KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir? Bursun Kesildiğini Nasıl Anlarım?

33
27163

Meslek Hocam olarak Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere sunulan yurt hizmetleri, burs/kredi imkanları hakkında birçok yazı hazırladık. Bu yazılar neticesinde en çok maruz kaldığımız soru; Kyk bursu hangi durumlarda kesilir? Bizde bu sorular neticesinde bu yazımızda hangi durumlarda bursun kesileceğini detaylıca anlattık.

1-) KYK Bursu Başarısızlık Durumu

KYK bursu hakkında hemen hemen birçok öğrenci kaç dersten kalınca veya ortalama kaçın altında olursa bursun kesileceğini soruyor. Fakat bu sorunun maalesef net bir cevabı yok.

Bu durumun sebebi ise artık hangi öğrencilerin bursunun kesileceğine Kredi Ve Yurtlar Kurumunun değil üniversitelerin karar veriyor olması. Yani bundan öncesinde öğrencilerin bursunun hangi durumlarda kesileceğine KYK karar verirken artık her üniversite kendisi veriyor.

Bu yüzden eğer kaç dersten kalınca veya ortalamanız kaçın altında olunca bursunuzun kesileceğini merak ediyorsanız en doğru bilgiye üniversitenizin öğrenci işlerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı üniversitelerde burs/kredi kesilme durumunun ortalama ile alakası yok.Yani eğer sınıfta kalsanız dahi bursunuz kesilmiyor.

2-) Yüz Kızartıcı Suçlar İşlemek

Hepinizin bildiği üzere üniversitede ki cezalar lise veya orta okula hiç benzemiyor çünkü nereye giderseniz gidin karşınıza çıkacak olan sicilinizde kara bir leke olarak işliyor. Bu durum yine aynı şekilde KYK bursu aldığınız sürede de maalesef sizin için büyük sorun çünkü eğer okulunuzdan 6 aydan fazla uzaklaştırma alırsanız bursunuz kesinlikle kesiliyor. Ayrıca yine farklı  disiplin suçları bursunuzu riske sokmakta.

3-) Okuldan Ayrılmak Veya Okulun Kapatılması

Eğer okula ara vermek için dondurursanız bursunuz kesilir yada dondurmadan direkt olarak ayrılırsanız yine bursunuz kesilir. Hatta her ne kadar bu madde mantığımız ile pek uyuşmasa da eğer eğitim gördüğünüz üniversite kapatılırsa bursunuz maalesef yine kesilir.

4-) KYK Yurtlarında Alınan Cezalar Burs Durumunu Etkiler Mi?

Yurt hayatında işlediğiniz disiplin suçları sadece bir durumda burs almanıza engel oluyor oda eğer herhangi bir KYK yurdundan süresiz olarak uzaklaştırma alırsanız. Bunun dışında işlediğiniz tüm disiplin suçları burs durumunuza hiçbir şekilde etki etmez.

5-) Üniversite Değiştirmek Burs Durumunu Etkiler Mi?

Birçok öğrenci bir yılın ardından farklı üniversitelere geçiş yapmak istiyor. Fakat bu durumda bursunuzun kesilme ihtimali var. Peki, nasıl?

Eğer geçiş yaptığınız üniversitede bir yıl eğitime ara vermiş veya başarısız olmuşsanız geçiş yaptığınızda bursunuz kesilir.Bunun dışında ki durumlarda ise herhangi bir sorun oluşmaz fakat yinede geçiş yaptığınız zaman eski üniversitenizin geçiş yaptığınızı Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirmesini isteyin yada siz kendiniz bildirin çünkü belli başlı aksaklıklar olabiliyor.

6-) Kesin Karar İle Mahkum Olmak

Birçoğunuzun tahmin edeceği üzere üniversite hayatından herhangi bir sebep ile hapishaneye girerseniz bursunuz kesilecektir.

7-) Sağlık Durumları İle Okula Devam Etmemek

Herhangi bir sağlık sebebi doğrultusunda okulunuzun devamsızlık sınırı aşarsanız maalesef yine bursunuz kesiliyor.

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir ?

Burs kesintisi ihlal ettiğiniz şartlara bağlı olarak değişebilir. Örneğin okuldan uzaklaştırma almak gibi yüz kızartıcı bir suçunuz olursa bursunuz hemen kesilecektir. Fakat okulunuzun belirttiği başarısızlık durumunda olan biriyseniz yeni eğitim-öğretim yılına kadar burs alabilirsiniz.

KYK Bursumun Kesildiğini Nasıl Anlayabilirim?

