Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Ygs-Lys #2

2
2936

Meslek liselerinin eğitim konusunda yaşadıkları sıkıntılardan yazımızın ilk serisinde bahsetmiştik. Bu yazımızda ise sınavın yaklaşmasından dolayı 12. sınıf olan meslek lisesi öğrencilerinin neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.

Ayrıca ilk yazımızı okumayanlar buraya tıklayarak okuyabilirler (Bu iyiliğimi unutmayın ! )

Okullar Başlıyor ! Staj Yerinize Ne Alemde ?

12. sınıf EML öğrencilerinin bana kalırsa sınava hazırlanırken önlerinde ki en büyük engel maalesef ki staj yapmaları. Çünkü hangi meslek dalında olursanız olun staj yerinizde bütün güne yakın duruyorsunuz ve ister istemez fazlası ile yoruluyorsunuz. Bu konuda staj seçiminizi iyi yapmanız gerekiyor. Hatta naylon diye tabir edilen kısacası staja gidiyor gibi gözüküp gitmeme durumunu yapabilirseniz yapın (Hocam tavsiyeleriniz çok etik. ) Tabi bunu yaparsanız para alamayacaksınız eğer paraya ihtiyacınız varsa staja mecbur gideceksiniz fakat yine bir çözüm var oda tatlı bir dil ile staj yapacağınız firma ile konuşmak. Durumunuzu anlatın zaten size fazla yüklenmiyeceklerdir. Hatta yapabiliyorsanız erken çıkmak içinde izin alın bu durumda paranızdan keserler ama buna değecektir. Eğer bunlarda çare etmezse bol bol stajdan kaçın. :(

Temelim Yok Ne Yapacağım ?

Her 10 meslek lisesi öğrencisinin 10’u da aynı cevabı verir. “Benim temelim yok ki nasıl yapacağım” bu sadece bahane bulmaktır ve bahaneler asla sizi zafere ulaştırmaz. O yüzden şimdi mouse ile yavaşça facebook, twitter gibi gereksiz sekmeleri kapatıp yazıya devam et. Ayrıca o müziği de kapat ! Eğer temeliniz yoksa özellikle matematik için yapmanız gereken ilk şey basit bir kitap ile çalışmaya başlamak. Bunun dışında youtube üzerinde birbirinden güzel video kanalları var bu kanalları da takip edin ve konuları oradan çalışın.

Bu kanallardan daha önce 3 tanesini paylaşmıştık. Buraya tıklayarak onlara da bakabilirsiniz.

Meslek Liseleri (Temsili Değil)
Meslek Liseleri (Temsili Değil)

Önce Ygs Mi Lys Mi ?

Bu soru herkesin aklını muhakkak kurcalar ve kesin bir cevabı olmayan bir sorudur. Ama genel olarak biraz bahsedelim. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle kendinizin başarısını bilmeniz gerekiyor. Yani eğer Ygs denemelerinde daha barajı zor geçiyor veya çok fazla bir puan alamıyorsanız size tek tavsiyem deli gibi ygs çalışmanız. Ama ortalama bir puan alıyorsanız yavaştan Lys çalışmaya da başlayın. Çünkü kesinlikle asıl sınav Lys ve bunun için çok geç kalmamalısınız. Yani en net şekilde diyebilirim ki Lys için size 3 ay yetmeyecek bu yüzden erkenden başlayın. Ayrıca daha önceleri ygs mi lys mi çalışmalıyız sorusuna cevap olarak bir yazı yazmıştık.

Tavsiye Yazı : Ygs Mi Lys Mi?

Kısa Bir Özet İle

12. sınıf göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bundan emin olabilirsiniz. Bu serinin ilk yazısında ve bu yazıda da dediğim gibi ilk yapmanız gereken bahanelerden kurtulmak. Tamam haklısınız meslek lisesinde eğitim sıkıntılı veya staj zor fakat bu yarışta kimse size özel bir ortam hazırlamayacak. Uykusuz kaldığınız geceler olacak veya otobüste ders çalıştığınız.Bu sene sizin için zor fakat hayatınızın en keyifli senelerinden biri olacak buna emin olun.Ayrıca sene sonu başardığınızda “ben meslek lisesi olmama rağmen bunu başarabildim” diye bilmek binlerce gence cesaret vereceği gibi o sevgili akrabalarınızı veya başarmanızı istemeyen arkadaşlarını susturacaktır.Şimdi bahanelerden kurtulun ve çalışmaya başlayın. Yada bir filim daha izleyin sonra başlarsınız. Karar sizin.

2 Yorum

  1. Hocam Valla Özetlediniz beni şuan
    tek sıkıntım benim matematik ve fen 11.ve 12. sınıf matematik ve fende görmedim bu yıl 12 oldum belki gösterirler ama sanmıyorum beni takan yok allahtan dershaneye gidiyorum birşeyler yapıcam

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here