Bana Uygun Meslek Hangisi? | Meslek Rehberi

36
32867

Gelecek adına genç yaşta verdiğimiz en önemli kararlardan biri olan meslek seçimi kimi kişiler için kabus olurken kimileri için ise cevabı çok önceden verilmiş bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Gelecekte yüksek ihtimal ile yapacağımız ve üniversitede eğitimini alacağımız bölümü belirlememizi sağlayan bu cevap üzerine uzun uzun düşünmemiz ve net bir karar vermemiz gerekiyor.Bizde bu yazımızda henüz bir cevabı olmayan kişilerin doğru bir meslek seçimi için neler yapılması gerektiğini ve doğru bir meslek seçiminin öneminden bahsedeceğiz.

Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim?

Meslek Hocam üzerinde daha önceleri yazdığımız birçok yazıda kendinizi tanımanın öneminden defalarca bahsettik. Meslek seçiminde de yine karşımıza aynı konu çıkıyor. İyi bir meslek seçimi yapabilmeniz için öncelikle kendinizi tanıyın. Nelere ilginiz, yeteneğinizi var. Neleri yapamazsınız gibi konuları önünüze çıkardığınız boş bir kağıda yazın. Aynı zamanda aklınızda yapabileceğinize inandığınız meslekler varsa yine bunları da bu kağıtta ufakça not alın. Bu kağıda yazdıklarınızda tamamen objektif olmanızı söylememize gerek yok sanırım.

En Önemli Şey Kendiniz

Maalesef günümüzde ki gençlerin beynini kulaktan dolma bilgilerle yıkayan ebeveynler, yakın çevreler azımsanmayacak kadar fazla.Bu kişiler belki de farkında olmadan size en büyük kötülüğü yapıyor ve üniversiteyi hatta ömrünüzün çoğunluğunda sevmediğiniz bir işte çalışmanızı sağlayabiliyor. Bu yüzden çevrenizde ki kişilerin “bak arkadaşımın oğlu bu işi yapıyor şu kadar para alıyor” gibi cümlelerle beyinlerinizi yıkamasına izin vermeyin. Fakat tamamen de kulak ardı etmeyin. Burada belirttiğim durum sadece birkaç kişiden duyduğunuz için meslek seçimi yapmayın. Duyduğunuz her bölümü en ince ayrıntısına kadar araştırın zaten araştırma sırasında ilginizi çekip çekmediğini rahatlıkla anlayacaksınızdır.

Meslek Nasıl Araştırılır?

İyi bir meslek araştırmasının temelinde o işi yapan kişilerle iletişime geçmek yatıyor. Aynı zamanda araştırdığınız bölümün çalışanlarının  çalışma ortamlarını görmek, üniversitede aldıkları eğitimleri bilmek ve tecrübeleri doğrultusunda size aktardıkları bilgileri analiz etmek oldukça önemli.Bu bilgiler ışığında bir meslek hakkında tam anlamı ile bilgi sahibi olabilir ve aklınızda ki mesleğe karar verebilirsiniz. Bu konuda Meslek Hocam sizler için onlarca bölüm ile röportaj yaparak bölümler hakkında en doğru bilgileri sizlere sunuyor. Bu yüzden hayalinizdeki bölümleri  Meslek Hocam üzerinden araştırmaya başlayabilirsiniz.

 En Önemsizi PARA !

Gelecekte yapacağımız meslekleri genç yaşta belirlediğimiz için genelde kriterlerimizi çok daha dar düşünceler ile belirliyoruz.Bunun en güzel kanıtı da yapacağımız meslek hakkında rahatımızı yerine parasını düşünmek. Ama unuttuğumuz bir nokta var seçtiğimiz mesleği büyük bir ihtimal ile ömrümüzün çoğunluk kısımında yapacağız ve sevmediğimiz işte başarılı olma ihtimalimiz paranın dik gelme olasılığı ile aynı.Bu yüzden para yapacağınız mesleğe karar verirken dikkat etmeniz gereken son kriter olmalı. Ayrıca her ne mesleği yaparsanız yapın sevdiğiniz sürece mutlu ve paralı olursunuz.

