2017 YGS ve LYS Nasıl Olacak? | Açık Uçlu Sorular Gelecek Mi?

0
16534

2016 YGS sonrası yeni müfredat konularının da gün yüzüne detaylı olarak çıkması birçok öğrencide 2017 ygs ve 2017 lys nasıl olacak, 2017 ygs ile birlikte açık uçlu sorular mı sorulacak gibi birbirinden farklı soru işaretlerinin oluşmasını sağladı. Bizde bu gibi gelişmelerin ardından gelen birçok soruya bir alanda cevap vermek adına bu yazıyı ele aldık.

Tavsiye Yazı : 2017 YGS Konuları [Yeni Müfredata Uygun]

2017 YGS ve LYS Kolay Mı Zor Mu Olacak ?

Her yıl hemen hemen her öğrencinin aklında oluşan bu sorunun aslına bakarsanız kesin cevabını hiç kimse sınav sorularını görmeden veremez. Sınavdan önce hiçbir öğrencinin de sınav sorusunu görmediğini düşünürsek bu soruya kimse net bir cevap veremez. Fakat 2017 YGS ve LYS içinde sonra ki seneler içinde sınavları ister zor olsun ister kolay olsun öğrenciler için çokta üzerinde durulacak bir durum yok. Peki, neden ? Aslında sorunun cevabı herkes için klasikleşmiş olan ; kolaysa herkes için kolay, zorsa herkes için zor. Fakat öğrenciler olarak yada YGS – LYS çalışan öğrenciler olarak zor sınavların sizlere daha fazla avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi de hemen hemen hepinizin tahmin edeceği gibi ayırt edici soruların daha fazla yer alması fakat sınav kolay olursa bu tarz ayırt edici sorular hem daha az olacak hemde çalışmayan öğrencilerde genelde fazlası ile rahatlık olduğu için sizden çok fazla eksiği olmayacak. Bu konuda en iyi örnekleri 2010 YGS ve 2016 YGS’de gördük. Bu yüzden bu konu üzerinde çok durmamakla beraber kolay sınavın size avantaj sağlayacağını da sakın düşünmeyin. Ayrıca 2016 YGS kolay mıydı zor muydu sorusu hala aklınızdaysa detaylı analiz için buraya tıklayabilirsiniz.

universiteye-yeni-baslayacaklara-tavsiyeler

2017 YGS ve LYS İle Birlikte Açık Uçlu Sorular Gelecek Mi?

3 Kasım 2013 tarihinde yaklaşık 3 bin öğrenci ile Ankara’nın 20 okulunda tamamı YGS müfredatından oluşan bir açık uçlu sınav denemesi yapıldığı ÖSYM resmi internet sitesinde duyurulmuştu. Fakat bu duyurunun içeresinde ÖSYM bu tarz açık uçlu sınavların öğrenci sayısının az olduğu sınavlarda yapıp gerekli eksiklikleri yerine getirerek veya farklı değişiklikler yaparak uygulama kararı aldığını belirtmişti. Bu süreçten sonra aradan geçen 3 yılda ÖSYM tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı.

Buda uzun lafın kısası şuan için gündemde böyle bir şeyin olmadığını gösteriyor. Fakat aynı şekilde eğer böyle bir sitemde getirileceğini var sayarsak bu sınava 2-3 ay kala değil bir yıl veya daha öncesinde haberdar edilir. Bu yüzden ÖSYM sitesi dışında asparagas haber yapan sitelere resmi kaynak göstermediği sürece kulak asmayın.
Ayrıca 2013 yılı ÖSYM açıklamasının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

2017 LYS’de Geometri İle Matematik Birleşecek Mi?

Bir diğer söylentide 2017 LYS ile birlikte Matematik ve Geometri tek bir kitapçık halinde öğrencilere sunularak matematik veya geometriye daha fazla vakit ayırmak isteyen öğrencilere imkan sunulacağı yönünde. Fakat yine aynı durum hakkında ÖSYM kaynakları herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Bu durumda şuan için belirsizliğini koruyor.

Dedikodular, Dedikodular…

Her yıl gerek YGS adına gerekse  LYS adına bin bir çeşit dedikoduyu duymanız mümkün. Bu yüzden her dedikoduya kulak asmak yerine güvendiğiniz internet sitelerini, (Meslek Hocam gibi :) )  ÖSYM sosyal medya hesaplarını veya internet sitesini takip edebilirsiniz. Bunun dışında kaynak göstermeden sadece hit uğruna yapılan haberlere ne kulak asın nede başkası ile paylaşarak onların kulak asmasına izin vermeyin.

İnancınızı kaybetmeden çalışmaya devam etmeniz dileği ile kolay gelsin…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here