Farabi Nedir ve Kimdir ? | Farabi Değişim Programı

0
1873

Farabi Kimdir?

Farabi 871 yılında Türkistan’ın Farab şehrinde doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran, Halep gibi dönemin önemli şehirlerini gezmiştir. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanlarında uzmanlaşmış ve önemli eserler bırakmıştır. İslam dünyasında Muallim-i Evvel yani ilk öğretmen olarak anılan felsefeci Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir ilme sahiptir hatta kendisine Muallim-i Sani yani ikinci öğretmende denmektedir. Batı dünyasında Alpharibius olarak tanınır. Farabi 950 yılında Şam’da vefat etmiştir. (Biraz genel kültür kazandıralım :) )

Farabi Nedir?

Farabi Değişim Programı, yüksek öğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimine olanak sağlayan programdır. Bu değişimler üniversiteler bünyesinde yer alan ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora düzeyinde eğitim öğretim gören öğrenci ve öğretim üyelerini kapsar. Bu program çerçevesinde öğrenci veya öğretim görevlileri bir veya iki yarıyıllık süreyle farklı bir yüksek öğretim kurumunda eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Farabi’den Programından Nasıl Faydalanılır?

Türkiye’de eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile idari görevi olmayan öğretim görevlileri programdan faydalanabilir. Fakat burada bilinmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri hazırlık, bilimsel hazırlık ve asıl eğitimin ilk döneminde Farabi’den yararlanamazlar. Bunun dışında her öğrenci bir defaya mahsus olmak üzere Farabi’den yararlanabilir. Farabi programı 1 veya 2 dönem için geçerlidir. Farabi’den yararlanmak isteyen ön lisans ve lisans öğrencilerinin not ortalamaları 4 üzerinden 2, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise 4 üzerinden 2,5 olmalıdır.Fakat bazı okullar bu durum hakkında kendi istisna durumlarını belirleyebilir. Mesela kısacası okulunuz isterse ön lisans ve lisans veya diğer eğitim programı öğrencileri için Farabi değişim programına katılma şartını 2,25 gibi farklı not ortalamalarına çekebilir.

farabi-nedir-ve-nasil-yapilir

Farabi İçin Gerekenler Neler?

Farabi programı için öncelikle not ortalamanızın belirlenen sınırların üzerinde olması gerekmektedir. Bunun dışında sizden;

 • 2 adet Farabi aday öğrenci başvuru formu,
 • 2 adet transktript,
 • 2 adet kimlik fotokopisi,
 • SGK aylık prim ve hizmet belgesi istenecektir.

Farabi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencileri Farabi programından yararlanamıyorlar.
 • Alttan dersi olan öğrencilerde bu programdan faydalanabiliyor hatta alttan aldığınız ders gideceğiniz üniversitenin programıyla uyuşuyorsa, dersi gittiğiniz üniversiteden de alabilirsiniz.
 • Farabi programıyla bir üniversiteye gidebilmeniz için gitmek istediğiniz üniversitenin sizin üniversitenizle anlaşmalı olması gerekmektedir.
 • Kontenjanlarda her sene üniversiteler tarafından belirlenmektedir. Değişiklik gösterebilir. Farabi’nin adı her ne kadar değişim programı olarak geçse de gideceğiniz üniversiteden sizin üniversitenize öğrenci gelmesi gibi bir şart bulunmuyor. Yani başka bir öğrenciyle yer değiştirmiş olmuyorsunuz.
 • Farabi programına katılmak isteyen öğrencilere YÖK belirli miktarlarda karşılık burs verebiliyor. Ayrıca Farabi programına katılmak içinde herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.
 • Eğer KYK yurtlarında kalıyorsanız kaydınızı gideceğiniz üniversite için başka bir yurda alabiliyorsunuz.
 • Farabi ile okul değiştirmiş olmuyorsunuz. Yine aynı okuldan mezun sayılıyorsunuz.

Sizce Farabi yapmak mantıklı mı?

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here