Meslek Seçemiyorum

Şuana kadar anlattığımız her madde aslında Meslek Seçemiyorum diyen kişilerin sorularına cevap niteliğinde fakat yinede bir madde altında yapılması gerekenleri toplayalım.Meslek Seçimi yapabilmeniz için yapmanız gerekenlerin başında kendi özelliklerinizi iyi bir şekilde analiz edip bu sonuçlar doğrultusunda uygun mesleği aramaya başlamalısınız. Bunun için ilk etapta çevrenizde ki üniversite okuyan veya üniversite mezunu kişilerin mesleklerini araştırmak ve kendinize uygun gördüğünüz taktirde o meslek hakkında bilgili kişilere aklınızda ki tüm soruları sorarak size uygun bir meslek olup olmadığını ölçmekle başlayabilirsin. Ayrıca bu süreci kendinize saplantı haline getirdiğiniz taktirde sonuca çok daha geç ulaşabilirsiniz. Bu yüzden rahat davranmaya çalışın ve Meslek Hocam üzerinde ki röportajları okuyarak meslekler hakkında fikir sahibi olmaya çalışın.(Kamu Spotu) Yazı içeresinde de defalarca belirttiğim gibi kesinlikle bu süreçte acele edip yanlış bir karar vermeyin.

Yapacağım Mesleğe Henüz Karar Veremedim Ne Yapmalıyım?

Sınav dönemi içeresinde meslek seçimine hala karar verememiş kişilerin birçoğu bunu da kendine dert ediniyor. Hedefim yok sadece çalışıyorum düşüncesine kapılan bu kişiler için en güzel tavsiyem kendinizi zorlamayın. Meslek seçimi bir gecede olacak bir iş maalesef değil. Bu yüzden kendinize zaman tanıyın ve bu süre zarfında tek hedefiniz ve bana kalırsa tüm sınav dönemi boyunca olması gereken elinizden gelenin en iyisini yapabilmek. Tabi hayalinizde bir mesleğin olması ve bu mesleği düşünerek azimle ders çalışmakta fena olmaz. Ama sınav döneminde bunu bir takıntı haline getirmenizin size hiçbir katkısı yok. Bu yüzden biraz kendinize zaman tanıyın ve sınav sonrası bomboş olan zamanınızda bunlara kafa yorun.

Meslek Testi İle Kendinize Uygun Meslekleri Görebilirsiniz !

Meslek Hocam ailesi olarak meslek seçiminde de yardımcı olabilmek adına sizler için 160 sorudan oluşan bir meslek testi hazırladık. Bu test ile soruları cevapladıktan sonra kendinize uygun olabilecek mesleklerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listeden de yola çıkarak meslek araştırmanıza yön verebileceğinizi unutmayın. Ayrıca tüm bunlar ücretsiz.

Hemen meslek testi ile kendinize uygun meslekleri bulmak istiyorsanız buraya tıklayın.

Son Olarak

Günlük hayatta aşk kelimesini çoğunlukla sadece iki cins arasında ki bir duygu için kullanıyoruz. Fakat aşk çok daha farklı boyutlarda. Bu boyutlarından biride meslek aşkı. Yapacağınız mesleğe her şeyden önce aşık olmalı ve bu aşkı bulana kadar vazgeçmelisiniz. Çevrenizde ki kişiler sizin seçimlerinizi eleştirebilir “bunu nasıl yapacaksın”, “bu işin parası az” gibi birbirinde saçma onlarca cümle kurabilirler ve bunların hiçbirine kulak asmayın.Kendinize inandığınız bir mesleğe karar verdiğiniz an her şey bitmiştir.Siz kendi geleceğiniz adına karar verdikten sonra çevrede ki kişilerin hiçbirinin önemi yok.Hem bu durum sadece üniversite hayatı içinde geçerli değil. Meslek Lisesinde okuyacak olan kişilerde aynı şekilde okuyacakları bölümler hakkında defalarca kez düşünmeliler.Hayat sizin hayatınız ve yapacağınız meslek bu hayatın büyük ihtimalle çoğunluğunu oluşturacak. Kendinizi iyice tanıyın, uygun olduğunu düşündüğünüz meslekleri seçin ve araştırın. Zaten bundan sonra aklınızda ki mesleği bulmanız kaçınılmazdır. Umarım ömür boyu mutlu olabileceğiniz bir mesleği seçebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz bir işte başarının nasıl peşinizden geldiğini anlatan Steve Jobs konuşmasını da kesinlikle izlemelisiniz.

