Ders Çalışırken Sıkılmamak İçin 10 Tavsiye

40
25972

Hemen hemen hepimizin belli zamanlarda büyük bir hevesle çalışmaya başladıktan dakikalar sonra hevesi kaçıp kitapları kapattığı oluyor. Bu gayet normal fakat bazı arkadaşlarımızda bu durum artık alışkanlık haline gelmiş ve sürekli olarak ders çalışamamaktan şikayetçiler. Bizde bu yazımızda bu soruna el atarak “ders çalışırken sıkılıyorum, ders çalışırken sıkılmamak için ne yapılmalı” gibi soruları cevaplayacağız.

1-) Her Şeyi Bitirin

Her şey akılda başlar ve siz eğer gerçekten ders çalışmaya karar verdiyseniz aslında buna hemen hemen hiçbir güç engel olamaz fakat aklınızın ucunda dahi bir şeyler varsa bunlar sizi ders çalışmaktan alı koyar. Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan önce aklınızda ki tüm kuşkulardan kurtulun. Mesela bir kitap okuyorsunuz ve sonunu fazlası ile merak ediyorsunuz yada bir mesaj bekliyorsunuz fakat hala gelmedi bu durumda bunları düşünerek derse başlamak birkaç dakika sonra odak noktanızı oralara kaydıracaktır. Bu yüzden tüm her şeyi bitirin ve sadece derse odaklanın.

Tavsiye Yazı : Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

2-) Nerede Çalışacaksınız?

Ders çalışırken sıkılıyorum demenize sebep olan en büyük etkenlerden biri de çalışma alanınız. Eğer sizin ders çalışmanıza uygun olmayan bir alan tercih ediyorsanız zaten sıkılmamak elde olmayacaktır. Peki ders çalışmaya uygun alan nasıl olmalı? Bu sorunun standart bir cevabı olmasa da her şeyden önce sessiz, uygun ışıklandırılmış ve düzenli bir yer olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.Düzenli olarak kasıt ettiğimiz şey ise sadece ders çalışırken ihtiyacınız olan şeylerin masanızda veya kalkmadan ulaşabileceğiniz yerlerde olması.

3-) Vücudunuzdan Koparın

Neslimizin en büyük sorunu maalesef ve maalesef sözde akıllı cihazlar. Artık vücudumuzdan bir parça olan telefonlar, tabletler ders çalışırken bize engel olan en büyük etkenlerin başında geliyor. Bu yüzden ne olursa olsun ders çalışmaya başlamadan önce telefonunuzu sessiz konumda uzağa koyun veya aile bireylerinden birine teslim edin. Bunun dışında ilk maddeyi hatırlayarak organlarınız ile tüm işlerinizi bitirdiğinizden emin olun ki sonra bakmak için kalkmayın.

ders-calisirken-sikilmamak

4-) Hedef Koyun

Hedef koymak hemen hemen her durumda fazlası ile işe yarıyor. Bunu aynı şekilde ders çalışmaya başlamadan da yapabilirsiniz. Mesela birinci madde de örnek verdiğimiz gibi çok güzel bir kitabın sonuna yaklaştınız fakat ders çalışmanız gerekiyor. O zaman X dakika çalıştıktan sonra kitabı bitireceğim diye kendinize ödül verebilirsiniz. Bu ödüllerin sayısını arttırmak sizin elinizde fakat zaman etkenini göz önünde bulundurarak uzun sürecek ödüller koymayın. Bunun dışında hedeflerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak arttırmanız da sizin daha hevesli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

5-) Bahane Üretmeyin

İnsanlık olarak vicdanımızı rahatlamak doğamızda var. Fakat bu durumu fark ederek ders çalışırken yapmayın. Olabildiğince kendinize objektif olarak gerçeklerle yüzleşin. Mesela ders çalışmaktan vazgeçtiğiniz anda gerçekten yapacağınız daha önemli işler olup olmadığını kendinize sorun yada biraz daha dozu arttırarak başarısız olduğunuzda ailenizin neler düşüneceği ile ilgili empati kurun. Örnekleri çoğaltmak sizin elinizde fakat gerçekten bilinçli olarak hareket etmek en önemlisi.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışırken Farkında Olmadan Yapılan 3 Hata

6-) Moralinizi Bozmayın

Her konuyu tek seferde hemen anlayacaksınız diye veya her gördüğünüz soruyu yapacaksınız diye bir kaide yok. Bu yüzden ders çalışırken yapamadığınız sorular, anlamadığınız konular kesinlikle ama kesinlikle moralinizi bozmasın.Bu gibi durumlarda özellikle yapamadığınız soruları saklayın ve bilen bir arkadaşınıza veya öğretmeninize sorun. Bunun dışında anlamadığınız konular içinde internetten video izleyebilir veya aynı şekilde bilen kişilerden yardım alabilirsiniz. Tekrarlıyorum bunlarla moralinizi bozmayın. Ders çalışmaya devam !

