İkinci Öğretim (İÖ) Nedir ? İkinci Öğretim Nasıl Oluyor?

21
106213

Özellikle tercih döneminde sık sık karşılaşılan ikinci öğretim (iö) kelimesi bazı üniversitelerde önlisans ve lisans eğitimleri dışında ekstra saatlerde eğitim verildiğini de belirtmek için kullanılır.Peki biraz daha detaya inelim ikinci öğretim nedir, ikinci öğretim (iö) nasıl oluyor?

Bildiğiniz üzere üniversitelerde ki eğitim sabah saatlerinde başlayıp genellikle akşam 5’e kadar sürmekte. Fakat bazı üniversiteler bu saatlerin dışında da akşamda eğitim verebiliyor.Bu eğitimi verdiklerini de vurgulamak için akşam dersleri için ikinci öğretim kelimesi kullanılıyor.Hem puan olarak biraz daha düşük olması hemde çalışacak öğrenciler için uygun olması ikinci öğretime ilgiyi fazlası ile arttırmıştır.Bizde ikinci örgün/eğitim hakkında tüm bilmeniz gerekenleri ikinci öğretim nedir adlı yazımızda bir araya getirdik.

İkinci Öğretim Okumanın Avantajları Neler ?

 • Her şeyden önce akşam okula gidersiniz.Bu genellikle saat 17.00’dan sonra olur.
 • Çalışmak isterseniz gündüz saatleriniz boş olacağı için daha rahat iş bulabilirsiniz.
 • Birinci öğretim ile aynı diplomaya sahip olursunuz.

İkinci Öğretim Olmanın Dezavantajları Neler ?

 • En büyük sıkıntı harç parasıdır. İkinci öğretimler mecburu olarak her dönem harç parası yatırır.
 • Okula akşam gittiğiniz için bazı üniversitelerde ulaşım sıkıntı olabilir.
 • Okul etkinlikleri gündüz olacağı için çoğunlukla ekstra etkinlik içinde okula gitmek zorunda kalırsınız.

İkinci Öğretim İle Birinci Öğretimin Ortak Noktaları Neler ?

 • Aynı hocalar tarafından ders verilir.
 • Diploma her iki öğretimde de aynıdır.
 • Ders sayıları aynıdır. Eğitim kalitesinden hiçbir fark yoktur.

İkinci Öğretim İle Birinci Öğretim Arasında ki Farklar Neler ?

 • Okula giriş çıkış saatleri farklıdır.
 • İkinci örgün yani öğretim de harç parası vardır ve her bölüme göre ücreti değişiklik gösterebilir.
 • İkinci öğretime göre puanları daha düşüktür.

Tabloları da incelediğimizde anlayacağımız üzere birinci örgün ile ikinci örgün arasında ki en belirgin fark harç parasıdır. Bunun dışında akşam derslerin işlenmesi de diğer bir fark.Bunun dışında diğer merak edilen soruları da cevap verelim.

ikinci-ogretim-nedir-soru-cevap

İkinci Öğretim Nedir? Soruları

Soru 1 : İkinci örgün okuyan öğrenciler burs/kredi alabilir mi?

Cevap : İnternet üzerinde en çok bu konu hakkında yanlış bilgi veriliyor. Birinci örgün veya ikinci örgün fark etmeksizin her iki eğitim türünde de burs alınabilir. Yani ikinci öğretim olmanız burs almanıza engel değildir.

Soru 2 : İkinci örgün okuyan öğrenciler Kredi Ve Yurtlar kurumunda kalabilir mi?

Cevap : Birinci soru ile cevap aynı. Kredi Ve Yurtlar kurumunda hiçbir şekilde ikinci örgün ile birinci örgünü ayıran koşul bulunmuyor.Bu yüzden bu iki durumda da gönlünüzü ferah tutabilirsiniz.

Soru 3 : İkinci öğretimde okuyan öğrenciler neden harç parası veriyor ?

Cevap : İkinci öğretim öğrencilerinin dersleri mesai saati dışında olduğu için öğretim görevlileri ekstra mesai parası alıyor. Hal böyle olunca ekstra masraflar sebebi ile öğrencilerden dönem başı harç parası alınıyor.

Soru 4 : Her üniversitede ve her bölümde ikinci örgün eğitim var mı?

Cevap : Maalesef her üniversite ve her bölümde ikinci öğretim yok. Bu durum tamamen üniversite ile alakalı bu yüzden hangi üniversitede ikinci öğretim olduğunu ÖSYM tercih kılavuzundan veya üniversitenin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Soru 5 : İkinci öğretimde eğitim gören öğrenci birinci öğretime yatay geçiş yapabilir mi?

