MTOK Nedir ? Kimler Yapabilir?

144
35021

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin 4 yıl boyunca kültür derslerinden kısılarak meslek ağırlıklı ders görmesi ve ardından bu 4 senin sonunda tüm öğrencilerle aynı sınava girmesi birçoğunuz kabullenmese de biraz haksız bir rekabet ortamına yol açıyor. Bu durumu bir nebze de düzeltmek isteyen ÖSYM ise meslek lisesi öğrencileri için MTOK ile bazı fakültelere daha rahat gitmelerini sağlıyor. Bizde bu yazımızda MTOK adına aklınıza takılabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.Artık yavaşça MTOK nedir sorusunu cevaplayalım.

Teknoloji Fakültesi Nedir?

Teknoloji Fakülteleri 2009 yılında Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılmasının ardından açılmıştır. Teknik Eğitim Fakülteleri daha önce meslek lisesi mezunlarının ek puanla yerleştiği ve öğretmenlik eğitimi alabildiği fakültelerdi. Fakat Teknoloji Fakülteleri bunlardan farklı olarak öğretmenlik eğitimi değil kurumlar için mühendislik eğitimi verir. MTOK ile tercih yapacak kişilerde maalesef sadece Teknoloji Fakültelerine yerleşebilmektedir. Ayrıca Teknoloji Fakülteleri hakkında kulaktan kulağa dolaşan bir kaç dedikoduya da değinelim. Öncelikle Teknoloji Fakültesi mezunları aynı Mühendislik Fakültesi mezunları gibi mühendis unvanı alır ve imza yetkisine sahip olur. Bunun dışında iki fakülte arasında ki en büyük fark eğitim kısmında oluşur.Ayrıca aynı şekilde Türkiye Mimar Ve Mühendisler odasına da üye olabiliyorlar. Kısacası arada eğitim kısmında ki farklar dışında fark bulunmuyor.

MTOK Avantajları

Meslek liselerine tanınan MTOK sisteminin en büyük avantajı kuşkusuz daha düşük puanlarla fakültelere yerleşe bilmeleridir. Fakat bunun için lisede okuduğunuz bölüm ile üniversitede okuyacağınız bölümün birbiri ile bağıntılı olması gerekiyor. Yani kendimden örnek vermem gerekirse ben lisede Makine bölümünü okudum fakat üniversitede Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu yüzden ben MTOK sisteminden yararlanamadım. Çünkü iki bölüm arasında ortak bir kısım yok. Fakat Makine mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği gibi alanımla ilgili bölümlere MTOK ile geçiş yapabiliyordum. Burada eğer üniversitede kendi alanınız ile ilgili bir bölüm seçmeyecekseniz maalesef bu sistem sizin için geçerli olmuyor ki buda daha fazla çalışmanız anlamına geliyor. Bunun dışında lisede ki bölümünüzün üniversitede hangi bölümlere MTOK hakkı tanıdığını okulunuzda ki yetkililerden veya Ösym’den öğrenebilirsiniz.

MTOK Dezavantajları

MTOk ile tercih yapmanın birkaç dezavantajı var. Bunlardan en çok öğrencileri korkutan ise bazı üniversitelerin mecbur bazıların ise sınav ile geçme hakkına sahip olabileceğiniz hazırlık kısımı. Yani eğer siz herhangi bir teknoloji fakültesine MTOK ile giderseniz ekstra bir sene YGS-LYS dersleri içeren hazırlık döneminden geçiyorsunuz. Bazı okullar bunu zorunlu kılarken bazıları sınava tabi tutarak başarılı olanları hazırlık okumalarını istemiyor.Fakat burada bir duruma açıklık getirelim maalesef bu hazırlık dönemi size pek bir şey katmayacaktır.Çünkü hem daha önce gördüğünüz Ygs-Lys konulardan bir farkı bulunmaması hemde üniversitelerin fazla önem vermemesi maalesef çoğu kişi için sadece zaman kaybı oluyor. Fakat yine bir şeyler için çabalarsanız hazırlık senenizde sizin için oldukça fazla olacaktır.Bu durumu belirtmemizin sebebi ise bazı öğrencilerin bu hazırlık senesine güvenerek sevmedikleri bir bölüme MTOK ile gidip dershaneye para vermektense üniversitede çalışırım deyip hüsran ile karşılaşmaları.

Özetle…

4-5 sene öncesinde katsayının kalkması ve ardından meslek liselerine MTOK şansı tanınması meslek liselerinin fazlası ile önünü açtı. Fakat eğer bu yazıyı okurken daha liseye geçmediyseniz kesinlikle meslek lisesinde okumanızı tavsiye etmem. Bu konumuz olmasa da belirtmek istedim. Bunun dışında kısacası MTOK kendi bölümünüzü üniversitede de okumak isterseniz oldukça faydalı olabilecek bir sistem. Fakat devam etmeyecekseniz bir avantajı bulunmayacak. Bunun yanında eğer 9. sınıftaysanız kesinlikle meslek seçiminizi düşünün.