Tavsiye Yazı : Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

7-) Aile Bireylerini Uyarın

Maalesef bazen biz değil aile bireylerimiz ders çalışmamıza engel oluyor. Bu durumda onları uyarmakta bizlere düşüyor. Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan önce evde ki kişileri sizi çok önemli bir şey olmadığı sürece rahatsız etmemesi konusunda uyarın.Ayrıca onlardan ders çalışırken başka istekleriniz varsa bunları da açık açık belirtin.

8-) Dersi Eğlenceli Kılın

Ders çalışmayı zevkli hale getirmek aslında bir bakıma sizin elinizde. Bunu yaparken kendi hayal gücünüz devreye girse de birkaç örnek verebiliriz.

Mesela en basit hali ile not tutarken komik eklemeler yapabilirsiniz. Yada sözel derslere çalışırken kendi kendinize anlatabilir veya ezberlenmesi gereken yerde kodlama yapabilirsiniz. Kısacası keyif alacak noktalar bulmak sizin elinizde. Ayrıca bulduğunuz ilginç yolları yorum kısımından bizimle de paylaşın :)

Tavsiye Yazı : Sözel Dersleri 8 Madde İle Daha Etkili Çalışın

9-) Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Bir önceki madde ile bağlantılı olarak ders çalışmayı eğlenceli hale getirmek için arkadaş ortamı ile çalışabilirsiniz. Fakat bu biraz tehlikeli bir karar çünkü eğer gerçekten ders çalışmak yerine kahkahaların havada uçuştuğu bir ortamda kendinizi buluyorsanız arkanıza bakmadan uzaklaşın. Fakat tam tersi ders çalışmayı başarıyor iseniz her şey yolunda.Hatta bu durumu biraz daha ileriye götürerek belli başlı konuları kendi aranızda paylaştırarak buluştuğunuz zaman birbirinize anlatabilirsiniz. Ayrıca ister istemez başkasına anlatacağınız konuyu daha detaylı ve hevesli öğreniyorsunuz. :)

10-) Biz Açız

Yemek yemeyi herkes sever fakat ders çalışırken yemek yemek veya yemek yemek için derse ara vermek sizin çalışma hevesinizi fazlası ile kaçıracaktır.Bu yüzden mümkün olduğunca derse başlamadan önce tok ve ihtiyaçlarınızı gidermiş olun. Bunun dışında masanız da su bulundurun ki su için kalkmayın.

Büyüklerimizin de dediği gibi bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. Sizinde iyisi ile kötüsü ile her şeyi bir kenara bırakıp ders çalışmaya başlamanız gerekiyor. Ayrıca sizinde ders çalışırken sıkılmamak için yaptığınız şeyler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

40 Yorum

 1. çok teşekkür ederim YGS ye çalışmam gerekiyordu başlarda hiç hevesli değildim ama verdiğiniz ufak sırlar ve samimi mesajınız sayesinde ders çalışmak tekrar ilgimi çekti :’sağ shift+9′ Tuş bozuk :D

  • Merhaba Fatih, kimse bu konu hakkında bir öneride bulunamaz. Hak verirsin ki herkesin yapısı bir birinden farklı. Şöyle düşünebilirsin biri bir konuyu X dakika da çalışınca anlyor fakat diğeri Y konusunda öğreniyor. Bu durumda iki öğrencinin de aynı vakitte çalışmasını tavsiye etmek mantıksız olur. Bu durum sende de geçerli ne kadar çalışman gerektiğine kendinin karar vermesi gerekiyor. Ayrıca bu konu ile ilgili tavsiye yazımızı da okuman sana daha birçok bilgi katacaktır.

   Tavsiye Yazı : 3 Adımla Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

 2. Birden heves ve öz güven geldi artık derslere biraz daha önem göstereceğim. Size ne kadar TEŞEKKÜR etsem az. Umarım TEOG’ um iyi geçer

 3. hocam ders çalışmadığımı düşündüğümde ders çalışmadığımda ailemin düşüncelerini tahmin edebiliyorum buda beni çok mutsuz ediyor bunun farkındayım ama ders çalışmak içimdenn gelmiyor ne önerirsiniz bana bu konuda

