Ders Çalışırken Farkında Olmadan Yapılan 3 Hata

2
3245

Hemen hemen her öğrenci belli bir strateji doğrultusunda vaktini en verimli şekilde kullanarak ders çalışmak için belli başlı kişisel yöntemler geliştirir. Kimilerinin tercihi de kişisel olarak yöntemler geliştirmek yerine çevresinden duydukları şekilde ders çalışmaktır.Durum ne olursa olsun kısaca her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Fakat hem işin uzmanları hemde dünyanın en popüler üniversitelerinde ki öğrenciler ders çalışırken yapılan bazı şeylerin öğrencileri artı değil aksine eksi yönde etkilediğini belirtiyor.Bizde bu doğrultuda sizler için hem uzman hemde öğrenci görüşleri sayesinde ders çalışırken farkında olmadan yapılan 3 hatayı derledik.

1-) Renkli Kalem Mağduruyuz

İlk okul sıralarından üniversite sıralarına kadar hemen hemen hepimiz kitaplar üzerinde ki önemli gördüğü yerleri renkli kalemlerle çizerek belirtmiştir. Fakat araştırmalara göre hem öğrencilerin ilk okuyuşta bir konunun hangi noktalarının önemli hangi noktalarının önemsiz olduğunu algılayamayacağını hemde dalgınlık anında kitabın her yerini rengarenk edeceğini söylüyor. Aslında biraz objektif olarak geriye çekilip baktığımız hepimizin dalgınlık anında kitabı rengarenk etmişliği vardır diye düşünüyorum. Bu yüzden renkli kalemlerle önemli gördüğünüz yerleri çizerken ya çok dikkatli olmalısınız yada hiç çizmemelisiniz.

renkli-kalem

2-) Sözelciler Dikkat Ezber Yok

Öğrencilik hayatımızda “ben çalıştım ama hoca bıraktı” sözünden sonra en çok kullandığımız cümle olmaya aday olan ” derste anlıyorum fakat evde olmuyor” cümlesi aslında bu madde ile biraz bağdaşıyor. Özellikle sözel dersleri çalışırken birçok öğrenci kağıdı önüne alır ve sürekli tekrarlayarak ezberlemeye çalışır. Fakat bu durum psikolojik olarak öğrencide hem konuyu öğrendim algısı oluşturuyor hemde çabuk sıkılmasına sebep oluyor. Bu durma karşı en güzel ve etkili yöntem ise oku-sor-cevapla.( İsmi biraz garip çünkü daha 15-20 dakika önce buldum.)

Bu yöntemde ezberlemek istediğiniz metni birkaç defa okuduktan sonra ister bir kağıda isterseniz kendi kendinize aklınızda kaldığı kısımlardan sorular soruyorsunuz. Eğer cevabı hatırlıyorsanız tekrarlayıp kağıda bakıyorsunuz, hatırlamıyorsanız da en az 30 saniye civarı düşündükten sonra kağıda bakıyorsunuz. Böylece hem ders çalışmayı birazcıkta olsa keyifli hale getirmiş oluyor hemde ezberlemeyi kolaylaştırıyorsunuz.

Ayrıca daha önce yazdığımız “8 Madde İle Sözel Dersler Nasıl Daha Verimli Çalışılır?” adlı yazıyı okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

ders-calisirken-farkinda-olmadan-yapilan-hata

3-) Zaman Her Şeyin İlacı

Sanırız öğrencilerin en çok yaptığı hataların başında her şeyi son güne sıkıştırmak geliyor. Projeler, sınavlar yada sözlüler hiç önemli değil. Hepsine son gece çalışır ve sonrasında neden daha çok çalışamadık diye hayıflanırız. İşte buda ders çalışırken farkında olmadan yapılan 3. hata. Aslında basit olarak bir benzetme yapacak olursak bir ekmeği tek lokmada yemektense bölerek yemek çok daha kolay. Ders çalışırken de ister konuları isterseniz testlerinizi günlere hatta haftalara yayarak çalışın. Bu madde için de aslında hepimizin bildiği fakat bir türlü uygulayamadığı madde diyebiliriz.

Bu yüzden sizde zaman yönetimi ile ilgili sizde sorun yaşayanlardansanız daha önce yazdığımız “Pomodoro Nedir? Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalış” yazısını başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hem uzmanların hemde başarılı öğrencilerin ortak noktada belirttikleri bu 3 hatanın biraz düşündüğümüzde aslında çok doğru olduğunu anlayabiliriz. Bu yüzden ders çalışırken eğer bu yöntemleri kullanıyorsak farklı şeyler denemenin zamanı geldi demektir. Bunun içinde yeni yöntemler bulmak için buraya tıklayarak rehber yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

    • Sözel derslerde muhakkak faydası vardır fakat önemli olan en iyi şekilde kullanmak :) Bizim hatamız her yeri önemli gibi çizmek sanırım. Yorumuna geç cevap verdiğim için kusura bakma :)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here