Cevap : Maalesef böyle bir durum söz konusu değili. Eğer ikinci örgün okuyorsanız yatay geçişte yine sadece ikinci öğretimlere olabilir.

Soru 6: İkinci örgüne kayıt yaptırsam da birinci öğretim derslerine girebilir miyim?

Cevap : Bu sorunun cevabı tamamen hocanızın inisiyatifine kalmış. Yani eğer hocanız birinci örgün öğrencileri ile derse girmenizi kabul ederse girebilirsiniz.Ayrıca tam tersi durumda mümkün.

Soru 7:  İkinci öğretimin ders saatleri kaç ile kaç arası?

Cevap :  Bu durum okuldan okula değişmekte olsa da genellikle saat 5’te başlayıp okula göre bitiş saatleri değişiklik göstermektedir.

Soru 8: İkinci örgün mü okumalıyım birinci örgün mü?

Cevap  : Bu soru tamamen bulunduğunuz durum ile alakalı.İkinci örgün ile birinci örgün arasında ki farklıklar ve ortak yönleri detaylıca belirttik. Bundan sonra karar sizin. Fakat kesin bilmeniz gerekenler arasında ikinci örgün ile birinci örgün arasında kesinlikle diploma farkı yoktur ve kredi/burs alırken herhangi bir sorun çıkmaz.

Not : TYT, AYT, üniversite hayatı, meslekler ve tabi ki ikinci öğretim hakkında merak ettiğiniz tüm soruları buraya tıklayarak Meslek Hocam Soru-Cevap kısımında sorabilir ve yüzlerce kişi ile tartışabilirsiniz.

Sizce ikinci örgün olmanın artı ve eksileri neler?

İÖ ne demek
 • İkinci öğretim ile ilgili güzel bilgiler
 • iö ne demek
 • ikinci öğretim nedir
5

21 Yorum

 1. Abi bu özel üniversteler dahilmi yani özel kazansak yılda 2 kezmi odeme yapıyoz yada normal üzretmi alıyolar?

  • Merhabalar Hüseyin, özel üniversitelerde üniversite kendi belirliyor o yüzden bazılarında tek ödeme bazılarında dönemlik diye değişebilir. Kolay gelsin.

 2. merhaba ben seçtigim birkaç bölüm var 2 senelik puanlarım şu durum
  YGS1 Puanı: 146,38269 YGS2 Puanı: 142,95919 YGS3 Puanı: 173,41621 YGS4 Puanı: 167,18520
  YGS5 Puanı: 169,43960 YGS6 Puanı: 160,80404
  benim sorum şu ygs1 puanına okul puanı eklenirmi ? 150 puanı geçmedigi için eklenmiyor sanırım.
  40 puan kadar okul puanı geliyor bana teşekkürler.

  • Merhaba Reşit, bildiğimiz kadarı ile hepsine eklenmesi gerekiyor fakat okul puanı 180’i geçmeden eklenmiyor diye hatırlıyoruz. Onu bir daha araştırmanı tavsiye ederiz.

 3. merhabalar 2 yıllık elektrık bolumu okuyup daha sonrasında ise dgs ile geçiş yaparak mühendislik diploması alabılırmıyım teşekkürler :)

 4. Selamlar
  Sivil havacılık bölümü okumayı düşünüyorum yüzde 75 burslu eğer istersek hazırlık okuyabiliyormuyuz okuyabiliyorsak kazandığımız bursdan yararlanabiliyormuyuz ? Aksi takdirde yaklaşık 30 35 bin lira civarında hazırlık ücretleri senelik ama o paraları ödemeye değmez sonuçta.
  Teşekkürler..

 5. Merhaba, arkadaşım Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Tarih okumak istiyor. Puanı Ts2den 319 , o bölümün ikinci öğretim taban puanı da 317, en üst sıraya yazsa çıkma ihtimali nedir? ve ikinci öğretim Tarihin harç fiyatını bulamadım yardımcı olur musunuz? :) şimdiden teşekkürler… :) :)

 6. Hocam ikinci öğretim lerde sıralama önemli mi mesela bn 79 bindeyim okul oncesi istiyorum puanım yetiyo ama siralamam kötü bolumum tsden aliyo ve bazi kucuk sehirleri de ikinci ogretim yazdim sizce kazanabilir miyim??

 7. Hocam Uşak Üniversitesi adalet myo 2.ogretim yazicam tuttuğu için. Bir kız olarak ikinci öğretim okumak zor olur mu bu konuda cok tedirginim. Saatler bakimindan cok düşünüyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba çok büyük sorunlar olmuyor özellikle nüfusu çok olan okullarda zaten kalabalık halinde herkes çıkacağı için yol arkadaşın çok olacaktır. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here