Mezuna Kalmak Mantıklı Mı ? | Her Yönü İle Mezuna Kalmak

62
15880

Muhtemelen şuan bu yazıyı okurken hayal kırıklıkları, umutsuzluklar ve bir sürü olumsuz düşünce aklından geçiyor. Bir yılını iyisi ile kötüsü ile bir sınava bağladın fakat beklediğin sıralamaya sahip değil misin? Peki mezunu kalmak mantıklı mı ?

Öncelikle mezuna kalmak dediğimiz olayı kısaca bir açıklayalım. Lise hayatının yoğun temposunun ardından eğer istediğin üniversite ve bölüme gidemeyip bir yıl daha hazırlanmak istersen mezuna kalmış yani okulu biten hazırlık öğrencisi olmuş olursun.Kısa bir tanımdan sonra bu sürecin artıları ve eksilerinin üzerinde biraz duralım.

Mezuna Kalmak Dünyanın Sonu Değil

Yazımızın başında da belirttik. Muhtemelen mezuna kalma düşüncesine sahipsen hayal kırıklıkların oldukça fazla. Fakat bu süreci hemen atlatman gerekiyor. Çünkü önünde vermen gereken önemli bir karar var. Bir yıl daha mı hazırlanacaksın yoksa tercih mi yapacaksın? Ama bu kararı vermeden önce her şeyi bir kenara bırak mezuna kalmak kesinlikle dünyanın sonu değil. Sadece kabullenmesi biraz zor bir süreç. Bu sebeple aşağıdaki maddelere göre karar vermek daha kolay olacak.

1-) Hayalinden Uzak Mısın ?

Sınava giren her öğrenci gibi seninde bir başarı sıralaması ile puanın var. Peki, hayalindeki üniversite bölümleri için sıralaman çok mu kötü ? Bunun için kendine ufak bir tercih listesi hazırla. Geçen seneki taban puanları ve başarı sıralamalarını incele. Mümkünse bu süreçte üniversite odaklı değil bölüm odaklı düşünmeye çalış.

2-) Maddi Durumu Değerlendirin

İster istemez maalesef birçok zaman planlarımızın önünde maddi engeller yer alıyor. Bu sebeple senin için de tüm planların önünde maddi bir engel var ise yazın çalışarak bunu atlata bilirsin. Fakat bu süreçte maddi kaygılar yüzünden istemeyeceğin bir karar vermeni kimse istemez. Bu yüzden bu durumu iyi düşün.

3-) Ailem veya Çevrem Ne Düşünür?

Bu tarz kararlarda ister istemez ailemizi hatta çoğu zaman çevremizi de işin işine katmayı çok seviyoruz. Fakat her şeyden önce kararı verecek olanın sensin. Bu sebeple ilk etapta aklında ki kararı kesinleştir ve ailen ile sonrasında bu karar üzerinden konuş. Yada ailem ile bu süreçte çok rahat anlaşabilirim diyorsan karar noktasında da fikir alış verişi yapabilirsin. Çevre noktasında ise çok değer vermediğin kişiler ise ne dediklerine kesinlikle kulak asma. Verilecek karar en çok seni etkileyecek bu sebeple kendi kararını başkalarına çok fazla sor-gu-lat-ma !

Mezuna Kalmanın Artı Yönleri Neler ?

Mezun öğrenci olarak hazırlanmanın en büyük artılarından biri şüphesiz bolca ders çalışmak için zamana sahip olmanız. Staj yok, ödev yok hatta okul bile yok ! Düşüncesi bile güzel olsa da tabi ki tüm bu boş zamanları ders çalışmak için harcamanın size katkısı çok büyük olacak. Mezuna kalmanın bu yüzden belki de en büyük artısı bolca vaktinizin olması.

Tüm bunların yanında tabi ki okul gibi sorumlulukların olmaması, yaşadığınız tek sınav kaygısının YGS – LYS ile ilgili olması gibi artıları da küçümsenemez.

mezuna-kalmak

Mezuna Kalmanın Eksi Yönleri Neler ?

