Ders Çalışamıyorum !

2
15910

Sınav döneminde ki öğrencilerin fazlası ile hassas olduğunu ve bu doğrultuda bazı hatalar yaptığını defalarca belirttik. (Aha tam burada da yazdık: Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata ) Bu hataların dışında birde öğrencilerin sık sık yaşadığı ders çalışamama durumları bulunuyor. Bu durumlar sık sık yaşayabileceğiniz için biran önce kurtulabilmenin yollarını aramak gerekiyor. Bizde bu yazımızda size birkaç güzel tavsiye de bulunmak istedik.Bundan sonra ders çalışamıyorum demezsiniz artık. :)

ders-calisamiyorum

DERS ÇALIŞAMIYORUM

1-) Farklı Müzikler Keşfedin

Sınav senesi müzik ruhun gıdasıdır felsefesini benimseyerek ders çalışma isteğinizin kaçtığı dönemlerde müzik dinleyerek dinlenmeye çalışın. Fakat zaten bu sene fazlası ile rutin bir yaşantınız olduğu için müzik zevkinizi ara ara değiştirin. Tümden değiştirmeyi kasıt etmiyorum fakat farklılıklar her zaman iyi gelir. Rap dinliyorsanız birazda Rock dinlemeyi deneyin yada aşk acısı çekiyorsanız açın bir Ahmet Kaya dinleyin. Sonra zaten bir daha ders çalışma isteği hiç içinizde oluşmaz. Bu iğrenç espirileri bir kenara bırakırsak ciddi anlamda müzik sizin stresinizi alacaktır ve boş vakitlerinizde mutlaka biraz müzik dinleyip rahatlayın. Size bir iyilik daha yapıp bir müzik paylaşayım. :) (Bu kadar düşünceli birini daha önce gördün mü? :)

2-) Kısa Bir Film Arası

Film izlemek her zaman iyi gelir. Tabi seçiminizi iyi yapmanız gerekiyor. Zaten hayattan bıkmış bir haldeyken dram filmler izlemeyin yada gidip aşk filmleri ile olmayan sevgiliniz için hüzünlenmeyin.(Olanlara lafımız yok abi) Bu kısım biraz kişisel kalacağı için pek bir şey demek istemiyorum fakat bunaldığınız zamanlarda kendinize bir film arasını çok görmeyin.

Tavsiye Ettiğim Birkaç Film ;

  • Ben Kimim (WhoAmI)
  •  Gladyatör (Küfür içerikli komedi)
  •  Baskın – Baskın 2 (Aksiyon)
  •  Siluet
  •  Labirent 1-2

3-)  Yazmak Lazım

En az arkadaşlarınız ile dertleşmek veya birileri ile bir şeyler paylaşmak kadar sizi rahatlatacak bir diğer yöntem ise yazmak… Herhangi bir konu hakkında bir şeyler karalamak ve ileride bu yazdıklarınızı okumak ciddi anlamda sizi rahatlatacak durumlardan. İstediğiniz gibi yazın, karalayın bir kenarda saklayın. Daha sonrasında özellikle sınav sonrasında bu yazdıklarınızı okumak iyi gelecektir. Denemenizi tavsiye edeceğim en iyi yöntemlerden.

mahmut-tuncer-halay

Kıssadan Hisse

Asıl önemli kısım burası. Maddeler benim uygulayıp verim aldığım yöntemler. Ama ben size akıl verebilecek veya bu yöntemler kesinlikle iyi gelecek diyen biri değilim. Fakat aynı yollardan geçtim ve bu stresi fazlası ile yaşadım. Benimde duvarlar üzerime üzerime geldiği dönemler, yataktan kalkmak istemediğim dönemler oldu. Bu sene stresi kadar eğlencesini de bir arada tutan bir sene bu yüzden tatlısı ile acısı ile yaşayın. Ayrıca ders çalışamadığınız dönemde arkadaşlarınız ile konuşmayın. Bunu fesat bir düşünce ile söylemiyorum sakın yanlış anlamayın fakat siz arkadaşlarınıza çalışamıyorum dediğiniz zaman büyük ihtimal ile onlarda çalışamadıklarını söyleyecekler. Buda sizin içinizi rahatlatacak. Fakat bunu yapmayın.

Çünkü durum sandığınızdan çok daha farklı. Kendinizi yakın çevreniz ile kıyaslamak size hiçbir şey katmayacak. Çünkü sınava giren 2 milyon kişi var ve sizin dershanede veya okulda en iyisi olmanız 2 milyon arasında da iyi olduğunuz anlamına gelmiyor. Son olarak ders çalışmak istemediğiniz zamanlarda kendinize küçük molaları çok görmeyin zaten isteksiz çalıştığınız 4-5 saat belkide verimli çalıştığınız bir saate bedel. Hamallık yapmayın ve kısa molaları da abartmayın. Zafer yakın !

Tavsiye Yazı : Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here