36 Yorum

  • Merhaba Zilan, her şeyin anahtarı senin elinde bu yüzden her şeyden önce ben yapabilirim demeyi öğrenmelisin. Anlattığın kadarı ile içe kapanık birisin bunu aşmanın en güzel yolu ise toplumda ki kişilerle iletişim kurmaktan geçiyor. Yani bir parkta tanımadığın bir amca veya teyze ile konuşmak, karşı cins birileri ile iletişim kurmak gibi örnekleri arttırabiliriz. Fakat bunun bir anlık bir süreç olmadığını da bilmen gerekiyor. Yani bir sabah kalktığında ben artık çekingen değilim diyemezsin fakat zaman içeresinde düzelecektir. Ayrıca profesyonel destek alman bu süreci hızlandırabilir. Unutmadan ne zaman konuşmak istersen Meslek Hocam Facebook sayfasından bize ulaşabilirsin.

 1. Hocam ben ilahiyat okumayı çok istiyorum ama şöyle bir korkum var ilahiyatı okuduktan sonra hemen atanabilir miyim ya da bir yerler de işe girebilir miyim??
  Bu arada 11.sınıf öğrencisiyim..

  • Merhaba Edanur, bu noktada düşünmen gereken aslında bu değil. Yani ben atanabilir miyim, atanamazsam ne yapabilirim sorusundan önce ben bu mesleği gerçekten istiyor muyum sorusuna cevap vermelisin. Eğer gerçekten istiyorsan zaten atanma gibi bir sorunun da kalmayacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. merhaba hocam 11.sınıf sağlık meslek öğrencisiyim . ders çalışmak gelmiyor içimden ama çalışmam lazım nasıl olacak bu iş. hiç bi hedefim yok . çaresiz kaldım hocam

 3. Hocam 11.sinif ogrencisiyim.Doktor olmak istiyorum.matematik lysyi yaparim ama ygs konusunda endiseliyim.fizik iyi ama yinede korkuyorum.bide calismak icin gec mi kaldim.yazin baktim ama bu sene derslerle beraber tekrar etmek istiyorum.

  • Merhaba Nihal, her şeyden önce tekrar kesinlikle çok önemli. Bunun yanında her zaman belirttiğimiz gibi “korkunun ecele faydası yok” bu yüzden ben yapamam ben edemem diyerek hayıflanmak yerine çalışmalısın. Doktor olmak kolay bir yolculuk değil bunun farkında olarak bu yola çıktın ve açık konuşalım zorlanacaksın fakat sonrasında alacağın keyifte bir o kadar fazla olacak bu yüzden “zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır” diyerek her zaman daha iyisini yapabilmek adına moralini bozmadan çalış. Ayrıca rehber yazılarımız ile daha farklı konularda daha fazla bilgiye ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. Merhaba hocam. Sevmediğim bir bölümde ikinci sınıf öğrencisiyim. Birinci sınıfı kendimi kandırarak bitirdim ama şu an okulu bırakma aşamasındayım. Ygsye tekrar hazırlanacağım diye kendimi bu zamana kadar kandırdım ama olmuyor içimdeki çalışma hevesi gitti. Bir amacım hedefim de yok, ne yapabilirim?