Bardağın dolu tarafını gördük, birde boş tarafında neler var bakalım. Mezuna kaldığınız zaman eğer psikolojik olarak kendinizi çok umutsuzluğa sürüklemez iseniz aslına bakarsanız çok kötü bir durum değil. Fakat arkadaşlarınızın bir kısmının üniversiteye gitmesi, sizin kazanamamış olmanız gibi durumları “eyvah ben bittim” gibi cümleler ile yorumlarsanız mezuna kaldığınız süreçte bol bol stres yaparak verimli çalışmanıza da engel olabilirsiniz.

Bu sebeple eğer kararınızı mezuna kalmak yönünde verdiyseniz en başta bu olumsuz düşünceleri bir kenara bırakarak hayalleriniz için çalışmaya başlamalısınız.

Mezuna Kalmak İstiyorum Fakat Seneye Neler Değişecek ?

Mezuna kalmaya karar veren birçok öğrencinin de aklını kurcalayan soruların başında maalesef bu durum geliyor. Hemen hemen her yıl ÖSYM belli başlı noktalarda değişiklikler yapıyor. Örnek vermek gerekirse bu yıl birçok öğrencinin canına yakan son 15 dakika kuralı. Yada test sorularının yanına klasik sorularının eklenmesi gibi. Fakat mantık çerçevesinde düşününce bu değişiklikler sadece sizin için değil tüm öğrenciler için geçerli olduğunu unutmamak gerekli.

Aynı zamanda her yıl soruların zorluk derecesi farklı olabiliyor fakat bu yine tüm öğrenciler için geçerli olduğundan dolayı yine çok büyük etken değil. Bu sebeple aklınızı kurcalayan tek soru işareti şuan buysa bunu çok düşünmemenizi tavsiye ederiz.

Karar Veremiyorum !

Mezuna kalıp kalmama noktasında çok ince bir çizgi üstünde karar veremiyorsanız elinize bir kağıt kalem alın ve kağıdın bir tarafına neden mezuna kalmak istediğinizi bir tarafa da neden mezun kalmamak istediğinizi yazınız. Tüm bunları tamamladıktan sonra gerek çevrenizde düşüncelerini önemsediğini arkadaşlarınıza, aile bireylerine gerekse bize sorarak net bir karara ulaşabilirsiniz.

Son olarak mezuna kalsanız da kalmasınız da unutmayın Meslek Hocam her zaman yanınızda, tıpkı aileniz, çevreniz ve dostlarınız gibi…

Uyarı !

Meslek Hocam ailesi olarak her zaman sizlerin gerçekten sevdiğiniz işleri yaparak gelecekte mutlu olmanızı istediğimiz için çalışmalarımız hep bu yönde oldu. Bu sebeple eğer hayallerinizde ki mesleklerden uzak bir sıralamaya sahipseniz kesinlikle mezuna kalmanız gerekli. Puanım buna yetti diye tercih yapmanın ileride büyük pişmanlıklar yaşatabileceğini unutmayın.

Mezuna kalmak hakkında sizin düşünceleriniz neler?

62 Yorum

 1. bir türlü karar veremiyorum ama istediğim bölümün bu sene gelmesi neredeyse hayal istemediğim bölüme gitmek istemiyorum ama yinede içime sinmeyen bir şeyler var

  • Merhaba Serap, bizim tavsiyemiz her zaman ki gibi istemediğin bölüme kesinlikle gitme. Fakat bunun dışında içine sinmeyen şeyler ile ilgili konuşmak istersen Facebook sayfamızdan ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 2. Mezuna kalmak istemediğim tek şey yaş sıkıntısı 21 yaşında üniversiteli olacağım bu biraz sıkıyor diğerlerinde sıkıntım yok

