Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir? DGS Hakkında Detaylı Bilgi

369
83764

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) NEDİR?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

DGS eşit ağırlık türünde bir sınavdır ve sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. 120 sorudan oluşan sınavın 60 sorusu sayısal 60 sorusu sözeldir. Her bölümde 10’ar tane mantık sorusu bulunur. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir, yanlışlar ilgili bölümlerin doğrularını götürür (sayısal için yapılan 4 yanlış sayısaldan 1 doğruyu götürür). Sınav için adaylara verilen süre ise 140 dakikadır.

Sınav başvuruları genelde Nisan ayı içerisinde meslek yüksek okulların müdürlüklerinden, ÖSYM il sınav yöneticiliklerinden ve AÖF bürolarından yapılmaktadır. Sınav tarihi ise genelde yazın Temmuz ayının 2. veya 3. Haftasın da üniversitelerin rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde (KKTC için Lefkoşa) yapılır.

Her üniversite dikey geçiş için %10’luk bir kontenjan ayırmak zorundadır. Bu sayı her bölüm için en fazla 5-10 kişi arası kontenjana denk geliyor. Bu sayının azlığı DGS rekabetini daha da artırmaktadır.

Sınava girecek adaylar herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri kadar sınava girebilirler. Bir önceki yıl girip kazanmış olsanız bile bir sonraki yıl sınava girişinizde puan kesintisi söz konusu olmaz. Sınavdan sonra başlayan tercih döneminde adayların 30 tercih hakları bulunur. Tercihlerinizi mezun olduğunuz bölüme göre YÖK’ün belirlediği bölümlere göre yapabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınav Puan HESAPLAMA

Katsayılar sınava girecek olan adayların sayısına göre her sene farklılık gösterir. Bu yüzden hesaplama her sene farklı olur. İstediğiniz bölüme girebilmek için ihtiyacınız olan net sayısı sizin AÖBP’nız (Ağırlıklı Ön lisans Başarı Puanı) ile orantılıdır. Bu yüzden istediğiniz sonucu elde edebilmek için belli bir net sayısı yoktur. İstediğiniz net belli olsa bile sınava giren aday sayısına göre değişiklik gösteren katsayılar yüzünden sınav sonucunuz hesapladığınız gibi olmayabilir.

DGS sonuçları sınav tarihinden itiraberen tahminen 1 ay içinde resmi ÖSYM internet adresinde açıklanır.

Önemli notlar: Eğer DGS’ye girecekseniz ve sınava giriş belgenizi kaybettiyseniz sınav kılavuzun da ki açıklamalara göre bir dilekçe hazırlayıp, kılavuz da belirtilen ücretin ödendiğine dair makbuzla birlikte ÖSYM büro ve genel merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Giriş belgeniz olmadan sınava girmeniz mümkün değildir.

Ayrıca Dikey Geçiş Sınavında da diğer sınavlarda uygulanan kurallar uygulanmaktadır bunu dışında Dikey Geçiş Sınavı hakkında sıkça sorulan sorulara en güncel klavuz dahilinde cevap verdik.

Dikey Geçiş Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1-) Kaç tercih yapabiliyoruz?

Her yıl değişiklik gösterme ihtimali olsa da son yıllarda 30 tercih hakkı bulunmaktadır.

2-) DGS’nda tavan ve taban puan var mı?

DGS’nda taban ve tavan puanı olayı yok. Puanlar her yıl net ortalamalarına göre değişen alan taban puanı sayısal ve sözel netlerinize ve ÖBP ile oluşur.

3-) Okul birincilerine ekstra puan geliyor mu ?

2011 yılı öncesine kadar böyle bir uygulama varken günümüzde maalesef yok. Ayrıca hali ile okul birincileri için ekstra kontenjanda bulunmuyor.

4-) X ön lisans bölümünde okuyorum. Hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?

Eğer güncek klavuz yayınlandıysa güncel klavuzun TABLO-3 kısıma bakabilir yayımlanmadıysa da önceki seneki klavuzları inceleyebilirsiniz.

5-) Dikey geçişi açık öğretime yaptım. Tekrar sınava girerek örgün öğretimde okuyabilir miyim?

Sınav sonucu örgün lisans programına yerleşmeniz durumunda örgün okuyabilir ayrıca dilerseniz açık öğretimle de beraber götürebilirsiniz.

6-) Lisans okurken uzaktan eğitim ile lisansı aynı anda okuyabilir miyim?

Lisans okurken açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarını aynı anda maalesef okuyamazsınız.

7-) Dikey Geçiş Sınavı sonucu bir lisans programına yerleştim. Hangi sınıftan başlarım?

Bu sorunun da net bir cevabı maalesef yok. 2 yıllık programda ki kredileriniz geçtiğiniz bölümde ki uyuşan dersleriniz doğrultusunda bazı derslerden muaf sayılabilir yada en kötü senaryo olan ilk sınıftan başlayabilirsiniz.

Dgs Konuları‘na bakmayı unutmayın.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) konuları, kaynak tavsiyeleri gibi konularda bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

369 Yorum

 1. Ben 2 yıllık  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik  bölümünü  okudum be bitirdim, ben bu okuduğum bölümü ise açıktan herhangi bir bölüm bulup 4 yıllığa tamamlamak  istiyorum  ben Dgs (Dikey Geçiş  Sınavı) onada girdim daha sonuçlar belli olmadı  onun haricinde ben bu sene YGS  sınavınada girdim şimdi ben bu Açık  Öğretimden  2 yıl  okumak için herhangi  bir sınava  girmeme  gerek varmı  yoksa sadece 2 yıl  bitirdim diye direk gibi açık öğretime  kaydımı yapabilir miyim sizlere zahmet hocam bana bir  yol gösterin  ben Açık Öğretim  yani dışarıdan  4 yıllığa  tamamlamak  istiyorum  bunun için herhangi bir sınav şart mı  yoksa herhangi bir sınav varmı  sizce hocam.

 2. Merhaba İyi Günler Hocam
  ben 2 yıllık yerel yönetimler okuyorum 2 tane dersim alttan kaldı 1. dönem uzadı. DGS ye girdim ama daha okuyor gözüküyorum Bir problem çıkar mı ? Şartlı kayıt oluyor mu kazanırsam

  • Merhaba Buse, bu konu hakkında net bir bilgimiz yok o yüzden yanlış yönlendirmek istemeyiz. Fakat kazandığın zaman kayıt olup dondurma şansın vardır diye düşünüyoruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile öğrendiğin zaman bizi de bilgilendirmeyi unutma :)

 3. Ben de bu sınava girmek istiyorm fakat bazı sitelerde 120 soru bazı sitelerde 160 soru yazıyor hangisi doğru birde en yuksek puan yok deniliyor genel olarak önceki yıllara göre her zmn en yüksek puan kac

  • Merhaba Ebru, DGS 140 dakika 120 sorudan oluşmakta. Eski sistemde ise 160 soru bulunduğu için böyle bir durumla karşılaşmışsın. Diğer sorunla ilgili ise net bir bilgimiz olmadığı için bir şey diyemiyoruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. İyi günler. Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum bölümüm sayısal olduğu icin hic turkce isaretlemedim bi arkadasim her dersten en az 1 soru işaretlemen gerekirdi yoksa sınavın gecersiz dedi dogru mu ?

  • Merhaba Eda, DGS girmeden böyle bir ihtimal yok. Sadece tekrar YGS-LYS ile 4 yıllık bir bölümü kazanarak yeniden başlayabilirsin veya DGS ile tercih yapabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. Hocam Ben 4 yıllık İstanbul Üniversitesi metalurji malzeme müh. kazandım bu sene kayıt oldum hazırlıktayım ben seneye tekrar sınava girsem Açıköğretim fakültesinde Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Ön lisans) bölümünü yazıp ikisini beraber okuyabilirmiyim eğer okuyabilirsem DGS İle Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde Elektrik-Elektronik Müh. geçiş yapabiliyoruz Ben İstanbul Üni. okurken 2 yıl açıktan Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünü okusam dgs ile elektrik-elektronik müh geçiş yapsam ve 4 yılın sonunda elektrik-elektronik müh olabilirmiyim öyle bir imkan var mı? Dgs İle geçiş yaptıktan sonra İst Ünideki kaydı dondururum olmaz mı

 6. Hocam 2 yillik turizm otel isletmeciligi okuyorum alttan 3 dersim var 2.seneme gectim donem uzamazsa ve dgs yi kazanabilirsem kalan 2 yili aciktan devam ederek 4 yila tamamlayabiliyor muyum yani 2 yil orgun 2 yilda aciktan devam edicem

 7. Merhaba hocam ben sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum ama ilk yılım ortalamam pek iç açıçı değil ikinci dönem yükseltmek için elimden geleninyapıcam ama ben dgs ile uluslarası ilişkiler bölümüne 4 yıllık geçiş yapabilirmiyim İzmir dokuz eylül üniversitesini istiyorum acaba olur mu ?

