Yapay Zeka Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

0
2989

Yapay Zeka Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları ve Kontenjanı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2019 tercih kılavuzunda Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü de lisans programlarında yer aldı.

Şuan sadece Ankara’da bulunan Hacettepe Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü bulunmakta.

Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü kontenjanı ve puan türü

ÖĞR. PUAN GENEL OK.BİR
PROGRAM PROGRAM ADI (2) SÜRE TÜRÜ KONT. KONT.
KODU (1) (3) (4) (5) (6)
104890383   Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) 4 SAY 30 1

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü kontenjanı ve puan türü

ÖĞR. PUAN GENEL OK.BİR
PROGRAM PROGRAM ADI (2) SÜRE TÜRÜ KONT. KONT.
KODU (1) (3) (4) (5) (6)
205490113   Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 SAY 10

 

Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Sıkça Sorular Sorular.

Yapay zekâ nedir?

Yapay zekâ; insanlara ait olan düşünme, yorumlama ve çıkarım yapma yetilerini bilgisayarlara kazandırmayı hedefleyen çalışmalara verilen ortak addır. Günümüzde özelleşmiş belirli konularda insanlarla kıyaslanabilir ve/veya onlardan daha başarılı bir şekilde işlevlerini yerine getirmekte olan yapay sistemler ortaya çıkmış durumdadır. Bu sistemler otonom araçlardan robotlara, otomatik çeviriden bilgi erişim sistemlerine, ses
tanımadan yüz tanımaya kadar birçok farklı alanda başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, son – yıllarda sayısal veri miktarındaki üssel artışla beraber bu verilerin işlenmesi ve anlamlandırılması da çok büyük önem kazanmış durumdadır. Yapay zekâ yaklaşımları bu noktada da önemli çözümler sunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Yapay Zekâ Mühendisliği lisans programının hedefleri neler? Bu program neden Hacettepe Üniversitesi’nde açılıyor?

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bilişim alanında Türkiye’de öncü bir rol oynamış ve ülkemizde Bilgisayar Mühendisliği lisans programını ilk açan üniversite olma gururunu ODTÜ ile birlikte aynı tarihte yaşamıştır. Bu yıl kuruluşunun 42. yılını kutlayan bölümümüz Yapay Zekâ Mühendisliği Lisans Programı ile bu öncü rolüne devam etmektedir.
Günümüzde bilimde ve teknolojide yaşanan gelişmelerin önemli bir bölümünde artık yapay zekâ rol oynamaktadır ve önümüzdeki yıllarda da bu yaklaşımın genişleyerek devam edeceği öngörülmektedir. Sayısal veri miktarındaki artış, bu tarz verilen işlenmesi ve onlardan otomatik olarak anlamlar çıkartılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Ekonomik verilere de bakıldığında günümüzdeki en başarılı yazılım şirketlerinin (Google, Facebook, Microsoft gibi) bu alanda çalışan ve bu alana yatırım yapan şirketlerden oluştuğu görülmektedir. Üniversitemizde 2019-2020 öğretim yılında ilk kez öğrenci almaya başlayacağımız bu lisans programı da bu gelişmeler doğrultusunda yetenekli öğrencilerimize yapay zekâ üzerinde iyi bir eğitim vermek ve ülkemizin bu alanda ihtiyaç duyduğu uzman mühendisler yetiştirmek üzere tasarlanmıştır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz, yapay zekâ üzerinde araştırmalar yapan geniş bir kadroya sahiptir. Uluslararası sıralamalara baktığımızda bu alanda Türkiye’deki en başarılı bölüm olduğu görülmektedir. Halen Bilgisayar Mühendisliği programımız yapay zekâ alanına dahil edebileceğimiz teknik seçmeli dersler içermektedir ve öğrenciler bu dersleri alarak lisans seviyesinde bilgilenerek mezun olabilmektedir. Yapay Zekâ programı ile amacımız bu çerçevedeki çalışmalarımızın adını koymak, güçlü olduğumuz bu alanı daha da ileriye taşımak ve bu yeni programla öğrencilerin yapay zekâ konularına odaklı bir bilgisayar mühendisliği müfredatını takip ederek lisans seviyesinde uzmanlaşma imkanına kavuşmalarını sağlamaktır

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here