Tavsiye Yazılar : Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Ygs-Lys #1

Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Ygs-Lys #2

144 Yorum

 1. Benim merak ettiğim konu şu, ben 12. Sınıf öğrencisiyim bu sene eğer mtok hedefleyip sinavda istediğim puanı alamazsam Seneye tekrar denedigimde mtok dan yararlanabilcek miyim ve öncelik mevzusu olacak mı? Cevaplarsaniz sevinirim.

  • Merhaba, MTOK tercihleri aldığınız puana göre yapılıyor. Eğer bu sene sınava girdiğinizde yeterli puan alamadığınız için tercih yapmazsanız hiçbir kaybınız olmuyor. Fakat tercih yapar ve bir üniversiteye girmeye hak kazanıp gitmezseniz okuldan gelen ek puanın %50’si kesiliyor. Yani örnek vermek adına bu sene okulda 40 puan aldığınızı varsayalım. Tercihinizi yapıyorsunuz ve XXX üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanıyorsunuz fakat bu okula kayıt yaptırmıyor yani gitmiyorsunuz. O zaman seneye sınava girdiğinizde okul size 20 puan veriyor. Fakat yine MTOK adı altında tercihini yapabiliyorsunuz. Yani MTOK adına bir sıkıntı yaşamıyorsunuz fakat okul puanını kaybediyorsunuz.

   • Ben 12. sınıf meslek lisesi okuyorum ben şu ana kadar biliyorsunuz meslek lisesi hiç temel matematik geometri kimya fizik hiç biri yok nerdeyse ben ygs ye çalışıyorum ama lys’de ne b.* yicem bilemiyorum. Şimdi 2 yıllık ta geçiş hakkımız var ayrıca ona da kafam gitmiyor değil ancak çevremde herkes 2 yıllığa gidip de geçiş yapmak çok zor diyorlar. Ben bir senemi heba edip tekrar mtok çalışsam nasıl olur veya 2 yıllığa gidip dgs kassam nasıl olur bilemedim. Mtok da acaba bir sene çalışıp yapabilecek miyim çünkü sonuçta 3 senedir görmüyoruz dersleri konular çoğaldı hani o sene dershaneye gitsem iyice kassam yapabilir miyim bilmiyorum. Gerçekten zor durumdayım. Bir de 12. sınıf olduğumuzdan staj olayı var ki Allah belasını versin* eve bi geliyorsun ister istemez yorgunsun ders çalışmaya mecali olmuyor insanın. ah keşke bunları 10. sınıfa 9. sınıfa giderken düşünseydim ama olmadı işte.

    • Merhaba Yasin, öncelikle meslek lisesi olduğunu kullandığın iki kelime fazlası ile belli ediyor. Bunu belirttikten sonra sorularını cevaplayayım.Bende Meslek lisesi çıkışlıyım ve sanırım durumumuz fazlası ile aynı .Son sene staj yapmak cidden çok zor haftanın 3 günü işçi gibi çalıştırıyorlar ve sonucunda sınava çalışman çok daha zor oluyor. Bu konuda ki tavsiyemi “Meslek Lisesi Öğrenciler İçin YGS-LYS #1” adlı yazımda da verdim. Yine belirteyim eğer ki staj yaptığın yerde erken çıkmana izin veriyorsa erken çıkıp evde ders çalış. Eğer bunu yapamıyorsan olabildiğince işten kaçmaya bak ama staj yaptığın yerle ters düşüp bu seneni sakın yakma. Bunun dışında 2 yıllık gitme hakkın zaten bulunuyor fakat 2 yıllık üniversite sana çok şey katmayacaktır. Hatta hiçbir şey katmayacak desem yeridir. Meslek lisesinde ve stajında zaten fazlası ile bölüm tecrübesi ediniyorsun ama üniversitede çok daha saçma bir sistem olduğu için o kadar çok şey katmıyor meslek lisesi öğrencilerine. O yüzden ne DGS ile uğraş nede seneni boşa geçir. Bu sene için hala geç sayılmaz. Otur düzenli olarak çalış, sorularını çöz bu sene olmazsa da hiç kendini bir sene kaybettim diye üzme. Meslek lisesi olarak üniversiteye bir sene rötarlı gitmen sana çok şey kaybettirmez.Ayrıca seneye dershane ile kendine takviye yap ve bol bol çalış o zaman çok daha iyi bir yerde okuma şansına ulaşırsın. Bunun dışında biraz DGS sınavından da bahsedeyim. DGS aslında YGS mantığında ama biraz daha basiti diyebiliriz.Şimdi diyeceksin DGS o zaman daha mantıklı. Ama durum öyle değil çünkü üniversitelerde DGS kontenjanı 2-3 kişiden yukarı çıkmıyor. Ayrıca zaman ile de yarışta olduğun bir sınav DGS o yüzden tavsiyem otur adam akıllı derslerini çalış ve yapamazsın diyen kim olursa olsun kulak asma. Hayallerinin peşinden koşarsan ancak ulaşırsın. Kolay gelsin.