  • Merhaba İlayda, olmaması için bir engel yok fakat okul puanını yüksek tutmak her zaman daha avantajlı. Bu yüzden hem okul puanın için hemde DGS için daha fazla çalış. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 8. merhaba hocam 2 yıllık açıktan adalet okuyorum örgün eğitimimin dışında hukuka nasıl tamamlayabilirim, ayrıca ortalmanın daetkisi var mı 4 yıllığa tamamlayabilmrk için?

  • Merhaba Vedat, dediğin olay zaten DGS ile ilgili. Diğer soruna cevap vermek gerekirse yazımızda da dediğimiz gibi ortalamanın etkisi oluyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 9. Mrb ben bilişim teknolojileri blmü mezunuyum dgsden sadece sayısal ve eşit ağırlık puanım açıklanmış sözel yok benim bölümüm sayısaldan alıyor ama eşt ağırlk hesaplandığına göre bundan da tercih yapabilir miyim??

  • Merhaba, yazımızın içersin de hangi bölümün hangi bölümleri tercih edebileceğini yazdık oradan bakarak soruna cevap bulabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 10. Merhaba hocam 2 yılık yaşlı bakımı okudum hemşireliğe geçmek istiyorum puanım 207 özel yada devlette devam edebilir miyim acaba bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

 11. İyi gunler ben dgs ye girdim 2 yıllık yerel yonetimler mezunuyum dgs den kamu yönetimi ve siyaset bilimi okumayı dusunuyorum fakat açıköğretim dusunmuyorum orgun öğretim tercih etmek istiyorum fakat yerlesemedigim taktirde açıköğretim kayıt yaptırabilir miyim ? Ortada olan durum ise acikogretiminde kayıt tarihleri var yardımcı olursanız sevinirim

 12. Merhaba hocam 2 yıllık radyoterapi mezunuyum hemşirelik bölümüne geçmek için dgs ye girdim 150.000 kişinin sayısal puanı hesaplanmış benim sayısal başarı sıram 29 bin herhangi bir üniversiteye girebilir miyim

 13. Merhaba myo mezunuyum dgs puanıyla aöf kayıt yaptırırsam, seneye tekrar dgs ye girip mühendisliğe geçiş yapabiliyormuyum yoksa sınav hakkım kayboluyor mu ?

 14. Merhaba hocam, ben istanbul aydın üniversitesinde 2 yillik tam burslu iş sağlığı ve güvenliği okuyorum. Dgs ile 4 yilliga uzatmak istiyorum aciktan okumak istemiyorum, uzatabilirsem bursum gidiyor mu ?

  • Merhaba Altan, bu durum okuduğun üniversite ile alakalı olmalı. Fakat kasıt ettiğin Kredi Ve Yurtlar Kurumu bursu ise net bir bilgimiz yok 444 19 61 nolu telefondan detaylı bilgi alabilirsin.

 15. Merhaba cocuk gelisim bölümünü açıktan okuyorum ve dgs ile üniversitelerin 2.öğretimine kayıt olmak istiyorum. Anaokulu öğretmenliginin ikinci öğretimi kalktı diyorlar bir bilginiz var mı ?

 16. hocam ben çocuk gelişimi okuyorum şuan ikinci sınıftayım dgs hangi konulardan başlanacak bir bilgim yok sizce dershaneye gidilmeli mi hangi okunulardan başlanmalı

  • Merhaba Esin, DGS yaklaşık olarak YGS Türkçe ve Matematik konularını kapsıyor. Bu yüzden temelin olduğuna inanıyorsan kendin çalışabilirsin fakat yoksa gitmen daha isabetli olur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 17. Merhaba hocam ben anestezi 2. sınıf öğrencisiyim. Bu sene dgs sınavına girmek istiyorum anestezi bölümünden hangi bölüme tamamlayabilirim ve uzaktan eğitimle tamamlayabilir miyim ?

 18. merhaba hocam ben sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum . sağlık kurumları yönetimi lisans programının devam etmek istyrm . acık öğretimden ve uzaktan eğitimle devam etme şansım varmı yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Merhaba Büşra, DGS ile açık öğretim okuyabiliyorsun fakat uzaktan eğitim hakkında net bir şey diyememekle birlikte yüksek ihtimal ile oluyordur. :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 19. Merhaba. 2 yıllık Grafik Tasarım mzunuyum. DGS’den açıktan sadece uluslarası ilişkiler, işletme falan okuyabiliyorum. Uluslararası ilişkiler için puanımın kaç olması gerekiyor ve dersleri nelerdir yardımcı olur musunuz? Veya başka hangi bölümleri seçebilirim

  • Merhaba Selen seçim yapabileceğin bölümleri yazımızda bahsettiğimiz gibi klavuzu inceleyerek bulabilirsiniz.Puan olarakta DGS ile her yıl puanlar yeniden hesaplanır yanı bu yüzden kesin bir şey diyemiyoruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 20. merhabalar hocam ben sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum aöf ile maliye,uluslararası ilişkiler,iktisat gibi İİBF bölümlerini dgs şartı olmadan lisans tamamlamak için girebilir miyim ? örgün olarak tercih ettiğim üni ile benim puanım arasında 20 puan fark var gelme ihtimali nedir sizce ?

 21. Merhabalar hocam ben suanda alternatif enerji kaynaklari 2.Sınıf öğrencisiyim dgsye girdim tercih verdim yerlesirsem önlisans programinda kaydim silinirmi? Yani ben yerleştikten sonra yerlestigim programın kaydimi dondurmayi düşünüyorum

 22. Hocam facebook kullanmıyorum hesap adresinizi verirseniz ulasayim ama bikac gün icinde tercihler bitecek bu yuzden kisitli zamanimiz

 23. merhabalar hocam ben harita teknikerliğini bitirdim bu sene aöf geçiş yapmak istiyorum eğer bu sene aöf geçiş yaparsam seneye puan kesintim olur mu seneyede harita müh geçmek istiyorum çünkü ?

 24. hocam açık öğretim 2 yıllık ilahiyat kazandım bu iki yılını bitirince Dgs ye girip uzatmayı düşünüyorum 4 yıllığa ama şüphelerim var son iki yılınıda örgün okumak istiyorum olur mu bu ilahiyatın gelmesini de istiyorum mümkün mü acaba bu istediklerim şimdiden teşekkür ederim :)

 25. Merhaba ben açıköğretim bankacılık sigortacılık okuyorum ön lisans 2.sınıfım. Okul bittikten sonra herhangi bi üniversiteye dgs ile girebiliyor muyum lisans tamamlamak için ??

 26. Mrb hocam ben bankacilik ve sigortacilik okuyorum bu sene dgs ye girip iktisada gitmeyi düşünüyorum 230 puan takriben kaç nete denk geliyor

 27. 2 yıllık çocuk gelişimi sınavsız geçiş hakımı kulandım dgsye girmek istiyorum kendi bölümüme devam edebilirmiyim VE DGSden kaç puan almam gerek

 28. Merhaba hocam, Halkla İlişkiler ve Tanıtım önlisans programi mezunuyum dgs puanim kendi bölümümde lisans tamamlamaya yetmiyor yine de tercih yaptım en altlara da açıköğretim yazmayi düşünüyorum sorum şu olacak dgs yle bir açık öğretim programina yerlestigim taktirde seneye tekrar dgs sinavina girdigimde dgs puanimda düşüş olur mu cevaplarsaniz cok sevinirim hocam teşekkür ler şimdiden

 29. Merhaba hocam ben hemsirelik fakultesinde okuyorum.universite sınavına girmeden beslenme ve diyetetik bölümüne geçebilir miyim?

 30. merhaba hocam.aynı anda ygs sınavına da girmeyi düşünüyorum yani ygs ve dgs giricecem ikisiden de tercih yapıcam.ygs den aöf okumayı düşünüyorum dgs ile normal şekilde..ikisi de tuttuğu takdirde sıkıntı yaşar mıyım
  veya dgs tutmadı ygs aöf tutturdum sıkıntı yaşar mıyım ? saygılar

 31. merhaba hocam ben karamanoğlu mehmehbey üniversitesinde evde hasta bakımı okuyorum ve hemşireliğe yada hemşirelik ve sağlık hizmetlerine örgün 4 yıl lisans yapmak istiyorum şuan 1.sınıfım yeni başladım ve meslek lisesi çıkışlı olduğum için derslerim iyi gibi 2018 yılında inşaallah mezun olucam ve ben DGS yi çok merak ediyorum YGS den kolay dediler doğrumu o yüzden ikinci yılı beklemedim DGS ile tamamlarım diye bana ne öneride bulunuyorsunuz ?

 32. Merhaba hocam iki yıllık muhasebe okuyorum yalnız alttan iki dersim var dgsyle geçiş yaptığım okuldan alabilir miyim alttan derslerimi ve stajı dördüncü yılın sonunda yapabilir miyim

  • Merhaba Ayşenur, eğer ki mezun olabiliyorsan alttan kalan derslere rağmen diğer okulunda zaten o dersleri saymazlar fakat büyük ihtimal ile o dersleri veremeden mezun olamayacağın için vermen gerekli :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 33. Merhaba, ön lisans maliye 2. sınıf ogrencısıyım onumuzde kı yıl DGS ıle bolumümü lisans uzerınden devam etmeye basladıgım taktırde kacıncı sınıftan baslıyabılırım?

