KPSS’ye Nasıl Çalışılır?

0
213
KPSS’ye Nasıl Çalışılır?

KPSS sınavına çok az bir süre kaldı. Pek çok aday KPSS’ye nasıl çalışılır? Sorusunun yanıtını merak ediyor. KPSS’ye bu sene sadece eğitim bilimlerine hazırlanan adaylar değil ön lisans, lise ve lisans mezunları da girecek. Bu nedenle sınava çok iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekir. Bir şey söylemeden önce sınava iyi konsantre olmanızı tavsiye ediyorum. KPSS yaklaştıkça gelecek kaygınız artıyor olabilir. Ancak kaygılarınız sınavın önüne geçmesine izin vermeyin. Sınav kaygısı sınav başarınız üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor.

Okuyarak Çalışın

Konuyu çalışmaya başlamadan önce mutlaka okumalısınız. Dikkatli bir okuma ile bütün ayrıntıları yakalarsınız. Daha önce gözünüzden kaçırdığınız önemli noktaları okuma yöntemi ile çok kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz. Daha önce anlamadığınız bir konuyu tekrar okuyarak daha iyi anlayabilirsiniz.

İzleyerek Çalışın

KPSS’ye hazırlanırken çok fazla kaynak kullandığınız için hepsini okumak hepsinden not çıkarmak çok uzun sürebilir. Bu süreyi kısaltmak için internette bulunan platformlardan faydalanabilirsiniz. İnternette bir çok ücretli ve ücretsiz kaynak bulunuyor. Ücretsiz olan platformların en başında Youtube geliyor. Daha önceki yazılarımızda Youtube üzerinde ders çalışacağınız kanal önerilerinde bulundum.

Kendinize Sorular Hazırlayın

Konu anlatımlarını izledikten sonra orada anlatılan konulardan sorular çıkarın. Sonra o soruların cevabını kendi başınıza bulmaya çalışın. Ayrıca videolarda çözülen örnek soruları kendiniz çözmeye çalışmalısınız.

Tekrar Yapın

Düzenli aralıklarla konu tekrarı yapmak konuları unutmamanıza yardım edecek. Günlük, haftalık ve aylık olarak tekrar etmeniz gerekiyor. Bu tekrarları düzenli olarak yapmak bilgilerinizi taze tutmanızı sağlar. Bu sayede başarınızı artırımlı bir şekilde arttırır.

Konuyu Anlatmayı Deneyin

Birisine anlatıp öğrettiğiniz bir konuyu hatırlama oranınız %90’dır. Çalıştığınız konuları sizinle birlikte KPSS’ye hazırlanan bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz. Eğer etrafınızda KPSS’ye hazırlanan arkadaşınız yoksa konuları kendinize anlatabilirsiniz. Kendinize tekrar yapabilirsiniz.

Bizim sizin için KPSS’ye nasıl çalışılır sorusu için vereceğimiz cevaplar bu şekilde. KPSS’ye çalışıyorsanız kendinize yalıtılmış bir ortam yaratmalısınız. Bu yöntemleri kullanarak çalışmalarınızı daha etkili ve daha kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca zamandan da tasarruf edersiniz. Hepinize başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here