  • Merhaba, Anadolu Lisesi derken Anadolu Mesleği mi kasıt ediyorsun? Eğer kasıt ettiğin buysa evet yararlanabilirsin. Fakat sadece Anadolu Lisesinde okuyorsan maalesef yararlanamazsın.

 2. merabe ben 12. sınıf mobilya ve iç mekan tasarım bölümünü okuyorum ve bu sene üniversite olarakta bu bölümden devam etmek istiyorum. 4 yıllık teknoloji fakültesinde muğlada tek var bu bölüm ve biri 208 puan istiyor mf4 ten ve altındada mtok yazıyor ama puanı yok yazıyor ben bu mtok ya nasıl gidebilirim veya 208 puanlı olan bölümün kontenjanı 29 yerleşen ise 3 kişi eğer boş kalırsa puanım yetmesede gidebilirmiyim.

 3. Hocam ben anadolu teknik lisesi harita tapu kadastro mezunuyum harita okuyanlarsa mtok ta insaat mühendisligini seçebiliyormus ben faydalanabilir miyim? Anadolu Teknik lisesi okuduğum icin.

 4. :) Hocam peki mezun olduktan sonra kpss atamaları falan normal muhendislerle aynı mı? Unvanımız falan yetkilerimiz yani bi nevi herseyimiz aynı midir? En önemlisi ise atamalar

 5. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum mf4 puanim 244 bin sıralama 228 bin mtok ile 170 binlik yeri yazsam gelme ihtimali var mı veya 200 binlik yer

 6. hocam merhaba ben üniversite okuyorum ve meslek lısesı cıkıstılıyım tekrar universiteye hazirlanmak ıstıyorum mtoktan yararlayanabılır mıyım?

 7. Bn düz lise mezunuyum puanim gazi üniversitesi nde rekreasyon yönetimi m.t.o.k yi tutuyor bnm yerleşme ihtimalim varmı acaba??

 8. ben elektrik-elektronik bölümü mezunuyum şimdi üniversitede enerji sistemleri mühendisliği(MTOK) seçebilirmiyim ?

  • Merhaba Hüseyin, her yıl hangi bölümün MTOK ile nereye gideceği belirleniyor. Bu yıl ki klavuzdan Elektrik-Elektronik bölümünden yapabileceğin MTOK tercihlerine bakabilirsin. Kolay gelsin.

   • bu yılınkine nerde bakcam baktımlarım hep 2012 ve bir birinden farklı oluyor bazıları var diyor bazıları yok diyor

 9. Merhabalar
  Ben bilişim teknolojileri alanindan mezun oldum makine veya inşaat mühendisliği (mtok) istiyorum puanim tutuyor fakat tercih edebilirmiyim?

 10. Merhaba hocam ben anadolu denizcilik gemi yapimi alanindan mezunum. Bu sene lys mf4den 232 puan aldim siralamam 250binde. Ben mtok tan tercih yapsam benim siralamam da bi degisiklik olurmu meslek lisesi mezunum diye mtok bana bir avantaj saglarmi yoksa yine ayni siralama uzerinden mi mtokta tercih yaparim. Tesekkurler.

  • Merhaba Nida, zaten MTOK bölümlerin puanları normal mühendisliklere göre daha düşük olduğu için senin burada kazandığın bir avantaj var fakat sıralama da bir değişiklik olmuyor. Güzel haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin.

 11. Hocam merhaba bende endüstri meslek lisesinden elektrik elektronik bölümü mezunuyum MF4:228 ve sıralamam 266 binde ama mühendisliklere 240 bin barajı getirilmiş acaba bu baraj bizim tercih edeceğimiz MTOK bölümleri içinde geçerlimi??

 12. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum . Normal mühendislik geliyor fakat mtoktan tercih yaparsam benim için daha mı faydalı olur?

