Petrol Ve Doğalgaz Mühendisi Onur Kök Röportajı

6
3624

1-) Merhaba, Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ismim Onur Eser KÖK. 24 yaşındayım ve Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersin’de tamamlayıp 2010 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümüne 40.761’nci sıralama ile yerleşerek lisans eğitimime başladım. 2014 yılında lisans diplomamı Onur Öğrencisi olarak aldım. Devamında ise İskenderun Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümünde Yrd. Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN danışmanlığında ( ki ben herkese nasip olmayacak büyük şans olarak nitelendiriyorum  :) ) yüksek lisans eğitimime başladım ve şuan halen devam etmekteyim.

Günlerimi hareketli geçirmeyi seven, çevreme mesleki veya meslek dışı hakim olduğum konularda yardımcı olmaktan keyif alan, gündemi takip etmeyi seven ama günü bitirirken istisnasız mutlaka geyik muhabbeti yapan birisiyim. :)

2-) Petrol Ve Doğalgaz mühendisliği günümüzün popüler meslekleri arasında değil. Peki, durum böyleyken sizin bu bölümü tercih etmenizin sebebi ne oldu? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Maalesef ki tercih işlemlerinin yapıldığı zamanda popüler bir meslekti ve ülkemizde sadece üç üniversitede eğitimi veriliyordu ve günümüze kıyasla popülerliği vardı. Günümüzde ise yaygınlaşması sebebiyle göz deliğini yitirmiş durumdadır.

Benim bu bölümü tercih etmemde en etkin sebep çalışma şartlarıydı, gençlik dönemi ve maceralı çalışma şartları o dönemde ilgimi çekmişti ve halen bir videoyu bile heves ile izliyorum. :D

Dürüstçe söylüyorum verdiğim karardan hiçbir zaman pişman olmadım. Daha doğrusu pişman olmak eylemini hiç benimsemedim. Pişman olup ah vah eyvah demek yerine koşullardan ders çıkarmanın daha mantıklı ve ileriye dönük olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı olumsuz şartlara maruz kalsam bile mücadele etmeye devam ettim.

3-) Az öncede belirttiğimiz gibi bölümünüz popüler bölümler arasında değil. Hal böyle olunca insanlar bölüm hakkında daha fazla şey merak ediyor. Peki, Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği nedir? Ne İş yapar? Ne eğitimi alırlar? Gibi sorulara cevap vererek bize bölümünüzden bahseder misiniz?

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği literatürde ‘’Yer altındaki kayaç yapılarının gözeneklerinde veya çatlak sistemleri içinde birikmiş olan petrol, doğal gaz, kömür gazı, buhar ve su gibi doğal kaynakların bulunması, üretimi, taşınması, depolanması ve pazarlanması konularıyla ilgili eğitim verilen mühendislik dalıdır.’’ olarak geçmektedir.  Ana başlıklar olarak ise  Sondaj, Kuyu Tamamlama ve Üretim olarak ayrılmıştır. Sondaj Mühendisleri yeryüzünden hedeflenen metraja kadar sondajın yapılmasından sorumlu kişi, Kuyu Tamamlama Mühendisi  sondajın ilerleme esnasında cementing, kısmen casing running operasyonları ya da takım sıkışması gibi meydana gelen problemlerin çözümü için müdahalede bulunan, sondaj sonrası acid, swabbing, perforation ve diğer önemli operasyonların takibini yapan kişi, Üretim Mühendisi ise verimli olarak tabir edilen ve yer altındaki akışkanın yeryüzüne getirildikten sonra debisi, taşınması, verimliliği, sürdürülebilirliği, tahmini rezerv hacmi, kullanıma uygun hale getirilmesi gibi konularda sorumlu olan kişidir. Bu üç ana başlık dışında Sondaj Akışkanları Mühendisi, çok nadir olsa da Log Mühendisi olarak görev alabilmektedirler.

Bahsi geçen görevlerde yer alabilmek için ise Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği lisans programını bitirilmesi gerekmektedir. Bu program kapsamında teorik bilgilerini, yapılan stajlar ile de pratik bilgilerini olabildiğince tamamlayıp donanımlı olarak piyasaya çıkmak gerekmektedir.

