TOEFL Nedir ? | TOEFL Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
1105

TOEFL Nedir?

Tam adı Test of English as a Foreign Language (Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı) olan yabancı dil sınavıdır. Amerikan İngilizcesinin üniversite düzeyinde test edildiği ve yeteneğin ölçüldüğü bir sınavdır. Bu sınav Amerika’da ki Educational Testing Service tarafından düzenlenir ve dünyanın pek çok merkezinde gerçekleştirilir. Sınavın amacı dünya genelinde 4000’den fazla kolej ve üniversite tarafından ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtları için gerekli dil kriterini belirlemektir. Ayrıca yine dünya genelinde bir çok şirket TOEFL sınavından alınan iyi derecede ki bir puanı İngilizce yeterlilik belgesi olarak kabul etmektedir. TOEFL’dan alınan geçerli not uluslararası alanda da yeterlilik belgesi olarak geçmektedir.

TOEFL Nasıl Bir Sınavdır?

TOEFL 4 bölümden oluşur ve yaklaşık 4 saatte tamamlanır. Sınav içinde kısa bir ara verilir. Ayrıca sınavda bilgisayarla gerçekleştiren bölümler için sınavdan önce aday, bir danışmanla birlikte bilgisayar eğitimi alır. Bu bir teknik eğitimdir ve adayın bilgisayar kullanırken zorlanmaması için verilir. Eğitimin süre sınırı yoktur. 4 bölümden oluşan sınavın içeriğinde ise Listening (Dinleme) , Structure, Reading (Okuma) ve Writing (Yazma) testleri bulunur. Her test farklı alanda ölçüm yapmaya yarar. Bunların ilk üçü olan Listening, Structure, Reading çoktan seçmeli yapılırken Writing ise kompozisyon şeklinde yapılır.

Listening testinde süre 40-60 dakika arasında değişir ve adaylara 30-50 arası soru sorulur. Testin amacı adayın Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğini ölçmektir.

Structure testi 15-20 dakika süren ve 20-25 soru sorulan testtir amacı ise adayın yazılı İngilizce kurallarına yani dil bilgisine ne kadar hakim olduğunu ölçmek. Bu testten sonra 5 dakika Break yani ara verilir.

Reading testi 70-90 dakika verilen ve 45-55 soru sorulan bir testtir. Burada adayın İngilizce okuma ve anlama yeteneği ölçülür.

Son olarak Writing testinde adaya 30 dakika süre verilir ve bir kompozisyon yazması istenir.

Yazdığınız kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alınabilecek puan Structure ve Writing puanlarının yarısı kadarıdır. Kompozisyonun bilgisayardan mı elden mi yazıldığı da sınav sonucunun çıkış zamanını etkileyebiliyor. Eğer bilgisiyardan yazdıysanız en geç 2, elle yazdıysanız da en fazla 4 hafta içinde elinize ulaştırılacaktır.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL sınavına girmek için gerekli olan şeylerin başında ileri düzey İngilizce bilgisi gelmektedir. Kayıt işlemi ise 7/24 hizmete açık olan TOEFL internet sitesinden yapılmaktadır. TOEFL internet sitesine gitmek için buraya tıklamanız yeterli.

Bu sınav diğer yabancı dil sınavlarına göre daha fazla tekrarlanmaktadır. Yılda 50’den fazla kez gerçekleştirilen sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz. Eğer yapmış olduğunuz bir kayıt varsa kayıttan itibaren 12 gün boyunca tekrar kayıt yaptıramazsınız. Bir TOEFL notunun geçerlilik süresi ise 2 yıldır.

TOEFL iBT, TOEFL PBT ve TOEFL CBT Nedir?

TOEFL sınavı yapıldığı yer ve şekle göre 3’e ayrılır bunlar: iBT, PBT ve CBT. Yani “internet üzerinden”, “yazılı” ve “bilgisayarlı”.

TOEFL iBT, 2006 yılından beri gerçekleştirilmektedir ve dil bilgisi bölümü yerine bir çeşit konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Bu sınavda Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma testleri yapılır. Sınav internet üzerinden gerçekleştirilir.

TOEFL PBT, sınavın sınav merkezlerinde gerçekleştirildiği çeşididir. Bu sınavda aday bilgisayarlı sınavla aynı alanlarda sınanır ama PBT testlerinde bilgisayarlı testten daha fazla soru sorulur.

TOEFL CBT, internet üzerinden gerçekleştirilen sınavların başlamasıyla bu uygulamaya son verilmiştir. Bu sınavda 4 bölümden oluşmaktaydı, bunlar: okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yetenekleridir. Bilgisayarlı sınavda dinleme ve gramer bilgisi bölümlerindeki soruların zorluğu adayın verdiği cevapların doğruluğuna göre bilgisayar tarafından sınav boyunca ayarlanmaktaydı.

TOEFL sınavına dünya genelinde 30 milyondan fazla kişi girmektedir. 130’dan fazla ülkede binlerce üniversite ve kolej TOEFL puanını kabul etmektedir. Sınav ücreti 170 dolardır. Ek sonuç belgesi isteyenlerde belge başı 20 dolardır. Ayrıca sınavın gözden geçirilmesi için 25 dolar, kompozisyonun gözden geçirilmesi içinde ekstra 50 dolar ödenmektedir.

TOEFL Örnek Sorular

TOEFL sınava hazırlanan kişilerin faydalanabilmesi için ücretli ve ücretsiz birçok içerik sunmakta. Bu sorular TOEFL tarafından hazırlanması sınava hazırlanırken size fazlası ile yardımcı olacak. Eğer soruları görmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here