Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Mezunu Handan Erdağ Röportajı

0
1055

1­-) Merhaba, Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama ile ilgili sorulara geçmeden önce takipçilerimiz için bize ilk etapta biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba ben Handan Erdağ. İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama 2009 mezunuyum. Şuan da Açık öğretim 4. Sınıf İktisat öğrencisiyim. Aynı zamanda Konvoy Danışmanlık şirketinde bilişim sorumlusuyum. Ayrıca, bağımsız olarak web tasarım, tasarım ve sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini vermekteyim.

2­-) Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama ismi birçok kişiye bölüm hakkında çağrışım yapsa da biz işin doğrusunu sizden öğrenelim. Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama bölümünde neler öğretilir, öğrencilerden neler beklenir?

Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümü, isminden de anlaşılacağı üzere hem bilgisayar teknolojileri ile ilgili hem de programlama ile ilgili temel bilgileri verir. Bu bölümü okuyan arkadaşlardan sektörün ana kurallarını ve yazılımın temel algoritmasını yani mantığını öğrencilik süresince öğrenmesi beklenir. Bu bölümden mezun olmuş bir kişinin; bilgisayar kurulumu, network kurulumu, yeni donanım ve yazılım yüklenmesi, yazılımın temel algoritması, HTML, .net, Java ve okul müfredatı tarafından belirlenen yazılım dili, SQL ya da Oracle veri tabanının ana kurallarını bilmesi beklenir.

3­-) 2 yıllık bir bölüm olması öğrencilerin gözünü iş imkanları konusunda biraz korkutabilir. Bu yüzden bize Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama mezunlarının çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Günümüzde bırakın 2 yıllık mezunu, lise mezunu olan ya da olmayan kişiler dahi bilişimci olabilir.Belki diğer sektörler de diploma olmazsa olmaz olabilir. Ancak, günümüzde bilginin çok kolay ulaşılabilir olması, sayısız kaynağa aynı anda sahip olunabilmesi ve çokça da merak ile bu alanda ilerlemek mümkün. Eğer sizin bilişimci olmak için gerekli potansiyeliniz ve merakınız yok ise ister 2 yıl, ister 4 yıl mezunu olun bu sektörde ilerlemeniz mümkün olmaz. Zaten diplomayı aldıktan sonra sektörü takip etmez ve bilginizi güncellemez iseniz bu sektörde yer almanız çok zor. Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama mezunlarının geniş bir iş bulma yelpazeleri vardır. IT, network, yazılım, tasarım, seo ve bilişimin her alanı ile ilgili çalışabilirler. Ayrıca, üniversitede alınan eğitim ile bilişim haricinde de özel sektörde de iş bulabilirler. Yeni mezunlar asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstünde maaş alırken, edinilen tecrübe ve bilgiler ile doğru orantılı olarak çalışanların maaşları artacaktır. Aynı zamanda günümüzde her yerde bilgisayar ile çalışılabildiğinden ötürü, bilişim alanı hem kadınlar hem de erkekler için esnek çalışma saatleri nedeni ile de tercih edilebilir.

4­-) Günümüzde Bilgisayar Mühendislerinin sayısı dahi bir hayli fazla artmışken sizce Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama bölümü mezunlarının iş bulma olasılığı var mı? Ya da şöyle soralım bu bölümden mezun olan biri rahatlıkla iş bulabilir mi?

Elbette, bulabilir. Çünkü her mühendislik mezunu mühendis olamadığı gibi her programlama mezunu da programcı olamıyor. Ayrıca, siz 2 yıllık bölümü bitirdikten sonra isterseniz eğitiminizi 4 yıllığa da tamamlayabilirsiniz. 2 yıllık mezunu olmanın bir diğer avantajı da; bilgisayar mezunu 4 ya da 5 yılda üniversite eğitimini tamamlarken siz 2 yılda okulu bitirip 3 yılda da iş hayatında deneyim edinip yeni mezun mühendisten daha kıdemli ve bilgili çalışan olabilirsiniz. Unutmayalım ki, iş hayatında teorik değil pratik bilgi her zaman daha değerlidir.

5­-) 2 yıllık bölümler DGS ile okullarını 4 yıla tamamlayabiliyor. Siz bu sınav ile neden okulunuzu 4 yıla tamamlamadınız? Ayrıca biraz bu sınavdan bahsedebilir misiniz?

Tavsiye Yazı : Dikey Geçiş Sınav (DGS) Nedir? 