4-) Üniversitede hemen hemen her öğrencinin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Peki, sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Akışkanlar Mekaniği… 3 sene almama rağmen sınırda geçebildiğim o meşhur dersimin adı. Bernoulli amcamızın kemiklerini sızlattığım, çok çalışmama rağmen psikolojik olarak sınavda tüm bildiklerimi unuttuğum ve hep FF ile kaldığım ama en sonunda sınırda da olsa geçebildiğim dersten şimdiki öğrencilerin hala o zaman hazırladığım notlardan faydalanmasının mutluluk verici bir anı olarak aklımda kaldığını söyleyebilirim. O dönemdeki hocamızın kattıklarının mesleki hayatımda tek tek karşıma çıkması ile hocama sonradan gidip teşekkür etmeme  vesile de olmuştur. :)

5-) Ülkemizde ki Petrol Ve Doğalgaz kaynaklarının durumu çok iç açıcı değilken Petrol Ve Doğalgaz mühendislerinin iş imkanları günümüzde ne durumda?

Son 18 yıl gözönüne alındığında brent petrol varil fiyatının en düşük seviyede olmasindan dolayı sektör oldukça yavaşlamış durumdadır. Fakat bu olumsuz süreç çok uzun sürecek gibi durmamaktadır. Bu olumsuz zaman zarfında iş imkanları daralmış olup kendisini mesleki açıdan ön plana çıkarabilen ve tecrübeli kişiler dışındaki kesim iş bulma konusunda sorun yaşamaktadır.

Sektörün canlanması için ise çalışmalar devam etmekte, verimli sondaj kuyularının açılması için bu konuda uzmanlaşan kişiler çabalamaktadırlar. Mesela  Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Derneği (JEODER) başkanı Sn. Adil Özdemir, ‘’Türkiye petrol ve doğal gaz ülkesidir, bunu ispatlayacağız! ‘’ sloganıyla özveriyle çalıştığı bu konuda oldukça önemli sonuçlar elde etmiş, daha önceki çalışmalarda elde edilemeyen bulgulara ulaşmış ve sektörün canlanması için önemli adımlarda bulunmuştur. Bu çalışmalar ulusal basında ses getirmiştir. (bkz. http://www.jeoder.org.tr/haber/136-quot-turkiye-petrol-ve-dogalgaz-ulkesidir-quot ).

Tüm bu çalışmalar gösteriyor ki olumsuz koşullar değişecek ve yeni mezunlarımıza ya da mezun durumda olup iş imkanı arayan arakdaşlarımıza fırsat kapıları açılacaktır. Ben bunun inancındayım.

6-) Meslekler hakkında araştırma yapan gençlerimize göre aslında bugünden daha çok yarın önemli. Peki, sizin bölümünüzün geleceği hakkında ki düşünceleriniz neler?

Bizim bölümümüzün geleceğine umutla bakıyorum. Ortadoğu kaosunun temel sebepleri arasında petrol yatakları olmasına dayanarak ve devletlerin enerji stratejileri kaynaklı büyük adımlar attığını görmemize dayanarak petrol ve doğal gazın önümüzdeki süreçte öneminin çok daha fazla artacağını, bu durumun ise sektör çalışanları olarak bizlere olumlu yansıyacağını düşünmekteyim. Periyodik olarak haberlerde ‘’ Dünyanın 50 senelik petrol rezervi kaldı!‘’ başlıklarına rastlasak bile mantıklı düşündüğümüzde  50  senelik plan için bu denli  adımlar atılacağını düşünmüyorum.

Ayrıca sektörün geçmişine bakarsak Brent Petrol varil fiyatının 2014 Haziran ayında 112.36$ (±3$) olduğunu ve er ya da geç bu seviyeye tekrar ulaşacağını düşünmekteyim. Kapalıçarşı kuyumcu esnaflarının bir tabiri vardır : ‘’ Altın gördüğü fiyata elbet tekrar çıkar.’’ . Bunu mutlaka duymuşuzdur ve bu kural dolar, euro veya brent petrol fiyatları içinde geçerlidir. Aşağıda da gözüktüğü gibi sektördeki daralma çok kısa bir zaman zarfında meydana gelmiş ve tekrar kısa bir sürede fiyatların yükselmesi ve değerlenmesi an meselesidir.

petrol-ve-dogalgaz

7-) Gelecekte bu bölümde okumak isteyen, okula yeni başlayan kişilere tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylemek istersiniz?

