11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri

2
14636

4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş gibi bir psikolojide hareket ediyor. 11. sınıfa geçince ise durum biraz farklılaşıyor. Artık bıçağın kemiğe dayandığını yavaş yavaş hisseden birçok 11. sınıf öğrencisi sınav hakkında düşünmeye ve çalışmaya başlıyor. Bizde bu yazımızda hem çalışmaya başlayanlar için hemde başlamayanlar için yani kısacası 11 sınıflar için TYT AYT sürecinden bahsedeceğiz.

Tavsiye Yazı : YGS – LYS’na Çalışmaya Yeni Başlayanlar İçin 10 Tavsiye

Daha Çok Var

9. ve 10. sınıfta ki rahatlığa alışan kişiler maalesef 11. sınıfta da daha zaman çok, seneye gece gündüz zaten çalışacağım gibi bahanelerle kendilerini kandırmaya çalışabilirler.Bu psikolojide bu yazıyı okuyan biriyseniz maalesef düşüncelerinizin çok yanlış olduğunu hemen söyleyeyim. Çünkü önünüzde sınav için iki yıl olmasına rağmen 2 sınava gireceksiniz ve bu 2 sınav dört yıllık bilgilerinizi test etmeye dayanıyor. Bu yüzden 1 yılda 4 yıllık konuları bitirmek kolay kolay her yiğidin harcı değil. Zaman daha çok diye bahane üretenlere tek tavsiyem orta seviye bir TYT denemesi çözerek durumlarına kendilerinin karar vermesi.

 

TYT ‘den Mı AYT’den Mı Başlamalıyım ?

Tavsiye Yazı : LYS Nedir? Hakkında Bilmen Gerekenler

Sınava çalışmayı başlamayı düşünen kişilerin ilk aklını kurcalayan soruların başında gelen TYT mı AYT mı sorusunun aslında net bir cevabı maalesef bulunmuyor. Bu durum kişiden kişiye değişmekte fakat genel hatları için biz herkese göre birkaç tavsiyede bulunalım.

Genel olarak 9. ve 10. sınıf TYT konularından oluşurken AYT ise 11. ve 12. sınıf konularından oluşuyor. Yani siz hazırlanmaya başladığınız dönemde aslında okulda AYT konularını görüyor olacaksınız. Bu yüzden başlangıç için TYT daha mantıklı çünkü iki sınavı bir anda çalışıyor olacaksınız. Sene sonuna kadar  TYT konularını en az bir defa düzgün bitirdiğiniz zaman artık önünüzde ki süreçte AYT için çok daha rahat bir vaktiniz olacak. Bu yüzden tavsiyemiz 11. sınıf sürecini TYT ile geçirmenizden yana.

Meslek Liseleri İçin Hangisi ?

Günümüzde maalesef 4 yıllık müfredatta kültür dersleri az olmasına rağmen aynı sınava tabi tutulan meslek liseleri biraz daha kötü bir durumda. Bu yüzden bu yazıyı meslek liseli biri olarak okuyorsan genç hangi sınıfta olursa ol çalışmaya başla. Peki nereden başlayacağız? Maalesef temeli eksik olan meslek liselileri için tek yol TYT ile başlamaktan geçiyor. Olabildiğince hızlı bir şekilde TYT çalışmaya başlamalısınız ki en azından biraz da olsun eksiği kapata bilin. Yani uzun lafın kısası meslek liseleri için ilk yol TYT ile başlıyor.

Tavsiye Yazı : Meslek Lisesi Öğrencileri İçin YGS-LYS

ygs-lys-calismaya-yeni-baslayanlar-icin-10-tavsiye

Hedefiniz Olsun

Sınav dönemi öğrencilerine klasik tavsiyelerin başında gelir bir hedeflerinin olması gerektiğini söylemek. Fakat bu durum öğrenciler tarafından nedense hep “ayy hemen hayalimdeki mesleğe karar vermem gerek”  gibi anlaşılıyor. Aslında burada bizim sizlerden istediğimiz hayal kurmanız, bu her türlü durum olabilir. Atıyorum bir sonraki denemede kendinizi sınıf birincisi olarak görmek veya bir sonraki denemede 10 net arttırmak gibi gibi. Hem ufak hedeflerinizi gerçekleştirdikçe daha çok moralinizin yerine gelecektir. Tabi varsa okul ve bölüm hedefleri de güzeldir ama yoksa da gece günüz düşünmeye şaunlık pek gerek yok.