  • Merhaba Bal, MTOK tercihinde hazırlık sınavını kazanamazsan maalesef 1 yıl sadece YGS – LYS dersleri ile ilgili eğitim görüyorsun. Bunun dışında farklı bir dezavantajı yok. Burada ki seçim üniversiteler ile alakalı. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 13. hocam ben 11.sınıfa geçtim bu sene stajı yapmış gibi gösterip evde ders çalışmayı düşünüyorum bilgisayar mühendisliğine girmek istiyorum ama mtokla normal giriş arasında fark varmı aynı eğitimi veriyorlar mı ?

 14. merhaba hocam ben normalliseye kayıt oldum ama son sene mesleki ve teknik nanadolu lisesi yaptılar ve benim egitim bilgilerimdede bu yazıyor (MEHMET AKİF ERSOY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ) onun altındada lise resmi ve gündüz ögretim yapan liseler yazıyor bunun altındada türkçe matematik yazı yor şimdi ben bu m.t.o.k den yararlana bilirmiyim

 15. Meraba ben meslek lisesi nezunuyum. Bolum elektrik elektronik bazi sebeplerden dolayi 3 uncu sinava giricem. Merak ettigim sey buyil mtoktan faydalana bilirmiyim

 16. merhaba şu an sınava hazırlanıyorum meslek lisesinde okuyorum m.t.o.k den tercih yapmayı düşünüyorum ama benim sıralamam meslek liseleri ile mi kıyaslanıyor çünkü marmara üniversitesine bakına sıralama için 90.000 diyor bu meslek liseleri için mi yoksa tüm okullar için mi

 17. Ben bilgisayar okuyorum. Biyomedikal müh. İstiyorum m.t.o.k yararlanabiliyor muyum? Yararlanabiliyorsam ben MF mi çalışmam gerekiyor yoksa ygsden mi alıyor?

  • Merhaba Melisa Biyomedikal Mühendisliği MF-4 ile alıyor yani YGS ile gidemezsin. Ayrıca Bilişim bölümü için büyük ihtimal ile MTOk yoktur fakat yine de internetten araştırmanı tavsiye ederiz. Ayrıca Biyomedikal bölümü ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıkla.

 18. Hocam benim Gastronomi ve mutfak sanatlarini istiyorum meslek lisesi ascilik mezunuyum ygs 4 250 falan lygs de pek iyi değil bu sene tercih yapmadım bana ortaogretim puanımla yerlesebilecegimi soylediler mtokla böyle bişey varmı ?

 19. Hocam Grafik Tasarım meslek lisesi çıkışlıyım. MTOK ile Yazılım mühendisliği ya da Bilgisayar programcılığı okuyabiliyor muyum?

 20. merbaha bn anadolu teknik lisede inşaat teknolojileri bölümünde okuyorum merak ettiğim mtok ile geçişlerimizi 4 yıllık olarak mı yoksa 2 yıllık olarakmı yapabiliyoruz..

 21. S.A hocam ben Manisa’dan 11 sınıf eml öğrenci siyim seneye üniversite sınavı mız var mtok üniversite ye gidebilmek için kaç puan gerekiyor hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.. hocam saygılarımla

 22. Selamun aleykum hocam ben ticaret meslekte muhasebe bolumunu okudum ve isparta 2 yillik bankacilik sigortaciligi sinavsiz gecis hakkiyla kazandim ama ailevi bi nedenden dolayi gidemedim kayit yaptiramadim sizce puanim 2017te kesilirmi yoksa sinavsiz gecis hakkiyla kazandigim icin kesilmezmi lutfen yardimci olurmusunuz

  • Merhaba Kübra, yazı içeresinde hangi bölümden nerelere gidebileceğini nasıl öğreneceğini anlattık. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 23. Hocam defnenin durumu bende de var bazi yerlerde sinavsiz gecisle yerlestiginde kesilmedigi yaziliyo sizde kesiliyo dediniz cok uzgunum suan napicami bilmiyorum

  • Merhaba Ezgi, dün ki yanlış bilgilendirme için kusura bakmayın. Eğer YGS sonucunda 2 yıllık bir okulu tercih ederseniz puanınız kesilir fakat direkt olarak Sınavsız Geçiş hakkınızı kullanarak geçiş yaparsanız herhangi bir kesinti olmaz. Tekrardan kusura bakmayın, ekip arkadaşımızın hatası olmuş. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 24. hocam selamun alyküm ben hazırlık okulunda başarısız olup devletin verdiği tercih hakkını kullanacağım normal anadolu lisesi mezunuyum mtok’a geçiş yapabilirmiyim