İlk tavsiyem mesleklerini severek yapmalarıdır. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör hocamız Sn. Türkay DERELİ’nin söylediği gibi ‘’Mesleğimiz ile evli olmalıyız ve sevmeliyiz.’’. Severek yaptıkları zaman mesleğin zorluklarını daha kolay aşabileceklerine ve başarılı adımlar atabileceklerine, gün geçtikçe sektörde yükseleceklerine  inanıyorum.

İkinci tavsiyem ısrarla üzerinde durduğum ve her konu açıldığında belirttiğim nokta  yabancı dil bilmeleridir. Çünkü ben bunun sorunlarını oldukça fazla yaşadım, geç olmasına rağmen çözdüm. Çalıştığım yabancı firmalarda günlük sondaj raporu vermek için yurt dışı bağlantılı video konferans yapılırken web kamerası arkasına söyleyeceklerimi yazıp oradan okuduğum doğrudur. :D Ama bunu geçici bir çözüm olacağını karşımdaki ilgili kişinin soruları gelmeye başladığında fark etmiştim. Bu durumu gurur meselesi yapıp 73 gün sonra sorunsuzca konuşabilecek seviyeye gelene kadar kendime dert etmiştim. Benim tavsiyem öğrenci kardeşlerimin bu sorunu okurken Work and Travel, Erasmus gibi programlarla ya da yurtdışı dil okulları ile en kötü ihtimal bölgesel dil okulları ile çözmeleridir. Çünkü sektör global bir sektör olduğundan ve İngilizce bütün ülkeler tarafından kabul gören bir dil olduğundan öyle ya da böyle sorun olarak karşılaşmamak mümkün olmayacaktır. Kullanılan mesleki terimler, karşılıklı iletişimler, yazışmalar hatta ve hatta kullanılan ekipmanların adı bile Türkçe olmayacaktır. Bu yüzden İngilizcenin önemini erkenden fark edip sorunu ortadan kaldırmaları kayıt esnasından sonra üniversite hayatlarında yapacakları ilk şey olması gerektiğini düşünüyorum.

Üçüncü tavsiyem öğrenim süresinde yapacakları stajlar üzerine. Çünkü fakültelerden alınan teorik bilginin pratiğe dönüştüğü kısım tam olarak burasıdır. Bazı durumlarda teorik ile pratik bilginin uyuşmadığını görecekleri, böyle durumlarda kendi çözümlerini ortaya koyacakları ya da hızlı ve pratik çözümleri öğrenecekleri ders ortamları stajları olacaktır.

Dördüncü ve son tavsiyem ise tüm üniversite öğrencilerine. Mutlaka ve mutlaka sosyal olmalıdırlar. Başını kitaptan kaldırmayıp gözünü tahtadan ayırmayan ve 4 sene sonunda iki kelimeyi bir araya getiremeyen, olaylara ve gündeme yabancı kalan, bulunduğu ortamda eğreti duran kişiler olmak yerine kendini ifade etmeyi bilen, doğaya ve arkadaşlarına karşı sorumluluklarının farkında, gündemi yakalayan ve diyaloglarında sıcak olan kişiler olmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bölümlerini birincilik ile bitirseler bile hayallerindeki o yüksek konuma ulaşmak için ilk adımları 15 dakikalık bir iş mülakatı olacaktır ve sizin başarınızı CV’nizden gören işverenlerin hemen işe almak yerine mülakata çağırmasındaki temek sebebi şimdi anlamış olduğunuzu hissediyorum. :D Bu yüzden önce birey olup, sonrasında ise eğitimi üzerine ekleyerek büyük işlere imza atabileceğimizi düşünüyorum.

8-) Eğitim hayatınıza yeni açılan İskenderun Teknik Üniversitesinde devam ediyorsunuz. Peki, üniversiteniz gerek eğitim kalitesi gerekse sosyal imkanları ile beklentilerinizi karşılıyor mu?

