Mekatronik Mühendisliği Öğrencisi Fahri Yasin Ayas Röportajı

1
11098

1-) Merhaba, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Mekatronik Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Fahri Yasin AYAS.Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisiyim ve mekatronikmuhendisligi.com yöneticisiyim.

2-) Yeni bir bölüm diyebileceğimiz Mekatronik mühendisliği hakkında pek çok kişi de tam anlamı ile bilgi sahibi değil. Biz biraz mekatronik mühendisliğinden bahsedebilir misiniz?

Mekatronik makine elektronik ana başlıkları altında yazılım ve kontrolünde eklenmesiyle oluşmuş disiplinler arası bir bölümdür.Toplumumuzda hala tam anlaşılamamış ve çoğu kişinin aklında “Hernşeyden az bilen ama hiçbir şeyden tam bilmeyen” bölüm olarak tanınıyor. Burada büyük bir yanlışlık var.Kalkıp size kimse makine,elektrik-elektronik ,bilgisayar mühendisliği bölümlerinin tüm derslerini 4 sene içinde veremez.Eğitimi boyunca bu mühendisliklerin temeli verilir ve siz kendinizi bu alanlardan birinde uzmanlaştırırsınız.

3-) Mekatronik mühendisliği son dönemlerde oldukça tercih edilen bir bölüm. Sizin bu bölümü tercih etmenizi özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Aslında mesleki düşüncelerimi çocuk denecek yaşta başlattım. Lise 1. Sınıfa kadar Bilgisayar Mühendisliği istiyordum.2007 yılında yani ben lise 1. Sınıftayken rehberlik hocamız Mekatronik Mühendisliği okuyan bir öğrencisinden bahsetti.Bende bölümü eve gidip araştırdım.Bakın dikkatinizi çekerim sene 2007 ve yanılmıyorsam o sene sadece Kocaeli Üniversitesinde vardı bu bölüm.Puan olarakta neredeyse tıpla aynıydı.İstediğim bölümün Mekatronik olduğunu düşünüp geleceğimi bu şekilde yönlendirdim.

Pişmanlık duyduğum zamanlar tabi ki oldu.Çünkü ben bu bölüme gidebilmek için ilk girdiğim sene birçok üniversitenin makine,elektrik-elektronik bölümlerine gidebiliyorken 2.kez hazırlanmayı göze alıp geldim üniversiteye.Ancak üniversitede karşılaştığım bazı sorunlar özellikle eğitimin yetersizliği ve bu yetersizliğe rağmen bazı derslerin zorluğu ile alakalı olarak bana pişmanlık hissettirdi.Ama şu anlık bir pişmanlık duymuyorum.

yasin-ayas

4-) Mekatronik mühendisliği çok geniş bir alanda eğitim alıyor. Peki sizce bu eğitim 4 yıla sığdırılabiliyor mu?

Aslında sorunun belirli bir kısmını yukarıda cevapladım.Dediğim gibi 3 ana mühendislik olarak ele alırsak.(Makine,Elektrik-Elektronik,Bilgisayar) bu 12 yıllık eğitimi kimse size 4 yılda veremez.Bu noktada hepsinin temelini alırsınız ve derslerinizi gerek teknik seçmeli gerek üniversite ortak seçmeliler ile uzman olacağınız alana yönelirsiniz. Burada bir soru daha ortaya çıkıyor “Madem bir alanda uzmanlaşacağız neden uzmanlaştığımız alanın mühendisliğini yazmıyoruz da Mekatronik yazıyoruz”.Aslında cevabı çok basit.Bugün itibariyle hiçbir makine elektrik ve elektronik aksamı olmadan bir şey ifade etmiyor ki makine mühendisliği öğrencilerinin özellikle son dönemlerde ki bitirme çalışmalarını incelerseniz çoğu Mekatronik alanlıdır. Elektrik-elektronik mühendisliği de aslında Mekatronik gibi disiplinler arasıdır.Elektrik ve elektronik her ne kadar birbirine benzer görünse de birbirinden ayrılır.Ayrıca ülkemizde yalnızca elektrik ve yalnızca elektronik Mühendisliği bölümleri de vardır.Ancak ne gariptir ki “Hepsinden bir şey görüp hiçbirinden bir şey öğrenmiyorsunuz” eleştirisi sadece Mekatronik Mühendisliği’ne yapılır burada biraz oturup düşünmek gerek.

5-) Öğrenim süreci oldukça zor olunca tercih eden kişiler iyi bir iş imkanı bekliyor. Peki bize biraz Mekatronik mühendislerinin çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Hep bahsettiğimiz gibi Mekatronik çok yönlü bir mühendislik dalı olunca çalışma sahası da oldukça geniş olabiliyor.Ancak sadece okula gidip gelip sadece dersleri geçerek okulu bitirirseniz iş bulabileceğiniz düşünmüyorum.Yani kastettiğim kendimizi yetiştirmeden bir alana uzmanlaşmadan mezun olmak.
İş alanı daha çok özel alanda oluyor.Kendi adıma konuşayım Türkiye için önde gelmiş 2 önemli şirket olan TAI ve FNSS Savunma Sistemlerinde stajımı yaptım.Özellikle burada gözüme çarpan şey kimse size içeri de Mekatronik Mühendisisin yada Makine Mühendisisin demiyor.FNSS Savunma Sistemleri’nin Ar-Ge sinde bu yıl yaz stajımı tamamladım.Burada bölümler var örneğin konsept tasarım örneğin güç grubu.Burada ki hiç kimseye sen makine mühendisisin demez sen tasarım mühendisisin veya sen PLM Sistem Mühendisisin der.Yani anlatmak istediğim şu işe alınırken tabi ki bölümlerinize bakılıyor ancak bölümden çok istenilen özellikleri karşılayabiliyor musunuz buna bakılıyor.

6-) Her üniversite öğrencisinin zorlandığı belli başlı dersler vardır. Peki sizin üniversite eğitiminizde en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Bu soruyu cevaplarken yazıyı okuyan arkadaşlarım olursa eminim yüzlerinde bir gülümseme olacak ve sorunun cevabını direk vereceklerdir Diferansiyel Denklemler dersi normalde Anadolu lisesi çıkışlı olmamdan dolayı teorik dersleri iyi yapmam gerekirken bende tam tersi bir durum söz konusu.İçeriğinden bahsetmek tabi ki isterim ama henüz kendim dahi anlayamadım.Bu sene 3. Kez alacağım inşallah kısmetse geçeriz.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

1 YORUM

  1. mekatronikmuhendisligi.com dan adını duymuştum burada da yaptıklarını okudum bence tavsiyeleri müthiş, diferansiyel dersini 3.ye alması düşündürdü çünkü mekatronik müh. okuyorum ve ben de şuan 2.ye alıyorum:D Umarım bu bölümü seçecek arkadaşlara rehber olmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here