 4. Merhabalar, hocam ben ders çalışırken sürekli 1 derse yoğun oluyorum ve bakıyorum ki akşam olmuş öbür derslere çalışmaya vaktim olmuyor 1 dersim iyi olurken öteki dersime çalışamadığım için sınava yansıyor ve o dersten düşük alıyorum birde çalışırken bazen aklıma derle alakalı olmayan şeyler aklıma geliyor sizce bu jonuda ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Ebrar, ders çalışırken aklına başka şeylerin gelmesi çok normal bu hemen hemen her öğrencide olmakta fakat bu sürekli oluyor ve seni ders çalışmaktan alı koyuyorsa o zaman biraz daha ciddi durumdasın demektedir. Bu sebeple de yapabileceğin en güzel şey kütüphane gibi toplu alanlarda ders çalışmak çünkü orada herkesin ders çalışması ister istemez senin de çalışmana sebep olacaktır. Bu durumda işe yaramazsa olayı bize biraz daha detaylı anlatmak için sosyal medyadan ulaşabilirsin. Diğer soruna gelecek olursak kimileri bir işe yani derse başladı mı başka derse geçmek istemez bu büyük bir sorun değil ama eğer ertesi gün başka derse değil yine aynı derse çalışıyorsan sorun olacaktır. Bu sebeple kendine alarm kurarak veya her gün başka ders çalışarak kendini bu durumdan kurtarabilirsin. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Kolay gelsin.

   • Teşekkür ederim. Hocam ben size bir soru daha soracağım .Tam ders çalışacağım aklıma telefon veya tablet geliyor ve bir bakıyorum ki elimde tablet veya telefon ,oyuna dalıyorum ve bu sürekli oluyor bu konuda ne yapmalıyım ?

    • Merhabalar Ebrar, burada kendi iraden devreye giriyor. Fakat ders çalışmaya başladığından bir arkadaşına veya ailenden birine verebilirsin. Olabildiğince soyutlamaya çalış kendini hatta mümkün ise eski model bir telefon kullanmaya başla. Zor olanı bu ama çok farklı alternatifler de yok. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. Merhabalar,
  Tam derse oturacağım ve konsantre olduğum sırada arkadaşlarım arayıp dışarı çağırıyor bende hayır diyemiyorum bu konuda ne önerirsiniz hocam?

  • Merhabalar Koray, bu noktada her şey sende bitiyor. En kısa cevap hayır demeyi öğrenmekten geçiyor. Arkadaşlarını karşına al ve konuş bu noktada sana daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Kolay gelsin.

 6. Merhaba hocan,bende ders çalışmak için aniden bir heves geliyor ve en fazla yarım saat sürüyor ve sonradan sönüyor . Bunun için ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Fatime, aslına bakarsan hemen hemen her öğrencide bu durum söz konusu fakat eğer 30 dakikadan sonra canın sıkılmasına rağmen devam etmeye çalışırsan gün geçtikçe sıkılmadığını ve uzun soluklu ders çalışmaya alıştığını fark edeceksin.Bu sebeple tavsiyemiz 30 dakikadan sonra biraz daha dişini sıkmak ki bunun için kendine hedeflerde koymanın faydası olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 7. hocam ben şimdi bir anda çalışma hevesi geliyor derse oturuyorum 5 dakika sonra aklıma oyun geliyor . ONDAN SONRA dikkatimi derse vermeye çalışıyorum bilgisayarı açıyorum bilgisayardan test çözmeye başlıyorum sonradan elim yan sekmeye kayıyor sonrada bildiğiniz gibi işte oyun oyun.Sizin dediğiniz herşeye uydum fakat olmuyor derse ne zaman otursam hep böyle bana bir yardımcı olursanız teşekkür ederim

  • Merhabalar Buğra, bu durumda ailenden birilerine bu durumu anlatarak bilgisayara şifre koymalarını yada internet filtresi yüklemelerini istemelisin. Bunun dışında ne dersek diyelim sen yine oyun oynayacaksın bu yüzden birilerinden seni kontrol etmesini isteyebilirsin. Kolay gelsin.