 34. merhaba hocam ben 2 yıllık cocuk gelişimi sınavsız geçiş hakımı kullandım ve mhenüz yeniyim ve 2 yılım bitikten sonra nasıl staj yapıcam nekadar süreyle yapacam

 35. Hocam merhaba ben şuan açıkta kaldım ek tercihte açık öğretim yazıp gitsem önümüzdeki yıl bir daha aynı ön lisans bölümünden DGS ye girip tercih yapabilrmiyim benim bölüm sosyal güvenlik geçişi sosyal hizmetlere var ama gelmedi başka bir aöf yazıp gitsem şimdi seneye durumum ne olur ? tşkr

  • Merhaba Hasan, yönetmelikte herhangi bir üniversiteye yerleşecek öğrencinin ek puanı yarı yarıya kesilir yazıyor. Bu konu doğrultusunda aynı işlem sende de olacaktır.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 36. Merhaba ben makine önlisans bölümünden mezunum açıköğretime sınavsız geçiş yaptım.Dgs sınavınada girip kendi bölümümde lisans tamamlamak istiyorum.Dgs puanım düşermi.Yanıtlarsanız çok sevinirim hocam:)

 37. Merhaba; hocam ben 2 yıllığı açıktan işletme olarak 4 yıla tamamlıyorum. AÖF işletmeden mezun olduktan sonra DGS ye girebilirmiyim???

  • Merhaba Yavuz, net bir bilgimiz olmamakla beraber büyük bir ihtimal ile 4 yıllık diploma sahibi olduktan sonra giremezsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 38. Merhaba. Ben 2 yıllık Mekatronik bölümünde ilk senem . Dgs ile 4 yıllıga tamamlamak istiyorum. Bu sene dgs ye girebilir miyim?

 39. Merhaba kolay gelsin. Kafamı karıştıran bi soruyu sormak istiyorum. Adalet myo mezunuyum. Bu sene açıktan açıköğretim kamu yönetimi yazdım. 2 sene daha üstüne tamamlayıp, lisans mezunu olmak istiyorum. Sormak istediğim şey şu: eğer lisans mezunu olursam dgs ile hukuka geçiş hakkım biter mi? Sonuçta lisans mezunu olacağım, hukuka geçiş yaptığımda yine beni 2. Sınıftan başlatırlar mı ?
  Çok teşekkürler şimdiden, ona göre aöfe kaydımı yaptıracağım.

  • Merhaba Rabia, dört yıllık bir okuldan mezun olduğun zaman DGS hakkını kaybetmiş olursun. Bunun dışında DGS sonrası gittiğin okul kaçıncı sınıftan başlayacağına karar veriyor. Yani bu durum okuldan okula değişiklik gösterebilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 40. Merhaba hocam herhangi bir lisans programı na yerleşemedim , ek tercih yapacam
  Açık öğretim bile gelmedi
  183 puan la gelir mi
  Bölüm muhasebe

 41. merhaba hocam ben 2 yıllık halkla ilişkiler okuyorum.dgs ile 4 yıllığa tamamlamak istiyorum sadece kendi bölümümü tercih edebilirim yoksa başka bölümlerde tercih edebiliyormuyuz uluslararası ilişkiler vs. diyelim ki a üniversitesi halkla ilişkilere yerleştim bitirdiğimde 4 yıllık okumuş gibi oluyormuyuz..şimdiden teşekkürler :)

  • Merhaba Eda, sadece kendi bölümünü değil başka bölümleri de okuyabilirsin fakat bazı sınırlandırmalar mevcut. Bu yüzden yazıda da bahsettiğimiz gibi hangi bölümleri okuyabileceğini bakabilirsin. Bunun yanında mezun olursan 4 yıllık birinden farkın olmaz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 42. İyi günler hocam ben şimdi bilgisayar programcılığı okusam 2 yıllık sonra dgs ye girsem 60 net yapsam 30- 30 ben itü bilgisayar mühendisliğine girebilir miyim ?

  • Merhaba Erdem, maalesef böyle şeylerde sana olabilir veya olama diyemeyiz. Yazıda da belirttiğimiz gibi zaten bu durum diğer öğrencilerin tercih durumuna da bağlı. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 43. BEN 2 YILLIK MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI OKUDUM.DGS DE KAZANAMAYINCA EK TERCİH YAPMAK İSTEDİM FAKAT KONT.DOLMUŞ.AÇIKÖĞRETİM YAPIYIM DEDİM ONDADA SOSYAL HİZMETLER VAR BU BÖLÜME TERCİH ETME HAKKIM VARMI?

 44. MERHABA HOCAM. TIBBİ LABORATUVAR MEZUNU OLACAĞIM BU SENE VE DGS İLE AÇIKÖĞRETİMLE 4 YILLIK BİR BÖLÜME TAMAMLAMAYI PLANLIYORUM. BU MÜMKÜN MÜ? EĞER MÜMKÜNSE LABORATUVAR DİPLOMAMIN YANMA DURUMU GEÇERLİLİĞİNİ KORUMA DURUMU VAR MI?

  • Merhaba Tekinreiz,DGS ile 4 yıllığa tamamlama imkanın var ayrıca 2 yıllık diploman da bir kenarda durmuş olacak. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 45. Ortaöğretim hemşireliktwn mezunum 2 yıllık tıbbi laboratuvara geçiş yaptım ama mezun olursam lise hemşirelikten kpssye girip atanamıcam o yüzden tek ders bırakmak istiyorum dgsye girebilmek için son sınıftayım 1. Mi yoksa 2.dönemden mi ders bırakmalıyım

  • Merhaba Yıldız, DGS puanın iki yıl geçerli bu yüzden ders bırakıp bırakmaman önemli değil. Soruyu doğru anladıysak cevabı bu fakat farklı bir şey sordu isen lütfen düzelt :)

 46. Merhaba hocam ben yabancı uyrukluyum inşaat mühendisliğini de bştirdim yüksek lisansa başvuracağım bana dgs yada ales ilgibi bilgiler verir misiniz hani ne yapmam gerektiğini sizlere çok teşekkür ederim

 47. Merhaba hocam ben bankacılık ve sigortacilik bölümünde okuyorum dgs ye girmeden dört yıllığa tamamlayabilir miyim ?

 48. Merabalar benim dgs hakkinda pek bilgim yok seneye girmek istiyorum bu sene 2 yillik lojistik bölümünden mezun olcam biz tercih yaparken 4 yillik üniversitemi yazcaz normal olanlarindan yoksa dgs ye girenler icin belirli ünibersitelermi var

  • Merhaba Gamze, DGS öğrencileri için ek bir tercih kılavuzu yayınlanıyor burada hangi okullarda ne kadar kontenjan olduğunu ve diğer merak ettiğin bilgileri görebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 49. merhaba hocam ben 2 yıllık biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü okuyorum buradan mezun olmadan öncede dgs ye girebilirmiyim ve 2 yıl mezun oldum diyelim dgsye girip başka bir bölüm okuyabilirmiyim veya bu bölümden 4 yıllığa tamamlayabilirmiyim

  • Merhaba, 2 yıllık bir bölümde okuyorsan okulunu bitirmeden öncede DGS başvurusu yapabilirsin aynı şekilde tercihine göre başka bölümleri de tercih edebilirsin fakat bunlar kısıtlı olacaktır. Yani Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü ile ilgili 4 yıllık yerleri tercih edebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 50. hocam öncelikle merhaba ben meslek lisesinde inşaat bölümü okkuyorum ygs de 270 gibi bir puan alıp 2 yıllığa gitmeyi ordanda dgs(dikey geçiş sınavı) ile 4 yıllık mimarlık bölümüne gitmeyi düşünüyodum ama internette dgs’de ful çekip açıkta kalanlar olduğu yazısını okudum böyle birşey varmı yoksa 2 yıllık okuyup dgs ile 4 yıllığa geçmelimiyim sizin fikriniz ne şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, DGS ile bu tarz sorunlar yaşayan hiç görmedim açıkçası. Varsa da büyük ihtimal ile tercihlerini yanlış yaptığı içindir. Sana tavsiyem direkt gidebiliyorsan mimarlığa gitmen fakat yapamazsan DGS ile tamamlamayı düşün. Yani kısacası ilk hedefin mimarlık olsun en kötü ihtimal ile DGS denersin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Saolun hocam meslek lisesinde okuyorum ve ilk denemede kazanacağımı düşünmüyorum o nedenle bir yıl mezun kalıp ygs ve lys’ye daha sıkı çalışıp kazanmaya odaklandım sizce mantıklımı

    • Merhaba Mustafa, mantıksız olan bu sene kazanamayacağını düşünmen. Bizim tavsiyemiz bu sene gerçekten gitmek zorundayımışsın gibi çalışman eğer olmazsa ardından neler yapabileceğini düşünebiliriz. Fakat hiçbir zaman seneye erteledim diye kendini rahatlatma bu seneyi son şansın gibi değerlendir. Kolay gelsin :)

     • Hocam aslında çalışsam kazanırım gibime geliyor fakat aileme yük olmamak için bir yıl mezun kalıp üniversite için para biriktirip kendi paramla gitmek istiyorum…
      Asıl sebebi bu.
      Cevaplarınız için teşekkürler.

