Hangi Saatlerde Verimli Ders Çalışılır ?

5
15070

Sınav dönemi, okul dönemi yani kısacası eğitim hayatının her alanında öğrenciler gerek zaman yönetimi konusunda gerek verimli ders çalışma saatleri konusunda kararsız kalıyor. Bizde bu yazımızda hangi saatlerde verimli ders çalışılır ve zaman yönetimi nasıl olmalı sorularını cevaplayacağız.

Verimli Ders Çalışma Saatimi Nasıl Bulabilirim ?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere verimli ders çalışma saatleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilecek bir kavram. Yani kimileri geceleri daha verimli çalıştığını düşünürken kimileri öğlen vakitlerini düşünebilir. Bu tamamen kişinin hissiyatı ile bağdaşan bir konu. Peki kendi verimli çalışma saatlerini nasıl öğrenebilirsin ?

Bu soruya cevap verebilmek adına kendini iyi bir şekilde birkaç gün gözlemleyerek bazı sorulara objektif cevap araman gerekiyor.

  • Hangi zaman aralıklarında dersleri daha iyi anlıyorum?
  • Hangi saatlerde ders çalışmak zor geliyor?
  • Hangi zaman aralıklarında başka işlerle meşgul oluyorum?

Bu sorulara cevap vermek zor olsa da aslında bir hafta boyunca yaptığınız aktiviteleri not aldığınızda çıkan sonuçlar doğrultusunda sorulara rahatlıkla cevap verebilirsiniz.Yazıda üstü kapalı olarak bahsetsekte tekrardan vurgulayalım verimli ders çalışma saatlerinizi tespit ederken kesinlikle sadece kendinizi göz önünde bulundurun. Arkadaşlarınızın hangi saatlerde çalıştığı, internette okuduğunuz “Sınav Kazandıran Saatler” gibi saçmalıklara kulak asmayın.Uyarılarımızı dikkate alarak bu saatleri belirlendikten sonra yapmanız gereken zaman yönetiminde kendinize bir yol haritası çizmek.

Zaman Yönetimi Nedir ? Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi biraz süslü bir başlık oldu o yüzden kısacası hangi dersi ne zaman çalışacağınıza karar vermeniz diyelim. Verimli ders çalışma saatlerinizi belirledikten sonra çalışacağınız dersler için bir paylaşım yapmanız gerekiyor. Yine burada kendinizi tanımanız gerekiyor. Mesela bir öğrenci eğer sözel dersleri ezberlemekte zorlanırken sayısal derslerde zorlanmıyorsa önceliği sözel dersler olmalı. Tam tersi durumda da aynıları geçerli. Şimdi birçoğunuz aklına takılan “İkisinde de zorlanıyorsak ne yapalım?” sorusuna cevap verelim. Bu durumda sözel derslere öncelikli çalışmak daha faydalı olacaktır. Sözel dersler sayısal derslere oranla genellikle daha kolay olduğu  için fazla efor sarf etmenize gerek kalmaz.Ardından da sayısal derslere çalışabilirsiniz. Ama tam tersi durumda ilk etapta sayısal dersleri çalışarak beyninizi yorduktan sonra sözel derslerde odak problemleri karşınıza çıkmaya başlaması muhtemel.

Tavsiye Yazı : Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Bunlara ek olarak özellikle sözel dersleri mutlaka yatmadan önce kısaca bir tekrar etmeniz son derece faydalı. Bunun sebebi ise beynimizin geçici ve kalıcı bellek olarak iki türlü hafızasının bulunması. Uyku sırasında geçici bellekten bilgiler kalıcı belleğe aktarılır. Uyku öncesi tekrarda bilgilerin kalıcı belleğe aktarılmasını kolaylaştırır. (Bellek=hafıza.)

hangi-saatlerde-verimli-ders-calisilir

Gece Ders Çalışmak Faydalı Mı ?

Kendiniz gözetlediniz ve gece ders çalışmanın sizin için en faydalı saatler olduğuna karar verdiniz. Bu doğrultuda size birkaç tavsiyemiz var. Geceleri bildiğiniz üzere sizin için en verimli ders çalışma saatinin yanında en verimli uyku saatini de sunuyor. Bunu göz önünde bulundurarak haftada en az bir veya iki defa gece uyuyun. Bunun dışında eğer yapabiliyorsanız biraz erken yatıp (saat 8.00-9.00 gibi) geceleri uyanıp ders çalışın. Bu durumda uyanmak biraz zor olabilir ama yaparsanız en azından birazda olsa sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz. Bunun dışında verdiğimiz tavsiyelerden de anlayacağınız üzere geceleri ders çalışmaya kendinizi muhtaç hissetmiyorsanız geceleri ders çalışmayın.

Verimli Ders Çalışma Saatimi Bulamadım

Kendinizi bir hafta kontrol ettiğinizde elinizde sağlıklı bir bilgiler çıkmadı ve verimli ders çalışma saatinizi bulamadınız. Bu durumda kendi saatinizi kendinizi oluşturacaksınız.Aslında verimli ders çalışma saatleri öğrencinin kendini hazır hissettiği zamanlardır. Bu yüzden kendinizi belli bir programa oturtacaksınız. Mesela her gün X-Y saatleri arasında ders çalışacağım gibi. Bu düzene uyduğunuz da bilinç altınızda ister istemez çalışmanız gereken saatlerde sizi uyararak daha rahat derse odaklanmanıza yardımcı olacak. Ayrıca eğer kendiniz verimli çalıştığınız saatleri belirlemek isteyenlerdenseniz size en iyi tavsiyem sabah güneşin doğuşuna yakın saatleri seçmeniz. Hem gürültüsüz hemde zihniniz en boş olduğu zaman dilimi sabahları. Uyanmak biraz zor olabilir ama dediğimiz gibi alıştığınız zaman bununda üstesinden gelebilirsiniz.

Tavsiye Yazı : 3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

Özetle

Hemen hemen her öğrencini aradığı soruya net bir cevap olmasa da yeterli bir cevap verebildik. Yazıdan da anlayacağınız üzere verimli ders çalışma saatleri tamamı ile kişilerin kendini yaşam tarzlarına kalmış bir durum. Sizde kendinizi analiz ederek en çok hangi saatler arasında kolay çalıştığınızı bulabilirsiniz.Ayrıca yazı içeresinde tavsiye ettiğimiz yazılarda da paralel olarak birkaç işinize yarayacak bilgi daha bulunuyor. Hedeflerinize ulaşabilmeniz dileği ile…

Meslek Hocam | Rehber YazılarOkumak İçin Tıklayın…

5 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here