Erasmus Nedir ? Erasmus Öğrencisi Resul Serkan Keskin Röportajı

0
1138

1-) Merhabalar, Erasmus hakkındaki sorulara geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Ben Resul Serkan Keskin. Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Bir önceki yarıyıl, Prag Çek Teknik Üniversitesinde Erasmus+ Programından faydalandım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

2-) Birçok üniversite öğrencisi fikir sahibi olsa da bilmeyenler olduğunu düşünerek Erasmus nedir, açıklayabilir misiniz?

Düşünür Erasmus’un isminin baş harfleri ile oluşturulan bir kısaltma aslında (google dostunuz :)), Avrupa birliğinin öğrenci ve akademisyenlerin, deneyim kazanmak, farklı kültürler tanımak ve kendilerini geliştirmesi için uyguladığı hareketlilik programdır. Aslında Erasmus+ sadece öğrenci/akademisyen değişim programından ibaret değil. Fakat biz “Erasmus” denince akla gelen değişim ve öğrenme hareketliliği programından bahsedeceğiz. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

Erasmus, sadaece akademik değil, sosyal açıdan da insana çok şey katmakta. Ayrıca Erasmus programı ile sadece öğrenim değil, Avrupa’da staj imkanından da faydalanabiliyorsunuz.

3-) Kimler Erasmus programına katılabilir ?

Erasmus kapsamındaki öğrenme hareketliliği programına katılabilmek için, Üniversitenizin Türkiye Ulusal Ajansı aracılığı ile Erasmus programına üye olmalı, gideceğiniz üniversite ile okuduğunuz üniversitenin ikili anlaşması olmalı. (İstediğiniz bir üniversite varsa ve anlaşma yok ise, bölüm veya üniversite koordinatörleriniz ile iletişime geçerek bu anlaşma için süreci siz başlatabilirsiniz.)

4-) Erasmus’a nasıl başvuru yapılıyor, ayrıca başvuru sonrası Erasmus için öğrenciler hangi aşamalardan geçmeli?

Her üniversite için farklı başvuru gereksinimleri bulunsa da çoğunlukla, genel not ortalamanız ve / veya bir yabancı dil sınavı sonucunda alacağınız puan etkili oluyor. Belirli bir barajı geçmeniz gerek. Bunun sonrasında üniversite ya da bölüm, yapacağınız tercihe göre veya birinci öğrenciden başlayarak kontenjanları doldurarak gideceğiniz üniversiteyi belirler.
Yine bu konu hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

4-) Erasmus ile hangi ülkelere gidilebilir?

Çoğu Avrupa ülkesi ve Türkiye dahil diğer birkaç ülke. Erasmus+ Programına üye ülkelere buradan bakabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra gidebileceğiniz ülkeler bölümünüzün ikili anlaşmalarıyla sınırlı.

Tavsiye Yazı : Farabi Nedir ?

5-) Erasmus ile staj yapmak için veya sadece dil öğrenebilmek için öğrenciler gidebiliyor mu yoksa sadece okulda eğitim almak için mi gidebiliyor?

“Hareketlilik” adı altındaki Erasmus programına ister öğrenim, ister staj için katılabilirsiniz. Her koşulda yabancı dil açısından fayda sağlıyor.

6-) Birçok kişi Erasmus yaptıktan sonra okulunun uzadığını söylüyor. Peki, sizce Erasmus yaparken dersleri geçmek çok mu zor?

Bu çok dolaylı bir soru, gideceğiniz üniversiteye, hatta bölüme, hatta dersi aldığınız departmana, hatta ve hatta hocaya göre değişiyor. Ülke de önemli bir kriter. Ben Elektrik ve IT fakültelerinden dersler aldım. Çalışmadan geçmek imkansız gibiydi. Vaktimi gezip tozmak ve çalışmak için dengeli ayırdım. Biraz öğüt veren yaşlı dedeler nineler gibi oldu ama hem derslerden geçmek, hem de Erasmus’un tadını çıkarmak istiyorsanız bu gerçekten çok önemli. Ha hiç mi kolay bölüm yok? İnşaat fakültesinden olan arkadaşlar geceden sabaha partiliyolardı. Derslerinde de problem olan duymadım :)

7-) Erasmus sırasında burs alma imkânı var mı?  

Ulusal Ajans tarafından okula her dönem belirli bir miktar para gönderiliyor. Okul ise bu parayı her bölümün başarılı ilk N adet öğrencisine dağıtıyor. Hibe adı altında aldığınız bu bursun miktarı gideceğiniz ülkeye göre değişiyor. Ülkeler sırasıyla kategorilere bölünüyor ve bu kategorilere göre hibe alıyorsunuz. Mesela YTÜ’de 2015/2016 için 500, 400, 300’er € olan kategoriler vardı. Çek Cumhuriyeti, 400€ kategorisindeydi. Her 30 gün için 400€ aldım. Ayrıca hibe orada kalacağınız gün sayısına göre hesaplanıyor.