  • Merhaba Can, inşallah üniversiteye yolun düşerse bunun çok büyük sorun olmadığını göreceksin 25-30 yaşında hatta daha büyük kişiler ile aynı sınıfta okuyunca. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 3. Mezuna kalan bazı arkadaşlarım çok stresli oluyor diyorlar aslında ben 1 sene ara versem daha iyi yapacağımı düşünüyorum…

  • Merhaba Salih, bu durumda birçok kişi yorum yapabilir önemli olan bu noktada kendin için en uygun olan kararı verebilmek. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. Hocam çok güzel şeyler yazmışsınız biraz da olsa içim rahatladı. Puanım çok düşük hedefim yüksek onun için 1 sene daha çalışıp puanımı yükselticem :)

 5. hocam 103binden 42bine çekebilmişim eczacılık veya diş hekimliği istiyordum artık zor gibi görünüyor ama mezuna kalmaya da korkuyorum belki daha kötüsü olur diye ailemde kararı tamamen bana bıraktı ama ben napacağımı gerçekten bilmiyorum ikinci seneyi göze alamıyorum sizce napabilirim ?

  • Merhaba Aylin, bu sene yine ciddi anlamda tercihlerini ver kesinlikle burası tutmaz diyerek başkalarının tercihini yazma. Eğer olursa bu sene zaten istediğin yere gitmiş olursun. Fakat olmazsa da seneye çok daha tecrübeli ve her şeyin farkında olan bir Aylin olarak başlayacağın için avantajlı olursun. Tabi ki bu durum üzerine daha detaylı konuşabiliriz, istersen bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 6. hocam hukuk veya psikoloji özelde okuyabiliyorum ama özel istemiyorum sizce devlette kazanabilmek için bi sene hazırlanmak kayıp olur mu ?

 7. Hocam bu sene hiç doğru düzgün çalışmadım, dershaneye gittim özel ders aldım ama bütün zamanımı boş şeyler için harcadım gerçekten pişmanım. Ailemin yüzüne bile bakamıyorum. Mezuna kalmayı düşünüyorum. Ama bunu aileme nasıl açıklayabilirim?

  • Merhaba Nur, en zor fakat bir o kadar da kolay yolu yüz yüze konuşmak. Başka bir seçeneğin de yok gibi. Bu pişmanlığını dile getir ve bu sene için sözünü ver. Kolay gelsin.

 8. Hocam ben aslında tıp yada diş hekimliğini çokta istemiyordum fakat hedefim orasıydı sonuçlar açıklandı ucundan kaçırdım büyük ihtimal bi sene daha hazırlanmaya değer mi sanki başka meslek yokmuş gibi

  • Merhaba Betül, binlerce meslek olsa da sen bu mesleği istiyorsun. Diğerleri yüksek ihtimal ile seni bu kadar mutlu etmeyecek. Bir sene için tüm ömrünü riske atmaya değer mi ?

  • Merhaba Nazlı, imkansız diye net bir şey diyemeyiz fakat oranı biraz düşük. Kıbrıs veya özel üniversiteleri düşünebilirsin eğer maddi gücünüz yeterli ise. Kolay gelsin.

 9. Merhabalar , ben 17 bindeyim
  Kıbrıs tıp tutuyor ama sizce gitmelimiyim ?
  Mezuna kalsam ya çok çekemezsem çok kararsızım :(

  • Merhaba Şevval, gerçekten gidip gitmemek sana kalmış. 17 bin çok güzel bir sıralama fakat seneye daha iyisini yapabilir misin yada Kıbrısta okumak seni mutlu edecek mi bunları detaylıca düşünmelisin. Ayrıca sosyal medyadan da bize yazarak daha detaylı konuşabiliriz. Kolay gelsin.

