Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

12
3438

Üniversiteye hazırlık döneminin kimine göre en güzel kimine göre ise en stresli dönemi olan tercih zamanına geldik. Artık emeklerinizin sonucunda okumak istediğiniz bölüme ve üniversiteye karar verme zamanı.Bu süreçte nasıl sınav dönemi içinde hata yapmamanız için rehber yazılar yazdıysak şimdi de aynı şekilde Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızla tercih yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.

1-) Öncelik Sensin 

Tercih döneminde çevrendeki birçok kişi kulaktan dolma bilgilerle gerek bölüm gerekse şehir tavsiyelerinde bulunacaktır. Fakat burada dikkat etmen gereken nokta her şeyden önce kendinin ne istediğini belirlemen. Ailenden birileri veya çevrenden birileri hiç fark olmadan sana verdikleri tavsiyeleri kendi süzgecinden geçir ve eğer mantıklı değilse kabullenme. Baskı kurma noktasına kadar gelebilirler fakat yinede yılmadan kendi hayalin için savaş ve tercihlerini de bu doğrultuda yap. Fakat buradan çıkaracağın sonuç çevreni hiç dinlememek olmasın çünkü çok mantıklı yaklaşımlarda olacaktır bu yüzden gelen tavsiyeleri önce araştır sonra yargıla.

2-) Araştır, Araştır Ve Tekrar Araştır

Belki farkındasınız belki değil fakat bu süreçte alacağınız kararlar yakın zaman olarak üniversite hayatınızı uzun zaman olarak belkide hayatınızı etkileyecek. Bu yüzden olabildiğince sağlam adımlarla gideceğiniz bölüm, üniversite ve şehri araştırmalısınız. Bunun için izleyeceğiniz en güzel yollardan biri Meslek Hocam üzerinde bulunan röportajları okumak. Gerek bölümler gerek üniversiteler hatta gerekirse şehirler hakkında dahi bu röportajlarda bilgiler bulabilirsiniz. Tabi bunun yanında yine birçok yöntem ile araştırma yapabilirsiniz.

Meslek Hocam üzerinde ki tüm röportajları görmek için tıklayın.

Tavsiye Yazı : Herhangi Bir Mesleği Tanımak İçin Neler Sorulmalı?

3-) Üniversite Okuyanlara Dikkat

Araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz fakat bu süreçte sizi düşüncesizce olumsuzluğa itecek olan birçok kişi olabilir. Bunların başında da maalesef üniversite okuyanlar geliyor. Özellikle Facebook gruplarında yeni adayların gözünü korkutup kendi üniversitelerinin hemen hemen hiçbir şeyini beğenmeyen bu kişileri çok fazla muhatap almanızı önermiyoruz. Bunun yerine üniversitelerin gruplarında ki kişilerle birebir iletişime geçip mümkünse telefonla konuşun. Yada çevrenizde ki tanıdık kişileri bularak sağlıklı bilgiler almaya çalışın.

4-) Aşk Ve Arkadaşlık Bitti !

Sınav döneminde hemen hemen herkesin “kanka beraber aynı şehirde okusak ne güzel olur yhaa” gibi cümleler kurduğu birileri vardır. Fakat tercih döneminde bu söylenenleri unutun.İlk madde de dediğimiz gibi ilk olarak önceliğinizi kendinize vermelisiniz.Çünkü bu seçimi muhtemelen hayatınızda bir defa yapacaksınız ve etkisi çok büyük olacak. Bu yüzden sadece sevdiğiniz kişi ile veya arkadaşınızla aynı şehirde okumak adına sakın tercihlerinizden taviz vermeyin. Hem bu seçimlerle arkadaşlığınız veya aşkınız (aşk bitebilir belli olmaz) bitmeyecek hemde uzun süre görüşmemenin verdiği özlemle daha sıkı birbirinize bağlanacaksınız. Uzun lafın kısası bu konu hakkında önceliğinizi kendiniz olarak belirleyin.

universite-tercihlerinde-dikkat-edilecekler

5-) Önce Bölüm

Hemen hemen herkes İzmir veya Eskişehir gibi öğrencilere fazlası ile hitap eden şehirlerde okumak ister fakat bundan öncesi sizin için hangi bölümü okuyacağınız olmalı. Eğer okuyacağınız bölüme sağlıklı bir şekilde karar verdiğinizi düşünüyorsanız ardından başarısı sıranıza göre şehrinizi yada daha doğrusu üniversitenizi seçebilirsiniz.

6-) Olmaz Demeyin Olur

Hemen hemen her yıl gerek puanlar gerekse başarı sıralamaları çok değişmese de bazı yıllar özellikle bazı bölümlerde geçmiş yıllara nazaran uçurumlar kadar fark olabiliyor. Bu yüzden tercihlerinizde sırf çevrenizde ki kişiler istiyor diye veya “zaten burası olmazda yazayım” kafası ile hareket etmeyin. İstemediğiniz bölüm veya şehre tercihlerinizde yer vermeyin. Unutmayın tercih hakkınızın hepsini doldurmak zorunda de-ğil-si-niz.

Bu kısıma kadar sizlere tercih döneminizde dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde açıkladık. 2. sayfada da soru-cevap halinde merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

12 Yorum

 1. Merhabalar, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim birçok konuda beni aydınlattınız. Benim sorum biraz ileriye yönelik, malum şimdiden (eğer olursa) yatay geçiş düşüncelerine kapıldım. Sorum; yüksekokul dan fakülteye yatay geçiş var mı?

  • Merhaba Rumeysa, güzel yorumun için öncelikle teşekkürler soruna gelecek olursak maalesef yatay geçişler gördüğün eğitime göre oluyor. Yani eğer Lisans öğrencisi isen Lisans bölümüne aynı şekilde Ön Lisans isen Ön Lisans bölümüne tercih yapabiliyorsun. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. Merhaba
  Benim sıralamam 22 bin ve istediğim üniversite 24 bin ancak kontenjanı 10 ilk tercihe yazsam gelme olasılığı yüksek mi bir de sonra ki tercihlerde 25 26 binlere çıktım onlar gelir mi??

 3. Merhabalar, yatay geçişte (not ortalamasının yüksek olması dışında) vakıf ya da devlet üniversiteleri arasında hangisinin y.geçişte daha fazla kolaylaştırıcı etkisi vardır?

  • Merhaba Zulal, Yatay Geçiş için belirttiğin gibi en önemli etken not ortalaman fakat bunun dışında birde yatay geçiş yapmak istediğin üniversitenin seni kabul etmesi önemli. Yani örnek vermek gerekirse çok iyi ortalamaya sahip bir öğrenci olsamda eğer yatay geçiş yapmak istediğim üniversite beni kabul etmek istemiyorsa etmez. Umarım senin için her şey yolunda gider, kolay gelsin.

 4. mrb iyi günler başarı sıralamam 295 binlerde diploma notum ise 78 acaba bu sene ilk ve acil yardımın ikinci öğretimine gidebilirmiyim üniversite fark etmez

 5. Merhaba . Ben ygs den hazırlanmak istiyorum . Meslek lisesınden mezun oldugum için . Hemşirelik istiyorum . Sizce ygs den hemşirelik zor mu

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here