Makine Mühendisi Cihan Koç Röportajı

0
2937

1-) Merhaba, Makine Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

2009 KTÜ Makine Mühendisliği mezunuyum. 6 yıldır özel sektörde farklı firmalarda medikal, savunma sanayi ve iş makineleri sektörlerinde imalat mühendisi, imalat sorumlusu, tasarım mühendisi, proje mühendisi ve arge mühendisi olarak çalıştım ve çalışmaktayım.

2-) Makine mühendisliği hakkında az çok herkesin bilgisi bulunuyor. Fakat yine de işin doğrusunu sizden öğrenelim. Makine mühendisleri ne işle uğraşır, hangi alanlarda çalışır ?

Makine mühendislerinin en temel görevi; en doğru ürünü, en düşük maliyete en kaliteli bir şekilde üretilmesinin sağlanmasıdır. Bu amaçla idari ve teknik görevleri icra edenler makine mühendisleridir.

3-) Uzunca bir süredir makine mühendisi olarak çalışıyorsunuz. Bize çalışma şartlarından ve özel sektörde makine mühendisi olmanın olumlu ve olumsuz yönlerinden bahseder misiniz?

Açıkçası makine mühendisliğini seçmiş ve bu yola çıkmış olan arkadaşları veya yeni mezun arkadaşları ümitsizliğe yönlendirmek istemem. Bununla birlikte bazı gerçekleri bir kaç maddede ifade etmek isterim:

A- 28 Şubat kararlarıyla meslek liselerinin önünün kapatılması sonucunda meslek öğretmenlerinin atanamaması ve bunun sonucu olarak sanayiye yönelmeleri mühendislik alanında rekabeti artırarak mühendislik ücretlerini ciddi oranda düşürmüştür. Çünkü teknik eğitim mezunu olan arkadaşların aldığı formasyon doğrudan sektöre yönelik ve de uygulama ağırlıklı olduğundan, makine mühendislerinden daha az bilgi sahibi olmalarına rağmen pratik uygulamaya yönelik bilgileri daha fazla olduğundan piyasada mühendisleri kolayca sollaya bilmektedirler. Ayrıca mezun sayısı artınca ve de sayıca çok olan meslek dalları kısıtlı piyasa koşullarında yarışınca makine mühendisleri düşük ücretlerle iş hayatına başlamaktadırlar.

B- İş yeri sahiplerinin (özellikle de KOBİ’lerin) aile şirketi dediğimiz şekilde yapılanmalarından dolayı meslekte aynı şirkette uzun yıllar kariyer yapma şansı oldukça azdır. Ve de aynı sebepten dolayı makine mühendisleri KOBİ’lerde doğru şekilde kullanılamadığından mühendislik değerleri anlaşılamamakta ve mühendis arkadaşlarımız kendi mesleki yeterliliklerini ispatlama fırsatı bulamamaktadırlar. Bunun sonucunda da eleman sirkülasyonunun fazla olması, işletmelerinin karlılığının düşük olması ve de ara eleman olan işçi ve ustaların işveren gözünde her açıdan mühendislerden daha değerli olmasına yol açmaktadır.

C- Üniversitede verilen mühendislik formasyonlarının güncel ve piyasaya yeterli olmaması sebebiyle piyasada yüksek beklentili fakat düşük yeterlilikli mühendislik mezunlarının çoğunlukta olması da işveren gözünde makine mühendisliğinin değer ve önemini düşürmektedir.

cihan-koc

4-) Üniversitelerde verilen makine mühendisliği eğitiminde bir şeyler değiştirmek elinizde olsa bunlar neler olurdu?

Mühendislik fakültelerinin öğrenci alımını 5 yıllığına durdururdum. Piyasanın mühendis ihtiyacının 10 katı mezun hali hazırda zaten var çünkü. Yani yeni mezunlara bu süre zarfında ihtiyaç olmayacaktır. Diğer yandan akredite bir mühendislik programı hazırlayarak üniversitelerin eğitim programlarını güncellemesi ve sanayi ihtiyaçlarına uygun mezunlar verebilmeleri için hazırlanacak bu akredite programını geçemeyen tüm üniversitelerin makine mühendisliği programını tamamen kapatırdım. Çünkü mühendislik diploması olduğu halde teknik resim bile okuyamayan yüzlerce mezun makine mühendisi olduğu yadsınamaz bir gerçek haline geldi ve bu benim açımdan kesinlikle kabul edilemeyen bir durumdur.

5-) Makine mühendisliği bölümünü seçmenizin özel bir sebebi var mıydı? Verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duydunuz mu?

Mesleğimi seviyorum. Üretmek ve tasarlamak ve bu sayede vatanıma ve insan hayatına hizmet etmek onur ve mutluluk duyduğum bir iştir. Bu karardan pişmanlık duymamakla birlikte Türkiye’de çalışmayı tercih ettiğim için pişmanlık duyuyorum. Çünkü ülkemizde mühendislik faaliyetleri hak ettiği öneme haiz değil maalesef.

6-) Her bölümün öğrencilerde aradığı belli başlı özellikler bulunuyor. Sizce bir makine mühendisi adayının ne gibi özellikler barındırması gerekiyor ?

Zeki olması ve zekasını kullanmayı bilmesi gerekiyor. Ezberci mühendisler okulu bitirseler de başarılı olamıyorlar. Mühendisin meraklı, hevesli, proaktif olması gerektiği gibi yönlendirilen yerine yönlendiren ve alacağı doğru kararların sorumluluğunu taşıyabilecek yetkinlikte olması gerektiğine inanıyorum.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here