Edebiyata Nasıl Çalışılır?

0
260
Edebiyata Nasıl Çalışılır?

Eşit ağırlıkçıların ve sözelcilerin korkulu rüyası olan edebiyat bildiğiniz üzere YKS sisteminde 24 soru ve sadece edebiyat şeklinde çıkacak. Ancak oldukça fazla olan kişilere ve eserlere bakınca 24 soruda çıkabilecek konu yoğunluğundan korkmamak imkansız. Sadece Cumhuriyet edebiyatı bile daha başlamadan pes etme sebebi olabilir. İşte şimdi size edebiyata nasıl çalışabileceğiniz hakkında birkaç tüyo hazırladık. Peki eşit ağırlık ve sözelciler için oldukça önemli olan edebiyata nasıl çalışılır?

  1. Konulara bakın

Çalışmaya başlamadan önce oturun ve konu adlarına bakın. Kaç sayfa hangi dönem ne kadar sürmüş bir göz atın ve kendi planınızı oluşturun. Burada önemli olan nokta sınav öğrencisi için edebiyatın ikiye ayrılır ‘Cumhuriyet edebiyatı’ ve ‘Cumhuriyet edebiyatı olmayanlar’.

Asıl nokta hangisine ilk çalışmaya karar vereceğinizdir. Sınavda en çok Cumhuriyetten soru gelir bu yüzden kimileri ilk Cumhuriyete çalışıp onu bitirdiğinden emin olmak ister, kimileri sona bırakıp ben unutma riskini göze alamam der. Bu tamamen kişiye kalmış bir konu ve kendiniz kendi programınızı bunu göz önüne alarak hazırlayın.

  1. Kendinize Edebiyat Oyunları hazırlayın

Bir arkadaşınızla eser-yazar-tür oynayın. Bu söylediğim üçünden birini arkadaşınıza söyleyin ve diğer ikisini bulmasını isteyin, aynı şekilde arkadaşınızda size sorsun hem değişik hem de akıl da kalıcı olacaktır. Kağıtlara eser yazar yazmak fikri mantıklı gelebilir ancak muhtemelen fazla vakit alacaktır. Zamandan tasarruf adına bu şekilde olan kağıtlardan alabilirsiniz.

  1. Soru Çözümü

Her ne kadar ezber yapıp bildiğinizi düşünseniz de neleri bilmediğinizi öğrenmek ya da yanlış bilgilerinizi görmek en önemlisidir. Ayrıca çözemediğiniz sorular aklınızda kalır ve unutmak zorlaşır. Soru çözdükçe hızlanacağınızı da unutmayalım. YKS sisteminde önemli olan şey hız. Bu şekilde daha fazla vakit isteyen matematik ve geometriye zaman ayırabilirsiniz.

  1. Kodları önemi

Her ne kadar kitaptan görsek de onu kendimizle birleştirmek çok önemli. Kendi anlayacağınız şekilde kodlar yazın. Kendi hikayelerinizi oluşturun. Kulağa çok saçma bile gelse siz hatırlıyorsanız işe yarar. Bence kod kitaplarına yönelmek ilk tercih olmamalı çünkü kodları da ezberlemekte gerekeceğinden çokta bir fark olmayacaktır. Hepinize kolay gelsin.

Edebiyata Nasıl Çalışılır? bunun incelemesini yaptık umarız sizin için faydalı bir rehber olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here