     • Tekrardan merhaba Mustafa, aslında böyle bir düşüncen varsa önce bir ailen ile konuşmanı tavsiye ederiz. Ayrıca üniversite için para biriktirmekten kastın tam olarak nedir? Yani okurken para lazım olacağı için mi para biriktereceksin yoksa hazırlık süreci için mi ?

     • Okurken para lazım olacağı için. Benm seçeceğim bölüm mimarlık bölümü,bu bölüm masraflı olduğu için bu düşüncedeyim.

     • Tekrardan merhaba Mustafa, okurken maddi olarak çok bir sıkıntı çekmezsin gerek KYK Yurtları gerekse verilen Burs/Kredi seni rahatlatacaktır ayrıca okul zamanında çalışma şansında olacak. Bir sene kaybetmektense okul zamanı çalışmak veya burs + kredi gibi imkanlardan yararlanmak kişisel olarak daha mantıklı geliyor. Fakat yinede karar senin :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Biz hep buralardayız.

  • Merhaba Hasan, okulunu başarı ile bitiremezsen maalesef DGS ile kazandığın okula bir daha ki seneye başlayabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 51. Hocam Ben simdi Önlisans programını yaptım 2 yıllık daha sonra dgs ye girdim. Eger lisans programını kazanırsam 4 yıl daha mı okuyacagım.

  • Merhaba, gideceğin okula göre değişecektir. Bazı okullar 3. sınıftan devam ettirebiliyor bazıları ise tekrar baştan aldırıyor. Yani tercihlerin doğrultusunda belirlenir.

 52. Hocam mesela ben odyometri okuyorum dgs ile odoyolije geçiş yaptığım zaman derslerden muaf sayılma veya 4 yıla tamamlama durumum nasıl olur bilginiz var mı acaba

  • Merhaba Ayşe, bu süreç okuldan okula değişiyor. Örnek vermek gerekirse bazı üniversiteler DGS ile gelenleri 2. sınıftan veya 3. sınıftan başlatarak devam etmesini sağlarken bazı üniversiteler aldığı dersleri yok sayarak direkt olarak 1. sınıftan başlatıyor. Kısacası bu süreç ile ilgili üniversiteden üniversiteye farklı cevap almak mümkün. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 53. Hocam 2 yıllık makina ressamligini bitirdim peşine dikey geçiş yaptım işletme okudum.benim tekrar dgs ye girme hakkım var mıdir

 54. Merhaba. Saglik lisesi att çıkıliyim. Açık durum afet yönetimi uzaktan okuyorum. Benim isteğim hemsirelik okuyup formasyon ile öğretmenliğine gecmek. Bunu yapabilir miyim. Uzaktan okumanın dezavantajları olur mu. Uzaktan okuyan biri dgs ye girebilir mi hemsirelik saglik memurluğu fln okuyabilir mi. Teşekkürler

  • Merhabalar Bahar, iki yıllık okuduktan sonra veya okurken herkes DGS’ye girebilir.Aynı zamanda uzaktan okumak en azından DGS için herhangi bir dezavantaj doğurmaz fakat diğer durumlar hakkında gerekli bilgi için maalesef DGS kılavuzunu incelemelisin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 55. Merhaba hocam. Ben 2015 DGS ile yerleştim kayıtta yaptırdım ancak devam edemedim.Vize-final sınavlara girmedim doğal olarak ders durumum ve ortalamam berbat. Şuan lisans öğrencisi olarak gözüküyorum. Kaydımı sildirsem tekrar dgs sınavına girebilir miyim. Yani aöf den tamamlamak istiyorum.

  • Merhaba Sevo, DGS kılavuzunda elinde ön lisans diploması olduğu sürece başvuru yapabileceğin yazıyor fakat açıkçası bu konuda yanlış bilgi vermemek için ÖSYM bürolarına başvurmanı daha doğru buluruz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 56. Merhabalar. Tıbbı dokümantasyon 1snf okuyorum 4yıla tamamlamk istyrm baska bolumw geciş yaparak. Uzaktanmı olucak meslek yüksek okulundan

 57. Merhabalar fizyorerapi onlisans 2. Sınıftayım dgs ye girdigimde ortaogretim kpss ye girme sansimi kaybedermiyim . Saglik meslek mezunuyum hemsirelik

 58. Merhaba hocam ben fen ve teknoloji öğretmeniyim aöf adalet bölümü ikinci sınıftayım bu sene dgs ile istenilen puanı alırsam hukuğa geçiş yapabiliyor muyum şimdiden teşekkürler

 59. Merhaba hocam. Benim bir kaç sorum olacak. Cevap verirseniz çok memnun olurum.
  1. Ben özel bir üniversite de İşletme(ing) okuyorum. Son sınıf öğrencisiyim. Ama okulum uzadı. Ve bursum kesileceği için, durumlar da sıkıntılı olduğu için önlisans diplomamı alacağım. Benim 3. sınıftan başlamam için YGS’ye mi girmem gerekiyor, DGS’ye mi? Gerek açıktan, gerek örgün eğitim için. Normal şartlarda kolay bir soru olabilir ama hep lisans lisans diye şartlanınca hiç bilgim yok bu konularda..
  2. Yani böyle bir karar verince baya araştırdım. 3. sınıftan başlayabiliyorum. Bazı siteler de önlisans diplomanın geçersiz olacağı yazıyor bazılarında ise ikisi birden kalabilir yazıyor. Doğrusu nedir acaba?
  3. DGS ile bir yere girmek zor ama açıktan her halükarda okuyabiliyor muyum, yani tamamlayabiliyor muyum?
  4. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite hakkımı kullanarak Sosyoloji okuyorum. 2. sınıftayım. Normal şartlarda lisans öğrencileri ikincide lisans ya da önlisans seçebilir. Ama ben önlisans diplomamı alınca otomatikmen iptal olur mu bu üniversitem?

  • Merhabalar Burcu, sırası ile sorularına cevap verelim.

   1-) DGS ile tamamlama şansın var fakat bazı okullar ön lisansı bitirmelerine rağmen öğrencilerini 1. sınıftan başlatabiliyor bu durumda DGS sonrası tercih edeceğin okula dikkat etmelisin.
   2-) DGS ile tamamlarsan ön lisans diploman yerine lisans diploması vereceği için geçersiz sayılıyor.
   3-) Evet, aynı şekilde DGS ile açıktan okuyabilirsin.
   4-) Bu konuda İstanbul üniversitesi ile görüşmen gerekli sanırım tam olarak soruyu anlayamadık :(

   Son olarak DGS hakkında merak ettiğin diğer sorulara buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 60. Merhaba ben hem bilgisayar teknolojisi ve programlama hem de ön lisans evde hasta bakımı mezunuyum dgsye birden her iki bölümden tercih verme hakkım var mi

 61. Hocam merhaba ben tibbi sekreterlik birinci siniftayim bu sene dgs ye girdim diyelim puanim az gelip gelmedigini nasil anlarim mezun oldugumda da girebilme sansim var cunku ve ayrica ben atanirsam bi sehre dgs den de orgun egitim gelirse ikisini nasil idare edecem

  • Merhaba Seher, ön lisans eğitimini bitirmeden DGS ile tercih yapabilir fakat okula başlayamazsın.Ayrıca girdiğin senenin Tıbbi Sekreterlik DGS puanlarına bakarak az çok aldığın puanını değerlendirebilirsin. Kolay gelsin.

 62. merhaba hocam.. radyo tv programcılığı okuyorum iknci sınıftayım şuan..ilk yıl ortalamam biraz kötü2.20 ortalama var ..bu yıl sınavlarım iyi gidiyor..ortalamam büyük ihtimalle 3.10 bitiririm dgs ye kesin girecem şuan çalışmaya başladım 4 yıllığı olarak bitirecem taban puanlara baktım hem yüksek hem alım az çok sıkıntılı dönemdeyim ne yapacağımı bilmiyorum başarı puanı çok etki yapıyor mu

  • Merhaba Turan, başarı puanın etkisi var fakat en büyük etken senin çalışman. Çünkü maalesef iki yıllık okuyan birçok öğrencinin yaptıkları düşünmekle kalıyor. Eğer gerçekten azimle çalışırsan alımların az olmasına rağmen rahatlıkla gidebilirsin.

 63. Hocam merhaba, 2 yıllık üniversiteye gidiyorum şu an ikinci sınıftayım bölümüm muhasebe açıktan 4e tamamlamak istiyorum, açık öğretimden direk 3 ve 4. sınıfı okuya biliyormuşuz, kendi bölümümde devam etmek istiyorum sınava girsem fakat alttan dersim kalsa bu okuldan mezun olamasam yine de açık öğretime geçip bölümümle alakalı bir bölüme geçebilir miyim? Bu konu da bana bilgi verirseniz gerçekten çok iyi olur şimdiden teşekkür ederim.

