Hedefin Önemi – Hedef Belirlemenin Kuralları

0
376
Hedef Belirlemenin Kuralları

Hayalinizi ancak ve ancak hedef haline getirirseniz gerçekleştirebilirsiniz. Koyduğunuz hedefin önemi hayatidir. Hayalinizi hedefe dönüştürerek gerçekleştirebilirsiniz. Hedef Belirlemenin Kuralları nı bu yazımızda anlatacağız.

Yüksek hedefler sizi motive eder

Hedef belirlerken mütevazı olmayın. Hayal kurarken kendiniz asla sınır koymayın. Okulların hepsini güzelce araştırıp inceleyin. Kendinize en iyi gelen okulu seçin. Okulun derecesine bakmadan. Bütün okullar sizi kabul edebilirmiş gibi yapın.

Çabasız olmaz

Sizin istediğiniz bölümü sizin gibi isteyen milyonlar var. O bölüme gidenlerin sizden tek fark bunun için çaba sarf etmeleri. O bölümlere gidenlerde başlangıçta sizden çok iyi ya da farklı değil. Elbette çok iyi bir yerden başlayanlarda var ancak çalışmaya başladığınızda sizlerde onların yanında olacaksınız.

Başlamaya hazırsın şimdi bir plan yap

Girmek istediğin üniversitenin o bölümüne giren kişilerin kaç net yaptıklarını bul.  Kendini onlarla karşılaştır ve bir başlangıç çizgisi oluştur. Hangi dersten ne kadar gerisin anla. Türkçeden 10 net yapıyorsan ve 32 net yapman gerekse nelerden başlayacağına karar ver. Hangi konulardan ilerlemek istediğini seç ve önceliğini o konulara ver. Zamanla bütün konularını tamamla.

Pes etme

Oturup ders çalışmak her ne kadar görünüşte kolay olsa da özellikle yeni başlayanlar için bir yere kendini tamamen verip o konuyla bütünleşmek büyük bir çaba istiyor. Sınavlarda beklediğiniz verimi alamama gibi pek çok cesaret kırıcı unsur mevcut. Ancak şunu anlamalısınız ki zaten bütün sınav hazırlığı bu. Siz ilk denemenizde en mükemmel sonucu çıkartamayacak olabilirsiniz ama gerçek sınava kadar bunu tekrarlarsanız artık yanlış yapa yapa doğruları öğrenmiş olursunu. Eksikliklerininiz hatalarınız bunu kapatmış olur. Burada önemli olan siz ve hedefinizsiniz. Nerden ve ne zaman başladığınız (11,12 ister mezunken isterseniz 9’da başlayın) önemsizleşecek çünkü nerden başladığınız değil nerde bitirdiğiniz önemli.

Her şey sana kaldı!

Kendi çalışma planınızı hazırladığınıza göre artık hayallerinize ulaşmanız için hiçbir sorun kalmadı. Ne kadar kötü yerde olduğunuz önemsiz. Çalışmayı bırakmayın ve kendinize çizdiğiniz yolda gitmeye devam edin. Hayalinize sahip olduğunuz ve bu hayal için çabaladığınız sürece kazanan siz olacaksınız. Hedef Belirlemenin Kuralları ndan 5 tane altın değerindeki kuralı anlattık. Hadi hedef belirleme zamanı

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here