 25. Kolay gelsin anadolu tekn inşaat tekn. Mezunuyum bu sene bende karadeniz inş muh mtok istedim ama ygs kötü geldi bende mezuna kaldım tekrar hazirlaniyorum inşallah olur tekrar mtok istiyorum ktü ama ben şöyle bişey yaptim (hocam 2 yıllık inşaat tekn. sınavsız gecis kullandim kazandim kayit yaptirdim garanti bulunsun kazanamam hesabı bu sene peki kafamda tek soru mtok hakkım ölmüyor bu sene değilmi) benim ünivde kaydim var 2 yillik ama gitmiyorum puanımda kırılmıyo diye biliyorum şimdiden saolun hocam

 26. Hocam kolay gelsin bi sorum vardi anadolu teknik mezunuyum bu sene mtok olmadi.bende tekrar hazirlanicam mtoklara ama söyle bisey yaptim sinavsiz gecisimle bolum devamini kazandim inşaat tekn. Kaydoldum bu sene tekrar hazirlanacagim icin gitmedim kafamda tek soru bu önlisans bolumu mtok tercih olayimi öldürürmü yoksa hala tercih edebilirmiyim simdiden saolun hocam

 27. hocam merhaba ben 12.sınıf inşaat öğrecısıyıım bu sene 2 senelık gecıs hakkı kalkmıs dıyolar bazıları ıse bu sene gecıs hakkının son oldugunu dusunuyor bende eger mtok cıkmassa 2 senelıge gıtmek ıstedıgım ıcın sormak ıstedım

 28. teknik meslek çıkışlıyım ve mezun olalı 4 sene oldu bu arada başka bölüm okudum tekrar lisede okudugum bölüm ile ilgili mtok tercih yapmak istiyorum yapabiliyor muyum? şimdiden teşekkürler

 29. Merhaba hocam ben metal teknolojileri alanı okuyorum sadece metal bölümü nün gidebileceği 2 üni bölümü var ben bunların dışında başka bölümlere de gidebilirmiyim örnek makine mühendisliği veya mtok olan her üniye gidebilirmiyim

  • Merhaba Mustafa, DGS ile ilgili bölümlere gidebiliyorsun aslında. Örnek vermek gerekirse Makine bölümünden Mekatronik gibi bölümlere fakat bunu her yıl DGS yayınladığı kılavuz ile açıklıyor bu yüzden kendi bölümün adına kılavuzu incelersen hangi bölümlere gidebileceğini görebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Enes, bildiğimiz kadarı ile geçiş yapabiliyorsun fakat yinede emin olmak adına okulundaki rehberlik hocana veya yayınlanan MTOK kılavuzlarına bakabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Gaye, her yıl gidebileceğiniz bölümler MTOK kılavuzunda belirtiliyor. Fakat bildiğimiz kadarı ile geçiş yapabiliyorsun. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Onur, MTOK ile tercih yaparken herhangi bir kısıtlama bulunmuyor her türden puanını kullanabilirsin. Örnek veriyorum YGS-2 ile tercih yapmak istersen de MTOK imkanından faydalanabilirsin. Ayrıca LYS için de durum aynı. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 30. Hocam merhaba muhendislik icin mtok hakkimi kullanicam ancak bazi yerlerde ygs1 ile girilebiliyor deniyor bu dogru mu gercekten

 31. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum mobilya bölümünden ama ben mtok dan inşaat mühendisligini istiyorum olabilirmi acaba

  • Merhaba ilyas, her yıl hazırlanan MTOK klavuzu ile hangi bölümlerden hangi bölümlere gidebileceğini görebilirsin yada okulunuzda ki rehber hocana danışabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 32. Merhaba, ben meslek lisesi bilgisayar öğrencisiyim. Öncelikle bu titiz çalışmanız ve belki benim gibi yüzlerce kişiye yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Geleceğimizi yönlendirme adına çok yardımcı oluyorsunuz, sağ olun. Benim kafama takılan şudur; 2017 Ösym biraz daha farklı bir kılıfa girdi. Bazı yenilikler gelmiş mesela ek okul puanı kalkmış ama M.T.O.K devam ediyor dendi. Birinci sorum bu gerçek midir? ikincisi ise hala ilk sene M.T.O.K’ u kazanamaz isek ikinci senemizde tekrar M.T.O.K tercihi yapabiliyor muyuz? Ve ayrıca ben okuduğum bölüm üzerinden ilerleyeceğim bunun M.T.O.K’ da bana ekstra katkısı ne olacak? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Doğukan, öncelikle güzel yorumların için teşekkürler. Sorularına cevap vermek gerekirse ilk olarak maalesef ek puan kalktı ve resmi gazetede bu değişiklik yayınlandı. MTOK adına ise herhangi bir değişiklik yapılmadı ve hala meslek lisesi öğrencileri faydalanabiliyor. Eğer bu sene kazanamazsan ve seneye yasalarda herhangi bir değişiklik olmaz ise tabi ki yararlanabilirsin. Ayrıca MTOK yazıda da belirttiğimiz gibi sadece meslek lisesi öğrencileri arasında yapılan bir sıralama yani diğer lise türleri dahil olmadığı için puanları daha düşük. Bunun dışında yazımızda gerekli detaya ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 33. Merhaba hocam ben 12. Sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim şimdi meslek lisesine geçiş yapsam mtok tan yararlanabilir miyim ?