 64. Merhaba hocam aof web tasarim bitirsem 2 yillik olarak bilg muhendisligine gecmek icin nasil yapacam gecilir diyorlar ama ben 4 yilliga gecis yapmak istiyorum aof de bilg ilr ilgili bolum yok nasil oluyor

  • Merhaba Yasin, ön lisans bölümünü bitirdikten sonra DGS ile 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsin. Ayrıca Web Tasarım okuduğun için sadece Web Tasarım’ın 4 yıllık bölümüne değil belli başlı bazı diğer bölümleri de tercih edebilirsin. Bunun için DGS Tercih Klavuzunu inceleyebilirsin. Kolay gelsin.

 65. Merhaba,
  Ben ikisenelik yüksekokulu bitirdim ardında iki sene açıköğretim okuyarak lisansa tamamladım .
  DGS sınavına girebilirmiyim

 66. Mrb hocam.ben felsefe bölümü 1.sınıf ögrencisiym.ve okuduğum bölüm 4 yıllık ama kpss puanı yüksek olduğu için farklı bir bölüme geçiş yapmak istiyorm Dgs sınavına girip psikoloji ve ya benzeri bir bölüm tercih etmem mümkün mü

 67. Merhaba ben dgs ile geçiş yaparak 4 yıllık lisans programını tamamladım,tekrar dgs ye girip başka 4 yıllık bir program okuyabilir miyim ?

 68. Merhabalar hocam benimde dgs hakkında sorum olacak suan 2.sınıf tıbbi Sekreterlik aof okuyorum.Bu sene dgs ile tamamlamayı düşünüyorum tercih AÖF ya da örgün olabilir digmi? Bir de Okul puanı dgs de etkili mi?

 69. Merhaba hocam ben leyla şuan bankacilik ve sigortacilik bolumu okuyorum dgs ye girip iktisat bolumune gecis yapmak istiyorum .
  İktisata gecis yaparsam kacinci siniftan basliycam aldigim dersleri tekrar mi alacagim veya kac sene okuycam 4 mu yoksa 2 mi..? Lutfen yardimci olurmusunuz .. ?
  Şimdiden teşekkurler

  • Merhaba Leyla, diğer yorumlarda belirttiğimiz gibi bu duruma gideceğin okul karar veriyor. Bazı okullar DGS sonrası öğrencileri 2. sınıftan başlatırken bazıları 1. sınıftan başlatıyor. Aynı şekilde kaç ders sayıp saymayacağına da yine gideceğin okul karar veriyor. Bu yüzden tercih konusunda bunlara dikkat etmen gerekiyor. Hakkında hayırlısının olası dileği ile kolay gelsin.

  • Merhabalar Enes, DGS sadece ön lisans öğrencilerinin girebileceği bir sınav dört yıllık okumuyorsan girebilirsin. Fakat okuyorsan maalesef giremezsin bunun yerine yatay geçiş yapabilirsin.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı : Yatay Geçiş Nedir?

   • Anladım hocam teşekkür ederim yorumunuz için , yatay geçiş yapamıyorum bölümüm yok istediğim yerden o yüzden başka şanslarım var mı diye araştırmak istedim çoğu yer konu hakkında açık bilgi vermiyor siz gayet güzel cevaplıyorsunuz Allah razı olsun.

 70. Merhaba hocam b en acikogretim den 2 yillik cocuk gelisimi bitirdim bunu 4 yila tamamlaamak icin NE yapmam gerekiyor

 71. merhabalar hocam ben dgs ile kazandım yerleştim ilk senem bitti bir daha dgs girmeyi düşünüyorum girebilir miyim ? ve girebiliyorsam kazandıgım okuldan kaydımı sildirip yeni kazandıgım üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim ? cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim..

 72. Hocam merhaba.ben 2016 dgs de tercih yaptım.aöf yerlestirildim ama kayit yaptirmadim.okul puanim yine de yari yariya düşer mi?simdiden tesekkurler

 73. Merhaba hocam , ben büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümünü okuyorum. DGS ile yönetim bilişim sistemleri bölümünü kazandım diyelim 3. Sınıftan mı devam ederim ?

  • Merhaba Dilek, diğer sorularda cevap verdik fakat yeniden senin için cevaplayalım. Bu durum kazandığın okuldan okula değişmekte. Bazı okullar 1. sınıftan başlatırken bazıları ise 2. veya 3. sınıftan başlatabiliyor yani hangi okula gideceğine göre sonuç değişecektir. Kolay gelsin.

 74. hocam merhaba.ben suan lisans programında 1’nci sınıfım.Bu sene ygs girip önlisans programına yerleşicem.Önlisans bitince bidaha ygs girip bi önlisans programına daha yerleşicem. yani 4 ncü sınıfta 2 nci ön lisansa yerleşicem.benim sorum şu hocam; benim lisans programım bitince ilk kazandıgım önlisans programını dgs ile 4 yıla tamamlayabilir miyim ?

 75. Merhaba hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum bu sene dgs sınavına gircem hazırlanıyorum iyi bir yere gelip sınavı kazanabilmek için sözel sayısal ayrı ayrı ve toplam kac net ya da kac soru çözmem gerekir sizce yardımcı olursanız cok sevinirim ?

  • Merhaba, bu durumlar yıldan yıla ve bölümden bölüme değişmekte bu yüzden net bir şey söylenemez fakat fikrinizin olmasını istiyorsanız X bölümü DGS puanları diye internette aratabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 76. Altttan derslerim var sdu de okuyorum dgs ye girip linsas tutturursam burayi bitirmeden lisanstan devam edebilir miyim

  • Merhabalar Burak, DGS için herhangi bir taban puan bulunmamakta her sene yapılan tercihlere göre puanlar güncellenmekte. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 77. Merhaba hocam ben tıbbi laboratuvar okuyorum bu yıl son dgs ye girmeyi düşünüyorum hemşireliği tamamlamak için. Hemşireliği açık öğretimden okuyabilir miyim acaba

  • Merhaba Sema açık öğretimde olan bölümler okuyabilirsin fakat bilgimiz dahilinde hemşire açık öğretimde yer almıyor. Detaylı bilgi için ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzu inceleyebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 78. Hocam merhaba. Ben harita teknikerliği okudum ve mezun oldum. Dgs ye girdim çevre mühendisliğine yerleştim. 1. sınıftan başlattılar. Şu anda dersler ağır olduğu için bölümü dondurmayı düşünüyorum açıkçası. Bu yıl sınava tekrar girip harita mühendisliğine geçsem. Daha sonra çevre mühendisliğini dondursam bir sorun çıkar mı. Birde yerleşip tekrar sınava girdiğim için puan kesintisi olur mu?
  ALLAH rızası için bi yardım lütfen.

  • Merhabalar Ayşenur, öncelikle puanın kesilecek bunu belirtelim. Ayrıca elinde ön lisans diploması olduğu sürece DGS’ye girebilirsin fakat iki üniversiteye gidemezsin. Bu durumda ikisinden birini tercih etmen gerekecektir. Fakat yinede ÖSYM bürosuna sormanı tavsiye ederiz çünkü net bir bilgi kılavuz da göremedik. Kolay gelsin.

 79. Merhaba hocam ben büşra ben sivil havacılık okuyorum bölüm birincisi olursam dgs siz üçüncü sınıfa geçiş yapabilirmiyim

 80. Merhaba hocam önlisans sağlık mezunuyum kınama cezası almıştım kopyadan dolayı. Bu dgs ile geçiş yapmama veya yaptıgım okulda kabul etmemeleri gibi sıkıntı çıkarır mi ?

 81. hocam merhaba ilahiyat2.sınıfım alttan dersim var dgs ye girebilirmiyim bu sene ikin ci sorum eger girebiliyorsam bu seneki puanım diger sene için gecerli olur mu o puanla okula girebilir miymm…

 82. Merhaba hocam ben cerrahi teknikerlik myo da okuyorum hemşirelik ile 4 yıla tamamlamak istiyorum 3.sınıftan başlayabiliyor muyum yoksa 1.sınıftan mı ve sayısaldan kaç net yapmam gerekiyor tahminen ?

  • Merhaba Sibel, kaçıncı sınıftan başlayacağına tercih yaptığın okul karar veriyor ayrıca net konusunda geçmiş senelerde giden kişilerin puanını incelemek senin için daha faydalı olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 83. Hocam merhaba dgs ye ben de hazirlaniyorum musebe vergi mezunuyuum .bazi sitelerde muafiyet sorunundan dolayi kafa karistiici yorumlar var sizce dgs mi ygs mi.?kafam allak bullak oldu.dersler hangi okullarda muaf oluyor?

  • Merhaba Suna, yani buna karar verecek aslında bir noktada sensin karşına yakın dönemin çıkmış DGS ve YGS sorularını alarak yakınlığını anlayabilirsin. Ayrıca DGS de ki bölümün ile ilgili alımları da araştır bunlarda sana fikir sunacaktır. Bunun dışında muafiyet ile ilgili her okul farklı bir yol izliyor o yüzden net bir şey diyemeyiz fakat sosyal ağlarda ki DGS gruplarına bakabilirsin. Umarız yardımcı olabilmişizdir, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 84. meraba hocam ben ameliyathene hiz. ikinci sınıftaym dikey gecişle hemşireliğe gecmek istiyoru kacıncı sınıftan baslarrım acaba

  • Merhaba Derya, bu duruma daha öncede cevap vermiştik tekrardan senin için cevaplayalım.Bu durum okuldan okula değişmekte bazıları 1. sınıftan başlatıp bazı derslerden muaf tutarken bazıları ise 3. sınıftan başlatarak devam etmeni sağlıyor fakat bu durum dediğimiz gibi okuldan okula değişiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 85. Merhaba hocam,
  Ben 2 yıllık kimya teknoloji mezunuyum. Bu sene DGS girip mühendisliğe geçiş için hazırlanacağım. Ben YGS de başvurdum ygs sınavından sonra (açıköğretim yaslı bakım )tercih yapıp yerleşirsem. Yine DGS sınavına girebilir miyim . Girdim diyelim puanım düşer mi?