Kredi Ve Yurtlar Kurumu sözleşme gereği burs verdiği öğrencilerin gerekli şartları sağlayamadığı zaman haber vermeden bursunu krediye dönüştürme hakkına sahip.

Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz durumlardan herhangi birine sahipseniz buraya tıklayarak resmi KYK sitesi üzerinden burs/kredi durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Unutmadan !

Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından sunulan yurt, burs ve kredi durumu hakkında merak ettiğiniz diğer tüm soruların cevabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

33 Yorum

 1. Merhaba ben burs alıyorum. Kartım uzun süre memlekette kalmıştı ulaşamadım kendi imkanlarımla geçinrdim fakat kartımdan uzun süre işlem gözükmedigi iÇin hesabım daki bütün para kesilmiş. Dilekçe yazdım ankaraya sizce biriken param geri yatar mi ve bursum devam eder mi yoksa krediye çevrilir mi

  • Merhabalar Bilge, böyle bir durum ile ilk defa karşılaşıyoruz açıkçası bu sebeple nasıl bir uygulama yapılır bilmiyoruz fakat 444 19 61 nolu numaradan detaylı bilgi alabilirsin. Kolay gelsin.

  • Merhabalar Iraz, eğer siciline etki eden bir uzaklaştırma cezası ise durumu 444 19 61 nolu numara ile konuşman gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. Merhaba, ben su an hazirlik okuyorum. Mayis ayindaki yeterlilik sinavindan basarisiz olup eylul ayindaki muafiyet sinavindan basarili olursam bursum gene de kesilir mi.

  Bursum mayis’ta kesilip eylul’de devam mi eder yoksa muafiyet sinavindan da basarisiz olup kalirsam mi kesilir.

 3. Merhaba, ben zorunlu hazırlıkta okuyorum. Hazırlığı geçememe durumum var. Başka bir üniversitesiye geçiş yapacağım. Acaba devlet bursum kesilir mi?

 4. Merhabalar ben 2 yıllık üniversite okuyorum burs alıyorum üzerimde herhangi bi mal varlığı yok lakin bi motor almak istiyorum üzerime alırsam bursum krediye döner mi? Teşekkür ederim…

  • Merhaba Emirhan, herhangi bir sorun olmayacaktır. Ayrıca soruyu direkt olarak Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sormak istersen 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. Merhaba ben karşılıksız olan “burs” alıyorum. Pdr 2. Sınıf ogrencisiyim yaz tatilinde sigortali bir iste çalışsam bursum kesilir mi veya kredi ye cevrilir mi ?

  • Merhaba Hakan, eğer bu dediğin süreç yazın ise herhangi bir sorun oluşmaz fakat okul zamanı ise durumlar değişecektir. Ayrıca bu soruyu direkt Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sormak istersen 444 19 61 nolu numaradan arayabilirsin. Kolay gelsin.

  • Merhabalar Hakan, yazın herhangi bir sorun oluşmaz. Kolay gelsin. Ayrıca bu soru hakkında kesin bilgi için 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 6. Merhaba. Ben bu yaz tercih yaparak farklı bir okula kayıt yaptırcam. Farklı bir okula kayıt yaptırdığımda kredim devam eder mi yoksa dilekçe göndermem gerekir mi

 7. Merhaba, ben bursumu sorguladım alttan dersim olmasına rağmen krediye dönüşmemiş. Dönem başladğında krediye dönüşme ihtimali var mı acaba?

  • Merhaba Şümeyra zaten dönüşüm işlemleri yeni eğitim öğretim yılı başlarken yapılır fakat yazımızda da belirttiğimiz gibi bu duruma okula karar verecektir. Kolay gelsin.

 8. Bir sorum olacaktı. Ben yaz okuluna kaldım. Ortalamayı 1.96 ye çektim. Ort 2 nin altında olunca kalıyormuşuz öyle duymuştum. bir arkadaşımda ortalama önemli değil aktsn yüksek olursa başarılı sayılıyorsn demşti bursn keslmez demişti. bu konu hakkında sizden bilgi alabilrmiyim acaba ?

 9. Merhaba, okulumun öğrenci bilgi sistemine girdiğimde yök aktarımı kısmında başarılı yazıyor acaba bu benim o sene ki başarı durumum mudur yani bursumun kesilmeyeceği anlamına mı gelir?

 10. Merhaba, Ben universite 1. Sınıf öğrencisiyim myp ile yatay geçiş yapacağım ve burs kazandım 2. Dönem ders seçimi yapmazsam bursum kesilirimi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here