Yeni mezun olduğumda, etrafımda ki ısrarlara dayanamayarak, birazda bilinçsiz bir şekilde DGS’ye girdim ve tesadüfen de olsa bu sınavdan ortalama bir puan aldım. Ancak, İstanbul dışında okumak istemediğim için tüm tercihlerimi İstanbul’da yaptım ve sınırlı kontenjanlar nedeni ile de yerleşemedim. O zamanlar çok önemsemediğim ve nasılsa bir tane diplomam var, açık öğretimden de eğitimimi 4 yıla tamamlayarak devam ederim şeklinde düşünerek hareket ettim.Bugün durup düşündüğüm zaman bilinç dışı olarak verdiğim bu kararları daha bilinçli bir şekilde vermeyi dilerdim. Her ne kadar diploma bir kağıt parçası desekte, toplumun büyük bir bölümü bilginize değil diplomanıza bakıyor. Benim Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama bölümü mezunlarına önerim, okulu bitirdikleri zaman durup düşünsünler ve kendi iç muhasebelerini doğru bir şekilde yapsınlar. İleride kendinizi nerede ve hangi unvan ile görmek istediğinize karar verin ve ona göre yolunuzu belirleyin.

bilgisayar-teknolojileri-ve-programlama-hande-erdag

6-­) Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama uçsuz bucaksız bir alan. Bu yüzden 2 yılda bu işi hakkı ile öğrenmek sizce mümkün mü?

Tabi ki, değil. 2 yılda siz sadece ana konuları, kulak dolgunluğu ve bilişim jargonunu anca öğrenebilirsiniz. O yüzden de üniversite süresince ekstra eğitimler ve mümkünse stajlar ile bilginizi arttırmanız gerek.

7­-) Özellikle meslek lisesi çıkışlı birçok arkadaşın araştırdığı bir bölüm olan Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama bölümüne yeni başlayacak veya ileride okumayı düşünen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Gerçekten bilişime ilgileri var ise, bu bölümü tercih etsinler. Sırf diploma sahibi olabilmek için, sınavsız geçiş haklarını kullanıp bu bölüme kayıt yaptırmasınlar. Gerekirse 1 yıl boyunca tekrar hazırlanıp sınava girsinler ve gerçekten sevdikleri bir bölümü kazansınlar. Çünkü hayat sevmediğiniz bir işi yapmak için çok kısa. Ayrıca, sevdiğiniz bir işi yaparsanız hem eğlenip hem de keyifle para kazanabilirsiniz.

8­ -) İstanbul’da öğrenim hayatınızı tamamladınız. Peki İstanbul’da öğrenci olarak yaşamanın getirdiği avantaj ve dezavantajlardan bahsedebilir misiniz?

Öncelikle şuanda İstanbul’da okuyan öğrenci arkadaşların kesinlikle çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Çünkü artık İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek Metro, Metrobüs ve Marmaray ile çok daha kolay. Öğrenci olduğum vakitler okulum evime 15 dakika mesafede olmasına rağmen, çok trafik yoğunluğu olan bir bölgede olduğu için bazen 1 – 1.5 saat boyunca trafikte kaldığım olurdu ki o zamanlar bu kadar aktif olmayan sosyal medya nedeni ile de bu 1.5 saat Çin işkencesine dönüşürdü. Aynı şekilde o zamanlar sektörde ki bir kişiye ulaşmakta bu kadar kolay değildi. Şimdi okuduğunuz bir bilginin kaynağına Twitter, Facebook, Linkedin ve Mailler ile iletişim kurup, daha mezun olmadan sektörde isim yapabilir ve kendi iş ağınızı oluşturabilirsiniz.

9­-) İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunusunuz. Peki okul öğrencilere sunduğu sosyal imkanlar ve eğitim kalitesi sizin beklentilerinizi karşıladı mı ?

Açıkçası şuanda çok aktif olan İstanbul Ticaret Üniversitesi benim okuduğum yıllarda hiçbir sosyal imkan sağlayamıyordu. Küçük yalıda bulunan Meslek Yüksek Okulu kampüsü, kampüsten çok dershane havasında idi. Alanında iyi birkaç eğitmen dışında da, o dönem aldığım eğitimin kalitesinin de çok vasat olduğu acı bir gerçek. Üniversite de kaliteli eğitim elbette çok önemli ve tercih yapmak için önemli bir etken, ancak üniversite mezunu bir kişinin o kampüs kültürünü alması ve o sosyal ortamı havasını alması da çok önemli.

10-­) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okurlarımıza tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylemek istersiniz?

İster 2 yıllık, isterseniz de 4 yıllık bölüm okuyun ama toplum baskılarına boyun eğmeyin ve insanların sizi şekillendirmesine izin vermeyin. İstediğiniz ve sizi tüm hayatınız boyunca mutlu edecek bir alan seçin. Tercih yaparken hem aklınızı hem de kalbinizin sesini hem de bu bölümden mezun olan arkadaşların sesini dinleyin ve düşünerek karar verin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here