 10. 54bindeydim lys ile 52 bin oldu öne çekemedim seneyede böyle olur diye korkuyorum ve arkadaşlarım tercih yapacakken benim ders çalışacak olmam beni çok üzüyo

  • Merhaba İrem, başarı yükseldikçe bir sonraki sınavda daha iyisini yapmak zorlaşır özellikle böyle bir psikolojiye bürünüyorsan kısa sürede bunu atlatıp detaylıca düşünmelisin. 52 bin ile gitmek istediğin bölümlerin hangisine gidebiliyorsun, üniversite tercihinde çok önemli bir yere sahip mi ? Eğer istediğin bölümlerden hiçbirini kazanamıyorsan tekrar hazırlanmanı tavsiye ederiz fakat tutma ihtimali olan veya kesin tutar dediğin bölümlerde mutlu olabileceğine inanıyorsan, ömür boyu ben bu işi yapabilirim diyorsun tercihlerini iyi düşünerek yap.

 11. ben mezuna kalmak ıstıyorum ama korkuyorum aileme hayal kırıklıgı olusturmak istemiyorum ve akrabalarım çok baskı yapıyor ama ben 1 sene daha mezuna kalırsam daha ıyı seyler yapacagımdam eminim ama kafamı toparlayıp bır karara varamıyorum

  • Merhaba Şeyma, senin hayatını ne akrabaların ne ailen yaşayacak nede biz. Buradan onların düşüncelerine önemseme gibi bir sonuç çıkartmamalısın fakat bu kadarda kendini baskıda hissetme. Öncelikle detaylıca bu durumu ailen ile konuş ve gerçekten bir sene daha hazırlandığında başarılı olacağını düşündüğünü ve kendine inandığını onlara göster. Bundan sonrasında ise kısa bir ara vererek dinlen ve tekrar çalışmalara başla. Kolay gelsin, biz hep buralardayız.

 12. hocam bana mf3 30k geldi bende diş istiyordum ama gelmedi mf4 de 32k geldi mf4 den mühendislk yazsam mı yazmasam mı çok kararsız kaldım. yardımcı olabilirmisiniz?

  • Merhaba, meslek seçimi böyle bir olay değil. Yani yazsam mı yazmasam mı diye bir olay yok eğer bir meslek sende ilgi uyandırmıyorsa, yaparken heyecan duymayacaksan sadece çevrende ki durumu düşünerek veya hayatta ki statüsünü düşünerek karar vermemelisin. İstediğin meslek müzisyen olmaksa müzisyen ol, otobüs şöförü olmak istiyorsan ol fakat şu soruya cevap ver; “Ben bu mesleği yaparken mutlu olacak mıyım?” eğer bu soruya evet diye cevap verebiliyorsan tabi ki mühendislikleri de yazman da sakınca yok. Kolay gelsin.

 13. İstediğim bölüme sadece %50 burs olarak gidebiliyorum. Sizce kalmalı mıyım mezuna yoksa üniversiteye gitmeli miyim çok kararsız kaldım. Ve çok düşük yaptıgıma inanıyorum sanırım elimden geldiği kadar çalışmadım

  • Merhaba Esra, eğer daha iyisini yapabileceğine inanıyorsan ve önünde bir sene daha hazırlanmak için herhangi bir engel yoksa tekrar hazırlanmanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 14. Hocam ben ygs 88bindim lysde 120bine düştüm. Hayalim imkansız yani. Ben bu sene içinde de çok fazla ders çalışma sıkıntısı çektim, mezuna kaldığımda sürekli ders çalışabileceğimi düşünmüyorum. Nasıl yapabilirim bunu?

 15. Hocam sıralamam baya kötü geldi benim. Maliye bölümü düşünüyor ailem. Ordan kendini geliştirirsin diyorlar. Mezuna kalmama ailem izin vermiyor. Peki tercih yapıp üniversite okurken çalışsam herhangi bir sorun oluşur mu puan konusunda?

  • Merhaba Nur, bu sene tercih yaparak herhangi bir üniversiteye gidersen veya gitmeye hak kazanıp gitmez isen seneye okulundan gelen puan yarı yarıya düşer. Bunun dışında ayrıca bu duruma karar vermeden önce üniversite okurken tekrar sınava hazırlanmak ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsin. Kolay gelsin.

