Açık Öğretim Nedir?

0
877

Açık Öğretim Nedir?

Açık Öğretim Nedir? Açık öğretim Fakültesi, 1982 yılında kurulmuştur ve Uzaktan eğitim sistemi ile öğrencilerine hizmet verir. Kendi yaşadığı şehirde üniversite kazanamayarak farklı illerde okuma imkanı el vermeyen durumlarda, hatta örgün olarak da üniversite okumaya fırsatı olmayan Türk vatandaşlarının imdadına koşan bir eğitim sistemidir Açık öğretim, Tüm Türkiye çapında hizmet veren açık öğretim fakültesi, bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Türkiye Cumhuriyetler ve Batı Avrupa’da da Türk vatandaşlarımız için hizmet sunmaktadır.

Açık öğretim sistemi nasıl işler?

Dersler iletişim araçlarının aracılığı ile işlenir.TRT Okul kanalında, haftanın her günü 12 saat açık öğretim dersleri ile ilgili ders yayınları yapılıyor. Ayrıca açıktan eğitim veren üniversitenin bünyesindeki sitede ve diğer tüm forum sitelerinde bu dersler ve sınavlar ile ilgili destek veriliyor. Genellikle açık öğretim eğitimi veren üniversitenin her ilde bürosu bulunuyor ve bu bürolarda öğrencilerine her konu ile ilgili destek veriliyor. Bu eğitimde gerekli olan tüm ders kitapları ücretsiz olarak temin edilir.

Açık öğretim sisteminin bilinmeyen yanları da vardır. Bazı Aöf öğrencileri için her şehirde, eğitim aldıkları üniversitenin belirlenmiş üniversitelerde dersleri veriliyor. Açık öğretim fakültesi öğrencileri yıl da 3 kez sınava girerler. Bunlar ilk sınav olan vize, son sınav olan final ve geçemedikleri dersler için bütünleme sınavları ve bu sınavların sonunda bir üst sınıfa geçmekte yada geçememektedir. Ancak açık öğretim fakültesi son zamanlarda kredili sisteme geçmiştir ve kredili sistemde ise eğitim dönemleri adı bahar ve güz olarak iki döneme ayrılıyor. Her iki dönemde de vize sınavları ve final sınavları olarak ikişer sınav yapılmaktadır ancak farklarından birisi de bütünleme sınavıdır çünkü bütünleme sınavı kredili sistemde bulunmuyor.

Açık Öğretim Fakültesinin Diğer Üniversitelerden Farkı

Açık öğretim fakültesindeki tüm bölümler diğer üniversitelerde bulunan örgün bölümler ile denktir ve açık öğretimde okuyan öğrenciler, örgün eğitimde okuyan üniversite öğrencilerinin faydalandığı tüm sosyal imkanlarda faydalanabiliyorlar. Açık öğretim eğitimi görmek, örgün eğitim okumaya göre daha az maliyet gerektirir. Okul, yemek ve yol masrafı yoktur.

Açık Öğretim Fakültesine Nasıl Kayıt Yapılır?

Açık öğretim fakültesine kayıt yaptırmak için üniversite sınavlarına girmek gerekiyor. Açık öğretim fakültesinde bulunan bazı bölümler kontenjan olmayan bölümler olduğu için, isteyen herkes bu bölümleri tercih edebilir. Ancak bazı bölümlerde kontenjan sınırı olduğu için de sadece belirlenen puanın üzerine çıkabilen öğrenciler kayıt yaptırabilir. Ayrıca herhangi bir üniversitenin örgün eğitim bölümlerinde eğitim gören tüm öğrenciler, açık öğretim fakültesinin kontenjan olamayan bölümlerinden istedikleri birine, tekrar üniversite sınavına girmeye gerek kalmadan kayıt yaptırabilirler.

Açık Öğretim Lisesinin Normal Liselerden Farkı

Örgün eğitime veren liseler, eğitim-öğretimi bir okula bağlı olarak sürdür. Eğitim dönemleri belli ve sabittir. Örgün eğitimde, eğitime yani okula devam etmek zorunludur. Sınıfı geçmek için, tüm eğitim zamanı boyunca öğretmenlerin yaptığı sınavlara girmek gerekir. Açık öğretim lisesinde eğitim alanların ise okula devam etme zorunluluğu yoktur. Kayıt döneminde öğrenci kayıt yaparak bu eğitime başlamış olur, alması gerektiği derslerin kitaplarını alır ve derslerini yani eğitimini evinde sürdürür. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı Açık Lise sınavlarına girer ve sınıfını geçip geçemeyeceği belli olur.

Açık Öğretim Lisesine Nasıl Kayıt Yapılır?

Açık öğretim lisesine kayıt yaptırmak için gerekli evraklar; Nüfus cüzdan fotokopisi, altı ay içinde çekilmiş ve bir adet vesikalık renkli fotoğraf, ilköğretim okulu yada ortaokul diploması, çıkma belgesi ya da denklik belgesi, kayıt ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun aslıdır. Kayıt işlemi bittikten sonra bilgisayardan çıktısı alınarak yeni kayıt öğrenci raporu hazırlanarak öğrenci tarafından imzalanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here