  • Merhaba Ahmet, maalesef bilinçsiz tercih sonrası böyle bir durumla karşı karşıya kalman gayet normal fakat hedefsiz olmaman gerekli. En basit hali ile başka bir bölüme kendin karar vererek çalışmaya başlamalısın. Hayatın boyunca sevmediğin bir işi yaparak yaşayamayacağını anladıysan sevdiğin işi yapabilmek adına tekrardan kitapların başına geçmekten başka bir çaren yok. Ayrıca çevrende mutlaka tepkiler olacaktır fakat bunları bir kenara bırakmalısın çünkü hayat senin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. Hocam fen lisesi 11. Sınif ogrencisiyim ve gercekten bir meslek secemedigim icin bunalimdayim sizinle iletisime gecmenin bir yolu yokmu

 6. Merhaba hocam benim hayatım boyunca bi meslek hayalim olmadı dolayısıyla ne olacağımı bilmiyorum ve sınava çok az kaldı neye karşı yeteneğim olduğunuda bilmiyorum ben nasıl meslek seçeceğim??

  • Merhabalar Sıla, bu süreçte her şeyden önce kendini “bir meslek bulmalıyım” diye zorlama çünkü meslek seçmek öyle bir şey ki anlık değil süreç gerektiren bir olay. Bu yüzden bu süre zarfından meslekler ile ilgili araştırma yapabilirsin özellikle bu konuda Meslek Hocam üzerinde bulunana üniversite öğrencileri ve mezunları ile yapılan röportajlara buraya tıklayarak bakabilirsin. Bunun dışında çevrende arkadaşların ile ailen ile bu konuları konuşman çok faydalı olacaktır çünkü çevrendeki kişiler az çok seni tanıdığı için belkide belli başlı tavsiyelerde bulunabilir.Bunlar dışında eğer istersen uzman bir desteği yüz yüze alabilirsin, yada hocam sizinle konuşmak istiyorum dersen sosyal ağlardan mesaj atabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 7. Meraba hocam. Ben şarkı söylemeyi matematik dersini ve resim yapmayı çok seviyorum. Ailem konservatuar okumamamı asla istemiyor. Zaten bendede özgüven yok. Ben daha çok bir şirkette masa başında oturup birşeyler yapabilecegim birsey istiyorum. Ama bir turlu bulamıyorum ne mesleğe karar vereceğimi. Hem masa başında çalışabilecegim hemde sosyal bir hayatım olmasını istedigim bir meslegim olsun istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   • Merhabalar Öznur, her şeyden önce eğer gerçekten konservatuvar okumak istiyorsan kalbinin sesini dinleyerek oku. Fakat yok benimde zaten isteğim masa başı bir şirkette çalışıp yaşamak diyorsan doğru yoldasın. Bu noktada bölüm tavsiyeleri bulunmak yerine sana yaptığımız röportajı okumanı tavsiye ederiz.Bu röportajlarda hem daha fazla fikir sahibi olabilir hemde gerçekten ne istediğine karar verebilirsin. Meslek Hocam tarafından üniversite öğrencileri veya mezunları ile yapılan röportajlara buraya tıklayarak bakabilirsin. Kolay gelsin.

 8. Hocam ailem bir yıl geç okula yazdırmıslardı 1 yıl yaştan kaybettim sonra istemediğim bölümde 2.yılım bu yıl ve bıraktım ailem dısında kimseye söylemedim etrafımdaki herkes beni yarısa sokmaya çalısıyor cocuklarıyla kıyaslıyor kimseye demedim bu yüzden bu yıl yeniden hazırlanıyorum fakat hedefim cok yüksek farkındayım ve bende o hedef için o kadar bilgi yok ama cok istediğim bölüm baska bir bölüm de seçemiyorum cok zor durumda hissediyorum yardımcı olun

  • Merhaba Almin, yaşadığın durumu fazlasıyla anlıyorum ve gittiğin yolda bize göre doğru olan bir yol. Bugün sevmediğin bir meslekte ömrünü çürütmektense sevdiğin iş için 1-2 yılını kaybetmenin bir zararı olmayacaktır. İstediğin bölüm nedir tam bilmiyorum fakat tam bilgin olmasa da bu yapamayacağın anlamına gelmiyor. Gerekli azim olduğu sürece başarıda gelecektir ki bu kararı aldığına göre bu nitelikler sende var. Ailen ile şuan için paylaşmamak daha iyi olacaktır ve çevrendeki kişilerin sana yarış atı gözü ile bakmasını bir kenara bırak ve hayallerinin peşinden koş, Meslek Hocam olarak her sıkıştığında burada olduğumuzu unutma. Kolay gelsin.