   • İyi günler hocam, Doğukan.
    Benim beklediğim sıralamadan gerçekten çok düşük bir sıralama geldi.
    İlk on bine veya ona yakın beklerken ve hayalim odtü itü gibiyken daha altta atılım, istanbul üniversitesi, Gazi gibi bölümleri tutturuyorum. Makine veya elektrik elektronik istiyorum. Yalnız şöyle bir şey de var: hangi üniversiteyi kazanırsam yurt dışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizce bu durumda hedeflediğim üniversiteden daha alttaki üniversitelerden birine girmek sakıncalı olur mu, yoksa yine aynı aynı yoldan devam edip yatay geçiş gibi imkanları mı değerlendirmek için çalışmalıyım
    Saygılar…..

    • Merhaba Doğukan, ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde okumayacaksan diğer üniversiteler de yüksek lisans konusunda çok büyük sorunlar yaşamazsın. Fakat sıralama noktasında iyiyim diyorsan ve seneye bir ihtimal dediğimiz ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteleri kazanacağını düşünüyorsan tekrar hazırlanmayı deneyebilirsin. Kolay gelsin.

 16. Ben veterinerlik istiyordum ve puanım çok düşük olduğu için yetmedi önümde tercih edebileceğim yerler var ama hiç birini istemiyorum aslında kalmak ve hayalim için tekrar çalışmak istiyorum ama 1yıl çok uzun bir süreymiş gibi geliyor bana yani bu süre içinde yalnız kalıcam ya da bu süre bitince en yakınlarımdan insanları kaybedicekmişim gibi hissediyorum herkes bana mesafeli davranmaya başladı sanki güvenlerini nasıl kazanıcam bilmiyorum destekçim olmazsa yalnız kalırım

  • Merhaba Tülin, şuan hissettiklerin çok normal fakat bunların hepsi sadece yaşadığın süreç ile ilgili. Ayrıca hayatının her döneminde ayrılıklar olacak bu yıl üniversiteye gidersen yine arkadaşların ile ayrılacaksın yada ailen ile yine uzaklarda olacaksınız. Ama her zaman geldiğiniz zaman birbiriniz ile buluşmak için can atacaksınız. Bu durumu kesinlikle olumsuzluk olarak düşünme ayrıca bu yıl tekrar hazırlanırsan yine yeni arkadaşlıklar kazanacaksın. Güven noktası şuan için tamamı ile edindiğin bir kuruntudan ibaret gibi gözüküyor. O yüzden bir yılı riske at ve ömür boyu mutsuz olmaktan kurtul. Kolay gelsin.

 17. Hocam ts1 sıralamam 92 bin okul öncesi öğretmenliği gelmesi imkansız mı. Başka hangi bölümlere yönelebilirim ? Teşekkürler şimdiden

 18. Hocam sağlık meslek mezunuyum bu sene staj okul dershane derken çok zorlandim bu sene iki yilliga mi gitsem yoksa bi sene daha mi hazirlansam çok kararsizim temelim yok seneye yapamazsam korkusu da var bu sene iki yilliga gitmek mi yoksa bi sene daha hazirlanmak mi dershaneye de gidemeyeceğim maalesef.

 19. Hocam bir soru soracaktım size. Ya mezuna kalacağım yada Azerbeycan devlet pedagoloji üniversitesi pdr bölümüne ücretli gideceğim. Sizin üniversite hakkında bilginiz var mı? Lütfen yardımcı olun.

 20. hocam 19 k oldum ygs de lys de malesef sıralamam değişmedi tıp istiyodum diş hekimliğini hiç düşünmüyordum sirlamam böyle geldi diye düşünmeye başladım biraz da çevre etkili oldu herkes mezuna kalmanın çok zor olduğunu söylüyor o yüzden ürküyorum biraz yoksa bana koymaz mezuna kalsam ve tıp peşinden koşsam hatayapmış olur muyum her gün fikrim değişiyor az da olsa bşaramama korkusu var bakabilirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Serkan, sevmediğin bir bölümde okumak yerine bir yılı daha riske atmalısın. Ayrıca bir yıl daha ders çalışmayı göze alamıyorsan tıp okurken nasıl o kadar çok ders çalışabileceksin ?