Eğitim kalitesi olarak İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ülkemizdeki birçok üniversiteden üstün olduğunu düşünüyorum. Lisans ve yüksek lisans eğitimimde hocalarımızın usanmadan ve canla başla teknik geziler düzenlediğini, laboratuvar çalışmalarımıza verdikleri önemi, çoğu üniversitede hocaların odasına bile girilemezken bizim sorularımız için öğretim üyelerinin odalarının eşiğini aşındırdığımızı ve her seferinde yardımcı olmayı bekleyen bakışlara rastladığımızı asla inkar edemem. Hem fakülte içinde hem dışarıda sosyalliklerini bizimle paylaştıklarını, idare hocalarımızın ya da bölüm hocalarımızın mütevaziliğini o zamanlar öğrenci evlerimize misafir olarak gelmeleriyle gösterdiklerini ve mezuniyet sonrası sektörde yer bulmamız için çalışmalar yapmalarındaki eğitim aşkını diğer üniversitelerdeki arkadaşlarımın anlattıklarıyla karşılaştırmak bile mümkün değildir.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin sosyal imkanlarına gelince bu konuda biraz zayıf kalındığını itiraf etmek gerekiyor. Kampüs alanının fazla olmasına rağmen yeterli sosyal olanakların olmamasıyla maalesef beklentilerimi karşılamıyor. Ama projelere ve atılan adımlara baktığımda 4-5 sene içerisinde çok iyi olmasa da tatmin edici bir kampüs alanına dönüşeceğini umuyorum.

petrol-ve-dogalgaz-roportaji

9-) Okulunuz sebebi ile İskenderun’da yaşıyorsunuz. Peki, İskenderun’da öğrenci olmanın artı ve eksi yönleri neler?

İskenderun’da öğrenci olmanın en kötü yanı Yarık kaya’dır. Birçok öğrencinin meşhur rüzgar yüzünden okul yolunda düştüğüne şahit oldum. O dönemlerdeki fazla kilolarımdan dolayı rüzgarda düşmeyişime sevinip sevinememe konusunda hala aklıma geldikçe kararsız kalıyorum. :) Ayrıca dolmuşların 21:30’dan sonra çalışmamalarını da unutmamak lazım, akşam vakitlerinde anıt-avm arasını az yürümemiştik. :D Tabi bunların hepsi eğlenceli bir anı şuanda, doğrusunu söylemek gerekirse özlüyorum.

Avantajları ise kesinlikle sahili. Mersin doğumlu olmamdan ötürü deniz kenarında bulunmayı oldukça fazla seviyorum. Deniz kenarındaki cafelerde dağ ve deniz ikilisinin oluşturduğu manzara paha biçilemez. Ayrıca öğrencilik yaşamı için oldukça ekonomik. Kiralar ucuz ve geçim kolay. :)

10-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak gençlerimize tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylemek istersiniz?

İnançlı ve umutlu olmaları gerektiğini söylemek isterim. Alınabilecek risklerin genç yaşta alındığını ve ileriye dönük hayallerin genç yaşlarda gerçekleştirilmeye başladğını söyleyebilirim. Yaptıklarından asla pişman olmamalarını, olumsuz durumların birer hayat dersi olduğunu ama aynı hataları ikinci kez yapmamalarını tavsiye ederim. Her geçen saniye ömrümüzden gidiyor, geriye dönüp bakma ile zaman kaybetmemeliyiz ve en önemlisi  ne istediğimizi bilmeli, isteğimizin gerekliliklerini yapmaktan kaçınmamalıyız. Bana her zaman sosyal medya üzerinden ulaşabilirler, elimden geldiğince yardımcı olacağıma Meslek Hocam yetkilileri vasıtasıyla söz veriyorum. Sağlıcakla kalın. :)

6 Yorum

  1. gerçekten piyasa üzerinde yazılan en eğlenceli ve güzel bir derleme olmuş sorulara çok içtenlikle cevap verdiğinizi anlayabiliyorum verdiğiniz ince detayları yakalamış olduğumu düşünüyorum ve bu mesleğe geçmemdeki istediği biraz daha arttırdığınız için size çok teşekkür ediyorum.

  2. Enes,

    Değerli yorumların için teşekkür ederim. En küçük bir katkım dahi olduysa bu beni çok mutlu eder. Başarılar diliyorum.

  3. onur abi bu yıl odtü de bu bölümü tercih etsem gelecek vaat eder mi ve yurt dışı için tavsiye edermisin çok sagol :)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here