 86. Merhaba hocam benim bir kaç sorum olacak 1) MYO 2.sinif okuyorum şuanda alttan dersim hiç yok ve mezun olduktan sonraki ilk sene DGS sınavına girmesem sonraki sene (derslere çok çalışmak için) girsem puanım yinede kırılır mı
  2) DGS sınavına maksimum kaç defa girebilirim. Sınırı yoksa her sene puanı kırılır mı? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Merhabalar Fatih, her yıl girebilirsin. Fakat tercih yapıp bir yere yerleşir ve gitmezsen puanın kırılır bunun dışında sık sık girmenin puanlara etkisi yok. Kolay gelsin.

 87. Merhaba hocam ben iki yıllık tıbbi laboratuvar okuyorum ikinci siniftayim bu yıl dgsye girmek istiyorum ama pek bi bilgim yok bu konuda ne yazık ki.bi de hangi bölümlere gecebiliyorum hemşirelik mümkün mu acaba şimdiden teşekkür ederim

 88. Hocam ben 2 yıllık büro okuyorum son sınıfım AGNO’m 3.02 daha da artırıcam inşaAllah Yönetim bilişim sitemlerine geçiş yapmak istiyorum da en azami ne kadar puan almam gerekir yada kaça kaç soru yaparsam hedefime ulaşırım ? teşşekkür ederim

  • Merhabalar Muhammed, bu konuda diğer yorumlarda cevap vermiştik fakat tekrar senin için belirtelim. DGS puanları her yıl sınava girenler sonucunda belli oluyor o yüzden her zaman değişme ihtimali bulunuyor. Bu sebeple en az kaç almalısın veya kaç soru yapmalısın net bir cevabı yok fakat geçen sene kendi bölümünün DGS taban puanlarına bakarak az çok belli başlı tahminler yapabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 89. Merhaba hocam,istanbul üniversitesi açıköğretim fakültesi sağlık yönetimi önlisansta okumaktayım.istanbul ünv açıköğretim hemşirelik lisans tamamlama bölümüne geçmem için DGS ye girmem gerekirmi?

  • Merhabalar Hakkı, sağlık yönetimi bölümü DGS ile hemşireliğe geçiş veriyorsa tabi ki DGS’ye girmen gerekli fakat geçiş hakkı vermiyorsa YGS-LYS ile tercih yapman gerekli. Kolay gelsin.

 90. mrblar hocam ben laborant ve veteriner saglık önlisans öğrencsi 1. sınıf okuyrm. DGSile veterinerliğe geçiş yapmak istyrm. sorum şudur…Ben şimdi 2 yıllık okuyrm geçiş yapınca +2 yıl daha mı ekliyrm yoksa sıfırdan başlayıp yeni 1. sınıf öğrencisi mi oluyrm. ayrıca veterinerlikte hazırlık sınıfı var mı ??

  • Merhaba Şüküfe, bu soruyu daha önce diğer yorumlarda cevapladık fakat tekrar cevaplayalım. DGS ile tercih yaptığın okullara göre kaçıncı sınıftan başlayacağın değişebiliyor.Örneğin bazı okullar direkt olarak seni 3. sınıftan devam ettirebiliyor kimileri de 1. sınıftan tekrar başlatarak bazı derslerini sayıyor. Bu yüzden bu durumun net bir bilgisi yok aynı şey hazırlık kısmı içinde geçerli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 91. Merhaba Hocam, Ben bu yıl 2 yıllık fizyoterapi bölümünden mezun olacağım.Dgs’ye de gireceğim ama şansımı ygs’de de denemek istedim.Ben ygs lys ile bir lisans bölümüne yerleşirsem önlisans diplomam yanıyor mu?

 92. Hocam merhaba, tekstil teknolojisi bolumunden ön lisans mezunuyum mezun olduktan sonra 2 yıl ara verdim şimdi lisansa tamamlamak istiyorum ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

  • Merhabalar Ferdi, DGS ile lisans eğitimine tamamlaya bilirsin. Bunun için gerekenleri yazımızda yazdık ayrıca aklına takılan soru işaretleri varsa belirtmen yeterli. Kolay gelsin.

 93. Merhaba
  Ben dgs ile mimaroığa geçiş yapmak istiyorum. Bunun için iç mekan tasarımı bölümünü tercih edeceğim. Yök ileri de bu bölümden mimarlığa geçişi kaldırma ihtimali var mı? Bazı yerlerde sorduğumda kaldırmaz çünkü iç mimarlık eğitimi veriyor şeklinde bi açıklama yapıldı. Sizce bu bölümü seçmeli miyim? Yoksa mimari restorasyon mu okumalıyım?
  Cevaplarsanız çok memnun olurum..

  • Merhaba Doğukan, çok hakim olduğumuz bir konu değil fakat genellikle YÖK bölümlerde ki geçiş haklarını kolay kolay değiştirmiyor. Belirttiğin bölüm içinde aynı şeyler geçerli olacaktır. Kolay gelsin.

 94. Merhaba hocam ;
  Ben 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü geçen yıl bitirdim.Dgs sınavına girip 4 yıllık marmara üniversitesi iktisat(iö) kazandım fakat 1.sınıftan başlattılar sorum şu ki ben şuan ki örgün öğretime devam edip aynı zamanda açıköğretim 3.sınıftan devam edebilme hakkım varmıdır cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar.

  • Merhabalar Barış, maalesef böyle bir hakkın yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Ayrıca bu soruyu YÖK’e telefon ile sorabileceğini de unutma :)

 95. hocam iyi günler alttan iki dersim var 2 yıllık okulu bitirdim şartlı kayıt var mı ya da o dersleri muaf etmeden kayıt yapılıyo mu

  • Merhabalar Ahmet, eğer diplomayı almadıysan maalesef lisans eğitimine başlayamazsın fakat kayıt yaptırabilirsin. Ama kesin bir bilgi olmadığının altını çizelim bu yüzden bu soruyu ÖSYM ile iletişime geçerek sorsan çok daha faydalı olur. Kolay gelsin.

 96. Hocam merhabalar ben tibbi laboratuvar teknikleri okuyorum. Dgs ile girebilecegim bölüm hemsirelik acaba ben dgs yi kazanip hemsirelik okuyunca tibbi laboratuvar bölümüm yaniyomu yoksa 2 meslegim mi oluyo.

  • Merhabalar Emine, 2 yıllık bölüm diploması geçersiz oluyor. Yani Hemşire olarak geçiyorsun. Fakat işe girerken bu DGS öncesi 2 yıllık bölüm okumanın faydasını görmeyeceğin anlamına gelmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 97. Merhaba hocam iki yillik bolume başvuru yapsam dgs ile 4 yillik yetenek sinavi isteyen bolumlere sinvsiz girebilirmiyim

 98. Hocam yerlesmek için ne kadar net yapmak lazım bazi arkadaslar 40 mat sorusu garanti yapmam gerektigini soyledi. Ne kadar doğru hocam bu

  • Merhabalar Elif, arkadaşlarına aldanma her yıl bu durum değişmekte yani o sene giren öğrencilere göre puanlar değişmekte fakat genel olarak elinden gelenin en iyisini yapman gerektiğini belirtmeliyiz çünkü kontenjan durumu az ve giren kişi sayısı fazla fakat sınavı önemseyen az. Bu yüzden çalışırsan kazanma ihtimalin çok yüksek. Kolay gelsin.

 99. Merhaba hocam ben sağlık kurumları işletmeciliği 2. Sınıf öğrencisiyim bu sene dgs ye gireceğim . Benim tercih edebileceğim bölümler işletme , işletme yönetimi , sağlık idaresi ve sağlık yönetimi . Tercih yaparken aynı anda hem işletme hemde sağlık Yönetimi Bölümünu tercih edebiliyor muyum ?

 100. Merhaba ben MYO internet ve ağ teknolojileri bölüm birincisiyim bölüm birinciliğinin DGS de bana ne gibi katkısı olur 4 üzerinden 3.83 ortalamayı gördüm Fakat DGS için pek bir temelim yok çalışma fırsatımda olmadı seneye bekler isem ek puan hakkım gider mi . . yada 25 türkçe 25 matematik neti çıkarsam bölüm birinciliğinin etkisiyle bir üniversiteye geçebilirmiyim . .