 34. Merhaba hocam ben 12.sınıf Teknik makina teknik okuyorum 4 yıllık mtok mühendislik bölümüne gitmek istiyorum örnegin afyon kocatpe üniversitesi 270 puan mtokla ben 4 yıllık mtok makına muhendıslıgne gitmem için ygs kaça girmeliyim lys de hangilerine girmeliyim mf 4 le mi?
  -hocam ygs+lys puanıylamı metoga giriliyor yada ygs+lys+okul puanıylamı gırılıyor??
  –hocam ygs den 220 aldım diyelim lys 1 den girersem 10 net / lys 2 den 15 net var diyelim + 75 okul ortalamam toplamda 300 puanı bulurmu 4 yıllık mtok bolumune gidebilirmiyim muhendis olarak ? afyon kocatepeye – fırat unıvertsine ? teşekkürlerr

  • Merhaba İbrahim Kayar, öncelikle tavsiye yazılarımızdan YGS ve LYS nedir bunlara bakmanı tavsiye ederiz.Sorularına gelecek olursak MTOK YGS + LYS + Okul Puanı notu ile işlem görür.Diğer sorunun ise net bir cevabı yok yani hangi alandan kaç net yapıp hangi üniversiteye gideceğine karar veremeyiz. Fakat tavsiye yazımız ile hangi bölümlerin geçen sene kaç net ile aldığını görebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı #1 : Hangi Bölüm Kaç Net İle Kazanılır?
   Tavsiye Yazı #2 : YGS Nedir ?
   Tavsiye Yazı #3 : LYS Nedir?

 35. Ben saglik meslek att dali mezunuyum. Universitede ygs 5 puanim ile Ankara Gazi üniversitesi moda tasarim bolumune gitmek istiyorum. O bolukde de m.t.o.k var. Fakat bu benim tercih etmeme engel degil dimi? Yani ben tercih edip o universitede okuyabilirmiyim? Tesekkurler.

  • Merhabalar Esra, eğer ATT bölümü Moda Tasarım bölümüne M.T.O.K ile tercih imkanı veriyorsa gidebilirsin fakat diğer türlü gidemezsin. Ama her üniversite M.T.O.K için açtığı bölümün birde diğer öğrenciler için normal halini açıyor. En kötü ihtimal onları değerlendirebilirsin. Kolay gelsin.

 36. Merhaba ben meslek lisesinden ezunum geçen sene puanım herhangi biye tutmadgı için bi programa yerleşemedim bu sene yeniden hazırlanıyorum.sorum şu geçen sene mtoklara yerleşemedim bu sene mtoklardan öncelik farkı olmadan yararlanabiliyomuyum ?

 37. Merhabalar hocam, benim bir sorum olacak. Ben şu an özel bir üniversitede inşaat mühendisliği okuyorum, meslek lisesi çıkışlıyım. MTOK ile bu sene ankara Gazi Üniversitesine gitmek istiyorum fakat aklıma takılan sorular var.
  İlk olarak: biz herkesle aynı yerde mi eğitim göreceğiz yani fakülte olsun öğrenim yeri olsun, sadece MTOK ile yerleşen arkadaşlarla mı ders göreceğiz yoksa genel olarak tüm inşaat mühendisliği kazananlarla mı?
  İkinci sorum ise : ben şu an özel bir üniversitede okuyorum ve ders görüyorum , gördüğüm dersleri devlet üniversitesinde saydırabilir miyim?
  Ve son sorum ise MTOK ile normal okumanın farkı ne? Yani yazıda belirtmişsiniz fakat hani ileride diplomada bir fark olur mu?

  Eğer cevaplarsanız çok sevinirim. İyi günler

  • Merhabalar Deniz, sırası ile sorularını cevaplayalım.
   1-) MTOK ile yerleşenler Teknoloji Fakültelerinde eğitim görür ve sadece MTOK ile gelen öğrenciler ile aynı ortamı paylaşırsınız.
   2-) İçeriklerin uyuşuyorsa %99 derslerini sayacaklardır.
   3-) Herhangi bir sıkıntısı yok. Fakat gelecek adına garanti veremeyiz çünkü bugün herhangi bir sorun olmadan üniversteden mezun olanlar dahi sorun yaşayabiliyor fakat dediğimiz gibi gelecek adına şuan için MTOK okumanın hiçbir zararı yok.

   Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 38. Hocam iyi günler ben 2016 Haziran Meslek Lisesi Mekatronik mezunuyum. Aklımda olan bir kaç soru var cevaplarsanız sevinirim.
  1-MTOK ile gideceğim üniversiteye sadece okul puanım mı ekleniyor yoksa bunun yanında başka bir puan ekleniyor mu?
  2-Sizce Mekatronik mi seçmeliyim yoksa Otomotiv mi? İkisine de fazlasıyla merakım var.

 39. MERHABA BEN BU SENE TERCİH YAPTIM MTOKTAN YERLEŞTİM YGS’YE TEKRAR GİRCEM VE LYS!YE DE TEKRAR MTOK TAN TERCİH YAPABİLİR MİYİM

 40. mẻhaba ben sağlık meslek lisesi anestezi bölümü son sınıf öğrencisiyim mtok dan náıl yararlanabilirim sağlık ile ilgili bölümler için ?

  • Merhabalar İrem Nur, yazıda da belirttiğimiz gibi her bölümün MTOK ile gidebileceği bazı bölümler var bunlar her sene tekrardan belirleniyor fakat genellikle çok büyük değişiklikler olmuyor. Bu sebeple DGS kılavuzunu inceleyerek hangi bölümlerin neleri tercih edebileceğini görebilirsin. Kolay gelsin.

 41. Merhaba ben meslek lisesi giyim bölümü çıkışlıyım ama bölümümle alakasız maliye okuyorum şu an ve 2. sınıfım. Bu sene tekrar sınava girdim mtok ile tercih yapmak istiyorum bana ne kadar + puan verir ya da artık mtok benim için geçersiz mi bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Merhabalar Beyza geçersiz değil fakat yazımızda da belirttiğimiz gibi MTOK ekstra puan veren bir sistem değil. Yazıyı detaylı olarak incelediğinde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 42. Hocam merhaba ygs sayisaldan baraj alti kaldim diger puan turlerinden gectim lys sayisaldan giricem mtok ile bu ygs puanin etkisi %28 dustu diyorlar dogru mu

  • Merhaba Omur, resmi bir açıklama bize ulaşmadı. Her yıl ortalama %40 etkisi oluyor bu senede muhtemelen durum böyle olacaktır. Resmi açıklamalardan haberdar olmak için Meslek Hocam’ı sosyal medyada takip etmen yeterli. Kolay gelsin.

 43. Hocam meslek lisesinde denizcilik okulunda güverte ve makine var bu ikisininde mtok hakkı var mı yoksa sadece makine nin mı var teşekkürler

  • Merhabalar Şahin, her bölümün MTOK hakkı var. Böyle bir kısıtlama yok. Fakat ÖSYM kılavuzundan hangi bölümlere gidebileceğini araştırman gerekli.Kolay gelsin.

 44. Hocam merhaba,
  1)Benim size sorum MTOK Ygs türünden mi alıyor yoksa Lys türünden mi onu merak etmiştim
  2)ygs’den alıyorsa herhangi bir turden (YGS1-2-3-4-5-6) 180 barajı geçmemiz yeterli mi?
  3)Ygs’den veya Lys’den alıyorsa hangi turden alıyor

 45. Merhaba hocam, ben 2017 meslek lisesi mezunuyum hasta bakım bölümünden mezun oldum üniversitede ilk ve acil yardım(paramedik) istiyorum mtok dan yararlanabiliyormuyum?

  • Merhaba Kübra, hangi bölümden mezun olduğuna göre bu durum değişecektir.Bununla ilgili bilgiyi de tercih kitapçığından, okulunda ki rehber hocalarından veya ÖSYM’den alabilirsin. Kolay gelsin.

 46. merhaba hocam ben makine bölümü okuyorum ben ygs den barajı geçtiğimde lys den makine mühendisliği metok bölümüne gitmek isdiyorum -diğer Anadolu lisesinden meslek liselerinin farkı nedir _metok bölümünden neden bir yıl hazırlık görüyoruz?

  • Merhaba Mehmet, MTOK ile gidersen hazırlık zorunlu değil seni bir kültür sınavına tabi tutuyorlar (YGS konuları) eğer istenilen puanı geçersen hazırlık okumadan devam edebilirsin. Bunun dışında da herhangi bir farklılık bulunmuyor. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 47. Merhaba hocam anadolu sağlık meslek lisesinden geçen sene mezun oldum fakat yerleşemedim m.t.o.k sağlık meslek lisesi içinde geçerli midir?

 48. Selamün Aleyküm
  Ben yeni mezun oldum bu sene hemsirelik okulu okudum hemsireyim suan ygs de okul puanini bu sene eklesem puanim bidaki seneye dusermi yada hersene okul puanini kulanabilirmiyim ?