 21. Merhaba Hocam.Ben TM de 82 bindeyim.Kendimi hep hukuk bölümüne adadım,hep bu mesleği yapmayı hayal ettim.Ama tabiki bu sıralama onun için biraz uzak.(TS dende sınava girmiştim aynı zamanda.).Ygs sıralamamda 400 binlerdeydi,belkide ygs bu kadar düşük olmasaydı lysde daha çok çekebilirdim bilmiyorum.Mezuna kalmayı düşünüyorum.Ama şuanki sıralamamda çoğu öğretmenlik bölümlerine yetiyor.Örneğin sınıf Öğretmenliği.Ailem bu yıl gidiceksin diye bir baskı uygulamıyor ama sınıf öğretmenliği yazıp gidicem desem hayır demezler.çünkü bir dahaki yıl bu yıl kazanıpta gitmediğim bölümlere ya puanım yetmezse diye korkuyorlar.Çok düşündüm ama öğretmenlikte hiç içime sinmiyor.Korkularda var.Mezuna kalma kararıda en az tercih yapmak kadar zor bir karar:((

 22. Merhaba hocam ben lys geçtikten sonra mezuna kalmayı düşünmeye başladım ama emin değildim sonuçlar açıklanınca kararım kesinleşti mezuna kalmaya karar verdim,ailem de kabullendi. Sayısalcıyım Mf4 sıralamam 40 bin geldi ama daha iyisini yapabileceğimi biliyorum LYS ye az çalıştım düzenim yoktu vs hatalarimin farkındayım ve bunları düzelteceğim kendime güveniyorum. Peki sizce çalışmaya bu aralar başlamalı mıyım veya ne zaman başlamalıyım ailem çok üstüme gelmemekle birlikte başla diyip duruyor sizin fikriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ceren, yorucu bir tempo seni bekliyor olacak o yüzden bir iki hafta en azından tatili hak ediyorsun. Ailen ile de konuş bu süre zarfında seni rahatsız etmesin. Kafanı toparla, kendini olabildiğince rahatlat sonrada kaldığın yerden çalışmaya devam et. Kolay gelsin.

 23. merhaba hocam ben bu sene hem dershaneye gittim hem temel lisedeydim aslında çok olanaklarım varken değerlendiremedim kendimi hazır hissetmiyordum çalışmadım ve sıralamam mf 4 277.000 geldi ve çalışırsam daha iyisini yapıcağımı biliyorum ama ailem sen başaramazsın iki yıllığa git diyorlar ne yapıcağımı bilmiyorum yardım edersiniz sevinirim:)

 24. Merhabalar, ben de bu sene mezuna kaldım. Açıkçası benim için çok boş geçen bir seneydi. Çalışmadım hem de hiç. Doğal olarak sıralamam 200k geldi. Lise puanım 87.58 tercih yapıp yarıya düşürmek istemiyorum. Çocukluk hayalim olan hukuk için mezuna kaldım. Yapabileceğimi biliyorum ancak sormak istiyorum bu sene iyi bir çalışmayla kazanabilir miyim

 25. hocam ben ilk sınava girişimde lys de 50.000 deydim.sonra tıp istediğim için 2.seneme kaldım.ama bundada
  lys de 55.000 oldum yani daha geriye gittim ve tıp gelmiyor .3.seneye kalmayı düşünüyorum.ama tekrar nasıl ders çalışacağım bilemiyorum ya 3.senemdede daha kötü yapsam diye çok korkuyorum kaygılıyım kimseylede bunları paylaşamıyorum sizce ne yapmalıyım

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here