İş Garantili Bölümler

0
706
İş Garantili Bölümler

Bu başlığa büyük umutlarla geldiğinizi tahmin edebiliyorum sevgili arkadaşlar.

+Ne istiyorsun?
–Tıp.
+Neden?
–Parası bol.

Şeklindeki konuşmalara denk gelmişsinizdir. Burada tıp yazdım diye cevabın tıp olduğunu sanmayın. Çünkü burada önemli olan hangi bölüm olduğu değil. Burada önemli olan sizin bölümünüzü seçerken aradığınız şey. Parası çok olsun isteminizden dolayı –gittiğiniz bölümün mesleğini icra ettiğinizi düşünürsek- haftanın en az 5 günü 8-9 saat bir iş yerinde sevmeme ihtimalinizin olduğu şeyleri yapmanız. Size bir itirafta bulunayım İş Garantili Bölümler diye bir şey yok. Hangi bölümden çıkarsanız çıkın işsiz kalabilirsiniz. Burada önemli olan üniversitede eğitim gördüğünüz lisans ya da önlisans bölümü değil sizin bu bölüm için yaptıklarınızdır.

Hayallerinizin Önemi

Örneğin bir sürü iktisat mezunu var ancak çok az bir kısmı iktisatçı olarak çalışabiliyor. Siz kendinizi gelecekte nerede, nasıl bir insan olarak görmek istediğinizi düşünerek tercihlerinizi yapmalısınız. Çünkü hangi bölümden çıkarsanız çıkın, çıktığınız lisans ya da önlisans bölümünden işsiz kalma olasılığınız var. Yani bir arkeologla bir iktisatçının kendi bölümünün işini yapma ihtimali hemen hemen aynı. Ancak siz tüm hayatı boyunca arkeolog olmak istemiş birine ‘ya o işte para yok sıralaman da güzel yazsana işte hukuk falan’ derseniz onun hayallerine ihanet etmesini sağlamakla kalmaz 4 yıl boyunca sevmediği mesleği icra etmesine neden olursunuz. Tabi o bölümden iş bulursa.

Bu yüzden en azından sınav dönemlerinde istedikleriniz yüzünden acı çekin. Tabi burada sizi diğer adaylardan öne çıkaracak şeyler var. Örneğin okuduğunuz üniversite, yaptığınız projeler, katıldığınız seminerler, bildiğiniz diller gibi. Üniversiteden çok diğer şeyler önem kazansa da üniversitenin sizi iki yıl taşıyacağı bilindik bir şey.

Sitemize röportaj vermiş Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü öğrencisi Yusuf İhsan Kurt’un röportajda söylediği şu cümlelere dikkatinizi çekmek isterim; ‘ Özel sektör zaten ekonomi ve işletme için kurulmuş gibi. Hele ki Boğaziçili iseniz. İş başvurularında “Sizi buraya almak istiyoruz ama ne kadar maaş istersiniz?” sorusuna muhatap olan insanlar tanıyorum. Bunda bitirme ortalamalarının da payı büyüktür. Ama Boğaziçi genel olarak bir markadır sektörde. Bunu herkes bilir.’ Uzun lafın kısası arkadaşlar hala vakit var ders çalışın ve istediğiniz bölümün en iyi üniversitesine gitmeyi hedefleyin. Çok popüler bir üniversiteyi kazanamamışsanız bile kendinizi geliştirin. İş garantisini siz kendiniz ortaya çıkartın.

Umarız iş seçimi için size faydalı olabilmişizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here