Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

48
111380

Özellikle üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin kısıtlı zamanda birçok konuyu çalışması gerektiği için bazen hocalarından önde giderek veya takıldıkları kısımları evde çalışarak zaman kazanmaları gerekiyor. Bunun için ise öğrencilerimizin yardımına çoğu zaman hocalarımızdan sonra internet yetişiyor. Fakat onlarca hatta yüzlerce kaynak arasından seçim yapmakta öğrencilerimiz zorlanmasın diye bizde ders çalışabilecekleri youtube kanalları ve internet sitelerini hemen hemen her ders için araştırdık ve bulduk (Müge Anlı gibiyiz :) )

Türkçe Çalışabileceğiniz İnternet Siteleri

Türkçe genel olarak öğrencilerin internetten çalışmaya pek ihtiyaç duymadığı bir ders olarak karşımıza çıkıyor.Bunun belki de en büyük sebebi 12 yıl boyunca eğitimini görmemiz ayrıca sözel olması ile birçok öğrencinin çalışıp yapabiliyor olması sayesinde birçok kişi bu konu hakkında videolu içerik üretmeye ihtiyaç duymuyor. Fakat yazılı kaynak isterseniz o konuda güzel bir tavsiyemiz var. Bilgicik.com size yazılı olarak önce konuları anlatıp ardından da online olarak soru çözmenizi sağlıyor.En kötü konu çalışmasanız da soruları çözerek kendinizi test edebilirsiniz.

Tavsiye Yazı : YGS Türkçe Nasıl Çalışılır

Matematik Çalışabileceğiniz İnternet Siteleri

Sitemizi düzenli olarak takip ediyorsanız zaten daha önce bu konuya değindiğimizi hatırlıyor olmalısınız (biz takip eden değil edilen oluruz.). Yinede bilmeyenler veya gözden kaçıranlar için buraya da önceden yazdığımız yazıyı iliştirelim.

Tavsiye Yazı : Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları 

Fizik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnernet Siteleri

Üzülerek söylüyoruz ki Fizik birçok sayısal öğrencisine kabus olmuş ve olmaya devam eden bir ders ve öğrencilerin bu konuda ekstra bir çalışma yapmaya fazlası ile ihtiyacı var. Bunun için internette yazılı veya görsel onlarca eğitim bulabilirsiniz fakat biz size arasından en çok beğendiklerimizden 3 tanesini paylaşacağız.

1-) Mehmet Ayber – Youtube Kanalı

Geçmişte yaptığı hatalar ve doğrulardan yola çıkarak lise öğrencilerine fiziği sevdirmek adına çektiği videolarla öğrencilere konuları anlatan Mehmet Ayber birçok hocadan alıştığımız gibi derslerini kağıt üzerinde anlatıyor. Konuların başında pratik bilgiler ve eğlenceli anlatımı ile birçok kişiye Fiziği sevdirmiş gibi de gözüküyor. Eğer sizde Mehmet Hocamızın kanalını ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayın. 

2-) Hocalara Geldik – Fizik

Profesyonel bir ekip ile yola çıkan hocalarımız ilk etapta matematik dersleri ile başladıkları kanal ardından Fizik derslerini de eklediler. Berna hocanın anlatımı ile öğrencileri üniversiteye sınavına hazırlamaya çalışan kanal oldukça keyifli videoları sayesinde ders esnasında sıkılmamanızı da sağlıyor. Dediklerimizi daha iyi anlamak adına Fizik çekimlerin kamera arkasına bir göz atın. :)

3-) Tekno Fem – Fizik

Fem yayınlarını bilmeyen yoktur aramızda. Hatta belkide bir çoğunuz online eğitim sitesi olduğunu da biliyordur. Fakat sitesinde bazı kısıtlamaların bulunmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. O yüzden youtube kanalından çalışmak daha kolay. Tekno Fem hocalarında biraz ciddiyet olsa da animasyon destekli anlatımlar kullanılması öğrenme aşamasında çoğu zaman işimizi kolaylaştırıyor.

Tekno Fem Fizik Videolarına gitmek için tıklayın.

Biyoloji Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve  Siteler

Sayısal desem sayısal değil sözel desem sözel değil, anladım desem de sorularını çözemiyorum, ne endoplazmik mi retikulum? Tepkilerine yol açan biyoloji sayısal dersleri arasında sol gösterip sağ vuran ve sürekli tekrar isteyen bir ders. Ayrıca yabancı terimlerinin fazla olması gerçekten birçok öğrencin öğrenirken zorlanmasına sebep oluyor. Fakat genellikle sözel ağırlıklı konularının bulunmasından dolayı çalışarak birçok konunun eksiğini tamamlayabilirsiniz.Bu yüzden her konuda video izleyerek zaman kaybetmektense sadece zorlandığınız konuları çalışıp çözemediğiniz soruları da sıcağı sıcağına hocalarınıza sormanızı tavsiye ederim.