Robot Olmayın

11. sınıf olduğunuzu düşünerek önünüzde yaklaşık iki yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte deli gibi ders çalışmak her insanı fazlası ile her açıdan yıpratır. Bu yüzden 11. sınıfta aşırı derecede kendinize yüklenmeyin.Sistemli çalışın ve bu çalışmaların yanında bol bol kişisel gelişim kitabı okuyun, ara ara filim izleyin. Sınava dair araştırmalar yapın. Kısacası bu sene sadece derse değil hem gelecek adına düşüncelerinizi değiştirecek adımlar atın. Bu süreçte biraz daha zihnen rahat olduğunuz için bunları kolayca yapabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : 3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Şşş Stres Yapma

Gelecek adına kaygılanmak için daha çok var yada sınav hakkında olumsuz düşüncelere kapılmak için yolun başında bu tarz düşüncelere kapılma çünkü daha gecen gündüzüne karışmadı, test kitaplarının başında uyuya kalmadın yada 3-4 saat uyku ile okul yolunu tutmadın. Yani ilk başlarda biraz çabalamadan bu düşüncelere kapılmak biraz işin kolayına kaçmak oluyor. Önce savaş sonra bazı şeyler hakkında düşün. Ama bu düşünceler “olmuyor”, “yapamıyorum” gibi düşünceler ise bunlar size sadece yıkıcı etki yapar yapıcı olmak için nedenini araştırın. Sorunu bulup bırakmayın çözüm için yol arayın kısacası.

Birkaç Şey Daha

Zaman kavramına göre gelecek uzun geçmiş ise daha kısadır. Mesela arkanızda bıraktığınız yıllardan aklınızda birkaç adına kalmış halde sanki bir gün yaşamış gibi olsanız da geleceğe bu gözle hiçbir zaman bakamazsınız. Kıssadan hisse bugün yaptığın fedakarlıkların acısı sınav sonrası gram kalmayacak ama yaşayacağın güzel günlerin mutluluğu uzunca zaman sürecek.Bu yüzden bahaneler üretip geleceğini erteleme, pes etme planlı çalış zaten başarı ardından gelecektir. Ayrıca son olarak bir filim sahnesi olduğunu tahmin ettiğim ses kaydından geçen kısım ile yazıyı sonlandırıyorum.

-İşte bitti.
-Evet bitti !
-Peki bunu değil de diğerini seçseydi, hayatı çok mu farklı olurdu? Bunu herkes için soruyorum.Gerçekten farklı mı olurdu hayat?
-Evet farklı olurdu ama sadece öyküsü. Bunu yaşayacağına öbürünü yaşamış olurdu!
-Yani?
-Yani sonuç seçimlerde hep aynıdır. Acı… Her neyi seçersen seç, seçemediğin hep üzüntü kaynağı olacaktır, aklın hep o seçemediğin de kalacaktır. O seçemedigini seçmiş olsaydı yine bana bu soruyu sormuş olacaktın. Hayatta her şey yüzde ellidir. Aklınla davransan yüreğin, yüreğinin sesini dinlesen aklın bu soruyu sana hep soracaktır. Seçemediğin hep acı verecek bu sabit acı hep olacak!
-Bu kadar mi umutsuz yani? Güzel bir yönü yok mu bu seçimlerin?
-Olmaz olur mu var! Acını seçmekte özgürsün…
Not: Bundan önce yazdığımız tüm rehber yazılara ulaşmak için tam buraya tıkla.

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here