Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Sümeyye Durumlu Röportajı

0
2626

1-) Merhaba, Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi. Ben İstanbul’da doğdum büyüdüm. Lise eğitimimi İstanbul Çamlıca Kız Anadolu Lisesinde aldım.Lise de mühendislik hedefim vardı. Üniversite tercihlerimi de bu yönde yaptım. Şuan Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Fotoğraf çekmeye bayılırım ve mesleğe girince öğrensem de kaynak yapmaktan zevk alıyorum. Üç kardeşiz, en küçükleri benim. Abim ve ablam da mühendisler. Annem ev hanımı ve okumam da, buralara gelmemde en büyük destekçim.

2-) Metalürji Ve Malzeme Mühendisliği günümüzde popüler bölümler arasında olmadığı için çoğu kişi hakkında pek bilgi sahibi de değil. Bu yüzden bize biraz Metalurji Ve Malzeme Mühendisliğinden bahsedebilir misiniz?

Size şöyle anlatayım çok geniş bir mühendislik dalı. Aslında adında da olduğu gibi metalurji (metal bilimi) metallerle ilgili tüm çalışmaları kapsamaktadır. Sadece metallere bağlı kalmıyoruz tabi tüm malzemeler (polimer,kompozit,plastik,seramik). Bu mühendislik malzemeleri yapılacak işe yarayana kadar uyguladığımız işlemleri bilmeye, bu süreçten sonra kontrol etmeye kadar tüm işlem sürecinde bize gerekli bilgileri sunan bir daldır. Açıkçası bende bu bölüme gelirken bilmiyordum. Ama şuan bölümümü seviyorum ve geleceği var buna eminim. :)

3-) Üniversite bölümlerini seçerken ister istemez bazı sebeplerden dolayı karar veriyoruz. Peki, size Metalürji Ve Malzeme Mühendisliğini seçtiren sebepler nelerdi?

Önceki soruda da bahsettiğim gibi bilgi sahibi olarak gelmedim ama mekanik olaylara, fiziğe karşı ilgim olduğu için bu bölüme yöneldim. Öncelikli neden ne istediğim ve puan durumumun ne kadar isteklerime uygun olduğuydu. Bu durum çok önemli. Öncesinde bir hedefim vardı evet, tam olarak gerçekleştiremesem de şuan mutluyum.

4-) Üniversite hayatında hemen hemen her öğrencinin zorlandığı bazı dersler olmuştur. Peki, sizin için üniversite hayatınızın en zor dersi neydi?

Kesinlikle istatistik. Matematik becerim ve sevgim olmasına rağmen böyle sıkıcı bir ders olamaz. Tabi hocanız da çok etkili (burada yorum yapamıyorum saygılar :)).

5-) Üniversitelerde bölümünüz için verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa neleri değiştirirdiniz? Neden?

Daha çok uygulamaya yönelik ders olmasını isterdim. Ve öğrencilerin isteklerine, ihtiyaçlarına uygun dersler açılmasını. Bunun nedenini iş hayatını görünce daha iyi anlıyorsunuz. Evet şuan bunu okuyan arkadaşlar sen nereden biliyorsun tarzında düşüncelere sahip olabilirler. :) Ancak okuduğum fakülte nedeniyle uzun ve sık stajlar yaptım, yapıyorum. Belki klişe bir laf ama dışarıda işler çok farklı.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here