Ayırca biyoloji çalışabileceğiniz kanallara geçmeden önce Biyoloji Nasıl Çalışılır yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

1-) Hocalara Geldik – Biyoloji

Hocalara geldik kanalı yine karşımızda. Biyoloji alanında da konu anlatmaya başlayan hocalara geldik ekibi şuan tüm konuları anlatmasa da Hayvan Biyolojisi Ve İnsan gibi zorlayıcı LYS konuları için videolar çekmeye başlamış. YGS konuları da büyük ölçüde tamamlanmış. Ciddi göründüğü kadar eğlenceli bir hocanın anlatımı ile biyoloji dinlemek için de hocalara gidebilirsiniz.

2-) EBA – Biyoloji

Biyolojinin görsel olarak anlatıldığında çok daha başarılı öğrenildiği bir gerçek. EBA’nda (Eğitim Bilişim Ağı) amaçta kısa animasyonlarla biyoloji dersini öğrencilere öğretebilmek. Aynı zamanda sanal dershane adında ki youtube kanalı ile tahtada biyoloji konularını uzun uzaya anlatıyorlar. Fakat bu videoların biraz sıkıcı olmasından dolayı çok tavsiye etmiyorum. Yine de göz atabilirsiniz. Örnek bir EBA videosu ;

3-) Tekno Fem

Tekno Fem Biyoloji alanında da içerik üretiyor. Animasyon destekli anlatması sebebi ile tercih edilebilir. Fakat Fizik dersinde ki sıkıcı anlatım benim için Biyoloji dersinde de devam ediyor. Bu yüzden izleyip kişisel düşüncenize göre kendi kararınızı verin. :)

Kimya Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

Kimya YGS kısımında pek sorunlu olmasa da LYS kısımında özellikle organik ile öğrencilerin fazlası ile canını sıkıyor. Bunun için youtube kanallarına geçmeden önce küçük bir tavsiyede bulunarak LYS kimya adına en azından YGS’ndan önce az çok demeden temel oluşturmaya bakın. İşte kimya çalışabileceğiniz siteler.

1-) Özel Öğrenci – Kimya

Matematik için de önerdiğimiz özel öğrenci sitesi kimya derslerini de sitelerine eklediler.Sınıf ortamına benzer bir alanda çekilen videolar ve İbrahim hocamızın eğlenceli anlatımı ile buluşunca oldukça faydalı içerikler ortaya çıkmış. Kişisel olarak bana çok faydasının olduğunu düşündüğüm için en azından videolara bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ayırca konuları sıralı olarak takip etmek için özel öğrenci sitesinden kimya kısmına bakabilirsiniz. :)

2-) Hocalara Geldik – Kimya

Hemen hemen her dersi anlatmaya başlayan hocalara geldik ekibi son olarak kimya dersine de el atmış. Zafer hocanın yardımı ile Kimya konularını çekmeye başlayan ekip şuan 9. ve 11. sınıfın videolarını çekmekte. Vural hocanın da soruları ile keyifli hale gelen Kimya derslerini sohbet tadında izlemek isterseniz yine hocalara gidebilirsiniz.

3- Kimya Özel

Üniversite sınavında Kimya adına ihtiyacınız olacak bütün sorulara cevap verebilecek nitelikte olan Kimya Özel kanalı ayrıca sadece sorulardan oluşan videolar da çekerek farklı soru tarzlarını görmenizi sağlıyor. Ayrıca internet sitesi üzerinde Kimya dersine ait soru bankaları, dokümanlar ve testler bulunduruyorlar.

Kimya Özel kanalına gitmek için buraya tıklayın…

Coğrafya Dersine Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

Sayısal öğrenciler için Fizik ne anlama geliyorsa sözel ve eşit ağırlık öğrenciler içinde coğrafya aynı anlama geliyor diyebiliriz. Bu yüzden birçok öğrenci derste öğrendiklerinin yanında videolu takviyelere ihtiyaç duyuyor. İşte Coğrafya çalışabileceğiniz adresler.

1-) Sanal Dershane

Öncesinde bahsettiğimiz EBA ‘nın uzantısı olan Sanal Dershane görsel destekli olarak Coğrafya derslerini anlatıyor. Kısa kısa videolardan oluşması ayrıca sıkılmamanızı da sağlıyor. Kısa kısa videoları yolculuk sırasında dahi izleyerek bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Sanal Dershane kanalına gitmek için tıklayın.

2-) Özel Öğrenci – Yazılı Notlar

Özel öğrenci Coğrafya kısımında henüz videolu içerik üretmese de konuların önemli yerlerinden oluşan kısacası özet diyebileceğimiz dokümanlar hazırlamış. Telefonunuza indirip arada göz atmak isterseniz Özel öğrenci sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3-) Tekno Fem – Coğrafya

YGS-LYS Coğrafyanın tüm konularının videosunu bulabileceğiniz Tekno Fem kanalı hakkında artık çok bir şey söylemeye gerek yok.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışamıyorum ! | Neler Yapabilirim?

