Orman Mühendisi Muzaffer Dövücü Röportajı

0
1128

1-) Merhaba, Orman Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Muzaffer DÖVÜCÜ 13.07.1991 Aydın/Bozdoğan doğumluyum. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Garp Linyitleri İşletmeleri Müessese Müdürlüğünde çalışıyorum.

2-) Orman Mühendisliği her ne kadar ismi ile aklımızda çağrışım yapsa da işin doğrusunu sizden öğrenmek isteriz. Orman mühendisi nedir, ne için eğitim alırlar?

Orman Mühendisi; ormanı planlayan planladığını uygulayan kişilerdir. Orman ürünlerini hem ülke refahı hem doğa güzelliği bakımından korumak, üretmek ve sürdürebilir kılmakla mükelleftir. Ayrıca orman köylülerini desteklemek iş vermekte bir nevi görevlerinin arasındadır. Görevlerinde orman yangınlarıyla mücadele de vardır.Tabi orman ne kadar sadece ağaç gibi çağrışım yapsa da içinde yaşayan canlıları da unutmamak lazım. Yaban hayvanlarını soğuk kış şartlarından korumak ve avcılığı denetim altına almakta görevlerindendir.

3-) Diğer mühendislik bölümlerine göre biraz daha popülaritesi az olan Orman Mühendisliğini tercih etmenizin özel bir nedeni var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan bugüne kadar hiç pişmanlık duydunuz mu?

Ağaçlandırma yaparsınız bir ağacın büyümesi için epey bir zaman geçmesi lazımdır. O diktiğiniz ağaçlar büyüdüğünde bu dünyaya çok güzel bir eser bıraktığınızı anlarsınız. İşte benim en önemli nedenim. Bu cevaba karşılık pişman duymadığımı da anlamış olursunuz.

4-) Biraz üniversite yıllarına dönelim. Eğitim hayatınız boyunca en çok zorlandığınız ders hangisiydi? 

Entamoloji dersinden çok zorlanmıştım. Ağaçlara zarar veren ve yararlı böcekleri Latinceleriyle beraber ezberlemek zorundaydık ve bu baya bizi zorladı.

5-) Hemen hemen herkesin eğitim sistemine karşı belli başlı eleştirileri var. Peki, alanı biraz daraltırsak sizce Orman Mühendisi öğrencilerine verilen eğitimde ki eksiklikler neler?

Süleyman Demirel Üniversitesinde eksiklik çekmedik. Çünkü bir orman mühendisinin asıl eğitimi arazideydi ve biz sıklıkla çıktık. Son dönemde ormancılıkta coğrafi bilgi sistemi gelişti bu yönden ve çizim programlarında eksiklik vardı diyebilirim.

6-) Her mesleğin kişilerde belli başlı aradığı özellikler mevcut. Peki, sizce Orman Mühendisi olmak isteyen biri ne gibi özelliklere sahip olmalı?

Araziyi sevmek, doğayı sevmek, hayvanları sevmek ve çalışmayı sevmek.

7-) Gelecekte Orman Mühendisi olmak isteyen kişilere veya eğitim hayatına devam eden öğrencilere tecrübeleriniz doğrultusunda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Gelecekte orman mühendisliğini tavsiye etmiyorum. Çünkü Orman Fakültelerini çoğaltılar ve iş bulmakta yeni mezunlar fazlası ile zorlanıyor. Fakat yine dediğim gibi meslekte maddi düşünceleri ikinci planda tutuyorsanız tercih edebilirsiniz fakat kararı iyi düşünmeniz gerekli.

8-) Mesleklerle ilgili araştırma yapan birçok kişi iş imkanlarını ve çalışma şartlarını merak ediyor. Orman Mühendislerinde ki durumdan bahsedebilir misiniz?

Bir önceki soruda da bahsettiğim üzere Orman Fakültelerinin çoğalması mezun sayısını da arttırdı bu yüzden iş noktasında sıkıntılar yaşanıyor diyebilirim. Fakat gelecekte devletin bu duruma el atması halinde yine işler rayına oturabilir fakat bunu seçim yaparken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

ormanlar

9-) Şuan memur olarak iş hayatınıza devam ediyorsunuz. Peki, sizce memur olarak çalışmanın artı ve eksi yönleri sizce neler?

Memur olmaktan mutluyum aldığınız para bellidir ona göre yaşarsınız. Kafanız rahat olur her daim bu artı özelliğidir. Eksi yönleri ise size bir yenilik için fırsat verilmeyebilir bu da sizi rutin işleri yapmakta zorunlu kılar.

10-) Dünya genelinde yayınlanan hemen hemen her istatistikte ormanların azaldığı vurgulanıyor. Sizce gelecekte Orman Mühendislerini bu durum nasıl etkileyecek?

Bu istatistikler sadece Orman Mühendislerini değilde tüm bütün dünyayı etkiler. Çünkü Orman Hayattır ve biz hızla hayatımızın damarlarını kesiyoruz.

11-) Memur olmak isteyen birçok kişi mevcut, peki Orman Mühendisleri için devletteki atamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aslında orman mühendisliğinde çok açık var fakat değişen sistem bu alımları imkan vermiyor. Önümüzdeki günlerde iyi alımlar olacağına inanıyorum.

12-) Süleyman Demirel Üniversitesinde eğitim hayatınızı tamamladınız. Peki, sizce Süleyman Demirel Üniversitesi gerek eğitim kalitesi gerekse sosyal imkanları ile beklentilerinizi karşıladı mı?

Süleyman Demirel Üniversitesinde araziye çıkma imkanımız fazlası ile vardı buda teori olarak gördüklerimizi uygulama imkanı sunuyordu bu açıdan diğer okullara göre daha avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. Fakat son dönemlerde çıkan çizim programları noktasında iyi eğitim alamadık fakat bu sorunda bizden sonra çözülmüştür diye umuyorum. Bunun yanında üniversitenin sunduğu sosyal imkanlar noktasında kişiden kişiye değişecektir fakat ben kişisel olarak memnundum.

13-) Üniversite kadar okuduğunuz şehirde önemli. Bu doğrultuda Isparta’da okumanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedebilir misiniz?

Bu soruya çok sağlıklı cevap veremem çünkü farklı beklentiler içinde olmadan gittim ve okulumu okudum. Bu noktada diğer röportajlarınıza bakabilirler.

14-) Tüm cevaplarınız için çok teşekkürler. Son olarak tecrübeleriniz doğrultusunda okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bu imkanı bana sunduğu için Meslek Hocam’a teşekkür ederim. Umarım verdiğim bilgiler araştırma yapan kişilere faydalı olacaktır. Ayrıca kaybetmekten korkmayın çünkü kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin !

Orman Mühendisliği Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın !

Not : Muzaffer beyin ricası ile kişisel görsel kullanılmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here