  • Merhabalar Ahmet, bölüm birinciliğinin herhangi bir avantajı bildiğimiz kadarı ile DGS adına yok. Fakat ortalamanın yüksek olması ekstra puan olarak geri dönecektir bu sebeple diğer senede girsen ortalamanın yüksek olmasının avantajını yaşayacaksın.Net konusunda ise geçtiğimiz yılların taban puanlarına bakabilirsin çünkü bu konuda en net bilgiyi geçen sene puanlarında bulabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 101. Merhabalar. 4 yıllık bir üniversite okuyan öğrenci bölüm değiştirmek adına dgs yi kullanabiliyor mu yoksa yalnızca 2 yıllık öğrenciler için mi geçerli yardımcı olursanız sevinirim

 102. merhaba ben 2 yıllık önlisans ilahiyat mezunuyum.dgsye girip 4 yıllıga cıkardığımda yine açıktan devam edebiliiyor muyum ? yoksa örgünden mi devam etmek gerekiyor?

 103. iyi günler hocam, ben işletme okuyorum 2.sınıfın birinci dönemini okurken çapraza düştüm şuanda 1.sınıfın ikiinci dönemindeyim bu dönem dgs ye girmek istiyorum girsem yerleşebilir miyim ? ne yapmam gerekiyor ?

 104. 2 yıllık biyomedikal bitirdim biyomedikal mühendisliğine yerleştim açıköğretimden başka bölümde okuabilirmiyim

 105. Hocam hayırlı günler, ben 2015 yılında ıhl den mezun oldum. 2015 te de sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık ilahiyata kayıt oldum fakat 2015 ve 2016 da hiçbir sınavına giremedim. 2017 de ise kayıtımı yenileyerek 2. Sınıftan okumaya başladım hocam bu durumda benim 2 yıl işallah bittikten sonra dgs ye girip çıktıktan sonra bana dgs den gelecek olan puanda eksilme kırılma olurmu sınıfta kaldım diye. Birde okuldan gelecek olan obp den ek puandan kırılma olurmu?

 106. Hocam benim anlamadığım bir konu daha var. Ben şuan 2yıllık ilahiyat oluyorum. 2 yıllık örgün bir bolum daha tercih ettim diyelim. Dgs de aldığım puanlarla bu iki yıllık ların üstüne tamamlayabilirmiyim yoksa sadece 1 o için mi geçerli alacağım puan? 2. Sorunda diğer 2 yıllığına üstüne tamamlamak için ise bir sonraki sene ise tekrar mı dgs ye girilmeli?

  • Merhabalar Derya, eğer DGS girdiğin sene iki bölümü de bitirmiş olursan ikisi içinde tercih yapabilirsin fakat eğer diğer bölüm için sınava girme hakkın bulunmuyorsa sadece biri için tercih yapabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 107. ben ıkı yıllık onlısans bıtırdım ama dort yıllıga tamamlayıp muhendis olmak ıstıyorum lısansa tamamlamak ıcın dısartan ıkı yıl daha verıp 4 yıllık mezunu sayılırmıyım yoksa dgsye gırıp kazanmam mı lazım

 108. bir sorum olacaktı.fizyoterapi önlisans öğrencisiyim dgs ile lisans programına geçiş yaparsam fizyoterapi önlisans kpss ye girebilir miyim?hem lisans programı okuyup hem de işe başlayabilir miyim?

 109. 2 yıllık elektırık bolumunden mezun olduktan sonra dgs ye gırersek 4 yıllık elektrık elektronık muhendıslıgıne tamamlama sansımız varmı?

 110. Hocam merhaba ben 94 yılında bölüm 1.si olarak mezun oldum o zaman bazı şartlardan dolayı eğitimi devam ettiremedim dgs’ye giremedim sınava girme hakkım hala var mı yardımcı olursanız sevinirim

 111. Merhaba ben 4 yillik turizm rehberlik okuyorum 3. Siniftayim herhangi bir universitede sanat tarihi bolumune gecis yapabilir miyim?

 112. Ben 2 yıllık tıbbi sekreterlik okuyorum. Dgsden öğretmenlik istiyorum olur mu? Ve örgün öğretime geçtiğimde 3. sınıftan mı başlayacağım?

  • Merhabalar Tuğba, hangi bölümden hangi bölüme gideceğin ile ilgili DGS kılavuzunu incelemen gerekli. Ayrıca hangi sınıftan başlayacağına gideceğin okul karar veriyor yani bazı okullar 3. sınıftan devam ettirirken bazıları ise 1. sınıftan başlatarak devam ettiriyor. Kolay gelsin.

 113. merhabalar ben özel üniversitede okuyorum dgs’ye girdikten sonra kazanırsam devlet üniversitesi tercih etmeyi düşünüyorum.özelden devlete geçmenin zor olduğunu söylediler bu konu hakkında bilginiz var mı acaba zorlanır mıyım ?

 114. merhaba hocam ben acıktan iki yıllık sağlık kurumlari işletmeciliği okuyorum . dgs ile herhangi bir sağlık bölümüne geçis yapabilirmiyim ? yada başka bölümlere

 115. Merhaba hocam. Dgs de belli bir baraj var mı? Kazanmak için sıralamaya mı giremk lazım? Yoksa belli bir puanı geçince mi kazanıyoruz?

  • Merhaba Mehmet, DGS puanları her yıl giren kişilerin kazandığın puanlara göre belirleniyor. Bu sebeple her yıl gireceğin bölümü ortalamaya göre değişiklik gösterebilir. Kolay gelsin.

 116. Merhaba Hocam. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Bu doğru mudur hocam. Ben aöf adalet 2. Sınıfım dgs kendi bölümüme gidebilir miyim.

  • Merhaba Zeynep dediğin durum maalesef söz konusu değil. Yani herhangi bir meslek yüksek okulu mezunu veya açık öğretim ön lisans mezunu DGS olmadan bölümünü lisansa tamamlayamaz. Fakat tekrardan sınava girerek üniversite tercihi yapabilir. Kolay gelsin.

 117. Merhaba hocam, ben Ece. Lise son sınıf öğrencisiyim. Hukuk fakültesi okumak istiyorum fakat kazanamazsam adalet meslek Yüksekokulu’nu bitirip daha sonra hukuk fakültesi okuyabilir miyim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

  • Merhabalar Ece, evet böyle bir durum söz konusu. Fakat DGS ile gidilebilecek bölümler hemen hemen her sene güncelleniyor bu sebeple hedefin her zaman direkt olarak Hukuk bölümünü kazanmak olsun. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 118. hocam ben anestezi okuyorum ve yaz okuluyla ve üstten aldığım derslerle 2. sınıfın bahar döneminde değil güz döneminde mezun olucam yani erken mezun olucam yarım dönem.dgsye girsem tercih yapsam 2. dınıfın 2. döneminden mi başlicam yoksa bir mezun olduktan sonra mı girmek zorundayım :( lütfen yardım edin 2 dönemim güme gider öyle olursa :D şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Ayşe, her şeyden önce tebrik ederiz. Soruna gelecek olursak DGS ile tercih yaptıktan sonra kaçıncı sınıftan başlayacağın gideceğin okula göre değişmekte. Yani X okulu seni 3. sınıftan başlatabilirken Y okulu 1. sınıftan da başlatabilir. Bu sebeple tercih aşamasında gideceğin okulu iyi araştırman gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 119. Merhaba hocam ben çocuk gelişim önlisans mezunuyum yazıda demişsiniz myo açıköğretimden sınavsız geçiş hakkı var diye fakat lisans için açikta çocuk gelişim bölümü yok diye biliyorum . faka açıktan sınavsız başka bölüme geçebiliyormuyuz birde bu 4 yıll gibi olabiliyor mu

  • Merhabalar, DGS için tercih yapacağın bölümler okuduğun ön lisans ile alakalı. Yani örnek vermek gerekirse X bölümü tercihinde 4 yıllık Y bölümünü tercih edebiliyorken Z bölümü DGS ile 4 yıllık Y bölümünü tercih edemeyebilir. Bu sebepten ötürü okuduğun ön lisans bölümünden gidebileceğin yerleri en güncel DGS kılavuzu ile incelemen gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 120. hocam merhaba öncelikle sormak istediğim şey dgsye girme şartlarında staj dışındaki mezuniyet koşullarını yerine geetirmiş olması yazıyor.staj şu 20 günlük olan mı yoksa 20 krediliik ders olan mı :) birde sormak istediğim sömestırda 1 ay tatilimiz var sonuçta o ara 20 günlük stajı yapsak olur mu :)

  • Merhaba Fatma, okulun eğer dönem içinde staj kabul ediyorsa olabilir. Bunun dışında 20 günlük stajı kasıt ediyor olması gerekiyor. Yine resmi bir cevap için ÖSYM bürolarına başvura bilirsin. Kolay gelsin.

