E-kayıt Nedir? Nasıl Yapılır?

0
902

Hemen hemen hepinizin bildiği üzere geçtiğimiz senelerde üniversite kayıtları okula gitmeden yapılamıyordu. Bu durum özellikle uzak şehirlere okumak için gidecek olan kişilere ekstra masraf ve süre kaybı yaşatıyordu. Fakat bu sene devlet üniversitelerinin hemen hemen hepsi tarafından desteklenen e-kayıt sistemi ile birkaç adımda internet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. Nasıl e-kayıt yaparım diyorsanız detaylara geçelim.

Önce E-devlet Şifresini Alın

E-kayıt için E-devlet hesabınız olması gerekiyor. Fakat burada hesap açmak diğer sitelerde hesap açmaktan biraz farklı. Gidip PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabiliyorsunuz. Eğer şifrenizi unuttuysanız 4 TL ücret ödeminiz gerekiyor. Ayrıca bazı PTT şubeleri 18 yaşından küçüklerin velileri olmadan şifre almalarına izin vermiyor. Bu yüzden 18 yaşından küçükseniz veliniz ile gitmenizde fayda var.

E-devlet Giriş Yapın

Şifremizi aldığınızı varsayarak sırada ki işleme geçiyoruz. Şimdi ise yapmanız gereken e-devlet şifreniz ile hesabınıza giriş yapmak. Daha sonrasında ise e-devlet üzerinde bulunan e-hizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yüksek öğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında bulunan ‘Üniversite E-Kayıt‘ seçeneğine tıklıyoruz. Burada zaten hangi üniversitelerin e-kayıt desteklediğini gösteriyor. Eğer üniversiteniz listede bulunuyorsa e-kayıt yapabiliyorsunuz.

İstenilen Bilgileri Doldurun

Karşınıza çıkan pencerede sizden belli başlı kimlik belgeleri ve öğrenci numarası istiyor. Öğrenci numarınız alabilmek için üniversitenizin sitesinden ön kayıt yapmanız gerekiyor. Bu kısım üniversiteden üniversiteye değişiyor. Daha sonra karşınıza çıkan pencerede de istenilenler okuldan okula değişiyor fakat genel olarak kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz isteniyor.Bu işlemi de yaptığınız zaman kayıt işlemi tamamlandı. Artık üniversitelisiniz !

universite-kaydı

Sıkça Sorulan Sorular

E-kayıt için neler gerekiyor?

İnternet üzerinden üniversite kaydı yapabilmeniz için ilk etapta üniversitenizin e-kayıt seçeneğinin bulunması gerekiyor. Bu bilgiyi resmi sitesinden veya e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında kimlikten seri numarası gibi belli başlı bilgileri yazmanızı istiyor. Bu yüzden yanınızda kimlikte bulunmalı. Aslında e-devlet şifresini saymazsak e-kayıt için gereken her şey kolayca bulabileceğiniz şeyler. Ayrıca okuldan e-kayıt için diploma almanıza gerek yok.

E-kayıtlar ne kadar sürüyor?

28 Temmuz 2015 tarihinde başlayan e-kayıtlar 5 Ağustosta son buluyor. Bu süre zarfında anlattığımız yöntem ile kayıt olabilirsiniz. Fakat eğer bu süreyi kaçırdıysanız üniversiteye gidip kayıt olmanız gerekiyor. Üniversiteye gidip kayıt olabileceğiniz tarihler ise 3-7 Ağustos tarihleri.

E-kayıt oldum, üniversiteye tekrardan gitmem gerekiyor mu?

E-kayıt yapan öğrencilerin tekrardan üniversiteye gidip kayıt olması gerekmiyor. Fakat tercih ettiğiniz üniversitenin belirlediği tarihlerde diploma, resim gibi belli başlı evrakları okulunuza teslim etmeniz gerekiyor. Bu bilgileri üniversitenin resmi sitesinden veya sosyal ağ hesaplarından öğrenebilirsiniz. Ayrıca ikinci öğretim okuyan öğrencilerde harç paralarını hangi tarihler arasında yatırabileceklerini üniversite sitesi üzerinden öğrenebilirler.

Hangi bölümler e-kayıt yapamıyor?

Üniversiteniz desteklese dahi bazı bölümlerde e-kayıt imkanı bulunmuyor. Bu bölümleri yine üniversite sitesinde öğrenebilirsiniz. Fakat genel olarak tıp, hemşirelik veya herhangi bir hastaneden rapor isteyen bölümlere e-kayıt ile kayıt olamıyorsunuz. Ayrıca yetenek sınavı ile giriş yapılan bölümlerde de yine e-kayıt yaptıramıyorsunuz.

Son olarak üniversitenizin resmi facebook hesabını ve sitesindeki duyuruları sürekli olarak takip ediniz. Çünkü bazı durumlarda üniversiteler farklı kayıt tarihleri veya belgeler istiyor. Bu yüzden en doğru bilgiyi kaynağından öğrenmeye çalışın.

Ayrıca e-kayıt hakkında merak ettiğiniz diğer soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here