Özetlemek Gerekirse…

İster istemez sınav döneminde takıldığımız konuları tekrar hocalardan dinleme ihtiyacı duyduğumuzda bize en iyi kaynak internet oluyor. Bizde sizi  bilgi kirliğinden uzak tutarak daha önce faydalandığımız veya olumlu dönüşleri gördüğümüz youtube kanallarını ve siteleri sizlerle paylaştık. Tabi bu kanalların sayısını onlara, yüzlere çıkartabiliriz fakat buna gerek yok. Çünkü her kanalın öne çıkan belli başlı özellikleri var ve arasında mutlaka size hitap eden olacaktır. Ama yine ekstra tavsiyeler isterseniz veya hocam bununda bu listede olması gerekiyordu dediğiniz kanallar ve siteler varsa yorum yapmanız yeterli. Ayrıca hatırlatmakta fayda var verimli ders çalışmak için derse odaklanmanız gerekli yani o facebook sekmesi twitter sekmesi açıkken ders olmaz. Ama sekmeleri kapatmadan önce bizi takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca önceki senelerde çıkmış soru sayısını ve konu dağılımını görmek için tıklayın…

Facebook Sayfamız : https://www.facebook.com/meslekhocam
Twitter : https://www.twitter.com/meslekhocam
Google+ : https://goo.gl/MEqCVf
İnstagram : https://goo.gl/ye135m
Youtube : https://goo.gl/0rurwX

48 Yorum

  • Merhabalar, tahmin edeceğiniz üzere piyasada ki tüm eğitimleri inceleyemiyoruz fakat sizin gibi üyelerimiz yorum yaptıkça yelpazemiz genişliyor. Bu yüzden düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler :)

 1. Biyoloji olarak senin biyolojin kanalini gormemek sasirtti beni ama tabi duyulmamis olabilir buraya ben yazayim bari :)
  Arkadaslar eger biyolojiniz zayifsa ya da ilgi duyyuyorsaniz kesinlikle tavsiye ederim uzun ama detayli ve temiz anlatimiyla gercekten faydali bir kanal. Bakarsaniz faydali olabilecegini dusunuyorum.

 2. merhabalar hocam ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim bildiğiniz üzre hiçbir şekil kültür dersleri göremiyoruz ve ygs de kazanamazssak bir mesleğimizin olmayacağı söyleniyor bu yüzden ygs de kendi başımızın çaresine bakmalıyız bana herhangi bir kaynak ve ders çalışma programı sunabilirseniz çok sevinirm şimdiden teşekkürler :)

 3. Fizik’te youtube videoları içinden en iyi iki hoca önerebilirim. Mükemmel konu anlatımları dışında bir başka ortak özellikleri ODTÜ Fizik mezunu olmalarıdır.
  1- Umut ÖNCÜL
  2- Yener YASUN ( Öğreten Olsa Yener Hoca )
  Konu akıcılığı olarak Yener Hoca daha iyi, ancak eksik konuları olduğundan şu an için Umut ÖNCÜL bir numarada.

  • Merhaba Enes, tüm imkanlardan yararlanmak için herhangi bir üyeliğe gerek yok fakat ben illa giriş yapacağım diyorsan mezun olduğun okul yönetimden şifre ve kullanıcı adı alabilirsin. Kolay gelsin.

 4. Arkadaşlar FD(farklı ders) kanalına da bakabilirsiniz fizik kimya matematik ve geometri için gerçekten çok güzel bir anlatımı var.Kesinlikle göz atmalısınız :)

 5. Arkadaşlar lys edebiyat için youtube.com/ezelyayincilik kanalını tavsiye ederim Onur Hoca çok güzel anlatıyor. Hem espirili hem dolu bir adam

 6. Coğrafyada da Fethi Demirci’den daha iyisini bilmiyorum adam tek kelimeyle harika hatta liste de olması gerekenlerin en başında olmalı bence. Coğrafyafan rn çok nefret eden insana bile sevdirebilecek nitelikte bi anlatımı var bence. Mutlaka ona da bi bakmalısıniz ve de ayrıca güncellenecek olan listenizde ön sıralarda olmalı :)

  • Merhabalar Reyhan, yorumların için çok teşekkürler. Belirttiğimiz gibi yazın çok daha güncel bir liste ile karşınıza çıkacağız ve bu yorumlarını da inceleyeceğiz. Kolay gelsin.

 7. ‘Takip eden değil takip edilen oluruz’ bu cümleyi gördükten sonra yazdıklarınızı okumaya gerek dahi duymadım. Önce Egonuzu yenin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here