 8. Hocam merhabalar. Ben ders çalıştığım zaman tam karşımda duran beyaz duvara bile bazen farkında olmadan dakikalarca bakıp hayal kurabiliyorum. 45 metrekare evde oturuyoruz ve 4 yaşında ele avuca sığmaz bir kardeşim var. İstanbul’un en iyi 8. Lisesi’nde okuyorum ancak TEOG’a girdiğim zamanki ders çalışma hazzımdan eser yok. İlk ve Ortaokul’da hep 95+ ortalamalarla bitirdiğim halde üzüldüğüm zamanları hatırlıyorum ve şu an ucu ucuna teşekkür aldığımda şükrettiğim için kendime çok kızıyorum. Her seferinde tamam bu sefer çok farklı olacak dediğim zaman o istek max 1 saat sürüyor. Tam diyorum ki tamam eski Umut olacaksın. Ama olmuyor. Telefonumu uçak moduna alıyorum ancak aklım onda kalıyor. Anneme veriyorum aklım yine onda kalıyor ve bütün dikkatim dağılıyor. Sınavlardan düşük not almaktan gerçekten sıkıldım. Bu eksiklerimin hepsinin farkındayım ama çözüm bulamıyorum. 10.sınıftan mezun olacağım ve bu yaz YGS çalışmaya başlayacağım. Allah rızası için e-posta adresime bir çalışma programı yollayın. Kendim hazırlıyorum sonra yoruldum deyip yine oturuyorum. Ders çalışıyorum 2 ders arası molaya çıkıyorum daha oturmak istemiyor canım. 10 dk diye kalktığım mola 1 saat oluyor. TIP istiyorum küçüklükten hayalim ama bu gidişle çok zor. Lütfen bana yardımcı olun. İlginiz için teşekkürler…

  • Merhabalar Umut her şeyden önce bu tarz durumların farkında olman çok güzel. Sorularının içinde aslında uzun uzun cevaplarını da vermişsin. Bu noktada bizim sana en büyük tavsiyemiz ders çalışmak için evini değilde herhangi bir kütüphaneyi tercih etmen. Özellikle okulunuzun kütüphane hizmeti varsa çok daha faydalı olacaktır. Bunların yanında maalesef sana özel ders çalışma programını online olarak hazırlamamız çok zor çünkü her gün onlarca öğrenciye yardımcı olabilmek için durmadan çalışıyoruz. Fakat eğer bir ders programı hazırlayarak bize mail olarak atarsan emin ol inceleyip geri dönüş yaparız. Bunların dışında yine uzun uzun konuşmak istersen Facebook üzerinden telefon numaramıza ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Hocam size internet sitenizden yazmıştım ve size ulaşmamı söylemiştiniz. Ben aslında küçüklüğümden beri Fen Lisesi’nde okumak istiyordum ancak Puanım bir Fen Lisesi’ne yettiği halde ailem benden ayrılmamak için beni Anadolu Lisesi’ne yolladı. Acaba derslerdeki motivasyon düşüşümün sebebi bu olabilir mi? Sizce Fen Lisesi’ne geçmeli miyim ? Bocalayacağımı düşünmüyorum. Çünkü daha önceden ortaokulda da ortamı çok kötü diye daha iyi bir okula geçtim ve bu benim notlarımı yükseltti. Sizce Fen Lisesi’ne gitmeli miyim? Eğer siz olumlu yanıt verirseniz ailemi de ikna edebileceğime inanıyorum. İlginiz için teşekkürler…

    • Merhaba Umut, eğer ki okulunun ortamı kötü ve bu seni gerçekten etkilediğine inanıyorsan tabi ki geçmek senin için faydalı olacaktır. Bu sebeple gerçekten sorundan emin ol ve ailen ile detaylıca konuş. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 9. Hocam yazınız çok güzel ? gerçekten faydalı olacağına da inanıyorum fakat bana sürekli ders çalış deniliyor çalışmaya oturduğum zaman yanlarına çağırıyorlar ve ben ders çalışıyorum dediğimde bu zamana kadar çalışmadın şimdi 5 dk çalışmasan bişey kaybetmezsin diyorlar. Sürekli rahatsızlanıyorum ayda bir falan 3 gün çalıştın 5 gün yatarsın diyorlar. ben hedefimi söylediğimde millete söyleme bunu gülerler bizi de küçük düşürme diyorlar hocam dış etkenleri duymamaya çalışıyorum ama sinirlenince yada ağlayınca çalışamıyorum ne yapmalıyım bu durumda ?? Lütfen yardımcı olun ??

  • Merhaba, her insan farklı noktalar ile hırslanır. Kimisi başarılı olduğu söylenince kimisi ise başarısız olduğu söylenince daha çok çalışmak ister. Bu durumda sen anladığımız kadarı ile başarısız olduğun söylenince hırslanmak yerine sinirleniyorsun. Bu yüzden çevrende bu tarz konuşan insanları öncelikle uyar. Bunu yapan ailenden bir ise uyarın çok daha sert ve kararından emin şekilde olsun ki durumun farkına varsınlar. Tüm bunları bir kenara koyunca eğer ders çalışırken birileri seni yanına çağırıyor ve rahatsız ediyorsa sabah saatlerinde çantanı sırtlan ve şehir kütüphanesinin yolunu tut ve orada herkes ile birlikte çalış. Bu durumda hem motivasyonun artacak hemde diğer kişiler ile zaman zaman sohbet ederek sınav stresini paylaşacaksındır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here