 9. Hocam merhaba bende bu okulu yarıda bırakıp tekrar bu yıl hazırlanıyorum bu seney dershaneye gittim ama lisede fen ve mat çok görmediğim için seneye daha istikrarlı hazırlanırım diye düşündüm.Sizce matematiği 12 13 ayda oturtabilirmiyim ve feni çünkü matsız bölüm yok gibi o yüzüden onu halletmem lazım

 10. Hocam birşey daha soracağım.Şimdi benim niyetim mf hazırlanmak.Zaten matematik nerdeyse bütün bölümlerin temeli önce onu iyi bir şekilde öğrenmem lazım.Ama mf hazırlanırken bir yandan da tm hazırlanmam çok mu zor olur.Önceliğimi mf yapıp diğerini de kasmadan yapabilirim diyorum atıyorum 2 saat fen ise 30 yada 45 dk da edebiyata,coğrafya ya bakarım onlar çünkü sözel olduğu için kolay dersler birazda iyidir yani edebiyatım şimdiden teşekkürler hocam öğrencilere çok güzel bir motivasyon veriyorsunuz saygılar :)

  • Merhabalar Osman, eğer temelin iyi ise herhangi bir sıkıntı oluşmaz fakat şöyle bir durum var eğer gerçekten istediğin bölüm MF ile alıyorsa önceliğini bu alana vermen gerekli. Yani Matematik-Fen zayıf ise TM hazırlanmak için vakit harcamak pek mantıklı olmayacaktır. Yani bu durumda tamamı ile karar kendinde bitiyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 11. Merhaba Hocam, Önlisans kimya okuyorum son yılım öğretim hayatımın bu kadar kısa olmasını istemiyorum Kimya mühendisliği için dgsye hazırlanmayı düşünüyorum ama matematiğim çok kötü en baştan olur mu sizce?

  • Merhabalar Semih, olmaması için hiçbir sebep yok eğer istiyorsan. Bu gibi durumlara takılmak sana fayda sağlamayacak o yüzden zaman kaybetmeden hayallerin için çalışmaya başla ! Kolay gelsin.

 12. Merhaba ben neslihan 12. sınıf bilişim web tasarım bölümünde okuyorum ama mesleğim bu olsun istemiyorum karar veremedim yardımcı olur musunuz?

 13. Merhaba ben ılgın, 18 yaşındayım bir sene mezuna kaldım geçen sene tercih hatasından dolayı istemediğim bir yere yerleştirildim okul puanımın yarısı kesildi. Hayalim hep pilot olmakti ama artık olması imkansız bu nedenle bende maddiyata önem veriyorum ki daha sonra bir akademiden pilot olabileyim. Fakat hangi mesleği seçeceğim bilmiyorum aklımda üç seçenek var mimarlık, veterinerlik, eczacılık. Yada uçakla ilgili bir mühendislik olabilir.. Hangisi daha iyi olur sizce meslek hocam..

  • Merhabalar Ilgın, durum ne olursa olsun sevdiğin işi yapmanı hemen hemen her yazımızda belirtiyoruz. Her ne kadar maddi çıkarları ön planda tutmak senin için şuan daha mantıklı olsa da sevmediğin bir bölümde okumanın da çok zor olacağına emin olabilirsin. Bu sebeple pilotluk hayalini askıya almadan zevk alarak okuyabileceğin bölümlere karar vermeye çalış. Bu kararı verdiysen buraya tıklayarak sitemizdeki röportajları okuyarak karar verebilirsin. Yada sana uygun mesleğe karar vermene yadımcı olacak meslek testimizi de buraya tıklayarak çözebilirsin. Kolay gelsin.

 14. Mrb hocam lys TS 2 dn 279 aldm dört yllk üniversitelere gidebirmiyim sizce başka o puanla hangi bölümleri tercihi h etmeliym nolurr acil cvp verin haftaya tercih vercm ve napıcağımı bilmoyorm

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here