YGS Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir?

0
2095

Uzunca çalışmalarınızın ilk meyvelerini alacağınız YGS için zaman gittikçe daralıyor.Buda hali ile birçok kişide YGS stresi, gelecek kaygısı gibi düşüncelerin artmasına sebep oluyor. Bizde bu yazımızda bu durumda ki kişiler için YGS stresi ile nasıl mücadele edilir anlattık.

Tavsiye Yazı : Sınav Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir? | Stres Yönetimi

Çevre Ve Beklentiler

Sınav süresince öğrenciler üzerindeki en etkili baskı maalesef çevre baskısıdır. Herkesin ağzı olduğu için herkes sizin sınav durumunuz hakkında en baştan sona kadar gerekli veya gereksiz onlarca yorum yapmayı kendini vazife edinir. Başlarda “nereyi kazanmak istiyorsun” diye başlarlar en son günlerde ise “çok çalıştın sen yaparsın”, “bu kadar çalıştın kazanırsın artık” gibi dünyanın en boş sözlerini sizlere sarf ederler. Tabi bunların birde akraba ve arkadaş versiyonları var ki onlar beterin beteri oluyor. Fakat sizinle konuşan ister arkadaşınız ister akrabanız olsun kulak asmayın.Bu süreçte kendinizi hayatınızın merkezine koyun. Sınava uzun süredir çalışıyorum ve başarılı olursam da ben kazanırım başarısız olursam da ben kaybederim diyebilin.Sonuçta bu bir sınav ve kaygınızın olması gayet normal fakat çevrenizde ki gürültüleri de kendiniz için bir kaygıya dönüştürmek yapacağınız en büyük ahmaklıklardan biri olur. O yüzden en büyük kural sınava siz gireceksiniz ve kendi hayallerinizin peşinden kendiniz için koşacaksınız.

Çalışmam Yeterli Mi? İstediğim Bölüme Gidebilecek Miyim?

Son günler her öğrencide azda olsa biraz pişmanlıklar oluşmaya başlar. “keşke daha fazla çalışsaydım”, “keşke daha az eğlenseydim” gibi gibi bu örnekleri arttırabiliriz. Fakat hepimizin bildiği bir şey var zamanı geriye almamız mümkün olsa hemen hemen hepimiz yine aynı şekilde ders çalışacaktık. Bu yüzden önünde ki süreçte “keşke” demek yerine elinden gelenin en iyisi yapmaya çalışmak tek mantıklı yol. İyi veya kötü hazırlandın ve artık son küreklerini çekiyorsun geri dönüşün yok o yüzden olabildiğince kuvvetli asıl.Ayrıca belki klasik olacak fakat önünüzde ki sadece bir sınav ve bu sınav sizin ne yeteneğiniz, ne zekanızı ve nede çevrenizdeki değerinizi etkileyecek.Kısacası bu sınavın sonucu kötü olursa hiçbir şeyin sonu olmayacak iyi olursa da her şeyin iyi olacağı anlamına gelmeyecek.Bu yüzden çevre ve beklentileri bir kenara koyun ve “ben iyisi ile kötüsü ile hazırlandım ve elimden geleni yapacağım” diyebilin.

ygs-stresi-ile-nasil-mucadele-edilir

YGS’de Yapamazsam? Sorular Zor Gelirse?

Sınav anının hayallerini şimdiden kurmaya başlayanlar “sınavda yapamazsam” diye bir çok kez kendilerine muhakkak sormuştur. Fakat size açıkça söyleyebileceğim bir şey var ki oda sınav anının hiçbir denemeye benzemiyor olması. İster istemez çok daha dikkatli oluyorsunuz ve odaklandığınız tek şey sınav oluyor yani sanki hayatla bağlantınız kesilmişcesine bir hal alıyorsunuz. Bu durumda kimileri için tehlike saçarken kimileri içinde tam tersi avantaj oluyor. Eğer siz sınavda bu duruma korku ile bakarsanız “ay ben ne yapacağım” diye düşünürken zaman su gibi akıp geçer. Bu yüzden sınav anında olabildiğince sakin olmaya çalışın. Bunun için bir yudum su ve derin nefes alıp verme yapabilirsiniz. Peki ya sorular zor gelirse? Uzun zamandır çalışıyorsunuz ve artık ” çalışmadığım yerden gelirse” diye bir bahane üretemezsiniz. Her konuya çalıştınız ve sorular size zorsa herkese zor olacak. Buna en güzel örnekler için geçmiş yılların soru analizlerini okuyun. Hemen hemen her analizcinin yorumu zorluk bakımından aynıdır. Bu yüzden özellikle sınav anında “sorular zor” gözü ile sakın yaklaşmayın.Bu sizin en başta psikolojik olarak kaybetmeniz anlamına gelir.

YGS’ye Kalan Sürede Neler Yapmalıyım ?

Az bir zaman kaldı ve bu zamanda yapabileceğiniz en güzel şey artık kendinizi bir raya oturtmanız. Düzenli uyuyun, kahvaltınızı belirli saatlerde yapın ve olabildiğince vücut yorucu hareketlerden uzak durun. Özellikle kendinizi incite bileceğiniz davranışlardan kaçının. Her gün sınava girecekmiş gibi kalkın ve saat 10.00’da denemenizi çözün. Arkadaşlarınızla, sizi anlayacağına inandığınız kişilerle konuşun. Hayaller kurun ve inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin.

Tavsiye Yazı : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Unutmayın !

Sınav kaygısı, sınav stresi gibi duygular gerekli dozajda olduğu zaman oldukça faydalı şeyler. Mesela çalışmayı bırakmayı düşünürken bir anda sınav kaygısı ile kendinizi ders çalışıyor olarak bulabilirsiniz fakat birçok şeyin olduğu gibi fazlası da aşırı zararlı. Olumsuz düşüncelere kapılıp yolun sonunda bırakmanıza dahi sebep olabilir ki YGS her şeyin bittiği değil yeni başladığı bir sınav bu yüzden elinizdeki tüm sinir, stres, kaygı gibi duyguların hepsini burada harcamayın ki LYS’de de kullanabilin. Kıssadan hisse keşkeleri bir kenara bırakın ve son günlerin kıymetini bilerek çalışın ve ardından mutlu haberlerle bizi de mutlu edin.Her şeyin hakkınızda hayırlısı olması dileği ile…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here