İnternetten Ders Çalışmak

0
126
İnternetten Ders Çalışmak

Kolay ulaşılabilir olması nedeniyle öğrenciler arasında internetten ders çalışmak oldukça popüler. Aslında görsel ve işitsel materyaller öğrenmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Bir sürü Youtube ve eğitim sitesi var. Ancak internetten ders çalışmak her zaman için faydalı olmayabilir. Kesinlikle internetten çalışmayın faydalı değildir gibi bir iddiamız yok. Ancak bilgisayardan ders çalışmak kolayca dikkatinizi dağıtabilir.

Yan Sekmeler

Yan sekmede başka bir sitenin açık olmaması gerekiyor. Yan sekmede başka bir sitenin açık olması dikkatinizi kolaylıkla dağıtabilir. Örneğin yan sekmede Facebook açık ise mesaj gelebilir. Mesaja cevap vermek için açarsınız bir bakarsınız 3 4 saat geçmiş. Bu yüzden ders çalışırken ekstra bir sekme açmamalısınız. Bir saat boyunca çalıştıktan sonra kendinize ödül olarak bir saatinizi bilgisayarda geçirebilirsiniz.

Video Dersleri İzlerken Dikkatli Olun

Video derslerini izledikten sonra soruları çözmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun ana nedeni videoyu sadece izlemenizdir. Ders videosu izleyerek çalışıyorsanız mutlaka not alarak çalışmalısınız. Videoda söylenen püf noktaları not almalısınız. Videodaki soru çözümünü izledikten sonra soruyu kendi başınıza çözmeye çalışmalısınız. Eğer kendi başınıza çözerken takılırsanız videodan sadece o kısma bakabilirsiniz.

İnternet Sitelerini Seçerken Dikkatli Olun

Güvenilir internet sitelerinden ders çalışmaya özen gösterin. Ders çalışmaya başlamadan önce internet sitesini araştırın. Eğer konu anlatımı size uygun gelmiyorsa başka bir kaynak araştırmalısınız. İnternet sitelerindeki sorular yanlış olabilir bu nedenle başka kaynaklardan da faydalanmalısınız.

Olabildiğince Soru Bulun

İnternette bulunan kaynaklar elinizde bulunan kaynaklardan daha fazla soru içerir. Ayrıca çeşitli soruların videolu çözümlerine de ulaşabilirsiniz. Bunun için oluşturulmuş sitelerden faydalanabilirsiniz. Olabildiğince çok soru bulmaya çalışmalısınız. Bu sayede çok fazla soru görürsünüz.

İnternetten ders çalışmak için önerebileceklerimizin hepsi bu kadar. Kısa bir özet geçmek gerekirse bir tarafta internette gezinirken bir taraftan da ders çalışamazsınız. Dikkatiniz dağılır. Ayrıca ders çalışmak için girdiğiniz siteye dikkat etmeniz gerekmekte. Yoksa yanlış siteden ders çalışabilirsiniz. Yanlış siteden yanlış bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu nedenle farklı sitelerden karşılaştırarak ders çalışın. Bu sayede yalan yanlış bilgiler ile kafanızı doldurmazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here