Başlangıçta 141 gün kalmam planlanıyordu. 400/30*141=1880€ Hibe hesaplandı adıma. %80i olan 1504€ okulun anlaşmalı olduğu banka hesabıma yüklendi.Fakat ben 127 gün kaldım. Bunun üzerine hibem 1693€ olarak güncellendi.

Kalan 1693-1504=189€ Türkiyeye geri geldiğimde hesabıma aktarıldı. Bunu alabilmek için minimum 20ECTS kredisinden başarılı bir şekilde geçmiş olmanız gerek.

umudunu-kaybetme

8-) Erasmus programını birçok öğrenci dilini geliştirebilmek amacı ile yapıyor. Peki, sizce Erasmus yapacak birinin yabancı dil seviyesi nasıl olmalı?

Kelime bilgisinin olmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. Konuşmaya çalışarak ve çabalayarak bu kelimeler arasındaki bağlar güçlendirilebilir.

9-) Erasmus yapılan okulda öğrenci eğitimine devam edebilir mi? 

Bu durum biraz gittiğiniz üniversiteye bağlı. Türkiye’de aldığınız kredileri aktara bilirseniz neden olmasın.

10-) Erasmus’a katılan bir öğrenci gideceği üniversitenin harç parasını vermek zorunda mıdır?

Hayır. Fakat diğer masraflar bulunabilir. Yurt, sigorta, ders kitapları vb.

11-) Erasmus programında aldığı derslerden kalan öğrencinin dersleri ne oluyor?

Türkiye’de okuduğu üniversiteye kaldığı harf notu aktarılıyor. Yine kalmış sayılıyorsunuz.

12-) Erasmus programının süresi nedir?

Her öğrencinin 1 Yıl (2 yarıyıl) yararlanma hakkı var. İster Güz başlayıp devam ettirebilirsiniz, İsterseniz teker teker iki kere başvurabilirsiniz. Fakat ikinci başvurunuzda puanınız üniversite tarafından eksiltilebilir. Amaç, daha önceden faydalanmamış öğrencinin önünü açmak.

13-) Gidilen ülkede konaklama durumunu okul mu karşılıyor yoksa öğrenci kendi imkanları ile mi kalacak yerini ayarlıyor?

Bu gideceğiniz üniversiteye bağlı. Çoğunlukla üniversiteler kendi yurtlarına Erasmus öğrencilerini kabul ediyor.

14-) Öğrenciler gittiği ülkede ekstra dil kursu desteği sağlanıyor mu?

Var ise kredili veya kredisiz ders olarak alabilirsiniz. Gittiğiniz ülkenin dili veya eğitim dilinde eğitim alabilirsiniz. Bu da yine gidilecek üniversiteye bağlı bir faktör.

16-) Erasmus ikili anlaşma nedir?

Bölümler/Departmanlar adına fakülteler tarafından yapılan eşleştirme anlaşması. Bu anlaşma her iki tarafın göndereceği öğrenci sayısı, Kredi transfer bilgileri, koordinatörlerin iletişim bilgileri, dil gereksinimleri gibi bilgileri içermekte.

17-) Üniversite aracılığı olmadan bireysel olarak Erasmus programına katılabilir mi öğrenciler?

Öğrenim ve Staj Hareketliliği için üniversiteniz aracılığı ile başvurmanız şart. Diğer erasmus programları için farklı koşullar aranabilir. Ulusal Ajansın web sitesinden inceleyebilirsiniz.

17-) Erasmus programına hak kazandıktan sonra vize işlemlerinde yardımcı olan biri var mı?

Koordinatörleriniz veya üniversitenizin AB ofisi sizi bu konuda bilgilendirecektir. Yeşil pasaportunuz olması veya gideceğiniz ülkenin bordo pasaportla vizesiz kabulü 90 günle sınırlı olduğu için vize almak zorundasınız. Bazı ülkeler için ek olarak oturma izni de gerekebiliyor.

18-)Erasmus programına katılan biri olarak ileride yapacak veya yapmak isteyen adaylara tavsiyeleriniz neler?

Katılmakta çekinmeyin, eğlenin, yeni yerler görün, civardaki ülkelere günübirlik 2-3 günlük gidin görün.Farklı kültürlerden insanlarla tanışın, onları anlayıp farklı şekillerde düşünmeyi deneyin eğer akademik olarak yüksek dereceli bir üniversiteye gittiyseniz, bölümünüzü seviyorsanız, eğitim olarak faydalanın. İnsanlardan yardım almaktan ve insanlara sorular sormaktan çekinmeyin.

Üniversite hayatı ile ilgili diğer birçok makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here