 121. Hocam üstte yer alan “Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir? DGS Hakkında Detaylı Bilgi” yazısının son paragrafında “Bir önceki yıl girip kazanmış olsanız bile bir sonraki yıl sınava girişinizde puan kesintisi söz konusu olmaz.” demişsiniz.. diyelim ki bu sene tercihlerden birini kazandık fakat kayıt yaptırmadık seneye dgs ye girdiğimizde puan kesintisi olmuyor demek mi yoksa kayıt yaptırmış olsak da seneye girdiğimizde kesinti olmuyor mu

 122. Hocam kolay gelsin.. bir şey öğrenmek isterim kardeşim 2 önlisans diplomasına sahip..hem işletme hem adalet bitirdi. dgs sınavında işletmenin diploma notu daha yüksek olduğu için başvuru esnasında eğitim bölümüne işletmeyi girse puanlar acıklandıktan sonra hukuk tercihide yapabilir mi çünkü iki bölümün puanı da Eşit Ağırlıklı..yani çift diploması olanlar başarı puanının tespiti için bir bölüm ile başvurup tercih zamanı her iki bölümden tercih yapabilirler mi?
  tercih yapabilirlerse kazandıklarında üniversiteye kayıt aşamasında sıkıntı yaşanırmı? teşekkürler…

  • Merhabalar, böyle bir durum söz konusu olamaz çünkü tercihlerinizi yaparken geçerli sayılabilmesi için okuduğunuz bölümün önemi bulunmakta. Fakat yine ÖSYM bürolarında sorunuzu sorarak daha resmi bir cevap alabilirsiniz. Kolay gelsin.

 123. hocam merhaba ben bişey sormak istiyorum iki farklı üniversiteden yaz okulu alınabiliyormuş en azından dersler çakışmaması şartı ile.benin staj dışında 20 kredim kalıyor.sadece 1 dersim kalıyor ve sadece o dersim 20 kredi o dersi alabilir miyim.ve yaz okulunda mezun oluyorum bu dgsyi etkiler mi?

  • Merhaba Fatma, 20 kredilik bir dersi yaz okulunda bulabilirsen alman mezun olma konusunda da DGS konusunda da fayda sağlayacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 124. Hoçam kolay gelsin. Hoçam ben inşşat bölümünden mezun oldum ve altan dersim var ilk dönem. dgs girip bir yer kazandığım zaman kayıt yapıp dondura biliyormuyum yada üniv bizi yarım dönem bekliyormu?

  • Merhaba İbrahim, yarım dönem muhtemelen beklemeyerek seneye kayıt yaptırma şansı vereceklerdir fakat bu noktada maalesef kesin bir bilgimiz yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 125. Merhaba hocam 2 yıl önce mezun oldum ve sonrasında dgs sınavına girdim fakat tercih yapamadım farklı durumlardan dolayı 2 yıl bu yıl sınava girip devam etmek istiyorum. Puan hesaplamasında öbp yine geçerli olacak mı yardımcı olursanız sevinirim

 126. Hocam merhabalar ben 2 yıllık pmyo mezunuyum 4 yıla tamamlamak için DGS ye gireceğim açıktan okumak istiyorum bin için bi baraj var mı ? Sınav sonrasında tercih sınırlaması var mı yoksa istediğim herhangi bi 2 yıllık bölümü tercih edip bitirdiğimde 4 yıla tamamlamış oluyormuyum ?

  • Merhaba kazandığın puan doğrultusunda tercih yapabiliyorsun. Tercih YGS LYS süreci gibi arz-talep doğrultusunda sıralanıyor. Sanırım sorunun cevabı buydu. Eğer sorunu yanlış anladıysak lütfen biraz daha detaylı sorabilir misin?

 127. Merhaba hocam bu yıl öğretmenlik bölümleri için ösym 240 bin barajını getirdi şimdi 2 yıllık çocuk gelişimi okuyup dgs ile 4 yıllık okul öncesi öğretmenliğe geçiş yapabilirmiyiz dgs bi değişiklik yapar mı

 128. Merhaba hocam.2 yıllık inşaat teknolojisi okuyorum seneye açıktan dgs yaparak inşaat mühendisliğine tamamlamam mümkün mü ?

 129. Bankacılık ve sigortacılık öğrencisiyim 2 siniftayim alttan bir dersim var DGS den iyi bir puan alıp yerleşebilir miyim birde DGS den alınan puanlar 2 yıl geçerli diyosunuz onu bı açıklar mısınız

  • Merhaba Merve, mezuniyet belgesini almadan okuluna başlayamazsın fakat kayıt yaptırabilirsin diye biliyoruz. 2 yıl geçerlilik durumu da KPSS’de olduğu gibi yine eski puanın ile tercih yapma hakkı veriyor sana. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 130. Merhabalar hocam ben 2yıllık sağlık yönetimi okudum dgs ye giricem bu sene kendi bölümüme tamamlayabiliyorum ancak ama. Belirli bir net varmı şu kadar nete şu puan yada baraj var mı

  • Merhaba DGS için baraj veya taban net diye bir durum söz konusu değildir. Her yıl sınava giren öğrencilerin netleri ile bölümler için sıralamalar yapılır. Kolay gelsin.

 131. Merhaba hocam ben iki yıllık çocuk gelisim okuyorum stajimi ikinci dönem yazın yapsam mezun olarak gozukmedigim için sınava giremiyor muyum bu konu hakkında genel bir bilgi verirseniz çok sevinirim

 132. Okuduğum bölüm DGS ile okul öncesi öğretmenliği sözel ,çocuk gelişimi eşit ağırlık ile alıyor.Ben iki bölüme de tercih verebilir miyim ?

  • Merhaba Yasin, bu durum DGS ile tercih edeceğin üniversiteden üniversiteye değişmekte. Kimileri sıfırdan başlatırken kimileri ise direkt kaldığı yerden öğrencinin devam etmesine izin veriyor. Kolay gelsin.

  • Merhaba İsmail, yapabilirsin fakat DGS ile her bölüme gidemiyorsun. Sadece okuduğun 2 yıllık bölüm ile alakalı mühendislikleri okuyabilirsin. Örnek vermek gerekirse 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyan biri 4 yıllık makine mühendisliğine DGS ile gidemez. Kolay gelsin.

 133. merhaba ben 2 yıllık dış ticaret okudum ve dgs başvurumu yaptım açıköğretimden devam etmek istiyorum kaç puan almam gerekiyor ve nasıl kyıt yapacağım beni bilgilendirir misiniz lütfen

 134. 2 yil diyaliz okudukdam sonra hemsirelige tamamlamayi dusunuyorum kac sene da ah okumam.gerekiyor hocam 4 yila tamamlamam icin

 135. hocam okulun yaz okuluna kaldım mezun olmadan dgsye gircem anlamadım öbp puanım belli olmadıgı için okul puan verecekmi yada en alt puandan mı verecek

 136. Merhaba, ben 4 yıllık lisans mezunuyum. Tekrar 2 yıllık bir bölüm okusam dgsye girip o bölümü de 4 yıla tamamlayabilir miyim?

 137. Ben bu sene 2 yıllık elektrik bölümünden mevzun oldum 3.90 benim GANO simdi ben bu sene hazırlanıcam seneye DGS ye giricem ama YGS’ ye de girdim büro yönetimi yazıcam aynı zamanda büro okuyucam seneye elektirikten lisans icin DGS ye girdiğimde 3.90 ortalamam da 2. Bir meslek yüksek okulu okuduğumdan dolayı düşme olur mu ?

 138. Hocam şuan bilgisayar programcılığı bölümünden mezun oldum tercih aşamasında hangi puan türünden tercih yapacağım mantık olarak sayısal bölüm mezunuyum sayısaldan tercih yapılması gerekir o zaman da sözel çözmemin ne gibi yararı olacak bana ? çözmeye gerek var mı?

  • Merhaba Ali, sayısal olduğun için sözelin getirisi az olacaktır fakat birkaç puan bile çok önemli bu yüzden önemi oldukça fazla fakat tabi ki doğal olarak ağırlığını sayısala vermek daha mantıklı. Ayrıca yakın zamanda hazırlayacağımız DGS tavsiyeleri yazımızı takipte kalarak okuyabilirsin. Kolay gelsin.

 139. Merhaba hocam.Ben ön lisans olarak sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği okuyorum.Bunu lisansa tamamladığımda birinci sınıftan mı başlayacağım tekrar.

 140. Hocam merhaba ben bu sene mezun oldum okul öncesi istiyorum fakat olmiycak gibi cocuk gelisim okuyup dgs ile okul öncesi bolumune gecis yapsan cok mu zor dgs yoksa bir sene daha calisip ygs lys mi hazirlanayim yardim edin hocam cok kararaizim

 141. Merhabalar hocam benim 1.donemden 1dersim kaldi dgsye girdim bolum kazanirsam kayit yaptirabiliyormuyum yani bu dersi diger bolume 3.sinifa aktarabiliyormuyum yardimci olursaniz cok sevirim

  • Merhaba Selen, bildiğimiz kadarı ile yaptırabilirsin fakat bir sonraki sene okumaya başlayabilirsin. Ama kesin bir bilgimiz yok bu yüzden ÖSYM bürolarına başvurman veya araman daha doğru sonuca ulaştıracaktır.

   • merhaba hocam bu yıl iki yıllık iç mekan tasarımına giriş yapacağım iki yıl sonrada dgs ile iç mimarlığa geçiş yapmak istiyorum fakat bu yıl tm veya mfden girmedim iç mekan tasarımının geçiş yapabilceği bölümlerde iç mimarlık var benim mf puan türüm olmasa bile 2 yıl sonra dgs ile geçiş yapabilirmiyim?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here