  • Aleykum selam Muhammed, eğer bu sene üniversite için tercih yapar ve herhangi bir okulu kazanmana rağmen gitmez isen seneye tercih esnasında okul puanın yarı yarıya düşer. Örnek vermek gerekirse bu yıl 40 puan geliyorsa tercih yaparak bir okulu kazandığın halde gitmez isen seneye okul sana 20 puan verecek. Kolay gelsin.

 49. merhaba kız meslek lisesi grafik tasarım mezunuyum ygs-5 den alan 4 yıllık mtok bölümü gazi üniversitesinde var fakat son aldıkları kişiyi 0,12 kat sayılı yani okul puanının yerleştirmesiyle almışlar başarı sıralaması 310 bin de benim ek 0,18 oluyordu heralde sıralamam 70 bin ben tercih edersem eğer benim ek puanlı 70 bine girdiğim sıralamamlamı alırlar yoksa diger okulun verdiği ek sıralamaylamı alırlar? birde meslek liselerine verilen ek puanlarını sadece 2 yıllık bölümler mi alıyor yoksa 4 yıllık bölümlerde alabiliyormu? ayrıca grafik tasarım için 2 yıllık bölümlerde 4 yıllık bölümlerde ygs-5 puanıyla alıyor bana verilen 0,18 ek puanı ben 4 yıllık mtok bölümünde kullanabilirim değil mi ?

 50. Merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bilgisayar bölümünden mezun oldum ben yönetimvbilişim sistemleri istiyorum hocam ama şöyle bir durum var mesela ygs 6 sıralamam 1 milyonda puanım da 217 ama Ek puanlı yerleştirmede 158 binde puanım da 237 mtok ile yerleşme ihtimalim var mı acaba hocam çok sevinirim yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Zeynep, geçtiğimiz senenin MTOK başarı sıralamalarına bakarak durum hakkında daha detaylı tahminler yürütebilirsin. Bunun dışında bizim sana yapabileceğimiz pek bir şey yok gibi, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 51. S.a hocam öncelikle yerleştirme puanın y-ygs 1=219,79 puanım ek puan li yerleştirme 242,76 mf4 puanım 167,82 elektrik elektronik teknolojisi okuyorum mtok ‘tan okumak istiyorum gelir mi 2017 acil yardımcı olun lütfen,

 52. Merhaba ben 2015 meslek lisesi mezunuyum mtok dan tercih yapmadım alakasız bir bölüm okuyorum ama bu sene sınava girdim ve mtok dan tercih yapmak istiyorum öncelik 2017 mezunları oluyormuş ama örneğin 2017mezununun sıralaması 50 benimki 30 yine o mu öncelikli olur

 53. Merhaba hocam kolay gelsin ben meslek lisesi metalurji bölümünden mezun oldum kendimi üniversite sınavına odakladım belirli konuları biliyorum tekrar ygs girecem ve hedefime ulaşacam Allahın izniyle mtok hakkında sormak istediğim soru var müsadenizle hocam dediğim gibi metalurji bölümünün tercih yapabileceği 12 alan var bu makine malzeme gemi makineleri mekatronik vb. gibi mühendislikler bu alanlarda da mı yoksa sadece metalurji müh. Kullanabileceğim mtok hakkımı?

  • Merhaba Mevlüt, her bölümün MTOK ile tercih edeceği belli başlı bölümler bulunuyor. Örnek vermek gerekirse makine bölümü öğrencileri MTOK ile üniversitede Makine mühendisliği, otomativ mühendisliği gibi bölümleri okuyabilir. Bunu da okulunuzun rehber hocasından veya her yıl açıklanan tercih rehberinin MTOK kısımından öğrenebilirsin. Kolay gelsin.

 54. Merhabalar.
  Ben harita tapu kadastrodan bu sene (2017)mezun oldum.İnşaat mühendisliğini yazacam.MF 4 sıralamam 174 binde.Gazi MTOK İnşaat Mühendisliği tutuyor.(190bin).Bugün bir adamla danıştık.MTOK a saddecee 2012 ve 2012 senesinden önce meslek lisesine kayıt yaptıranlar girebilir dedi.Sen yapamazsın dedi.SiZCE BU DĞRUMU.lÜTFEN HIZLICA cevaplayın yarın son.
  Saygılarımla…

 55. Merhaba bir şey sormak istiyorum şuan lise mezunuyum. Lisede Bilişim Teknolojileri (WEB TASARIMI) okudum.
  üniversitede de Bilgisayar mühendisliği istiyorum. M.T.O.K dan yararlanabilir miyim?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here