-burs-basvurusu

Dikkat Edilmesi Gerekenler

DGS Öğrencileri İçin ; İki yıllık bölümü hiç sınıfta kalmadan bitirip ardından DGS ile 4 yıllık bir üniversite geçiş yapan öğrenciler tekrardan burs için başvuru yapmaları gerekmiyor. Sadece burs süresinin uzatılması için öğrenci belgelerini Kredi Yurtlar Kurumuna yollayarak burs nakillerini yaptırabilirler. Böylece yeniden bir burs başvuru yapmalarına gerek kalmıyor.

Herkes İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Gireceğiniz bilgiler detaylıca araştırılacağı için tüm bilgilerinizi doğru doldurunuz.
  • Hatalı yazılan bilgiler ayrıca burs almanızı engeller.
  • Kimliğinizi ile bilgileri güvenlik amaçlı kimliğinize bakarak cevaplayın.
  • Başvuru tarihi bitene kadar bilgilerinizi güncelleye bilirsiniz.

Burs Başvurumuzu Yapalım

Adım 1: Öncelikle buraya tıklayarak burs başvurusu yapacağımız siteye gidelim.

Adım 2: Açılan sayfada ki duyuruları kısaca bir göz gezdirin. Zaten önemli olan kısımlara yazımızda değindik. Ardından En alt kısımda bulunan sözleşmeyi kabul edin.

Adım 3: Yeni açılan sayfada ki tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurun.Ardından alt kısımda ki “SORGULA” butonuna basın.

Adım 4: Burada da istenilen tüm bilgileri dolduruyoruz. Fakat burada biraz daha detay bilgiler soruyor. Örneğin okula giriş puanınız ve puan türünüz yada anne ve babanız çalışıyorsa vergi mükellifiyeti gibi bilgileri bilmeniz gerekiyor.

Adım 5: Tüm bilgilerin ardından başvurunuz tamamlanmış oluyor.Ayrıca başvurunuz sonrasında bu bilgileri düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında başvurunuzun ardından yazıcıdan çıktı alıp başvurunuzu saklayın.

kredi-yurtlar-kurumu

İleride herhangi bir sorun olursa Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) yolladığınız dilekçede mutlaka başvurunuzun çıktısını istiyorlar.

Bu süreden sonra tekrar aileniz ile bilgileriniz kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca merak ettikleriniz yorum kısmından sorabilir ve sonuçlar açıklandığında anında haberdar olmak için meslek hocam facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here